Skocz do zawartości
Deyloo

Problem prawdopodobnie z kartą graficzną rx r480

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam ostatnio dość dziwny problem być może z kartą graficzną. Najpierw może przedstawię swoją specyfikację pc. 

Ryzen 5 1600af 

Gigabyte a320m-h

Ram 8gb DDR4 goodram 

MSI rx480 armor oc 4GB

SilentiumPC Fera 3

Zasilacz Aurora 500w

 

Ostatnio zauważyłem dziwne problemy z moim pc. Zaczęło się od dziwnych lagow, stutterow, glitchy dźwięku podczas odpalenia jakiejkolwiek gry. Dziś natomiast nawet odpalanie jakiegokolwiek filmu na yt powoduje te problemy. Nagle tracę obraz jakbym odłączył komputer, słychać glitche dźwięków, wyłącza się również klawiatura i myszka jakby się wszystko odłączyło. Robiłem reinstalacje sterowniki amd karty jak i chipsetu oraz windows na czysto i problem dalej występuje.. Jedyne co pomaga w takiej sytuacji to restart komputera za pomocą guzika na obudowie. Po ponownym uruchomieniu znowu się wszystko wywala 😕 Podejrzewam umierająca kartę graficzną lecz nie znam się za bardzo na tym. Z góry dzięki za odpowiedź i sorki jeśli temat w złym miejscu założony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

wyłączanie się portów USB raczej może wskazywać na zaczynający się  problem z płyta główna. 

zakładam ze bios do płyt głównej najnowszy dostępny wgrany  ? , nie napisałeś jaka posiadasz wersje 1.1 , 2.0 , 3.0 ?  trzeba by zerknąć na laminat na dole z lewej strony w rogu.

to jest link do wersji 3.0

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/GA-A320M-H-rev-30#support-dl

czy w biosie masz ustawione 

Global C-state Control - na-  Disabled 

posiadany zasilacz hmmm , można tylko się uśmiechnąć , taki to się nadaje do kompa typu do biura, a nie do zasilania RX 480 który swoje musi zjeść, razem z procesorem.   

karta graficzna od nowości u Ciebie , czy odkupiona od kogoś  ? 

a jakie są temperatury tej karty, bez obciążenia w samym systemie ? 

oraz temperatury chipsetu płyty głównej ?

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

pamięć operacyjna jest w jednej kości, w dwóch kościach ? , czy jej szybkość jest ustawiona na 2666MHz ?  

z tym wgrywaniem biosu do karty graficznej to , przed wgraniem trzeba porównać kilka parametrów czy na pewno będzie pasował do posiadanego przez nas modelu , jak się samemu tego nie robiło, to lepiej powierzyć to komuś obeznanemu z tematem, lub nawet zapłacić w sklepie/serwisie za taka usługę. 

czy do portów USB oprócz , myszka klawiatura , są podłączone inne urządzenia ?  

  

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyta główna wersja rev1. 1

Bios płyty w wersji F50 niestety nie aktualizowany bo nie widziałem sensu dopóki wszytsko działało bez problemu. 

Karta graficzna odkupiona od znajomego około 2 lata temu i nigdy nie miałem z nią żadnego problemu. Sporadycznie czasem pojawiał się green screen ale po zmienieniu wejścia HDMI wsyztsko wracało do normy. Raczej to był problem z monitorem ponieważ ustąpił po zmianie na inny. Temperatury karty w samym systemie około 40 °C (mam ustawianą krzywa wentylatorów) pod obciążeniem teste 1080p w Furmarku doszła do 70°C co wydaje mi się dość okej temperatura. 

Temperatury chipsetu niestety nigdy za bardzo nie sprawdzałem wiec nie jest w stanie aktualnie określić. 

Pamięć RAM w jednej kości ustawiona na 2400Mhz czyli tyle ile może oryginalnie bez żadnego profilu X.M.P itp

Oprócz myszki i klawiatury jest jeszcze mała karta Wifi wpięta ale do przedniego panelu. 

Co do zasilacza wydaje mi się ze nigdy nie był wykorzystywany w 100%. Innego niestety nie posiadam więc nie mam jak przełożyć. Komputer używany głównie do Valoranta, CS GO więc raczej niezbyt wymagające i obciążające gry. Mogę dodać wynik z Furmarka robiony wczoraj jak jeszcze wszystko w miarę normalnie chciało działać. 

Jeśli chodzi o wgrywanie biosu karty na razie się wstrzymuje, ponieważ nie miał z tym nigdy styczności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wygląda na problem z płytą główną ewentualnie z jej zasilaniem. Jak możesz gdzieś pożyczyć zasilacz to sprawdź najpierw go. Możesz jeszcze obejrzeć płytę główna czy nie jest gdzieś "spuchnięta" czy nie normalnie wygląda. Miałem podobne objawy kiedyś dawno jeszcze na s478 i płyta spuchła i się rozwarstwiała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Deyloo napisał:

Płyta główna wersja rev1. 1

Bios płyty w wersji F50 niestety nie aktualizowany bo nie widziałem sensu dopóki wszytsko działało bez problemu. 

