Skocz do zawartości
kopernikus

220 wolt do 230 wolt

Rekomendowane odpowiedzi

Czy to prawda że kiedyś w gniazdkach było 220 wolt i teraz jest 230 wolt i czy to ma jakieś znaczenie dla urządzeń elektrycznych?
W starych domach są cienkie kable dlatego że kiedyś używało się urządzeń które pobierały mało prądu na przykład żarówki albo radio i gotowało się na gazie albo na piecu. Teraz są czajniki elektryczne albo piecyki i jak się włączy takie urządzenie to wtedy żarówki zaczynają bardzo słabo świecić to czy to znaczy że kable są narażone na stopienie? Jak jest lepiej wyciągać ze ściany kable i je wymienić na nowe czy od razu pociągnąć nowe kable na zewnątrz ścian? Po co się kuło ściany żeby tam kable zamurować jak znacznie prościej jest pociągnąć kable na zewnątrz ścian i potem je dużo prościej wymienić? W innych krajach w gniazdkach jest 60 herców zamiast 50 herców to co to są herce przecież wolty i waty pokazują wszystko to po co takie jednostki jak herce albo ampery jak z mojego punktu widzenia takie jednostki są całkowicie obce i niezrozumiałe i bez znaczenia i bezsensowne. Co by się stało gdyby normalne polskie radio albo polski komputer podłączyć do zagranicznego prądu 60 hercowego albo odwrotnie 60 hercowe urządzenie do polskiego prądu? Podobno identyczne gniazdka i wtyczki urządzeń jak w Polsce są tylko we Francji to czy to znaczy że jak ktoś tam emigruje to ten problem go nie dotyczy? Dlaczego jak się wsadza w dziurę gniazdkową śrubokręt z diodą to ta dioda świeci albo kogoś porazi prąd jak wsadzi gwoździa do jednej dziurki w gniazdku gołą ręką jak przecież plus albo minus oddzielnie są jak puste kable i dopiero w połączeniu plusa z minusem robi się prąd to dlaczego jedna dziura w gnieździe może poradzić? Jak się dotknie językiem samego plusa albo minusa w baterii to się wydaje rozładowana i dopiero gdy się jednocześnie dotknie plusa z minusem to czuje się prąd. Dlaczego to bez znaczenia czy włączy się wtyczkę do gniazdka od góry czy od dołu jak przecież gdy się wkłada baterie do jakiegoś urządzenia to jak się źle włoży to urządzenie nie działa? Czy prąd w kablach słupowych co są kolo domu jest taki sam jak z gniazdku 230 wolt czy ma kilka tysięcy woltów jak przy takich ogromnych słupach przy elektrowni i dopiero licznik prądu je przerabia na prąd gniazdkowy 230 woltów? W szopie sobie założyłem gniazdko i wszystkie kable poprowadziłem bez licznika i pozostało mi tylko je podpiąć do słupa ale nie wiem czy na słupie jest normalny prąd czy dopiero licznik go przerabia na 230 woltowy i czy da się samemu sobie zrobić taki przetwornik z prądu słupowego na gniazdkowy. Prąd ze słupa może porazić ale czekam aż będzie silna burza albo wiatr że przerwie prąd w słupach i wtedy sobie szybko podłącze to tak jakby wyłączyć korki na czas zakładania kabli albo remontu gniazdek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kopernikus napisał:

Czy to prawda że kiedyś w gniazdkach było 220 wolt i teraz jest 230 wolt i czy to ma jakieś znaczenie dla urządzeń elektrycznych?

Teraz w gniazdkach jest 230V +-10% (zgodnie z normą), czyli od 207V do 253V.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem w skrócie, tak kiedyś było 220V jakoś w okolicach przystąpienie Polski do Unii. Teraz jest 230V i to jest standard w Unii, większość urządzeń nie ma z tym problemu, przynajmniej ja się z tym nie spotkałem, aby jakieś stare urządzenia nie działały na 230V. Odnośnie cienkich kabli w starych domach i prądożerności, tak generalnie im większe zużycie prądu tym większy opór (R=I/U - prawo Ohma), a im wyższe napięcie tym niższy opór, dlatego przejście z 220V do 230V mogło spowodować lekkie zmniejszenie oporu i co za tym idzie mniejsze nagrzewanie się kabli, ale także generalnie zużycie prądu w ostatnich 20 latach wzrosło bardzo mocno i dalej wzrasta, więc stare kable (zwykle aluminiowe) mogą być, a raczej powinny być wymienione na miedziane. W skrócie każde urządzenie powyżej 2KW powinno być podłączone w osobnym obwodzie (piekarnik, pralka itp.) Po to masz bezpieczniki żeby wybiło/spaliło bezpiecznik, a nie kable w ścianach jak za bardzo obciążysz sieć i nawet w starych domach one powinny być, a w większości raczej są. Odnośnie herców. Coż mamy w gniazdkach prąd przemienny - to znaczy jego chwilowe napięcie i natężenie jest przemienne (raz dodatnie, raz ujemne = napięcie od -325V do +325V - to oznacza, że raz prąd płynie z jednej dziurki w gniazdku, a raz z drugiej - tak w uproszczeniu,), ale skuteczne napięcie wynosi 230V (wartość bezwzględna, albo inaczej średnie napięcie). No to jak szybko zmienia się to napięcie to właśnie częstotliwość, wyrażana w hercach, w Unii jest to 50 herców. Czyli 50 razy na sekundę zmienia się cały "sinus" prądu - to oznacza, że ten okres trwa 1/50 = 0,02 sekundy, a to znaczy tyle, że co 0,01 sekundy zmienia się prąd dodani na ujemny (czyli raz płynie z jednej dziurki, a raz z drugiej). Czemu tak się robi zamiast prądu stałego? Otóż są znacznie mniejsze opory przy transporcie, dzięki czemu kable mogą być cieńsze, no i znacznie łatwiej takim prądem manipulować np. zmieniając jego napięcie itp. Tak się dzieje w np. w stacjach transformatorowych - takie małe budynki z metalowymi drzwiami 😛 to właśnie tam prąd zmienia napięcie z napięcia w słupach do napięcia domowego 230V 😛 - nie w liczniku. Ale czasem już w słupach płynie prąd 230V np na wsiach. Ale i tak nie możesz podpiąć bezpośrednio do słupa bo to kradzież! A to czemu Cię kopnie prąd w gniazdu, a bateria nie, to właśnie napięcie - wyobraź sobie napięcie jako ciśnienie, albo siłę z jaką prąd "chce" przepłynąć, w baterii masz 1,5 V, więc poczujesz co najwyżej językiem jak dotkniesz + i -. W gniazdu prąd wynosi 230V, więc chce się kopnąć znacznie bardziej, ale nie zawsze Cię kopnie! jak będzie stał w gumiakach na wykładzinie gumowej to możesz grzebać gwoździem w gniazdku i nic nie powinno Ci się stać, jeśli nie masz innego kontaktu z otoczeniem. Prąd w gniazdku chce przepłynąć przez Ciebie do podłogi, z którą masz kontakt i to właśnie nazywasz "prąd mnie kopnął".

Edytowane przez nemoein

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...