Skocz do zawartości
Vinstrolek

PC do 10 000 zł

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

robię przymiarkę do zakupu pudła budżet do 10k. Przeznaczenie do codziennego użytku i wiadomo nowych gierek (Baldur 3, Starfield, Cyberpunk ect. planuję też ponownie RDR2 pyknąć w 4k na ultra).

 

Przeglądałem w necie gotowe setupy i znalazłem taki, który wydaje mi się elegancki , jednak nie mam dużej wiedzy w temacie, orientuję się nieco lepiej niż przeciętne nemo. 

Ogólnie bardzo szanuję producenta GIGABYTE, miałem dotychczas kilka produktów w tym 2 grafiki tego producenta i byłem bardzo zadowolony w przeciwieństwie do innych marek.

Interesuje mnie zestawienie geforce + intel, nie lubię radeona i AMD, ponieważ kiedyś miałem takiego PC i się zjarała grafika z płytą główną, od tego czasu ma odrzut pomimo, faktu, że mają fajne pozycje. Ogólnie jestem mega uprzedzony do czerwonych. 

 

Jednak do meritum:

 

1) taki zestawik - uprzejma prośba o ocenę przez kolegów, którzy znają się na rzeczy. Liczę, że na 4-5 lat powinien dźwigać uczciwe nowe tytuły. 

Procesor: Intel Core i7-13700KF - 1799,00 zł

Chłodzenie: ENDORFY Navis F240 2x120mm - 389,00 zł

Płyta główna: Gigabyte Z790 GAMING X AX - 1199,00 zł

Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti GAMING OC 12GB GDDR6X - 4199,00 zł

Pamięć operacyjna: 32 GB (2 x 16 GB) Kingston Fury Beast Black 6000 MHz CL36 - 569,00 zł

Dysk SSD: 2 TB Kingston KC3000 NVMe PCIe 4.0 - 569,00 zł

Obudowa: be quiet! Pure Base 500DX Black - 479,00 zł

Zasilacz: 750 W ENDRORFY Supremo FM5 80 Plus Gold - 499,00 zł (tutaj z ostrożności chyba brałbym wersję 1000W)

Razem: 9632,00 zł

 

2) jeszcze pytanie o taką pierdołę tj., czy w tej obudowie i płycie głównej bez problemu podepnę dodatkowo moje dwa dyski ze starego kompa:

a) Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500;

b) Seagate HDD 1000 GB, model: ST1000DM003

 

Liczę na to, że przepnę te dyski do nowego pudła i wszystko co na nich się znajduje, łącznie z systemem będzie śmigało bez reinstalcji ect. Mam tam od zatrzęsienia rzeczy, bardzo bym nie chciał musieć tego przenosić i reinstalować.

 

Z góry dziękuję za opinie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vinstrolek napisał:

Liczę, że na 4-5 lat powinien dźwigać uczciwe nowe tytuły. 

Przeliczysz się, 12GB VRAM na tej grafice na 100% nie wystarczy w przyszłości.

 

Godzinę temu, Vinstrolek napisał:

Zasilacz: 750 W ENDRORFY Supremo FM5 80 Plus Gold - 499,00 zł (tutaj z ostrożności chyba brałbym wersję 1000W)

Po co? Takie 850W byłoby już nad wyrost.

Godzinę temu, Vinstrolek napisał:

2) jeszcze pytanie o taką pierdołę tj., czy w tej obudowie i płycie głównej bez problemu podepnę dodatkowo moje dwa dyski ze starego kompa:

a) Crucial 500GB 2,5" SATA SSD MX500;

b) Seagate HDD 1000 GB, model: ST1000DM003

 W tej obudowie koszyk na HDD musisz wyciągnąć jak chcesz zamontować chłodnicę na froncie. Jeżeli chcesz zostać przy AIO 240 to możesz zamontować na górze i koszyk wejdzie, aczkolwiek proponowałbym rozważyć AIO 360 bo to dosyć gorący procesor, a wtedy HDD nie wejdzie.

 

Reszta ok.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Czyli rozumiem chłodzenie:

  • ENDORFY Navis F360 3x120mm - będzie ok?

2) a jaką inną obudowę można tutaj wybrać, żeby to bez problemu pomieścić + HDD?

 

3) planuję cały zestaw kupić w X-KOM mam ich punk po sąsiedzku mojego zamieszkania + wszystkie mają tam komponenty + będę chciał żeby oni to wszystko poskładali tak, że tylko wezmę gotowe pudło i wepnę swoje dyski. Ja nie mam cierpliwości i wyczucia w rękach do spinania małej elektroniki, szybciej coś ułamię albo źle pospinam bo jak wskazywałem, jestem raczej przeciętnym użytkownikiem, który na co dzień nie zajmuje się komputerami i szczególnie się tym obszarem nie interesuję. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vinstrolek napisał:

1) Czyli rozumiem chłodzenie:

  • ENDORFY Navis F360 3x120mm - będzie ok?

Może być, jednak trochę wydajniejsze. Jakoś bardziej ufam Arctic Liquid Freezer II 360, ale też ten Navis będzie ok.

