Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

jako, że mój 5 letni komputer zaczyna łapać zadyszki w programach COREL, Adobe After Effects, przy kopiowaniu dużych plików, a ostatnio nawet w grach. Chciałabym zapytać czy jest możliwość poprawienia czegoś w moim potworku?
Kiedy budowałam tą platformę, poinformowano mnie, że przez jakiś czas warto będzie coś wymienić niż kupować cały komputer na nowo. Dlatego już na starcie zainwestowałam w wydajne chłodzenie czy płytę, by móc włożyć tam bardziej wymagające komponenty.
Pan, który mi go składał zapewniał. że cokolwiek chciałabym zainwestować w moją bestię to będzie na wszystko gotowy.
Zmieniłam miejsce zamieszkania, nie mam z nim kontaktu, dlatego zakładam więc ten wątek z racji tego, że nie wiem czy może już czas na wymianę procesora? Proszę Was o podpowiedzi.

Jeśli chodzi o czystość - jestem na tym punkcie przewrażliwiona - wręcz jest pedantycznie czysto.

Poniżej starałam się wypisać wszystkie najważniejsze komponenty, które ułatwią bardziej ogarniętym w tych tematach ludziom, ja nie czuję się aż tak kompetentną - myślę, że wypisałam wszystko, ale jeśli czegoś brakuje to pytajcie 
Komputer dwa lata temu przeszedł jedną modyfikację, mianowicie wymiana karty graficznej, co poskutkowało z mizernym skutkiem -  no inaczej sobie to wyobrażałam, pewnie błędne były moje oczekiwania po GTX 1080Ti (mam tu też na myśli błędy sterownika AMD i czasami dziwne ścinki). 
Niecały miesiąc temu chłodzenie AIO brzęczało i komputer wręcz od wysokiej temperatury nie chciał się włączyć. Okazało się, że płyn był już rozwarstwiony i galaretowata maź zatkała "blokopompkę" cokolwiek to znaczy - chłodzenie zostało zregenerowane, płyn wymieniony. Działa jak nówka.

Głównie komputer służy mi do obróbki grafiki rastrowej oraz wektorowej, oczywiście jakieś animacje - to jego 65% użytku - pozostałe 35% to gry czy filmy ;]

KOMPUTER Procesor: AMD Ryzen 5 3600XT

Płyta główna: Asus TUF GAMING X570-PLUS
Ram: 2x Corsair Vengeance RGB, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18
Karta graficzna: GIGABYTE AMD RADEON RX 6700 XT 12GB
Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 1000W 80 Plus Gold
Chłodzenie CPU: AIO SilentiumPC Navis Evo 360
Obudowa: SPC Armis AR7 TG
System: Windows 11 Pro
Monitor: LG 34WN700 (głównie gram i pracuję na rozdzielczości 3440x1440)

Edytowane przez ma1inka
literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ma1inka napisał:

Komputer dwa lata temu przeszedł jedną modyfikację, mianowicie wymiana karty graficznej, co poskutkowało z mizernym skutkiem -  no inaczej sobie to wyobrażałam, pewnie błędne były moje oczekiwania po GTX 1080Ti (mam tu też na myśli błędy sterownika AMD i czasami dziwne ścinki). 

Tego nie rozumiem - zmieniłaś 1080ti na 6700XT? To trochę siekierkę na kijek.... 

To jest bardzo solidny zestaw. Jeżeli problemem jest kopiowanie plików to wypadałoby napisać jakie dyski i jak skonfigurowane, ile na nich wolnego miejsca itp. 

Do pracy możesz wymenić procesor na mocniejszy. Rozważałbym 5700/5800x/5900x w zależności od budżetu. Wcześniej wypadałoby zaktualizowac BIOS. 

Do gier i rozrywki nowa karta grafiki - minimum RTX3060ti/3070 lub nowsze z większą ilością VRAM. Zależy od gier w które grasz. Sky is the limit - możesz wydać 2,5kPLN a możesz spokojnie potroić tę kwotę. 

Edytowane przez Chloru
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

26 minut temu, Chloru napisał(a):

Tego nie rozumiem - zmieniłaś 1080ti na 6700XT? To trochę siekierkę na kijek....

 1080Ti - umarła 😭


✔️ faktycznie - nie mam zaktualizowanego BIOS'u - do zrobienia

26 minut temu, Chloru napisał(a):

Rozważałbym 5700/5800x/5900x w zależności od budżetu.

