Skocz do zawartości
M4thee

Słaba wydajność PC podczas gry

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Mam nadzieję, że w dobrym dziale 😇

Próbuję dojść do tego co jest przyczyną słabej wydajności mojego PC podczas gry. Mowa o konkretnym tytuł, mianowicie COD + COD Warzone.
Od pozostałych gier w jakie gram nie mam aż takich oczekiwań i wyniki są dla mnie zadowalające.
Sprzęt mam stosunkowo mocny (tak mi się przynajmniej wydaje), a jednak ciągle męczę się z kiepską wydajnością i spadkami FPS. mowa tu o sytuacji gdzie FPS wahają się między 100-120 FPS, a czasami przy dłuższych sesjach grania dolna granica spada do 80 fps. W grze o takiej dynamice chciałbym osiągnąć wyższą wydajność i przede wszystkim większą stabilność klatek.
Próbuję dojść do tego który element mojego PC doprowadza do tej sytuacji.
Gram w już niemal najniższych ustawieniach, zużycie GPU jest na naprawdę niskim poziomie, a temperatury na ogół w granicach 65 st.


Na początek rzucam samą konfigurację i oczywiście odpowiem na wszelkie pytania 🙂

CPU: i7-11700KF chłodzony przez SPC Fortis 5
GPU: Gigabyte RTX 3080 Vision OC 10 GB

MOBO: ASUS Prime Z590-p
DDR4 G.SKILL Trident Z 2x16GB 4000MHZ
PSU: be quiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Gold

2x SSD M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro 1TB

Słyszałem oczywiście opinie, że sam COD jest beznadziejnie zoptymalizowany, ale jednak podejrzewam, że to u mnie coś nie tak 🙂
Czy ktoś jest w stanie wskazać co może być słabym ogniwem?
Gram w 1080p (wiem, trochę grzech przy 3080 grać w FHD, ale swego czasu na tyle pozwolił budżet 😄 )

Edytowane przez M4thee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, M4thee napisał:

Słyszałem oczywiście opinie, że sam COD jest beznadziejnie zoptymalizowany, ale jednak podejrzewam, że to u mnie coś nie tak 🙂

Nie, COD jest beznadziejnie zoptymalizowany. Psuli i naprawiali tą grę już X razy, najnowszym hitem jest problem, że gra wymaga kosmicznych ilości VRAM, przy 1440p nawet 20GB VRAM potrafi wciągnąć. Zobacz alokację pamięci na karcie, jeżeli na 1080p masz powyżej 10GB to masz odpowiedź dlaczego masz spadki FPS.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Bonusso3 napisał:

Zobacz alokację pamięci na karcie, jeżeli na 1080p masz powyżej 10GB to masz odpowiedź dlaczego masz spadki FPS.

Nie wiem czy to masz na myśli, ale sama gra w trakcie rozgrywki pokazuje mi 74% zużycia VRAM.

 

obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

na wojnie oczekiwania i efekty różnią się od siebie. XD

może oczekiwania i założenia z Twojej strony są nie właściwe ?  

"Bonusso3" zasadniczo opisał temat.

 a co można jeszcze zrobić, sprawdzić.

bios najnowszy wgrany ?

Wersja 1801   8.87 MB   2023/01/04

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/prime/prime-z590-p/helpdesk_bios/?model2Name=PRIME-Z590-P

czy te pamięci faktycznie pracują na 4000MHz ? 

czy mógł byś udostępnić, podzielić się z ustawieniami z biosu ? 

w Windowsie  można podejrzeć za pomocą np. 

CPU-Z  , zakładka Memory, to ile pokazuje DRAM Frequency ?

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html 

czy np. procesor nie zrzuca zegarów podczas giercowania ?  

MSI Afterburner

https://www.guru3d.com/files-details/msi-afterburner-beta-download.html

jak ustawić znajdziesz na YT np.

https://www.youtube.com/watch?v=WjzCxAR6gh4&t=9s

procesor podałeś OC ? 

jak nie, to możesz zapoznać się z materiałami , i tu moja mała uwaga to jest 11gen. , wiec proponował bym testy robić na mnożniku x48 dla

CPU Core Ratio  - Sync ALL Cores

ALL-Core Ratio Limit - 48

myślę max 49. powyżej temperatury mogą być już nie do opanowania

https://www.youtube.com/watch?v=hokRSKrQrqw

https://www.purepc.pl/test-plyty-glownej-asus-tuf-gaming-z590-plus-wifi-dla-procesorow-intel-rocket-lake-czy-warta-jest-swojej-ceny?page=0,2

czy karta graficzna pracuje na ustawieniu portu PCIe. 4.0x16 ?

GPU-Z 

https://www.techpowerup.com/gpuz/

oraz HOT-Spot ,zakładka sensors , ile pokazuje podczas giercowania ? 

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

bios najnowszy wgrany ?

Tak.
 

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

czy te pamięci faktycznie pracują na 4000MHz ? 