 

2 godziny temu, Vinstrolek napisał:

2) a jaką inną obudowę można tutaj wybrać, żeby to bez problemu pomieścić + HDD?

Akurat mam tą obudowę dlatego piszę jak jest. Dysku HDD nie mam więc też całkowicie wymontowałem koszyk bo go nie potrzebuję. Weź też pod uwagę że jak karta graficzna będzie za długa to problem będzie ze zmieszczeniem AIO na froncie.

Chcesz jakąś mniejszą obudowę? Phanteks Eclipse P400A jest bardzo podobny i chyba nie masz koszyka na HDD tylko montowany jest w piwnicy.

2 godziny temu, Vinstrolek napisał:

3) planuję cały zestaw kupić w X-KOM mam ich punk po sąsiedzku mojego zamieszkania + wszystkie mają tam komponenty + będę chciał żeby oni to wszystko poskładali tak, że tylko wezmę gotowe pudło i wepnę swoje dyski. Ja nie mam cierpliwości i wyczucia w rękach do spinania małej elektroniki, szybciej coś ułamię albo źle pospinam bo jak wskazywałem, jestem raczej przeciętnym użytkownikiem, który na co dzień nie zajmuje się komputerami i szczególnie się tym obszarem nie interesuję. 

Każdy sklep w sumie oferuje montaż PC. Po prostu wysyłają już gotowy poskładany. Nie wiem czy na miejscu Ci poskładają, raczej wątpię. Możesz śmiało zamawiać online z opcją poskładania.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy jest mi to obojętne czy będzie kilka cm większa czy mniejsza. Też bez znaczenia czy będzie 100 zł tańsza czy droższa. Byleby wszystko się normalnie dało zmieścić i zainstalować i bez kolorowego świecącego badziewia : ).

Na logikę wydaje się też, że trochę większe pudło powinno robić mniejszy piekarnik w środku? Aczkolwiek całe życie i tak mam otwartą obudowę. Niby jak jest odpowiednia i zamknięta to ma chłodzić się lepiej, niż otwarta, jednak zawsze jak robiłem pomiary temp. to otwarta obudowa dawała spadek temp. bardzo znaczny, co nie zmienia faktu, że się syfi bardziej w środku. Teraz inwestując 10k pewnie wolałbym jakiś czas mieć ją zamkniętą 😅

Zamawiając postaram się to uzgodnić też z pracownikiem sklepu, jednak wcześniej wolę się poradzić tutaj, bo z tymi pracownikami bywa bardzo różnie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to weź sobie ENDORFY Arx 700 Air, duża, prosta obudowa z filtrami przeciw kurzowymi. No i nie do końca większa = chłodniej. W tej endorfy masz 5 wentylatorów, chłodnice dasz sobie na górę żeby wyciągała ciepłe powietrze i masz odblokowany jeden wentyl dodatkowo na dół obudowy. Powinno być ok.

 

Jeszcze tylko zastanów się nad RX 7900 XT zamiast tej RTX 4070 Ti. Słabo ta karta wróży na przyszłość.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zestawieniach porównania RX 7900 XT vs RTX 4070 Ti mają mniej więcej podobne osiągi, rozumiem jednak, że największą zaletą w RX będzie 24 gb ramu, przyszłościowo?

https://www.x-kom.pl/p/1099092-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-7900-xtx-gaming-oc-24gb-gddr6.html

 

Mogę przeboleć te + 600 zł jeżeli jest to inwestycja przyszłościowa. 

Pytanie czy ta karta pasuje do powyższego setupu (procek + płyta gówna), na pewno zasilacz przynajmniej 850W bo tak ma w specyfikacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Vinstrolek napisał(a):

W zestawieniach porównania RX 7900 XT vs RTX 4070 Ti mają mniej więcej podobne osiągi, rozumiem jednak, że największą zaletą w RX będzie 24 gb ramu, przyszłościowo?

https://www.x-kom.pl/p/1099092-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-7900-xtx-gaming-oc-24gb-gddr6.html

 

Mogę przeboleć te + 600 zł jeżeli jest to inwestycja przyszłościowa. 

Pytanie czy ta karta pasuje do powyższego setupu (procek + płyta gówna), na pewno zasilacz przynajmniej 850W bo tak ma w specyfikacji

Pewnie że pasuje. Ogólnie zestaw dobry. Może zmieniłbym zasilacz - są różne opinie o Endorfy (ogólnie w komentarzach na PPC). Komputer jest dobry, niech zasilacz też będzie z wysokiej półki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Vinstrolek napisał:

Ogólnie bardzo szanuję producenta GIGABYTE

Witam 

na TOP karty graficzne udziela gwarancji po rejestracji produktu na stronie 48 miesięcy , ale

płyty główne , od nie pamiętnych czasów , zawsze problemy z wczesnymi wersjami biosów, i w porównaniu do Asusa czy MSI słabo prowadza pamięci, kiedyś Gigabyte przynajmniej kusił tym ze stosował wyższe modele kodeków Audio ALC , teraz ciecie kosztów ,i np. wybrana przez Ciebie płyta główna posiada ino Realtek ALC 897...

a no i nie zapominajmy o wypuszczeniu pod własna marka wybuchowej serii zasilaczy XDD

zestawy AIO nie są bez głośne, czy bez obsługowe, czy bez awaryjne urządzenia (najczęściej zdycha blokopompka)

15 godzin temu, Vinstrolek napisał:

be quiet! Pure Base 500DX Black

to nie jest duża obudowa.

ale np. 