Karta graficzna odkupiona od znajomego około 2 lata temu i nigdy nie miałem z nią żadnego problemu. Sporadycznie czasem pojawiał się green screen ale po zmienieniu wejścia HDMI wsyztsko wracało do normy. Raczej to był problem z monitorem ponieważ ustąpił po zmianie na inny. Temperatury karty w samym systemie około 40 °C (mam ustawianą krzywa wentylatorów) pod obciążeniem teste 1080p w Furmarku doszła do 70°C co wydaje mi się dość okej temperatura. 

Temperatury chipsetu niestety nigdy za bardzo nie sprawdzałem wiec nie jest w stanie aktualnie określić. 

Pamięć RAM w jednej kości ustawiona na 2400Mhz czyli tyle ile może oryginalnie bez żadnego profilu X.M.P itp

Oprócz myszki i klawiatury jest jeszcze mała karta Wifi wpięta ale do przedniego panelu. 

Co do zasilacza wydaje mi się ze nigdy nie był wykorzystywany w 100%. Innego niestety nie posiadam więc nie mam jak przełożyć. Komputer używany głównie do Valoranta, CS GO więc raczej niezbyt wymagające i obciążające gry. Mogę dodać wynik z Furmarka robiony wczoraj jak jeszcze wszystko w miarę normalnie chciało działać. 

Jeśli chodzi o wgrywanie biosu karty na razie się wstrzymuje, ponieważ nie miał z tym nigdy styczności. 

a widzisz czyli jednak już coś wiadomo.

 najnowszy bios to - F56a  

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-H-rev-1x/support#support-dl-bios

jeśli temperatury karty graficznej nie przekraczają 70 stopni to całkiem przyzwoity wynik.

temperatura chipsetu, czy sekcji zasilania płyty głównej zadana filozofia , z rak odprowadzamy potencjalny ładunek elektrostatyczny co by nie było przeskoku iskry , i wierzchnia strona palców przykładamy do radiatora chipsetu , czy chcąc sprawdzić temperaturę sekcji zasilana płyty głównej , od drugiej strony czyli w obudowie od strony kabli, jeśli płyta główna w miejscu sekcji zasilania jest ciepła czy względnie gorąca, tak samo radiator chipsetu jest ok , natomiast jeśli parzy w palce to nie jest ok, wypadało by wtedy zdjąć radiator chipsetu , wyczyścić zaschnięta pastę, może być ciężko jak od nowości temat nie był ruszany, i po dokładnym oczyszczeniu (ma być widać wygrawerowane chiba laserowo napisy, ma wyglądać tak ze w powierzchni można się przejrzeć ) i nałożyć nowa pastę. 

czyli jednak jest dodatkowe urządzenie , w postaci karty wi-fi na USB. 

dla testów wyciągnął bym tak kartę wi-fi 

teraz zobacz jeśli będzie wgrany nie odpowiedni sterownik czy to do karty wi-fi czy do chipsetu płyty głównej, to już będzie problem, oraz 

oraz,  a takie pytanie , sterownik od obsługi chipsetu dysków SATA , bo zakładam ze dysk systemowy jest właśnie pod SATA , czy w Menedżer urządzeń  - kontroler IDE ATA- rozwinąć listę co pokazuje ? , prawy przycisk myszki, właściwości i czy  sterownik jest oryginalny z od instalatora z 2006r. ,  czy już podmieniony na nowszy ? , często nie aktualizuje się tego sterownika bo właśnie na tych od instalatora "oryginalnych" system pracuje poprawnie natomiast po aktualizacji - zaczynają się krzaki .

natomiast co do zasilacza , na pewno nie jest już na gwarancji XD , rozebrał bym go łącznie z odkręceniem płyty (zazwyczaj cztery śrubki) i dokładnie oczyścił przedmuchał i od góry i od dołu, zwłaszcza od spodu, obejrzał czy kondensatory nie są napuchnięte, oracz czy płyta nie ma już jakiś zmian kolorystycznych w sesje np. ze jest już gdzieś przegrzana. 

https://photos.app.goo.gl/mreyywJYdcT7HTa97

XD

 

      

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem dzisiaj od znajomego stara kartę Asusa Gtx 560ti tylko żeby sprawdzić czy cokolwiek ruszy. Wszystkie problemy zniknęły od razu. W taki przypadku stwierdzam uszkodzenie karty. Tylko pytanie co mogło w niej paść skoro nie była nigdy przegrzana ani katowana. Chyba ze juz jej czas XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...