Skocz do zawartości
rybin

10400f zmiana na 10700k albo wyzej ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

posiadam 10400f na płycie MSI MAG B460M BAZOOKA.
ram - Pamięć Crucial 16GB (2x8GB) 3000MHz CL15 Ballistix
połączone do niedawna z rtx3060ti, ale od tygodnia już z rtx3080.

w większości gier nie ma problemów z FPS, ale w paru tytułach, np cyberpunk, valhalla, far cry 6 , mam dość spore spadki klatek. spadki tak w przedziale o 10-30fps
gram na zablokowanych 1080p  60fps, wiec zapas mocy karty czy to poprzedniej czy aktualnej jeszcze jest.

i tu potrzebuje porady czym to gubienie klatek jest spowodowane. 

mam świadomość ze ta płyta z tym procesorem obsługuje tylko DDR4-2666 MHz (Intel Core i3/i5)

z i7/9 mógł bym zyskać  DDR4-2933 MHz (Intel Core i7/i9)

i pytanie czy dużo bym zyskał przeskakując np. na 10700k / 10900k albo 11700k ?  

wąskim gardłem jest tu procesor czy ram ? 

 

ma sens taka zmiana? wytrzyma to w tej konfiguracji jeszcze ze 2 lata ? zawsze to mniejszy wydatek niż składanie całej platformy platformy na 13gen

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procesor i ram należy rozpatrywać spójnie.

Co do tego, jak się ma ram do spadków, to ma się bardzo. Pokazują to testy igor's lab, ze opóźnienia ram mają większy wpływ na frametime varaince (czyli właśnie przycięcia) niż np. liczba rdzeni cpu (6/12 vs 8/16). 

W teorii ten procek jest ok do 60fps. Karta - nawet poprzednia była.

Spróbowałbym zmienić opóźnienia tego ramu na niższe, dodając trochę napięcia (o ile ta płyta pozwala). Później szedłbym po linii najmniejszego oporu. i7 do gier może ma jeszcze jakieś sens - i9 żadnego. Lepiej będzie wymienić płytę, nawet na używkę Z490 czy coś i boostować te ramy. Większe inwestycje w platformę lga 1200 chyba tak średnio.

Inne pytanie, to czy nie masz jakiś opcji, której nie miałeś przy 3060ti, a teraz powoduje dropy. Np. G-sync z jednoczesnym v-sync. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KamikazePL77 napisał(a):

Na 3060ti też były takie spadki? DDu czyściłeś stery? Bios płyty i stery chipsetu najnowsze? 10400f i 3080 i spadki do 30fps? Nie no coś tu jest nie tak. A zasilacz jaki masz?

na 3060ti było tak samo, sterowniki dla grafiki zaktualizowałem.
biosu i stery chipsetu nie ruszane ( nie ogarniam tego 😞 )  zasilacz póki co 550W. planuje w przyszłym miesiącu ogarnąć 750W

np w RDR2 czy DL2 jest stabilne 60fps, zdarzy się jakiś spadek ale to kwestia 2-5 klatek a nie 10-30.
w momentach w których są te spadki zdarza się wyższe zużycie procka, ale nie jest to 100%

 

pare screenow z CP77

obraz.png.2a3476e15f09647db690972d46e6ecdc.png

Edytowane przez rybin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rybin napisał(a):

na 3060ti było tak samo, sterowniki dla grafiki zaktualizowałem.
biosu i stery chipsetu nie ruszane ( nie ogarniam tego 😞 )  zasilacz póki co 550W. planuje w przyszłym miesiącu ogarnąć 750W

np w RDR2 czy DL2 jest stabilne 60fps, zdarzy się jakiś spadek ale to kwestia 2-5 klatek a nie 10-30.
w momentach w których są te spadki zdarza się wyższe zużycie procka, ale nie jest to 100%

Użycie procka mało mówi, gdyż gry mogą wykorzystywać różne liczby wątków. Aby ocenić, czy procesor dokarmia GPU, patrzymy na użycie GPU. Użycie GPU na poziomie 95-99% oznacza, że CPU daje sobie radę. Przy odpalonym V-sync oczywiście tego nie sprawdzimy (GPU będzie pracowało tylko na tyle, by dostarczyć te 60fps w twoim wypadku). 

Przy wymianie gpu należy przynajmniej dokonać czystej instalacji. Wystarczy, że nawet teraz zainstalujesz sterownik ponownie i dasz opcje instalacji "niestandardowa". Tam będziesz mógł zaznaczyć "czystą instalację".

Chipset to nic trudnego (pobierasz ze strony). Bios też warto, choćby dla REsize BAR. (nie wiem, czy na 100% jest na twoje płycie). 

Pobierasz stąd https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B460M-BAZOOKA/support

Sterownik chipsetu https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B460M-BAZOOKA/support#driver

Utility - przez nie powinna być opcje update biosu https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B460M-BAZOOKA/support#utility

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, rybin napisał(a):

pare screenow z CP77

obraz.png.2a3476e15f09647db690972d46e6ecdc.png

Na screenach za winnego należy uznać CPU. Pomimo wartości poniżej 60fps, karta pracuje poniżej 70% obciazenia, a cpu na 80-90%. Tym bardziej, że jeżeli to nie są chwilowe dropy, a po prostu, taki fps masz np. przy dużej liczbie NPC (skoro zdążyłeś zrobić screeny). 

