Skocz do zawartości
xslimakx

Slackware...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Aby nie pisac juz w temacie o serwerze i nie robic offtopicu pisze nowy temat. Mam pytanie o slacka jestem poczatkujacym i nie wiem jaka dystrybucje wybrac aby sie dobrze linuxa nauczyc a jednoczesnie miec dostep do gg, maili i jakiegos graficznego srodowiska i do www chcialbym cos co by mozna w maxymalnym stopniu konfigurowac czy slack bedzie dobry dla mnie?

 

Pozatym chcialbym wam zadac pytanie i chcialbym abyscie na nie odpowiedzieli moze nie jest ono zbyt szczesliwe ale zaryzykuje:

 

"Jak byscie mnie przekonali do wybrania wlasnie dystrybucji Slackware"

 

Kolejne pytanie to co to sa zaleznosci w innych dystrybucjach? Bo jak wyczytalem na sieci:

 

"Slackware ma same zalety

Jak dla mnie najlepsza dystrybucja.

Dzieki temu, ze nie ma zaleznosci

Nie mowiac juz o swietnym zarzadzaniu pakietami.(pkgtool) "

 

to brak zaleznosci jest jego zaleta... ale co to sa te zaleznosci :?:

 

Z gory dzieki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeczywiscie teoretycznie bo jak nie masz paczki z np. bibliotekami jakimis to zalerzna od nich aplikacja nie bedzie dzialacale da sie zainstalowac bez nich.Slack jest naj ;) Siedzialem (malo ale jest) na Debianie . PLD , Red Hacie , Mandraku ale zostalem przy Slacku bo jest przejrzysty i prostu bez zbednych <span style="color:red;">[ciach!]</span>l w postaci graficznych Drake`ow ktore robia same wszystko za ciebie a ty nie wiesz co masz w systemie zupelnie jak w windowsie . A ja podziekuje nie po to instaluje Linuksa zeby mnie windowsowe koszmary nachodzily :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeczywiscie teoretycznie bo jak nie masz paczki z np. bibliotekami jakimis to zalerzna od nich aplikacja nie bedzie dzialacale da sie zainstalowac bez nich.Slack jest naj ;) Siedzialem (malo ale jest) na Debianie . PLD , Red Hacie , Mandraku ale zostalem przy Slacku bo jest przejrzysty i prostu bez zbednych <font color="#FF0000">[ciach!]</font> w postaci graficznych Drake`ow ktore robia same wszystko za ciebie a ty nie wiesz co masz w systemie zupelnie jak w windowsie . A ja podziekuje nie po to instaluje Linuksa zeby mnie windowsowe koszmary nachodzily :D

To widze, że u ciebie kulawo ze znajomoscią windows. Tak samo jak w linuxie mozna wykonac wszystko edycją plików, tak samo w windows mozna wykonać większość rzeczy edycją rejestru. Twoje porównanie jest po prostu załosne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he ... co za dziecinna proba zrobienia flame`a tyle ci powiem ze przynajmniej nie zkaszanisz sobie sysa przez edycje plikow tekstowych. (Jesli cos zwalisz podczas zabawy)

Hehe owiem ci tyle ze przy edycji rejestru w windows tez nie zwalisz sobie sysa bo wystarczy go zrestartowac i odpali sie tak jak by zmian nie było.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO jednak łatwiej jest coś znaleźć w /etc/ (ok 5mb całość) niż w rejestrze który średnio zajmuje 15mb w jednym pliku z tysiącami różnych wpisów.

Zgadzam sie z tobą w /etc/ rzeczywiscie jest łatwo coś znależć. W windows rejestr moze zajmować nawet kilkadziesiąt MB ale tam sie też naprawde łatwo szuka, trzeba tylko go dobrze poznac i wiadomo gdzie czegos szukac, a co pomijac przy szukaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie przeglądanie rejestru w poszukiwaniu wszystkich kluczy zajmuje cholernie długo. Brakuje tam pomyślunku i porządku - np. jeden klucz odpowiada jednemu programowi. Wyszukanie (nawet wyszukiwarką) czegokolwiek w tym gąszczu zajmuje cholernie dużo czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra udalo mi sie zainstalowac slacka wszystko chodzi ok kde sie uruchomilo podoba mi sie zrobilem nawet partycje raiserFS (co to jest????) tyle tylko ze lilo nie chcialo sie zainstalowac i musialem slacka z dyskietki uruchomic :( a do windocha dostepu nie mam :( powiedzcie mi jak zrobic dyskietke systemowa w windows XP bo jakos mi sie zapomnialo jak to sie robi :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego lilo nie chciało się zainstalować? Zainstaluj spod linuksa.

dlaczego lilo sie nie chcialo instalnac ??? nie mam pojecia :( jak to instalnac spod linuxa? jak to zrobic?

 

Czy slack ma gruba? jesli nie to skad go ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span>? jesli tak to jak go instalnac zamiast lilo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dyskietki systemowej w XP. Jest konsola odzyskiwania uruchamiana z CD

a czy w tej konsoli odzyskiwania mozna przerobic mbr aby uruchamial win xp? Wiem ze to sie robi przez fdiska ale jaka to jest komenda?