Czy jeśli wybiorę którykolwiek z nich - to wszystko co mam będzie pasowało? Czy wiąże się z tą wymianą reinstalacja systemu?
Czy masz na myśli np: Ryzen 7 5800X3D?

Edytowane przez ma1inka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, ma1inka napisał:

Czy jeśli wybiorę którykolwiek z nich - to wszystko co mam będzie pasowało? Czy wiąże się z tą wymianą reinstalacja systemu?

Po aktualizacji biosu - tak. Nie trzeba reinstalować systemu (chyba, że on sam tego wymaga z racji bałaganu itp.) 

 

33 minuty temu, ma1inka napisał:

Czy masz na myśli np: Ryzen 7 5800X3D?

Też może być. Poszukaj benchmarków w Twoich konkretnych zastosowaniach. W przypadku programów różnica między 5800x3d a 5900x wynika z ilości rdzeni. W przypadku gier 5800x3d jest lepszym wyborem ale żeby to zauważy powinnać kupić bardzo mocną kartę graficzną. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałam nad zainwestowaniem w coś takiego:
(oczywiście jest to cenowo dla mnie akceptowalne biorę pod uwagę sprzedaż mojego aktualnego procesora i karty)

- procesor Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D
- karta graficzna  RTX 3080 / 3080Ti  (jakoś nie jestem przekonana do tego Radeona z aktualizacji na aktualizację wydaje mi się, że jest gorzej z Nvidia tak nie miałam)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, ma1inka napisał:

- procesor Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D

OK

 

3 minuty temu, ma1inka napisał:

- karta graficzna  RTX 3080 / 3080Ti

Wszystko jest kwestią ceny za konkretny egzemplarz karty. Tutaj rozważałbym też mocno 4070ti. Ewentualnie jeszcze trochę poczekał, karty nie sprzedają się zbyt dobrze i co jakiś czas są jakieś zmiany ceny w dół czy też promocje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Chloru napisał(a):

Tak - zakładając, że wszystko sprawne. 

Tak, wszystko sprawne. Po prostu chodziło mi o to czy zmiana jednego komponentu nie wymusi zmiany kolejnego.

W takim razie jeśli o to chodzi - to bardzo pięknie dziękuję za pomoc.
 

2 godziny temu, Chloru napisał(a):

zmieniłaś 1080ti na 6700XT? To trochę siekierkę na kijek.... 

 Dodam tylko, że jestem rozczarowana tym.... i zirytowana... sprzedawca twierdził, że jest nowsza, no i oczywiście dużo mocniejsza....  scam i dziadostwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

zasadniczo "Chloru" rozpisał wszystko co i jak, a czy dyski są już pod M.2 czy jeszcze pod SATA ?

oraz takie pytanie odnośnie użytkowania samej karty graficznej o ile Zwróciłaś na to uwagę , kiedyś dla testu sprawdzałem na kartach Vega 56, Vega 64 i AMD Radeon VII (Vega 20) czyli karty od czerwonych, a pisze bo nigdzie nie znalazłem takiego tematu, a na YT, czy portalach jak są testowane karty graficzne, to nikt takiego tematu nie podejmuje, gdy jest porównanie obrazu, ale porównując obraz to na kartach Nvidia obraz jest powiedzmy "czysty", natomiast na kartach od czerwonych obraz zarówno w systemie jak i w grach, jest tak jak był by jakiś filtr włączony i jest nie wiem czy to właściwie opisze ale ja to widzie jako - ziarnistość ? , czy na RX 6700XT takie zjawisko nadal występuje ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie 

Mały update : 

procesor, który siedzi w mojej bestii, zgodnie z Waszymi zaleceniami to AMD Ryzen 7 5800X3D

Po wymianie, o dziwo problem grafiką stał się jeszcze bardziej dokuczliwy. Karta zyskała kilka klatek, ale niestety sypanie błędami szczególnie z tego co zauważyłam na DirectX 12, a jeszcze częściej z użyciem promieni RT.

Finalnie karta trafiła na reklamację. Jestem tak zdenerwowana, że nie czekam na rozwój wypadków. Wiem tyle że za tydzień lub dwa (pieniędzy raczej nie dostanę bo zapłaciłam za nią 5000zł) więc zanim zwrócą mi naprawioną czy nowy egzemplarz - muszę zarabiać.

