Skocz do zawartości
nahute

B450 Steel Legend wykrywa dysk SSD (Lexar NM620 1TB) tylko w slocie M2_2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, zdecydowałem się na zakup sprzętu z czerwcowego zestawienia do 3000 zł: https://www.purepc.pl/jaki-komputer-do-gier-kupic-polecane-zestawy-komputerowe-na-czerwiec-2023-gotowe-konfiguracje-w-roznych-cenach?page=0,6

Zdecydowałem się na propozycję alternatywną jeśli chodzi o płytę główną. Tak się prezentuje cały zestaw:

  • ASRock B450 Steel Legend
  • AMD Ryzen 5 5500, 3.6 GHz, 16 MB, BOX
  • MSI GeForce RTX 3060 Ventus 2X
  • Kingston Fury Renegade, DDR4, 16 GB, 3600MHz
  • Dysk SSD Lexar NM620 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe
  • Zasilacz be quiet! System Power 10 550W

Dysk SSD zamontowałem w slocie M2_1, ale niestety nie jest widoczny podczas instalacji systemu ani w biosie. Mam wrażenie, że przejrzałem już wszystkie podobne dyskusje na forach polskich jak i zagranicznych, jednak rozwiązania nadal brak.

Problem nie występuje, gdy dysk jest zainstalowany w slocie M2_2. Dysk jest wtedy widoczny w biosie oraz przy instalacji systemu. Co ciekawe dysk pojawia się dopiero w biosie po wyborze opcji "Force M2_2 to support PCIe type device: Yes". Na tym mógłbym zakończyć swoje poszukiwania, ale nie daje mi spokoju fakt, że nie będę mógł w pełni korzystać z możliwości płyty głównej. Jak wiadomo Ultra M.2 Socket (M2_1) wspiera większe prędkości.

To co już wiem, to Lexar NM620 nie jest oficjalnie wspieranym dyskiem - niestety mój błąd, że nie sprawdziłem tego przed zakupem. Udało mi się również potwierdzić, że z dyskiem jest wszystko ok (jest wykrywany w drugim slocie). Bios zaktualizowałem do najnowszej wersji 4.60.

Jakieś pomysły co może być nie tak? Jestem skłonny zakupić inny dysk, ale chciałbym najpierw upewnić się, że to problem z Lexarem.

IMG_0437.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Z ciekawości - w którym slocie PCIe zamontowałeś kartę graficzną?

Instrukcja wyraźnie mówi, że M2_1 dzieli linie ze slotem PCIE4. Ewentualnie jakaś inna karta rozszerzeń w tym slocie? Jeśli jest tam cokolwiek wpięte, wymontuj/przełóż i sprawdź dysk wtedy.

image.thumb.png.9242c410e9bba3c2ea19773c1683dea9.png

pzdr

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Port M2_1 dzieli linie z gniazdem PCIE4.

Port M2_2 dzieli linie z portami Sata3_3 i Sata3_4, ale to ma chyba znaczenie gdyby dysk M.2 był w formacie Sata.

Karta graficzna powinna być w PCIE1, bo PCIE4 jest wolniejsze, a poza tym dzieli linie z pertem M.2.

Mam podobną płytę MSI B450 Mortar i działają mi oba porty M.2. Karta graficzna w pierwszym slocie, a drugi jest wolny. Trzeciego dysku M.2 już nie uda się zamontować, chyba, żeby będzie procesor ze zintegrowanym GPU, wtedy do PCIE1 można chyba przez adapter podłączyć trzeci dysk M.2

Edytowane przez grzesiek811
  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, czapla_pl napisał(a):

Z ciekawości - w którym slocie PCIe zamontowałeś kartę graficzną?

Instrukcja wyraźnie mówi, że M2_1 dzieli linie ze slotem PCIE4. Ewentualnie jakaś inna karta rozszerzeń w tym slocie? Jeśli jest tam cokolwiek wpięte, wymontuj/przełóż i sprawdź dysk wtedy.

Karta graficzna jest zamontowana w PCIE1. Reszta slotów PCIE jest pusta, tak samo wszystkie sloty SATA puste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnogość wątków na reddicie i forach zagranicznych (w tym oficjalne forum Asrocka) nie napawa optymizmem.

Dokopałem się natomiast do oficjalnego dokumentu Asrocka odnośnie wspierania tego konkretnego dysku (oraz kilku innych). Pokrótce - na tej płycie będzie działał tylko w M2_2, co sam empirycznie potwierdziłeś.

