Skocz do zawartości
z3l

Komputer do After Effects za ok. 10000

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Potrzebuję złożyć skrzynkę do pracy przy pakiecie Adobe. Illustrator, Premiere, AE. Ważna uwaga - to nie będzie VFX ani obróbka materiałów 4k, bardziej animacja 2D z okazjonalnym montażem filmów, dlatego też nie celuję np. w i9 czy Threadrippery, albo 128GB RAMU i nie instaluje RTX3090Ti 🙂

Trochę sam poszukałem, poszperałem i wyszło mi, że najważniejsze są CPU, dyski i RAM i złożyłem coś takiego:

https://www.x-kom.pl/lista/4xbqtmwr2

Główne pytanie jest takie, czy szanowni czytelnicy widzą tutaj jakieś wady i pole do poprawy przy zachowaniu budżetu 🙂 nie chciałbym wyskoczyć powyżej 10000, już i tak mocno nadszarpuje oszczędności.

Elaborując:

W domyśle planowana rozbudowa o dodatkowe 32GB ramu jak to nie będzie wyrabiać, co nie będzie problemem za 2-3 miesiące, a teraz zdecydowanie lepiej dołożyć do procka. Oraz dokupienie 4 dysku NVME pod trzymanie Assetów, na razie pozostanę przy starym SSD i porobię sobie testy, czy to jest w ogóle potrzebne, czy zyskam w ciągu miesiąca 15 minut życia 😉

Z przecieków i testów wyszło mi, że 13700K wypada lepiej niż 12700K, stąd podmieniłem w ostatniej chwili.
Mobo domyślnie obsługuje 4800, ale przy OC pamiątki na 5200 też powinny latać zgodnie ze specyfikacją, prawda? Wtedy ten cpu+płyta+ram powinny dać najlepszy zestaw.

GPU wziąłem w sumie takie w miarę sensowne, ale z tego co wyczytałem, to niewiele zmienia przy pracy z grafiką 2D. Plus wszędzie podaje się, że dobrze mieć dużo VRAM, to wziąłem taką 12GB, ale tutaj najmniej mam pojęcie, czy lepiej np. 8GB/256bit i trochę więcej CUDA, czy to co wziąłem już jest ok.

Dyski NVME z dobrymi opiniami i dość niezawodne. 512 na aplikacje i OS (teraz mam NVME 256GB i gdyby nie fakt, że mam total wara zainstalowanego, to nigdy nie miałem zbytnich problemów z pojemnością, także 512GB brzmi idealnie). Po 1TB na dysk cache i dysk z projektami. Na osobnym dysku SSD wyląduja Assety w stylu grafiki z Illustratora.


 

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ram musisz od razu kupić 2*32GB, bo obaj producenci mają problem z poprawnym taktowaniem jak są obsadzone cztery banki.
Popatrz za inną płytą może ma inne rozwiązanie

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2M_SB)

2 x M.2 connectors (Socket 3, M key, type 2260/2280/22110 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2Q_SB/M2P_SB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, dzięki za podpowiedzi 🙂

Rzeczywiście, szukałem płyty po DDR5 po prostu z chipsetem z690, a lepiej wziąć już z790, czyli np.
https://www.x-kom.pl/p/1072764-plyta-glowna-socket-1700-msi-pro-z790-a-wifi.html

Ma też 4 porty M.2 co w sumie się przyda przy ewentualnej rozbudowie w przyszłości, jak będzie potrzeba. Zapewne ciężko cokolwiek powiedzieć jeszcze o tej płycie?

@setnik co znaczy obaj producenci? Nie uśmiecha mi się to, bo to dodatkowy 1000zł, a budżet mam sztywny i wolę dołożyć do rzeczy, których potem nie rozbuduje niższym kosztem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


 Dla Msi z790
Storage4x M.2 slot
M.2_1 (From CPU) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 22110/2280/2260/2242 devices
M.2_2 (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260/2242 devices
M.2_3 (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280/2260/2242 devices
M.2_4 (From Chipset) supports up to PCIe 4.0 x4 / SATA mode, supports 2280/2260/2242 devices
6x SATA 6G port

W droższych modelach masz
CPU

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 25110/2280 PCIe 5.0 x4/x2 SSD support) (M2C_CPU)

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 22110/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2A_CPU)

Chipset

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 22110/2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2Q_SB)

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2280 PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2P_SB)

1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2280 SATA and PCIe 4.0 x4/x2 SSD support) (M2M_SB)

4 x SATA 6Gb/s connectors

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, z3l napisał:

Cześć, dzięki za podpowiedzi 🙂

Rzeczywiście, szukałem płyty po DDR5 po prostu z chipsetem z690, a lepiej wziąć już z790, czyli np.
https://www.x-kom.pl/p/1072764-plyta-glowna-socket-1700-msi-pro-z790-a-wifi.html

Ma też 4 porty M.2 co w sumie się przyda przy ewentualnej rozbudowie w przyszłości, jak będzie potrzeba. Zapewne ciężko cokolwiek powiedzieć jeszcze o tej płycie?

@setnik co znaczy obaj producenci? Nie uśmiecha mi się to, bo to dodatkowy 1000zł, a budżet mam sztywny i wolę dołożyć do rzeczy, których potem nie rozbuduje niższym kosztem.

 

widzę ze się zrozumieliście XD 

z3l się pyta o pamięć Ram , a Setnik piszę o wsparciu dla dysków M.2 

chodzi o to ze w momencie zakupu lepiej kupić zestaw 2X16GB lub od Razu 2x32GB bo patrząc na stabilność platformy nie każda platforma dobrze sobie poradzi z obsługa 4X8GB czy 4X16 itd. i trzeba wtedy zmniejszać szybkość pamięci operacyjnej Ram aby pracowało to stabilnie. 

obecnie optymalna szybkością dla platformy DDR5, tak po testach jest 6000MHz.      

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2022 o 06:54, Mr.T... napisał:

widzę ze się zrozumieliście XD 

z3l się pyta o pamięć Ram , a Setnik piszę o wsparciu dla dysków M.2 

chodzi o to ze w momencie zakupu lepiej kupić zestaw 2X16GB lub od Razu 2x32GB bo patrząc na stabilność platformy nie każda platforma dobrze sobie poradzi z obsługa 4X8GB czy 4X16 itd. i trzeba wtedy zmniejszać szybkość pamięci operacyjnej Ram aby pracowało to stabilnie. 

obecnie optymalna szybkością dla platformy DDR5, tak po testach jest 6000MHz.      

Dzięki za odpowiedź, ja dla potomnych (znających angielski) zostawię też ten temat:

https://forum-en.msi.com/index.php?threads/ram-explained-why-two-modules-are-better-than-four-single-vs-dual-rank-stability-testing.363139/

Z którego wynika wprost, że do DDR5 nie ma w ogóle sensu pchać się z 4 kośćmi RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...