Skocz do zawartości
Smoq78

Nowy komputer do Lightrooma/Photoshopa (5-6k zł z lekkim plusem)

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny zwracam się do Was z pomocą w sprawie budowy nowego komputera. Poprzedni dzięki Waszym sugestiom i propozycjom spełnia swoje zadanie do dziś. Jednak jeden komputer w rodzinie to za mało. Dlatego chcę złożyć nowy sprzęt tylko do pracy ze zdjęciami. Niestety, w temacie wnętrzności zatrzymałem się kilka lat temu i nie jestem na bieżąco. Dlatego mam nadzieję, że nie urażę Was jeśli nie podam swojej propozycji zestawu. Sprzęt ma służyć tylko i wyłącznie do podanych w tytule programów (LR i PS). Nie interesują mnie gry, jakość dźwięku czy inne multimedia. Z czasem dojdzie nowy monitor 4K jeśli ma to jakieś znaczenie.

 

Procesor - obstawiam coś w stylu i5-13600 bo i7 chyba nie gwarantuje dużego wzrostu wydajności. A może jednak nowe AMD? Chłodzenie fabryczne czy dodatkowe? Nie będę się bawił w OC więc może być poblokowany.

Płyta główna - w tym temacie jestem zielony. Ważne aby miała możliwość rozbudowy dysków. Choć z tego co widziałem teraz większość płyt oferuje trzy miejsca na M2. Jeśli chodzi o LAN to mam już położone kable i po doświadczeniach z sieciami bezprzewodowymi zostanę przy kablu.

Ram - tu nie będę szukał oszczędności i idę w 64GB. Tylko jakiej? DDR4 czy DDR5?

Dyski - raczej pierwszeństwo będą miały M2. Na początek Kingston KC3000 2TB chyba będzie dobry. A w marę potrzeb kolejne.

Zasilacz - w wielu miejscach polecają Seasonic Focus. Jest sens brać jakiegoś 750W jeśli nie będę bawił się w granie?

Karta graficzna - Czytałem, że oprogramowanie Adobe korzysta z GPU jednak nie dokopałem się do informacji w jakim stopniu podnosi wydajność. Czy ciekawszą opcją będzie lepszy procesor i jakieś GT1030?

Obudowa - to chyba najmniejszy problem 🙂 Ma być cicha, nie gamingowa.

 

Mam nadzieję, że niczego istotnego nie pominąłem. 

Pozdrawiam serdecznie i po cichutku liczę, że najadzie się ktoś  kto zechce pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

zakładam ze wybierając procesor , zapoznawałeś się z jakimiś testami odnośnie potencjalnej wydajności w wykorzystywanych aplikacjach , czyli platforma pod Intela, z możliwością dokładania dysków pod M.2. , do 4K, z opisu wymagań sprzętowych, dobrze było by aby karta graficzna posiadała 8GB Vram , no ale budżet jest jaki jest XD

do takiego PC zasilacz 750W ?, tylko o ile będziesz planował zakup wydajniejszej karty graficznej, i tu nie jest taka prosta sprawa, bo nie jest łatwo znaleźć w dobrej cenie (około 300pln) zasilacz aby bym miał np. odłączane kable, i długi okres gwarancyjny np. 10 lat.  

to może coś takiego , zawsze można coś zmienić , wymienić lub zestaw postawić na AMD   

 

Procesor Intel Core i5-13600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071513600K)

Płyta główna MSI MAG Z790 TOMAHAWK WIFI DDR4

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 64 GB, 3600MHz, CL18 (KF436C18RBK2/64)

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 (R-AK620-BKNNMT-G)

Dysk SSD Kingston FURY Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G)

Zasilacz be quiet! Pure Power 12 M 750W (BN343)

Obudowa be quiet! Pure Base 600 Window (BGW21)

Karta graficzna Sapphire Radeon RX 550 Pulse G5 4GB GDDR5 (11268-01-20G)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za propozycję, Maka jednak odrzucę z powodu braku możliwości rozbudowy a za powierzchnię dyskową wołają absurdalne kwoty. Dziękuję za pochylenie się nad problemem i poleconą konfigurację 🙂

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...