Obudowa be quiet! Pure Base 600 Window (BGW20)

 a tak patrząc realnie to aby kupić np. obudowę z możliwością montażu AIO na górze 360mm i usb-c na panelu przednim to tak 750pln+ trzeba by liczyć.             

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Vinstrolek napisał(a):

Na logikę wydaje się też, że trochę większe pudło powinno robić mniejszy piekarnik w środku? Aczkolwiek całe życie i tak mam otwartą obudowę. Niby jak jest odpowiednia i zamknięta to ma chłodzić się lepiej, niż otwarta, jednak zawsze jak robiłem pomiary temp. to otwarta obudowa dawała spadek temp. bardzo znaczny, co nie zmienia faktu, że się syfi bardziej w środku. Teraz inwestując 10k pewnie wolałbym jakiś czas mieć ją zamkniętą 😅

 

Jak chcesz się tak głupio bawić, to polecam obudowy np. Phanteksa. Mają drzwiczki na zawiasach i możesz je otwierać i zamykać, jak okno. Więc na noc możesz zamknąć, żeby się nie kurzyło. ;)

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróćmy do współczesności. Obudowa ma być zamknięta, po to  jest tyle wentylatorów żeby zrobić tunel powietrzny i ją chłodzić, dodatkowo jest chłodzenie AIO które wymienia ciepło przez chłodnicę na froncie/górze. To czy masz zawiasy czy nie powinno na nic wpływać. Pure Base 500D jest obudową na wymiar, mała, przewiewna, Phanteks bardzo podobny ale pomieści dłuższe karty i chłodnicę na górze zamiast na froncie. Tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie uprzejmie dziękuję kolegom za zaangażowanie i chęć poradzenia.

Porządkując informacje:

1) KARTA GRAFICZNA

Bonusso3 dał mi faktycznie mocno do myślenia. Zakładałem, że ten RTX 4070ti powinien przez parę lat (4-5) dawać radę, przez co rozumiem, niekoniecznie, że ma wszystko lecieć na 4k ultra przez kolejne 5 lat, jednak na jakimś zadowalającym poziomie tak.  Poczytałem i widzę, że problem ram może stanowić istotne zagadnienie wkrótce tj. 16 gb będzie podstawą. 

Setup jaki wstępnie dałem to koszt 9.6 K. Jakby na to nie spojrzeć PC za 10 k to słony wydatek. Nie mam wiele miejsca budżetowo, żeby wyjść mocno powyżej 10k, niemniej jednak w kwestii karty graficznej, jeżeli doinwestowanie na poziomie do 1000 zł miałoby zaowocować dużo dłuższą żywotnością karty to imo warto. 

Czy ja dobrze rozumiem, że pomimo faktu na dzień dzisiejszy osiągania przez RTX 4070ti podobnej wydajności jak RX 7900 XT, to np. za 2-3 lata mogą wyjść gry, które będą mocno bardziej "ramo żerne" i w tym momencie RTX 4070ti zaliczy ogromny spadek wydajności, gdzie ten RX 7900 XT będzie dalej trzymał poziom podobny do dzisiejszego?

A teraz pytanie do kolegów najważniejsze, w jaką wersję tego RX 7900 XT. To co wkleiłem wyżej jest najtańszą jego wersją i ma ramu 24 gb, jednak nie mam pewności czy to jest ten najbardziej odpowiedni wybór.

https://www.x-kom.pl/p/1099092-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-7900-xtx-gaming-oc-24gb-gddr6.html

 

2) PŁYTA GŁÓWNA

W tej kwestii to ja nie ogarnia zupełnie. Czy ta co na wstępie będzie ok? Nie chciałbym, aby później się okazało, że jest jakaś niekompatybilna lub przyszłościowo nie nadaje się do wymiany procesora czy karty (chociaż będę szczery, że nie chciałbym przez kolejne 5 lat nic wymieniać w tym co kupię).

 

3) ZASILACZ

Zakładając zmianę wyboru grafiki na bardziej przyszłościową, 850W czy 1000 W? I jaki będzie bezpiecznym wyborem? Tutaj nie chcę oszczędzać specjalnie, bo wiem, że takie oszczędności czasami kończyły się dosłownie tragicznie, stąd wolałbym bezpieczny stabilny zasilacz. 

 

4) OBUDOWA

ENDORFY Arx 700 Air czy be quiet! Pure Base 600?  Czy jeszcze inna?

Ostatecznie wybiorę najbardziej optymalną jaką koledzy polecają, byle się to ładnie wszystko zmieściło i bez jakiegoś kolorowego badziewia świecącego. 

