Skocz do zawartości
tajemniczy33

Ryzen 7 7800X3D czy i7 13700k

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Planuję zmienić swojego Ryzena 7 3700X na coś lepszego i tutaj jest problem bo nie jestem w stanie wybrać pomiędzy i7 13700k a R7 7800X3D. Głównym przeznaczeniem są gry, na ten moment w 1080p a docelowo 1440p. Za ryzenem przemawia możliwość wymienienia go na coś lepszego zachowując płytę główną. i7 wychodzi taniej z płytą Z690 + DDR5 6000MHz CL32 od procesora AMD + płyta B650 + DDR5 6000MHz CL32. Oczywiście przeglądałem recenzje i oba procesory są dość zbliżone, ale "i siódemka" jest bardziej uniwesalna. Zdarza mi się zagrać w gry, w których dodatkowy cache może być przydatny(gry Paradox Interactive), ale gram też w inne gdzie i7 wypada lepiej. Do końca nie jestem także przekonany co do możliwości upgrade'u na AM5, ponieważ procesor bym zmieniał dopiero za kilka lat, a wtedy AM5 byłoby już przestarzałe. Początkowo planowałem zamówić R7 7800X3D dlatego zamówiłem na amazonie cooler Thermalright Peerless Assasin 120 SE(przy okazji dostałem pokrewny cooler przez pomyłkę, Thermalright Phantom Spirit 120 SE, prawie to samo co zamówiłem), ale gdybym jednak się zdecydował na 13700k to mógłby być problem ze schłodzeniem go. Sprawdzałem cenę zestawu z Navisem F280 i wciąż intel wychodzi taniej o ok. stówkę od Ryzena z chłodzeniem powietrznym. Obecnie posiadam obudowę SilentiumPC Regnum RG6V EVO TG ARGB, ale w przyszłości przy zmianie GPU pewnie bym ją wymienił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kyle napisał:

Czemu w obecną płytę nie wsadzisz Ryzen 5800X3D?

Mam obecnie płytę B450 Tomahawk MAX i wydaje mi się, że PCIe 3.0 będzie ograniczać np. RTX 4070Ti. 16GB Ramu powoli mi nie starcza, a przy wymianie platformy kupiłbym od razu 32GB bez wydawania pieniędzy na starą platformę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4090 na PCIe 3.0 traci niewiele wzgledem PCIe 4.0. Testy sa w necie. Zdaje sie ze okolice 5%. 4070ti nie straci nic.

Wymien proca na 5800x3D za tanioche bo teraz sa okazje i sie ciesz. Jak bedziesz musial wymienic 4070Ti na cos innego to bedziesz sie wtedy rozgladal za platforma. Ram bedzie tanszy i szybszy, procki szybsze. Teraz wg mnie nie ma sensu.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, verul napisał:

4090 na PCIe 3.0 traci niewiele wzgledem PCIe 4.0. Testy sa w necie. Zdaje sie ze okolice 5%. 4070ti nie straci nic.

Wymien proca na 5800x3D za tanioche bo teraz sa okazje i sie ciesz. Jak bedziesz musial wymienic 4070Ti na cos innego to bedziesz sie wtedy rozgladal za platforma. Ram bedzie tanszy i szybszy, procki szybsze. Teraz wg mnie nie ma sensu.

Sprawdziłem i rzeczywiście, dla 4090 różnice są minimalne. Widzę, że 5800X3D jest obecnie tańszy niż wcześniej, kiedy sprawdzałem. Chyba postawię na niego i wezmę dodatkowo 32GB 3600MHz. Czy te pamięci są ok? https://www.morele.net/pamiec-lexar-thor-ddr4-32-gb-3600mhz-cl18-ld4bu016g-r3600gdwg-12786762/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...