FIXMBR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha i co do samej instalacji to jest tam wybor jadra i tu mialem malego Zonka bo jest ich kilka ktore tu sie wybiera? Bo jak widzialem je to nie wiele mi mowily no moze poza tym jadrem o nazwie zipslack to skojarzylem ze to jest chyba jadro z tej obcietej wersji slacka ale reszta to nie mam pojecia co to i czym one sie od siebie roznia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do jadra to bierze sie bare.i a pozniej kompiluje sie nowe wlasne dosciagnij se z kernel.org najnowsze 2.4.21. Kazde jadro ma specyficzna nazwe i opisowke ja sie domyslilem co do czego to ty tez powinienes. A zipslack to nie okrojony slack tylko male distro pod FATa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzieki void... jeszcze tylko mam maly problem z dostepem do sieci... a mianowicie nie wiem jak to skonfigurowac jakie pliki powinienem przerobic?

Probowalem netconfig podalem mu wszystko ale nie dziala

kombinowalem z ifconfig niby ma wszystko ale nie dziala

co to jest za plik rc.inet1 ???? cos z tym trzeba zrobic???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba, ze instalujesz z dysku SCSI to bierzesz scsi.i :)

 

A co do lilo to edytujesz sobie /etc/lilo.conf tak, zeby Ci odpowiadal (man lilo.conf) zapisujesz i uruchamiasz

#lilo

 

Nawet chyba dalo sie jakos zrobic, zeby lilo automagicznie wykrywalo systemy i robilo conf'a, ale nie pamietam jak, bo nie korzystalem z tego bardzo dawno.

 

co to jest za plik rc.inet1 ???? cos z tym trzeba zrobic???

Konfiguruje sieciowki przy starcie systemu. Robi to co ustawiles w netconfig.

Jak masz w ogole sieci, z LAN'u czy przez modem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A chcesz sie laczyc sam czy siec cala? Jesli sam to pppconfig powinno dac lepsze rezultaty . Netconfig sluzy do konfiguracja LANa . Plik rc.inet1 i inet2 sa to pliki konfiguracyjne wlasnie LANa nie masz co sie bawic z nimi lepiej netconfig.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xslimakx

dlaczego slackware ?

1: bo na tym forum wiekszosc ludzi ma (i moze to brzmi smiesznie to latwiej jest rozmawiac o problemie jak ma sie ten sam system plikow)

2: slackware uczy mysleć - nie osiagniesz tego siedzac na np. mandraku i jego kolorowych konfiguratorach

3: jest najłatwiejszą dystrybucją do nauki i najbardziej zabezpieczoną (odrazu po zainstalowaniu)

4: ma w logu fajkę ;)

5: ma czytelną strukture katalogów

 

p.s.

jesli chcesz sie go szybko nauczyc - nie wchodz do X'ow :))

jak maila chcesz to mutt :))) jak www to links :)))

i opanowanie go zajmie Ci bagatela 2 lata (męki i checi zabicia go za to ze nic nie wychodzi :)) ) ale po tych dwoch latach ło chłopie :)) stwierdzisz ze to super systemik :)

 

p.s.1

ja sam sie kiedys smialem z mount /mnt/cdrom i umount /mnt/cdrom

ale to jest linux :) i tak to juz w nim jest :) i to na tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec panowie lacze sie przez stalke sam (cos ala astercity - lokalna tv kablowa). Co mnie martwi to ze niby w powyzszych plikach porobilem to co powiedzialem te moje adresy sa ale net nie dziala musialem cos pominac ale nie wiem co :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze nadal nie mam pojecia jak ta siec zmusic do dzialania :( jak daje mu ping www.wp.pl to pisze network unrachable :( co ja mam tu zrobic? ParanoiK jak konfigurowales siec to jakie pliki modyfikowales?

Kiedys pamietam byla komenda tylko jej dokladnie nie pamietam moze ona by mi pomogla bylo to cos 'network start' aby uruchomic 'network stop' i 'network restart' parametry sa dobre ale nie wiem jaki to byl program :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ojejku to jest proste !

rozumiem ze laczysz sie przez karte sieciowa eth0 !?

jesli tak

uruchom netconfig nazwa hosta dowolna nazwa domeny (jesli masz od nich adres mail to domena to jest to co jest za @) np. powiedzmy ze mam internet z kablowkiTV ktora to nazwywa sie Promax! a adres mail jest taki: zulik@promax.media.pl no to domena to jest promax.media.pl (podaje to bo sie kiedys zastanawialem :))

 

w netconfig podaj by IP bylo przydzielane z serwera DHCP i wpisz tutaj adres serwera dhcp twojego uslugodawcy internetowego (zadzwon do niego albo w windowsie sie dowiesz przez wydanie polecenia ipconfig /all)

 

p.s. zakladam ze modul od karty jest zainstalowany i widoczny w lsmod

 

teraz wydaj polecenie

 

dhcpcd eth0

i polecenie ifconfig

 

jesli w ifconfig nie pojawilo by Ci sie eth0 to wpisz ifconfig eth0 up

i chyba powinno dzialac:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zulik: dzieki za odpowiedz... nie zlosc sie takie problemy maja poczatkujacy... i z tego co widze to konfig niby jest ok ale ... jak daje komende lsmod to nic specjalnego nie widze czy to mozliwe ze bym nie mial zainstalowanego modulu od karty? Jesli tak to jak to instalnac? Podaj mi jakies www o tym modulach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...