Wybór padł na RTX 4090 od GAME ROCK’a (może nie jest ze mnie rasowa „blachara”, ale świecące diamencikowe ledy mnie przekonały, no nie mogłam się oprzeć)

Dodatkowo, nie dopisałam jakich dysków używam - są to dwa dyski SSD Samsung 870 EVO 500GB 2,5" SATA III

W dniu 18.05.2023 o 19:59, Mr.T... napisał(a):

Witam 

zasadniczo "Chloru" rozpisał wszystko co i jak, a czy dyski są już pod M.2 czy jeszcze pod SATA ?

oraz takie pytanie odnośnie użytkowania samej karty graficznej o ile Zwróciłaś na to uwagę , kiedyś dla testu sprawdzałem na kartach Vega 56, Vega 64 i AMD Radeon VII (Vega 20) czyli karty od czerwonych, a pisze bo nigdzie nie znalazłem takiego tematu, a na YT, czy portalach jak są testowane karty graficzne, to nikt takiego tematu nie podejmuje, gdy jest porównanie obrazu, ale porównując obraz to na kartach Nvidia obraz jest powiedzmy "czysty", natomiast na kartach od czerwonych obraz zarówno w systemie jak i w grach, jest tak jak był by jakiś filtr włączony i jest nie wiem czy to właściwie opisze ale ja to widzie jako - ziarnistość ? , czy na RX 6700XT takie zjawisko nadal występuje ? 

Ja bym to określiła, że w radeonach jest podbite nasycenie barw (tu w zależności od sterowników było mniejsze lub większe, czasami przesadne) , ale po ostatnich update’ach przestałam to zauważać , chyba z tego zrezygnowali bo nie muszę korygować kolorystyki.

Ziarna nie widziałam (jedynie w grach jak suwak od AMD SHARPEN - nie jestem pewna czy dobrze to napisałam - z automatu jest na jakiś absurdalnych wartościach i ziarno jest przesadzone. Od razu jak się połapałam wyłączyłam tę opcje , miało to poprawiać szczegółowość grafiki. 

W dniu 18.05.2023 o 19:59, Mr.T... napisał(a):

zasadniczo "Chloru" rozpisał wszystko co i jak, a czy dyski są już pod M.2 czy jeszcze pod SATA ?

Ja się kompletnie nie znam, ale nie mam dysków M.2 - wszystko jest na te wpinki bodajże SATA …. System mam na osobnej partycji. Czy to mi coś da jeśli system będzie na dysku M.2?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ma1inka napisał:

Wiem tyle że za tydzień lub dwa (pieniędzy raczej nie dostanę bo zapłaciłam za nią 5000zł) więc zanim zwrócą mi naprawioną czy nowy egzemplarz - muszę zarabiać.

Jeżeli zapłaciłaś 5k PLN za Radeona 6700XT to więcej nie chodź do tego sklepu....

 

24 minuty temu, ma1inka napisał:

Po wymianie, o dziwo problem grafiką stał się jeszcze bardziej dokuczliwy. Karta zyskała kilka klatek, ale niestety sypanie błędami szczególnie z tego co zauważyłam na DirectX 12, a jeszcze częściej z użyciem promieni RT.

To nie musi być podstawa do gwarancji. Może być to kwestia sterownika, pozostałości po poprzednim GTXie itp. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Chloru napisał(a):

Jeżeli zapłaciłaś 5k PLN za Radeona 6700XT to więcej nie chodź do tego sklepu....

Zapłaciłam bo półtora roku temu umarła moja 1080ti - no ceny były takie, że z tydzień na kolejny rosły, a nie mogłam sobie pozwolić na czekanie w nieskończoność 

 

33 minuty temu, Chloru napisał(a):

To nie musi być podstawa do gwarancji. Może być to kwestia sterownika, pozostałości po poprzednim GTXie itp. 

 

…z tego co wiem, format totalny i postawienie Windowsa miało załatwić sprawę, robiłam to trzykrotnie , czwarty po update BIOSu

Edytowane przez ma1inka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ma1inka napisał:

…z tego co wiem, format totalny i postawienie Windowsa miało załatwić sprawę, robiłam to trzykrotnie , czwarty po update BIOSu

Skoro tak to faktycznie warto walczyć.

13 minut temu, ma1inka napisał:

Zapłaciłam bo półtora roku temu umarła moja 1080ti - no ceny były takie, że z tydzień na kolejny rosły, a nie mogłam sobie pozwolić na czekanie w nieskończoność 

 

To dalej był bardzo bardzo słaby deal. Omijałbym ten sklep/doradcę. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.05.2023 o 19:59, Mr.T... napisał(a):

zasadniczo "Chloru" rozpisał wszystko co i jak, a czy dyski są już pod M.2 czy jeszcze pod SATA ?