Zaznaczony link prowadzi do PDFa, który explicite podaje -> NM620 + B450 Steel Legend = M2_2 only @PCIe 3.0 x2

Masz do wyboru - inny dysk, inna płyta lub M2_2 z przyciętym transferem liniowym.

https://www.asrock.com/MB/AMD/B450 Steel Legend/index.asp#Storage

https://www.asrock.com/support/qa/Limited Support SSD List.pdf
 

Pzdr
 

image.thumb.png.2f6c6461f828cb764524b88f9f704de7.png

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

a jak się pisze człowiekom , aby dysk systemowy to nie była najtańsza opcja tylko, dopłacić do czegoś lepszego to,

ale przecież opierałem się na polecanych

taaa polecane , gdzie dobieranie podzespołów to wedle listy z du...py wzięte, bo zestaw ma się zmieścić w widełkach cenowych a nie to czy będzie dobrze działał... 

a może by tak przed zakupem warto było by się w tematem zainteresować na co się wydaje mamonę...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, czapla_pl napisał(a):

Pokrótce - na tej płycie będzie działał tylko w M2_2, co sam empirycznie potwierdziłeś.

Zaznaczony link prowadzi do PDFa, który explicite podaje -> NM620 + B450 Steel Legend = M2_2 only @PCIe 3.0 x2

Masz do wyboru - inny dysk, inna płyta lub M2_2 z przyciętym transferem liniowym.

Dziękuję za rzeczową odpowiedź i pomoc, do tego dokumentu się nie dokopałem 🙄 Na ten moment zdecydowałem się skorzystać ze slotu M2_2, system zainstalowany, wszystko śmiga jak należy. Pewnie różnice w transferze będą dla mnie niezauważalna, ale kto wie - może w przyszłości zdecyduję się na inny dysk, wtedy wrócę tutaj z odpowiedzią czy pomogło 😃

 

10 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

a jak się pisze człowiekom , aby dysk systemowy to nie była najtańsza opcja tylko, dopłacić do czegoś lepszego to,

ale przecież opierałem się na polecanych

taaa polecane , gdzie dobieranie podzespołów to wedle listy z du...py wzięte, bo zestaw ma się zmieścić w widełkach cenowych a nie to czy będzie dobrze działał... 

a może by tak przed zakupem warto było by się w tematem zainteresować na co się wydaje mamonę...

XD nawet nie chce mi się na to odpowiadać

Edytowane przez nahute

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2023 o 06:59, Mr.T... napisał:

Witam

a jak się pisze człowiekom , aby dysk systemowy to nie była najtańsza opcja tylko, dopłacić do czegoś lepszego to,

ale przecież opierałem się na polecanych

taaa polecane , gdzie dobieranie podzespołów to wedle listy z du...py wzięte, bo zestaw ma się zmieścić w widełkach cenowych a nie to czy będzie dobrze działał... 

a może by tak przed zakupem warto było by się w tematem zainteresować na co się wydaje mamonę...

 

dużo osób w internecie poleca Lexara, a Ty co polecasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, angry napisał:

dużo osób w internecie poleca Lexara, a Ty co polecasz?

dużo osób zakłada tematy na forach , ze NM620 ze są nie wykrywane przez niektóre płyty główne XD

to zależy od pojemności i standardu np. 1TB i PCIe. 3.0 , w ciemno mogę polecić np.

Dysk SSD ADATA XPG Gammix S11 Pro 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (AGAMMIXS11P-1TT-C) , zawsze zero problemów z wykrywaniem praca czy temperaturami, tylko ta śmieszna czerwoną blaszkę co ma robić za radiator to ściągam ruchem pomału w bok i taśma puszcza ,i wtedy stosuje radiator z płyty głównej albo zakupuje osobno.

pod PCIe 4.0 można zacząć od np.  

Dysk SSD ADATA Legend 900 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SLEG-900-1TCS)    

czy cos droższego 

Dysk SSD ADATA Legend 960 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (ALEG-960-1TCS)

Dysk SSD Kingston KC3000 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SKC3000S/1024G)

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 1TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRS/1000G ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, angry napisał:
  • WD 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe Black SN850X (WDS200T2X0E)
  • Kingston 2TB M.2 PCIe Gen4 NVMe KC3000 (SKC3000D/2048G)

ale po miedzy tymi dyskami jest 150pln różnicy w ceny zakupu.  WD około 660pln i np. współczynnik TBW (Total Bytes Written) - 1200TB ,  KC to około 510pln i TBW - 1600TB

nawet bardziej wydajna wersja jest o 100pln tańsza.

Dysk SSD Kingston Fury Renegade 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (SFYRD/2000G) około 560pln i współczynnik TBW - 2000TB  

także raczej Kingston.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...