 

5) CHŁODZENIE

 

Arctic Liquid Freezer II 360? Czy jakieś inne?

 

 

Edytowane przez Vinstrolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Vinstrolek napisał:

Czy ja dobrze rozumiem, że pomimo faktu na dzień dzisiejszy osiągania przez RTX 4070ti podobnej wydajności jak RX 7900 XT, to np. za 2-3 lata mogą wyjść gry, które będą mocno bardziej "ramo żerne" i w tym momencie RTX 4070ti zaliczy ogromny spadek wydajności, gdzie ten RX 7900 XT będzie dalej trzymał poziom podobny do dzisiejszego?

Tak, vRAM będzie mocno blokował tą kartę w tytułach gdzie będzie duże wykorzystanie vRAMu, a wszystko wskazuje że coraz więcej będzie pakowane w vRAM karty, chociażby RT, który żre pamięć masowo. Powiem tak, brałem RTX 3070 z 8GB RAM jakoś 1,5 roku temu, DLSS wykorzystałem 2 razy żeby obniżyć użycie vRAM i jest beznadziejnie rozmazany obraz, RT zabija tą kartę.

Wysłałeś linka do RX 7900 XTX, nie XT, ale to jest jeszcze wydajniejsza karta od RTXa. Gigabyte akurat ma słabe opinie, 

XTX: https://www.morele.net/karta-graficzna-asrock-radeon-rx-7900-xtx-phantom-gaming-oc-24gb-gddr6-rx7900xtx-pg-24go-12801361/
https://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-rx-7900-xtx-hellhound-24gb-gddr6-rx-7900-xtx-24g-l-oc-12629158/

XT: https://www.krsystem.pl/powercolor_hellhound_radeon_rx_7900_xt_20gb_gddr6_320_bit-item-70847.html
https://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-radeon-rx-7900-xt-speedster-merc-310-black-edition-20gb-gddr6-rx-79tmercb9-12456770/

 

35 minut temu, Vinstrolek napisał:

2) PŁYTA GŁÓWNA

W tej kwestii to ja nie ogarnia zupełnie. Czy ta co na wstępie będzie ok? Nie chciałbym, aby później się okazało, że jest jakaś niekompatybilna lub przyszłościowo nie nadaje się do wymiany procesora czy karty (chociaż będę szczery, że nie chciałbym przez kolejne 5 lat nic wymieniać w tym co kupię).

Tak, będzie ok. Żadna nie jest przyszłościowa bo za rok wyjdzie ostatnia seria procków którą ta płyta obsłuży. Innymi słowy jest optymalnie.

35 minut temu, Vinstrolek napisał:

3) ZASILACZ

Zakładając zmianę wyboru grafiki na bardziej przyszłościową, 850W czy 1000 W? I jaki będzie bezpiecznym wyborem? Tutaj nie chcę oszczędzać specjalnie, bo wiem, że takie oszczędności czasami kończyły się dosłownie tragicznie, stąd wolałbym bezpieczny stabilny zasilacz. 

850W wystarczy. Supremo FM5 jest ok, ew Corsair RM850x 850W albo be quiet! Straight Power 11

35 minut temu, Vinstrolek napisał:

4) OBUDOWA

ENDORFY Arx 700 Air czy be quiet! Pure Base 600?  Czy jeszcze inna?

Ostatecznie wybiorę najbardziej optymalną jaką koledzy polecają, byle się to ładnie wszystko zmieściło i bez jakiegoś kolorowego badziewia świecącego. 

Obie spełniają Twoje kryteria. Wybierz sobie ładniejsza 😉

35 minut temu, Vinstrolek napisał:

5) CHŁODZENIE

 

Arctic Liquid Freezer II 360? Czy jakieś inne?

Tak, jest ok. Powiem tak, między Navisem nie będzie dużej różnicy w wydajności ale Arctic wygrywa ze swoim podejściem do klienta. Była wada fabryczna - za free wysłali zestaw naprawczy. Potrzebowałem dodatkowej śruby - podesłali pocztą. Zajebisty plus za takie podejście.

 

Tak tylko słowem podsumowania. Bierz to co TWOIM zdaniem jest najbardziej ok na daną chwilę. Nie myśl za bardzo co będzie za 2 lata bo w tym czasie może się wszystko wywrócić do góry nogami. Ten zestaw jest w miarę optymalny na daną chwilę. Nie opłaca się też za 5% wydajności dorzucać kolejnego 1000zł bo nie zauważysz tego. Starałem się jakoś pomóc ale nie przekonuję na siłę. Biorąc ten zestaw będziesz zadowolony jeszcze przez długi czas, a takie uprzedzenia że firma X kiedyś dała [gluteus maximus] więc nie bierzemy nic od niej bo nie jest bez sensu, bo każda firma jest nastawiona na zysk i pojedyncze przypadki wadliwych sztuk mają wkalkulowane w koszta.  