…ahh…. wiedziałam, że tak to się skończy, nie lubię rozwiązywać problemów na „potem się to poprawi” , albo porządnie albo wcale…. 😤

Mogę Was o coś poprosić? 
 

Ja z dysków M.2 to wiem, gdzie go wpiąć w płytę główną, ale jakiej firmy. Nie mam takiej wiedzy, co więcej - potrzebuję go na wczoraj, a nawet przed wczoraj - więc mam prośbę.

Mieszkam w mieście: mam Media Markt, Media Expert, EURO AGD RTV

kod pocztowy 65-001 Zielona Góra

Czy ktoś mógłby coś polecić dysk M.2 z tego co jest dostępne od ręki? (Boję się że jak pójdę i zapytam ich w sklepie okaże się, że ktoś znów nabił mnie w butelkę, a nie mam marginesu na błędy i nerwów by kupić jakiś „kibel” za 300zł)

Czy byłby ktoś tak uprzejmy? 😓

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ma1inka napisał:

Mieszkam w mieście: mam Media Markt, Media Expert, EURO AGD RTV

cześć , ja popatrzał, tak od ręki to może być ciężko aby pójść i zakupić...

z swojej strony mogę polecić podejście jeden dysk pod system i programy , drugi większy pod np. gry 

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G ) pod system 

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G)  pod gry

takie pytanie odnośnie płyty głównej, czy to gniazdo co jest bezpośrednio pod procesorem dla dysków M.2 posiada radiator ?, bo jeśli nie to przydało by się zakupić przynajmniej 1 szt.

https://allegro.pl/oferta/jeyi-radiator-chlodzenie-ssd-m-2-nvme-sata-szary-10209687241

a co do procesora to np. lub szukać innych poradników 

https://www.youtube.com/watch?v=ILyGXFGt968

 

w miedzy czasie , czyli dopiero wczoraj, byłem u znajomego który właśnie posiada RX 6700XT , i organoleptycznie sprawdzałem obraz w systemie na przeglądarce oraz w Metro Exodus i faktycznie "ziarnistości" trzeba szukać i dopatrywać się naśle , ale po za tym to nie widziałem jakiś problemów z wyświetlaniem obrazu podczas grania.

szkoda ze zanim karta została odesłana, nie zrobiłaś kilku fotek, aby można było się zapoznać z błędami wyświetlania w DX12 , generalnie AMD nie po drodze jest z RT , XD      

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

radiator ?,

Jest Asus dał radiator - także potrzebuję tylko dysk

Zaraz sprobuje wrzucić fotki błędów. W sumie wyglądało to tak że albo gra uruchamiała się był czarny ekran i po sekundzie albo trzech zamykała się. Inne najczęściej grałam 20 minut, godzinę różnie - i po prostu zamykało aplikacje i wyrzucało błąd.

IMG_4896.jpeg

IMG_4895.jpeg

Co ciekawe błędy w TLOU PI zaczęły się sypać praktycznie non stop w lokacji misji z akumulatorem - potem już różnie - ale mogłam przejść tą misje dopiero po wyłączeniu RT

Znalazłam jeszcze błąd z Wiedźmina, 2 minuty po włączeniu w prologu zaraz jak przejmujemy kontrolę nad Geraltem. Tutaj zauważyłam, że wystarczy w luncherze wybrać DirectX 11 i problem znikał.  

Screen z Hogwart’u mam na komputerze, teraz nie mam dostępu bo nie mam karty 😤

error3.jpeg

Edytowane przez ma1inka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

takie pytanie odnośnie płyty głównej, czy to gniazdo co jest bezpośrednio pod procesorem dla dysków M.2 posiada radiator ?, bo jeśli nie to przydało by się zakupić przynajmniej 1 szt.

HOUSTON, mamy duży problem…(zdjęcie) zauważyłam, że mam radiator, ale na slocie (oznaczonym w instrukcji jako 2- zaznaczony żółtym) na pierwszym nie mam, a co więcej przełożenie tego radiatora chyba odpada bo nie pasują otwory. Musiałabym to rozebrać w drobny mak by się czegoś dowiedzieć.

Czy to bardzo istotne by dysk SSD był w slocie 1 (niebieski)? 

IMG_5054.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ma1inka napisał:

HOUSTON, mamy duży problem…(zdjęcie) zauważyłam, że mam radiator, ale na slocie (oznaczonym w instrukcji jako 2- zaznaczony żółtym) na pierwszym nie mam, a co więcej przełożenie tego radiatora chyba odpada bo nie pasują otwory. Musiałabym to rozebrać w drobny mak by się czegoś dowiedzieć.