CPU+ram. Bo to jedność. Ten CPU z takim ramem może mieć spore problemy w takich grach, tym bardziej z odpalonym Ray Tracingiem. Tak samo w Spider Manie czy np. nowym Dead Space Reamke. Mimo wszystko pierw wszystko bym poczyścił - tak jak tez pisał Kamikaze.

Co do ew. upadu platformy, to jak pisałem - najtaniej chyba będzie używka Z490 i kręcić ten Ram (ale to też nie da kosmosu, a bardziej 10-15%). Nie ma sensu i7 bo drogie. Jeżeli już, to wymiana platformy. 

EDIT

Dla porównania, ile da Z490 i kręcenie ramu, zrób test geekbenchem 5 i sprawdź wyniki multiscore (bo tu decyduje ram).

Tu masz wynik z ładnie podciągniętym ramem (ale też lepszym niż twój ram): 6278

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/19997451

Edytowane przez Raidenorius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki za pomoc!
bios - zaktualizowany
chipset - zaktualizowany
stery grafy - wgrane na czystej instalacji
rebar - właczony

wiele się niestety nie zmieniło 😞
jutro jeszcze wyczyszczę DDu i zobaczę czy to coś zmieni
wyłączyłem RT, i wtedy pod odczytach widać ze procek 90%+ a grafika 50-70%
ale gubienie klatek tez się zdarza, ale na trochę mniejsza skale ( testuje to bez blokady na 60) i zdarzają się spadki do 40-45klatek

jutro zrobię tez dla porównania tego geekbencha.

Edytowane przez rybin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, KamikazePL77 napisał(a):

 

Ddu koniecznie bo to najważniejsze, rt jak zresztą napisałeś niewiele zwiększa użycie cpu. Jak patrzyłem test na 12700k to z max może 3% w cp2077 na 3080.

 

Przy RT użycie cpu niekoniecznie musi iśc w górę, ale komunikacja pomiędzy gpu a CPU zawsze ostro rośnie już nie piszą o grach jak Spider Man gdzie matryca jest oblcizana na cpu a nie gpu. Za tę komukacje odpowiada m.in. ram. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wynik z geekbencha
https://browser.geekbench.com/v5/cpu/20196984

w spidermanie wtedy jeszcze na 3060ti miałem podobne spadki, ale tak 60 do 50, czasem 45.


a ewentualnie co do całej nowej platformy, to zastanawiał bym się miedzy 13500 a 13600k
raczej z płyta b760m i tu pytanie jak z ramem, ddr4, czy już w 5 iść? a może najlepiej jeszcze poczekać co przyniesie 14gen ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ram i plyta z490 nie mają sesu.

Na twoją b460 niestety nie wsadzisz nic nowszego (11700 w rozsadnych pieniądzach byłby dobry, ale nie jest obsługiwany).

Jak plyta "b", to procesor bez K. 13500 to dobra jednostka, która nie wymaga jakiegoś turbo chlodzenia itd. Ddr5 bedzie bardziej przyszłościowy, a cenowo jest już ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tych grach co masz spadki FPS próbowałeś ustawić profil w panelu Nvidia do danej gry zaznaczając w grze najwyższa wydajność ?, dodatkowo w ustawieniach w systemie Windows zakładka granie warto było by dodać grę tak jak na zdjęciu. Co do czasów nie wyglądają źle, ale zapuść na dłużej niż 5 min i wejdź do gry i wtedy zobacz jak się to ma aby to nie było na gołym pulpicie.

ppc.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak by Ci się udało chwilę poświęcić czasu i ustawić profil w Panelu nvidia do danej gry, spróbuj zmienić opcję na:

 

Synchronizacja pionowa - Wyłączyć

Potrójne buforowanie - Wyłączyć

Tryb zarządzania energią - Najwyższa wydajność

 

I zrób test, i nie zapomnij o latency mon w czasie gry aby odpalić, może uda się namierzyć który sterownik opóźnia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2023 o 22:36, P3ch napisał(a):

Jak by Ci się udało chwilę poświęcić czasu i ustawić profil w Panelu nvidia do danej gry, spróbuj zmienić opcję na:

 

Synchronizacja pionowa - Wyłączyć

Potrójne buforowanie - Wyłączyć

Tryb zarządzania energią - Najwyższa wydajność

 

I zrób test, i nie zapomnij o latency mon w czasie gry aby odpalić, może uda się namierzyć który sterownik opóźnia ?

przepraszam ze tak dlugo to trwalo. takie wyniki przy odpalonym CP77

 

18min.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2023 o 23:23, KamikazePL77 napisał(a):

Nie ma to wpływu, aczkolwiek nie poleca się z tego co wiem robienia partycji na ssd. 

przeinstalowałem od nowa system z w10 na w11 i jest to samo. w hogwart legacy zużycie grafiki 30-40%, procka 40-50%, a klatek 20-40 ;/ - z DLSS quality
obraz.png.dff7da86d173a15f0567d342805d2063.png

 

Edytowane przez rybin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po zmianie na 11400F B560, można powiedzieć ze jest ok. nadal procek bottleneckuje grafikę, ale 1% low jest zdecydowanie lepsze, czasem spadnie 60>55 ale to jest w pełni akceptowalne. 🙂 i udało się to dość małym kosztem bo po sprzedaży starego procka i płyty kosztowało mnie to ok 200zl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...