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vinstrolek napisał(a):

A teraz pytanie do kolegów najważniejsze, w jaką wersję tego RX 7900 XT. To co wkleiłem wyżej jest najtańszą jego wersją i ma ramu 24 gb, jednak nie mam pewności czy to jest ten najbardziej odpowiedni wybór.

https://www.x-kom.pl/p/1099092-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-7900-xtx-gaming-oc-24gb-gddr6.html

Pytasz o XT, a wrzucasz link do XTX, który jest o cały poziom wyżej. Poza tym, wiem że napisałeś, że jesteś fanem marki Gigabyte, ale akurat w życiu bym od nich Radeona nie wziął (nawet Aurusa). Poza tym w X-komie jest bardzo kiepsko z Radeonami. Ogólnie, jeśli zmieścisz w budżecie XTX, to zdecydowanie warto. Tylko nie za cenę oszczędności na np. zasilaczu. :)

Gdyby budżet się jednak nie spiął. Możesz np. pomyśleć o 13600k i XTX. Będzie to lepsze do gierek niż i7 i 4070 TI / 7900 XT. O ile te kilka stówek zrobiłoby różnicę, bo nie siedzę z kalkulatorem. :)  

33 minuty temu, Bonusso3 napisał(a):

Kolego, nie żartuj. W tej cenie można mieć Nitro+, który będzie o niebo lepszym wyborem. Nikt normalny nie kupi 7900 XT za 4300 zł, niebędącego topowym modelem:

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-nitro-radeon-rx-7900-xt-vapor-x-20gb-gddr6-11323-01-40g-12801363/

Natomiast do dyskusji jest czy warto płacić 4200 zł za topowy model XT, kiedy można mieć XTX za 4300 zł:
https://www.krsystem.pl/xfx_speedster_merc_310_amd_radeon_rx_7900_xtx_black_edition_24-item-70954.html

Ogólnie większość zawsze skłania się ku wyższemu modelowi.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 Poza tym w X-komie jest bardzo kiepsko z Radeonami. Ogólnie, jeśli zmieścisz w budżecie XTX, to zdecydowanie warto. Tylko nie za cenę oszczędności na np. zasilaczu. :)

 

Jakiś inny sensowny sklep z normalnymi cenami, gdzie mógłbym zamówić cały setup?

X-kom celowałem, bo mam w miarę dobre doświadczenia z nimi. Nie będę szkalował na forum innych firm i pisał konkretów, powiem tylko, że co do głównej owocowej konkurencji sklepu x-kom jestem bardzo niezadowolony z obsługi klienta, dokonałem kiedyś drogiego zakupu jak się okazało wadliwego przedmiotu a proces reklamacji został przeprowadzony absurdalnie. Akuratnie wykonuję taki zawód, że bardzo szybko i skutecznie "wyjaśniłem temat", jednak szybko zorientowałem się w "procedurach" jakie są tam przyjęte.

Cytat

Pytasz o XT, a wrzucasz link do XTX, który jest o cały poziom wyżej.

Tak to prawda, ale jest za + 600 zł więc uznałem, że dla mnie ok mogę doinwestować grafikę tymi paroma stówkami przyszłościowo, jeżeli ma to się przełożyć na dłuższy czas sensowności zakupu.

 

Tylko jakiego producenta celować tego radeona XTX?

 

 

Edytowane przez Vinstrolek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Vinstrolek napisał:

Tylko jakiego producenta celować tego radeona XTX?

Nie producent a model. 

Dobre recenzje zbiera:
https://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-rx-7900-xtx-hellhound-24gb-gddr6-rx-7900-xtx-24g-l-oc-12629158/
https://www.krsystem.pl/xfx_speedster_merc_310_amd_radeon_rx_7900_xtx_black_edition_24-item-70954.html
https://www.morele.net/karta-graficzna-asrock-radeon-rx-7900-xtx-phantom-gaming-oc-24gb-gddr6-rx7900xtx-pg-24go-12801361/
 

Oczywiście zawsze można sobie porównać ceny/recenzje, ja mówię za siebie bo widzę że koledze wyżej zaraz żyłka pęknie 😄 Ten Sapphire Nitro+ też spoko ale jakoś nic nadzwyczajnego, a ma RGB w ciul. 

BTW faktycznie jakoś ostatnio XTX bardzo ładnie z ceną zjechał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Vinstrolek napisał(a):

Jakiś inny sensowny sklep z normalnymi cenami, gdzie mógłbym zamówić cały setup?

X-kom celowałem, bo mam w miarę dobre doświadczenia z nimi. Nie będę szkalował na forum innych firm i pisał konkretów, powiem tylko, że co do głównej owocowej konkurencji sklepu x-kom jestem bardzo niezadowolony z obsługi klienta, dokonałem kiedyś drogiego zakupu jak się okazało wadliwego przedmiotu a proces reklamacji został przeprowadzony absurdalnie. Akuratnie wykonuję taki zawód, że bardzo szybko i skutecznie "wyjaśniłem temat", jednak szybko zorientowałem się w "procedurach" jakie są tam przyjęte.

Tak to prawda, ale jest za + 600 zł więc uznałem, że dla mnie ok mogę doinwestować grafikę tymi paroma stówkami przyszłościowo, jeżeli ma to się przełożyć na dłuższy czas sensowności zakupu.

