Skocz do zawartości
masta1100

Nowa płyta i procesor - co mogę jeszcze zostawić ze starego kompa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Planem jest upgrade (a właściwie zmiana) starego PC. Chcę zacząć od: 1) ASRock B660M PRO RS; 2) Intel Core i5-12400F; 3) Kioxia Exceria G2 1 TB (już mam); 4) Obudowa In Win 301 (301 BLACK) (potrzebuję jak najmniejszej i cichej).

Czy mogę jeszcze na jakiś czas zostawić (czy będzie kompatybilne) to, co mam, tj.:

1) PAM OCZ AMDBlack DDR3 4x2GB 1600MHz CL8 1.65V 8-8-8-24

2) ZASILACZ DO OBUDOWY BE QUIET PURE POWER BQT-L7-530W

3) K GRAF GF GTX950

Czy muszę koniecznie jeszcze coś zmienić z powyższych (RAM, Zasilacza, Karty graf.) lub dokupić?

Z góry dziękuję za porady.

Pozdrawiam!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1: ciekaw płyta główna, ale nie bez wad, tylko trzeba uwzględnić tez jej cenę i co w takiej cenie można kupić , sekcja zasilania chłodzona radiatorami , ale słabej jakości kodek audio, wedle testów, to dla pamięci Ram brakuje nie których dzielników aby pamięć ram ustawić na konkretna szybkość , zakładam ze pamięć i tak będziesz kupować 3200-3600MHz, wiec nie powinno być problemu, ta płyta kosztuje około 700pln myślę ze w tej cenie można rozważyć zakup

Płyta główna Asus PRIME B660-PLUS D4

Płyta główna MSI PRO B660M-A WIFI DDR4 

2. wybrany CPU z dopiskiem F nie posiada układa graficznego igpu , zakup w dzisiejszych czasach CPU bez zintegrowanego układu graficznego powinien być mocno przemyślany, bo w razie braku karty graficznej lub jej konieczności odesłania na np. gwarancje komp stoi i tylko zbiera kurz.

2a. ja bym tylko zasugerował dołożyć te 60pln i zakupić CPU i5-12400, który posiada igpu czyli  Intel UHD Graphics 730 

4. jeśli nowa płyta się zmieści to po co sobie robić koszty  

do wymiany lub dodatkowy zakup

zaczął bym od dodatkowego zestawu chłodzącego dla CPU i-5 12400/i5-12400f to już jest 6r/12w, na box chłodzeniu będzie osiągał dosyć wysokie temperatury. 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 (SPC306)

lub wersje z dwoma wiatrakami 

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

tylko pytanie czy przy takim chłodzeniu da się da się zamknąć bok od obudowy ? XD   

zasilacz zasugerował bym nowy, i teraz pytanie jaka będzie planowana karta graficzna, tak aby moc nowego zasilacza już dobierać pod nowa kartę graficzna.

stara karta graficzna GTX 950 2GB czy 4GB , posiada już wsparcie dla trybu "UEFI Supported:", także i na nowej płycie głównej powinna wystartować bez problemu, ale jej wydajność pozostanie na takim samym poziomie.      

       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Zacznę od tego, co determinuje moje poczynania. Wskazana obudowa wymiarami najbardziej mi pasuje, a zarazem wydaje się, że się wszystko zmieści i wydaje się solidna. Nic nie podkręcam. W związku z tym pokieruje się Twoją radą i wezmę tego MSI PRO B660M-A WIFI DDR4 (mATX), choć obecnie mam starą płytę ASUS i Asus PRIME B660-PLUS D4 z tymi kodekami audio (zależy mi) wydaje się lepszy, ale...rozmiar ATX nie będzie kompatybilny z obudową. Chyba do moich potrzeb nie warto dokładać i kupować Asus TUF GAMING B660M-PLUS D4 czy MSI MAG B660M MORTAR DDR4.

Z procesorem ok, mogę wziąć CPU i5-12400 bez F. Odnośnie chłodzenia, to czy jakaś mniejsza alternatywa dla tego CPU SilentiumPC Fortis 5, bo ma ono 159 mm wysokości, a w obudowie: "Maksymalna wysokość układu chłodzenia CPU [cm] 15.8". Chyba tak na styk nie będę ryzykował.

W przyszłości będą dobierał jakąś kartę, pewnie ze średniej-wyższej półki, więc wtedy zastanowię się nad zasilaczem. Pytanie, czy na tym, który teraz mam komputer będzie spokojnie pracował.

Drugie pytanie, czy te posiadane RAMy OCZ będą działały - chcę po prostu nie mieć całego wydatku teraz, a z czasem dokupić jakieś nowe 16 czy 32 GB.

Podsumowując, czy biorąc pod uwagę złożenia (wymiana sukcesywna i posiadane podzespoły) na chwilę obecną może być taki zestaw:

1) MSI PRO B660M-A WIFI DDR4

2) CPU i5-12400 lub CPU i5-12400f

3) Chłodzenie - ???