Czy to bardzo istotne by dysk SSD był w slocie 1 (niebieski)? 

IMG_5054.jpeg

oj tam zaraz problem ,(jak guma pęknie to może być problem XD ), pierwsze gniazdo jest bezpośrednio połączone z CPU , to drugie jest obsługiwane przez chipset płyty głównej , w sumie to nie wim czy ktoś robił testy porównawcze, jak dysk, powiedzmy systemowy jest w slot 1 czy slot 2 i jak to wpływa, lub nie na wydajność czy responsywność samego systemu, programów czy gier ?

jeśli dysk będzie w slot 2 a instalator Windowsa poprawnie podczas instalacji nowego systemu wykryje dysk, to nie powinno być żadnych problemów z działaniem.

 

a wracając do tematu karty graficznej , to jeśli oprogramowanie zgłasza problem z karta, to od razu powinna trafić na gwarancje a nie się męczyć , napisałem o zdjęcia ale myślałem o występujących błędach w samych grach jakieś artefakty , kropki , czy tzw. "glicze w grach komputerowych"  

a widzisz jednak na kartach firmy i model , Sapphire RX 6700 XT Nitro+   problemiki nie występują XD  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Mr.T... napisał(a):

w samych grach jakieś artefakty , kropki , czy tzw. "glicze w grach komputerowych"  

Żadnych gliczy - po prostu błąd lub aplikacja była czarnym ekranem, ewentualnie „freeze screen” i albo Alt+F4 albo czekać aż sama się wyłączy.

 

40 minut temu, Mr.T... napisał(a):

jeśli dysk będzie w slot 2 a instalator Windowsa poprawnie podczas instalacji nowego systemu wykryje dysk, to nie powinno być żadnych problemów z działaniem

Dziś mam bojowy dzień, do 10:00 zanim przyjdą te wszystkie części, rozkręcę to i sprawdzę czy da się zamontować tam jakikolwiek radiator. Przyglądałam się i z tego co widzę to tam jest tylko możliwość przykręcenia samego dysku SSD M.2 - i wygląda to tak jakby ASUS wgl nie przewidział tam montażu żadnego radiatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ma1inka napisał:

Wszystko zgodnie z waszymi instrukcjami. 🖤

RTX siedzi, nowy dysk również - Windows już postawiony, teraz z górki.

Trochę mi schodzi, ale staram się robić to wszystko sama, no i dokładnie. 😊

IMG_5056.jpeg

IMG_5061.jpeg

znakomicie XD

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UPDATE NO. 3

Trochę pograłam, no trzeba przyznać, że teraz to jest DEMON nie komputer, w grach to jedno, ale w programach spokojnie mogę powiedzieć, że jest lekko mówiąc 100% wydajności więcej i to bez przesadyzmu. 

Po ponad 3 godzinach benchmarkowania na co stać mojego potwora, za namową kolegi pobrałam OCCT i zrobiłam jeszcze godzinny test na POWERtest - by sprawdzić czy cały zestaw obciążony jest stabilny i ma odpowiednie temperatury. (ustawiłam wszystko jak kazał - tutaj screen) 

image.thumb.png.f00259707ce031abf516be3002c9232b.png

@Mr.T... @Chloru Czy te temperatury są w porządku?  W pomieszczeniu stałe 26*C

Trochę mnie przerażają te temperatury CPU prawie 90*C no i GPU w sumie bardzo podobna wartość....

Czy ktoś wie (tak raz w miesiącu po czyszczeniu, postanowiłam robić taki test) które z tych temperatur i oczywiście ile stopni musi być by zacząć się martwić?

PS:  ...to chyba najgłupsze babskie pytanie jakie pewnie słyszeliście - spoko, można hejcić, jestem przyzwyczajona ;]

Edytowane przez ma1inka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ma1inka napisał:

UPDATE NO. 3

Trochę pograłam, no trzeba przyznać, że teraz to jest DEMON nie komputer, w grach to jedno, ale w programach spokojnie mogę powiedzieć, że jest lekko mówiąc 100% wydajności więcej i to bez przesadyzmu. 