 

Tylko jakiego producenta celować tego radeona XTX?

X-kom jest w porządku, ale po prostu mają bardzo kiepską ofertę Radeonów. Nigdy nie widziałem tam XT za mniej niż 3999 zł (którego zresztą i tak teraz nie ma), a dopiero niedawno pojawił się XTX za 4600 zł. Niestety kiepski model. Teraz doczytałem, że chcesz grać w 4k. Wobec tego, moim zdaniem dopłata do XTX / 4080 jest jak najbardziej wskazana, a 4070 TI bym skreślił na starcie. :D

Spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytanie o sklep pytaniem do innych użytkowników: czy uważacie, że zakup karty (nowej) na Allegro nie jest złym pomysłem? Allegro ma świetną ochronę klienta i paradoksalnie może być bezpieczniej (i szybciej w razie problemów) niż w niejednym dużym sklepie. Co o tym sądzicie? Chyba czasy kartofli zamiast telefonu z Allegro dawno minęły. :D

Aha, pamiętaj, że z XT i XTX dostajesz Starfielda w wersji premium. Listę sklepów partnerskich na Polskę, które biorą udział w promce masz tutaj:
https://www.amd.com/en/promotions/starfield-bundle

20 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

Oczywiście zawsze można sobie porównać ceny/recenzje, ja mówię za siebie bo widzę że koledze wyżej zaraz żyłka pęknie 😄 Ten Sapphire Nitro+ też spoko ale jakoś nic nadzwyczajnego, a ma RGB w ciul. 

Nic mi nie pęknie, tylko nie wprowadzaj OPa w błąd. Co gdyby kupił któregoś z podlinkowanych XT-ków za 4300 zł? Na początku sierpnia przez chwilę można było wyhaczyć XT nawet za 3400 zł. O ile można zapłacić dużo więcej, to z pewnością nie za podrzędny model.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może kupię cały setup w x-kom bez grafiki, a kartę w jakimś innym sklepie z sensowną ceną? Jeżeli teraz karty się instaluje tak samo jak jeszcze 2-3 lata temu poprzez wpięcie w główną, podpięcie jednego kabla zasilacza i dokręcenie śrubki w obudowie to podołam 😅

 

Cytat

igdy nie widziałem tam XT za mniej niż 3999 zł (którego zresztą i tak teraz nie ma), a dopiero niedawno pojawił się XTX za 4600 zł. Niestety kiepski model. Teraz doczytałem, że chcesz grać w 4k. Wobec tego, moim zdaniem dopłata do XTX / 4080 jest jak najbardziej wskazana, a 4070 TI bym skreślił na starcie. :D

4080 to już zdecydowanie za grubo cenowo, wymiękam. Tego XTX mogę w cenie do 5200 łyknąć tylko co do modeli to niestety brakuje mi wiedzy co jest najsensowniejsze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli 5200 zł to maks na kartę i nie będzie to oznaczać, że np. bierzesz gorszego proca czy zasilacz, to zdecydowanie poluj na Nitro+, Taichi lub ew. Red Devil. I teraz Cię wkurzę, ale Taichi w tym tygodniu było do kupienia za 4000 zł i nielicznym się udało kupić. :D Śledzę oferty 4080, XT i XTX na Pepperze od dłuższego czasu. Ew. możesz zagrać budżetowo i wziąć jakiś tańszy model. Fakt, że masz 5200 zł na kartę, nie musi oznaczać, że musisz tyle wydać. 

Montaż jest taki sam (trzy wtyczki), tylko te klocki wypada czymś podeprzeć o ile nie mają podpórki w komplecie. Z tym, że ew. podpórkę kup jak już będziesz wiedział czy Ci będzie pasować do obudowy, bo może będziesz chciał np. niższą lub o innym rodzaju montażu. Coś takiego np:

https://allegro.pl/oferta/podporka-pod-gpu-karte-graficzna-jonsbo-vc-20-13520337505

https://www.x-kom.pl/p/1053335-uchwyt-do-karty-graficznej-jonsbo-uchwyt-do-karty-graficznej-vc-20-mini-czarny.html (krótszy model)

A nawet jeśli karta ma podpórkę w komplecie, to spotkałem się z krytyką np. tych od Sapphire, że rysują karty i generalnie są wrzodem na tyłku przy montażu.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, VVilkacy napisał:

Nic mi nie pęknie, tylko nie wprowadzaj OPa w błąd. Co gdyby kupił któregoś z podlinkowanych XT-ków za 4300 zł? Na początku sierpnia przez chwilę można było wyhaczyć XT nawet za 3400 zł. O ile można zapłacić dużo więcej, to z pewnością nie za podrzędny model.

Noo, za rok będzie można kupić pewnie poniżej 3k 😉 

Nie ma jednoznacznie złej karty XTX, kwestia ceny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli 5200 zł to maks na kartę i nie będzie to oznaczać, że np. bierzesz gorszego proca czy zasilacz, to zdecydowanie poluj na Nitro+, Taichi lub ew. Red Devil. I teraz Cię wkurzę, ale Taichi w tym tygodniu było do kupienia za 4000 zł i nielicznym się udało kupić.