4) GAINWARD GF GTX950 2048MB DDR5/128b D/H/DP PCI-E

5) Kioxia Exceria G2 1 TB

6) OCZ AMDBlack DDR3 4x2GB 1600MHz CL8 1.65V 8-8-8-24

7) BE QUIET PURE POWER BQT-L7-530W

8. Obudowa In Win 301 (301 BLACK)

 

Edytowane przez masta1100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Drugie pytanie, czy te posiadane RAMy OCZ będą działały - chcę po prostu nie mieć całego wydatku teraz, a z czasem dokupić jakieś nowe 16 czy 32 GB.

Nie. Ty masz DDR3 a nowa płyta potrzebuje DDR4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, masta1100 napisał:

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Zacznę od tego, co determinuje moje poczynania. Wskazana obudowa wymiarami najbardziej mi pasuje, a zarazem wydaje się, że się wszystko zmieści i wydaje się solidna. Nic nie podkręcam. W związku z tym pokieruje się Twoją radą i wezmę tego MSI PRO B660M-A WIFI DDR4 (mATX), choć obecnie mam starą płytę ASUS i Asus PRIME B660-PLUS D4 z tymi kodekami audio (zależy mi) wydaje się lepszy, ale...rozmiar ATX nie będzie kompatybilny z obudową. Chyba do moich potrzeb nie warto dokładać i kupować Asus TUF GAMING B660M-PLUS D4 czy MSI MAG B660M MORTAR DDR4.

Z procesorem ok, mogę wziąć CPU i5-12400 bez F. Odnośnie chłodzenia, to czy jakaś mniejsza alternatywa dla tego CPU SilentiumPC Fortis 5, bo ma ono 159 mm wysokości, a w obudowie: "Maksymalna wysokość układu chłodzenia CPU [cm] 15.8". Chyba tak na styk nie będę ryzykował.

W przyszłości będą dobierał jakąś kartę, pewnie ze średniej-wyższej półki, więc wtedy zastanowię się nad zasilaczem. Pytanie, czy na tym, który teraz mam komputer będzie spokojnie pracował.

Drugie pytanie, czy te posiadane RAMy OCZ będą działały - chcę po prostu nie mieć całego wydatku teraz, a z czasem dokupić jakieś nowe 16 czy 32 GB.

Podsumowując, czy biorąc pod uwagę złożenia (wymiana sukcesywna i posiadane podzespoły) na chwilę obecną może być taki zestaw:

1) bb

2) CPU i5-12400 lub CPU i5-12400f

3) Chłodzenie - ???

4) GAINWARD GF GTX950 2048MB DDR5/128b D/H/DP PCI-E

5) Kioxia Exceria G2 1 TB

6) OCZ AMDBlack DDR3 4x2GB 1600MHz CL8 1.65V 8-8-8-24

7) BE QUIET PURE POWER BQT-L7-530W

8. Obudowa In Win 301 (301 BLACK)

 

"pietach" już napisał, bo wyszedłem z założenia ze to będzie dla ciebie oczywiste ze nowa platforma będzie wymagała zakupu pamięci DDR4.   XD

1 Płyta główna MSI PRO B660M-A WIFI DDR4 

proponując Asusa sugerowałem się trzema gniazdami M.2 , MSI posiada dwa gniazda  M.2.

2 CPU i5-12400

3. np. Chłodzenie CPU Arctic Freezer 34 eSports Duo (ACFRE00060A)  wysokość 157mm.

ale by trzeba zakupić dodatkowe mocowanie dla LGA 1700

Arctic Mocowanie na socket LGA1700 dla serii Freezer 34 

podam linka gdzie jest dostępne i nie, nie reklamuje sklepu, po prostu tam jest dostępne

https://proline.pl/arctic-mocowanie-na-socket-lga1700-dla-serii-freezer-34-p8112252  

5 dobrze zamontuj dołączony radiator bo dysk lubi się rozgrzać. 

6 Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

7 tutaj raczej zainwestował bym już w nowy zasilacz , 650W-750W w zależności od budżetu. do 450pln ?

Zasilacz be quiet! Pure Power 11 CM 700W (BN299)

Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki.

Z małymi modyfikacjami (o których ocenę proszę) plan jest taki:

1) MSI PRO B660M-A WIFI DDR4

2) CPU i5-12400

3) Chłodzenie - SilentiumPC Fera 5 (do oceny - z mojej strony: a) niższe, b) tańsze, c) powinno pasować do LGA1700 bez dodatkowego mocowania, d) nie podkręcam CPU i nie sądzę, że przy grach będzie problem z temp.)

4) GAINWARD GF GTX950 2048MB DDR5/128b D/H/DP PCI-E (zostaje na razie, ok 6 m-cy)

5) Kioxia Exceria G2 1 TB (zostaje)

6) Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RBK2/16)

7) BE QUIET PURE POWER BQT-L7-530W (zostaje na razie, ok 6 m-cy - do oceny, czy może zostać?)

8. Obudowa In Win 301 (301 BLACK)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...