Po ponad 3 godzinach benchmarkowania na co stać mojego potwora, za namową kolegi pobrałam OCCT i zrobiłam jeszcze godzinny test na POWERtest - by sprawdzić czy cały zestaw obciążony jest stabilny i ma odpowiednie temperatury. (ustawiłam wszystko jak kazał - tutaj screen) 

image.thumb.png.f00259707ce031abf516be3002c9232b.png

@Mr.T... @Chloru Czy te temperatury są w porządku?  W pomieszczeniu stałe 26*C

Trochę mnie przerażają te temperatury CPU prawie 90*C no i GPU w sumie bardzo podobna wartość....

Czy ktoś wie (tak raz w miesiącu po czyszczeniu, postanowiłam robić taki test) które z tych temperatur i oczywiście ile stopni musi być by zacząć się martwić?

PS:  ...to chyba najgłupsze babskie pytanie jakie pewnie słyszeliście - spoko, można hejcić, jestem przyzwyczajona ;]

OCCT:  to nie jest typowe czy normalne użytkowanie, a jakie są temperatury podczas grania czy w programach ?  

czy w biosie był przeprowadzony UD procesora wedle zamieszczonego poradnika ?

https://www.youtube.com/watch?v=ILyGXFGt968

ten procesor to raczej do najchłodniejszych nie należy , AIO ma co robić, i robienie testu raz w miesiącu nie ma potrzeby, wystarczy podczas grania czy w programach kontrolować czy po czasie, temperatura nie wzrasta , czyli np. trzeba by pomyśleć o wymianie pasty, lub dodatkowo np. przeprowadzić poprawnie UD karty graficznej.

https://www.youtube.com/watch?v=OVaeg07I1lk&t=4s

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

OCCT:  to nie jest typowe czy normalne użytkowanie, a jakie są temperatury podczas grania czy w programach ? 

@Mr.T... Jak widać nie schodzi na ustawieniach "ULTRA WSZYSTKO" z 70 kl./s.
Gram już kilka godzin. temperatura karty ponad 70*C -  Procesor 80*C nie przekroczył 85*C
Działa cicho, przy OCCT prawie wył na cały pokój jak suszarka 😄

TLoUPartISETUP.thumb.jpg.098e87f11f00fa56ceee224ac6131645.jpg

TLoU Part I TEMP.jpg

1 godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

czy w biosie był przeprowadzony UD procesora wedle zamieszczonego poradnika ?

Nie robiłam tego, nie chciałabym grzebać tak głęboko w tak ważnych ustawieniach.

 

1 godzinę temu, Mr.T... napisał(a):

ten procesor to raczej do najchłodniejszych nie należy , AIO ma co robić

Jakie temperatury powinny mnie zaniepokoić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ma1inka napisał:

Nie robiłam tego, nie chciałabym grzebać tak głęboko w tak ważnych ustawieniach.

pozostawianie ustawień na AUTO , i nie obniżenie napięcia dla CPU to proszenie się o problem, są przypadki ze płyt główne ustawiają zbyt wysokie napięcie dla procesora i procesory z X3D ulegają uszkodzeniu.  

 

3 godziny temu, ma1inka napisał:

Jakie temperatury powinny mnie zaniepokoić?

jak płyta główna zacznie zrzucać taktowanie procesora, wyniku zbyt wysokich temperatur przeważnie 100 stopni + , dlatego warto zajrzeć do biosu i nie pozostawiać ustawień na AUTO.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.06.2023 o 11:01, ma1inka napisał:

Czy te temperatury są w porządku?  W pomieszczeniu stałe 26*C

90 to dużo ale jeszcze nie dramat. Pamietać też trzeba, że ten Navis to nie jest jakieś wybitne chłodzenie a OCCT to też nie jest normalne używanie komputera. Jak Cię to martwi to możesz poszukać czegoś lepszego z offsetem dla Ryzenów. Może zbije 2-3 stopnie - nie sądzę, żeby to było warte wydawania kolejnej kasy. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Chloru napisał(a):

Ryzenów. Może zbije 2-3 stopnie - nie sądzę, żeby to było warte wydawania kolejnej kasy

Ja szczerze nie wiem na jakie temperatury mam patrzeć, co innego pokazuje OCCT , co innego w grze. Gdzieś przeczytałam, że do Tdie to jest dodane 10°C by w razie przegrzania nie uszkodzić procesora.

Nic z tego nie rozumiem. 

Podsumowując - jest dobrze i bezpiecznie? - jak mówi mój brat „jeździć obserwować”, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalne jest to że occt bedzie pokazywało wyższe temperatury niż gra bo to jest stress test. Jeżeli jest cicho i w grach cpu nie przekracza tych 88-90 stopni to bym zostawił jeżeli nie wiesz jak to poprawić.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...