Trochę jest to dla mnie mało zrozumiała rekomendacja tj. poluj na Nitro+, Taichi lub ew. Red Devil nie kumam czy to jest jakiś odpowiednik nvidiowego "titanum" czy jak 😅?

 

  • Czyli ten XTX to lipa?

https://www.x-kom.pl/p/1099092-karta-graficzna-amd-gigabyte-radeon-rx-7900-xtx-gaming-oc-24gb-gddr6.html

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-radeon-rx-7900-xtx-gaming-oc-24gb-gddr6-gv-r79xtxgaming-oc-24gd-12456935/?gclid=EAIaIQobChMIuPypzK__gAMVQE6RBR2ongdPEAQYBSABEgK87fD_BwE

 

  • XFX SPEEDSTER MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX Black Edition 24GB GDDR6 384-bit

https://www.krsystem.pl/xfx_speedster_merc_310_amd_radeon_rx_7900_xtx_black_edition_24-item-70954.html

On jest lepszy od powyższych gigabyte?

Jeżeli tak to wygląda spoko bo zawsze 300 zł taniej do tego

 

  • Ewentualnie Hellhound?

https://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-rx-7900-xtx-hellhound-24gb-gddr6-rx-7900-xtx-24g-l-oc-12629158/

Aczkolwiek wtedy jak mi spaliło grafikę to była właśnie power color 😆

 

Chętnie bym zamkną grafikę do 5k bo licząc lepszą obudowę + chłodzenie i zasilacza wpadam w 11k za setup

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Vinstrolek napisał:
  • XFX SPEEDSTER MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX Black Edition 24GB GDDR6 384-bit

https://www.krsystem.pl/xfx_speedster_merc_310_amd_radeon_rx_7900_xtx_black_edition_24-item-70954.html

On jest lepszy od powyższych gigabyte?

Jeżeli tak to wygląda spoko bo zawsze 300 zł taniej do tego

 

  • Ewentualnie Hellhound?

https://www.morele.net/karta-graficzna-power-color-radeon-rx-7900-xtx-hellhound-24gb-gddr6-rx-7900-xtx-24g-l-oc-12629158/

Aczkolwiek wtedy jak mi spaliło grafikę to była właśnie power color 😆

Ja bym brał jedną z tych, tańsza wygrywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerkałem do wątku równoległego do mojego, gdzie autor pyta o PC poniżej 10k

Padłą rekomendacja do:

https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-aorus-radeon-rx-7900-xtx-elite-24gb-gddr6-gv-r79xtxaorus-e-24gd-12456934/?ceneo_spo=true&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ceneo_cid=4170db87-4ba3-9e24-db25-e14d179767eb

 

gdzie widzę na necie:

https://i-hurtownia.pl/pl/p/Karta-Graficzna-Gigabyte-Radeon-RX-7900-XTX-ELITE-24G/1292159 

Tylko:

  • 4 767,64 zł cena podejrzanie dużo niższa od standardowej w pozostałych sklepach i nawet na ceneo nie ma tego
  • pytanie czy wato ładować + 1000 zł w tego bandytę, bo za + 567 zł wygląda kuszaco 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

Noo, za rok będzie można kupić pewnie poniżej 3k 😉 

Nie ma jednoznacznie złej karty XTX, kwestia ceny.

 

Fajnie, wrzucasz video od gościa, który nigdy nie miał tych kart u siebie i pyta użytkowników Reddita o szczegóły specyfikacji. ;) Zgadzam się natomiast ze stwierdzeniem, że nie ma złych kart. Są tylko źle wycenione. W odpowiedniej kwocie nawet 4060 TI 16 GB będzie dobrą kartą.

35 minut temu, Vinstrolek napisał(a):

Trochę jest to dla mnie mało zrozumiała rekomendacja tj. poluj na Nitro+, Taichi lub ew. Red Devil nie kumam czy to jest jakiś odpowiednik nvidiowego "titanum" czy jak 😅?

To nie tyle TI, co bardziej ROG Strix czy inna EVGA. ;) Możesz wziąć tańszy model, nie ma w tym nic złego. Po prostu podałem Ci najlepsze do 5200 zł.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Bonusso3 napisał(a):

Wróćmy do współczesności. Obudowa ma być zamknięta, po to  jest tyle wentylatorów żeby zrobić tunel powietrzny i ją chłodzić, dodatkowo jest chłodzenie AIO które wymienia ciepło przez chłodnicę na froncie/górze. To czy masz zawiasy czy nie powinno na nic wpływać.

AiO nie jest pozbawione wad jednak jeżeli ktoś zdaje sobie z nich sprawę i może wydać trochę więcej to świetne rozwiązanie.

Cytat

 Pure Base 500D jest obudową na wymiar, mała, przewiewna, .

Nie zgodzę się - brak możliwości montażu AIO 280/360mm na górze, zbyt mało miejsca dla przewodów zasilających płytę i grafikę dyskwalifikuje ją dla bardziej wymagających zastosowań (do tego zestawu się nie nadaje na pewno).
Piszę na podstawie własnych doświadczeń - bez drobnych korekt przy pomocy szlifierki, wiertarki i młotka nie mogłem zestawu poskładać 😂

Co do wyboru kart graficznych (konkretny producent i model) to warto kilka zł dołożyć do lepszego chłodzenia. Mam XFX RX6950XT i powiem wam, że kulturalnie się to zachowuje. Kolega ma Asrocka i to jest istny wyjec. No ale różnica w cenie była prawie 300pln w momencie zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, gutektm napisał:

Nie zgodzę się - brak możliwości montażu AIO 280/360mm na górze, zbyt mało miejsca dla przewodów zasilających płytę i grafikę dyskwalifikuje ją dla bardziej wymagających zastosowań (do tego zestawu się nie nadaje na pewno).
Piszę na podstawie własnych doświadczeń - bez drobnych korekt przy pomocy szlifierki, wiertarki i młotka nie mogłem zestawu poskładać 😂

To źle pomierzyłeś 😉 U mnie pasuje wszystko idealnie, chłodnica na przodzie, węże AIO od dołu sięgają do socketu + dodatkowy wentyl na GPU się zmieścił. No co kto lubi, to jest specjalnie mała obudowa dla kogoś kto takiej potrzebuje. Innymi słowy, ładna, prosta, ale nie dla każdego.

41 minut temu, gutektm napisał:

Co do wyboru kart graficznych (konkretny producent i model) to warto kilka zł dołożyć do lepszego chłodzenia. Mam XFX RX6950XT i powiem wam, że kulturalnie się to zachowuje. Kolega ma Asrocka i to jest istny wyjec. No ale różnica w cenie była prawie 300pln w momencie zakupu.

Zgadza się, aczkolwiek to co się teraz dzieje z cenami RXów powoduje że nie zawsze droższa = lepsza. Ten polecany przeze mnie XFX też wydaje się opytmalną kartą aczkolwiek brak racjonalnych testów w internetach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, podsumowując z dorad kolegów wersja najbardziej optymalna:

 

Procesor: Intel Core i7-13700KF - 

Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer II ARGB 360 3x120mm /lub/ ENDORFY Navis F360 3x120mm

Płyta główna: Gigabyte Z790 GAMING X AX 

Karta graficzna: XFX SPEEDSTER MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX Black Edition 24GB GDDR6 384-bit

Pamięć operacyjna: 32 GB (2 x 16 GB) Kingston Fury Beast Black 6000 MHz CL36 

Dysk SSD: 2 TB Kingston KC3000 NVMe PCIe 4.0 

Obudowa: be quiet! Pure Base 600 czarna z oknem

Zasilacz: be quiet! Straight Power 11 850W 80 Plus Gold

 

Pytanie:

1) czy to wszystko + dysk HDD wejdzie do tej obudowy? Patrzyłem na filmikach na tą grafikę, wielkie bydle, chyba obowiązkowo trzeba podpórkę kupić bo jak to ma się utrzymać w tej płycie głównej? Coś czytałem, że do tej karty dodają fabrycznie taką?

2) Zasilacz 850W styknie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Vinstrolek napisał:

chyba obowiązkowo trzeba podpórkę kupić bo jak to ma się utrzymać w tej płycie głównej?

np. na bogato XD

https://allegro.pl/oferta/mocowanie-karty-graficznej-jonsbo-vc-1-gpu-srebrny-13639420639

5 godzin temu, Vinstrolek napisał:

Zasilacz 850W styknie?

chyba ze chciał byś na gwarancji 10 lat , bo ten be quiet jest na 60 miesięcznej

np.

Zasilacz SeaSonic Focus GX-850W (SSR-850FX)

Zasilacz Thermaltake Toughpower GF 850W (PS-TPD-0850FNFAGE-2)

Zasilacz Thermaltake Toughpower GF1 ARGB 850W (PS-TPD-0850F3FAGE-1)

Zasilacz Asus TUF Gaming 850W Gold (90YE00S2-B0NA00) 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie do Kolegów zanim kliknę zakup pełnego zestawu.

 

  • 1) Widzę, że ta płyta główna 

https://www.x-kom.pl/p/1070708-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z790-gaming-x-ax.html

 

ma PCIe 5.0 x16 

Karta graficzna jaką wybrałem 

XFX SPEEDSTER MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX Black Edition 24GB GDDR6 384-bit

ma PCI Express 4.0

 

Z tego co czytam, rozumiem, że PCI 5.0 jest w pełni kompatybilne z 4.0?

 

  • 2) Czytałem, że ten proc Intel Core i7-13700KF jest bardzo gorący i chłodzenia na nim potem buczą mocno

Stwierdziłem, że dopłacę i wezmę 

https://www.x-kom.pl/p/1058721-chlodzenie-procesora-be-quiet-pure-loop-2-fx-360-3x120mm.html

Ponoć, że ma dawać radę i być w miarę ciche 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...