Odpowiem pytaniem na pytanie 😄
Zasadniczo nie i już tłumaczę dlaczego. Kompa składałem trochę na raty. Była kasa albo trafiła się na coś dobra promocja to kupowałem i tak najpierw kupiłem RAM, a później zmieniałem procka i nie skleiłem dwóch wątków i przy upgrade procesora nie zwróciłem uwagi na szczegół, że procesor obsługuje pamięci 3200MHz. Kiedy ustawiłem je na 4000Mhz to często zdarzały się sytuacje, że po prostu w trakcie grania miałem crashe. Zacząłem podejrzewać, że to z tego powodu i zszedłem do tych 3200. Problem przestał występować, więc uznałem, że to mogło być przyczyną. Kombinowałem wtedy z wieloma rzeczami na raz, żeby pozbyć się problemu z crashowaniem, więc pytanie czy faktycznie mogła to być wina tech częstotliwości?

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

czy mógł byś udostępnić, podzielić się z ustawieniami z biosu ? 

Jakieś konkretnie, czy cykać fotki całości jak leci? 😄
 

  

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

procesor podałeś OC ? 

Nie, ale chyba się za to zabiorę jutro 🙂

 

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

czy karta graficzna pracuje na ustawieniu portu PCIe. 4.0x16 ?

Tak.

  

6 godzin temu, Mr.T... napisał:

oraz HOT-Spot ,zakładka sensors , ile pokazuje podczas giercowania ? 

średnio 74st.

 

Edytowane przez M4thee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest jedyna gra gdzie jest problem? Ja bym się tym nie przejmował, ta gra jest pod tym względem (i nie tylko) słaba. Ludzie z RTX 4090 mieli po 100 FPS jak wszedł jeden update. 

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, chyba moje oczekiwania były za wysokie względem tego co proponuje ten tytuł jeżeli chodzi o optymalizację. 
 

4 godziny temu, Bonusso3 napisał:

Ale to jest jedyna gra gdzie jest problem?

Tak naprawdę to jedyna gra w której tak zależy mi na stabilnej liczbie klatek i to jak najwyższej, bo w zasadzie to jedyny fps online w jakiego gram i faktycznie odczuwam tutaj niedobór mocy. Zainteresowałem się tematem, bo mam znajomych ze słabszymi pecetami którym ta gra działa czasami lepiej i pomyślałem, że może coś u mnie nie tak. 
Z innymi grami ciężko porównać, bo inaczej do nich podchodzę i często gram na ultra kosztem wydajności. 
Najświeższy przykład Starfield którego dziś w nocy ogrywam.
Ustawienia ultra na sztywnym FHD średnio 70 fps, 1% low jak dobrze pamietam w granicach 58fps. 

Cyberpunk ustawienia Ultra z włączonym RT również okolice 60 fps średnio. 

Dzięki za podpowiedzi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Mr.T... napisał:

bios najnowszy wgrany ?

 

Przestań każdemu wciskać bełkot o aktualizacji biosu, jakby miało to cokolwiek zmienić. Komp chodzi to się tego nie tyka bo łatwo uwalić płytę główną.

Problem dotyczy jednej gry a ten wyjeżdża z biosem...Warzone takie jest, nie raz po aktualizacji były cyrki, zupełnie niedawno po jednej z takich ludzie mieli 60fps....

Trzeba pobawić się ustawieniami w grze, Goldzor wrzucił niedawno dobre ustawienia na yt które powinny poprawić wydajność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

On 9/1/2023 at 1:39 AM, M4thee said:

Cześć.
Mam nadzieję, że w dobrym dziale 😇

Próbuję dojść do tego co jest przyczyną słabej wydajności mojego PC podczas gry. Mowa o konkretnym tytuł, mianowicie COD + COD Warzone.
Od pozostałych gier w jakie gram nie mam aż takich oczekiwań i wyniki są dla mnie zadowalające.
Sprzęt mam stosunkowo mocny (tak mi się przynajmniej wydaje), a jednak ciągle męczę się z kiepską wydajnością i spadkami FPS. mowa tu o sytuacji gdzie FPS wahają się między 100-120 FPS, a czasami przy dłuższych sesjach grania dolna granica spada do 80 fps. W grze o takiej dynamice chciałbym osiągnąć wyższą wydajność i przede wszystkim większą stabilność klatek.
Próbuję dojść do tego który element mojego PC doprowadza do tej sytuacji.
Gram w już niemal najniższych ustawieniach, zużycie GPU jest na naprawdę niskim poziomie, a temperatury na ogół w granicach 65 st.


Na początek rzucam samą konfigurację i oczywiście odpowiem na wszelkie pytania 🙂

CPU: i7-11700KF chłodzony przez SPC Fortis 5
GPU: Gigabyte RTX 3080 Vision OC 10 GB

MOBO: ASUS Prime Z590-p
DDR4 G.SKILL Trident Z 2x16GB 4000MHZ
PSU: be quiet! Straight Power 11 750W 80 Plus Gold

2x SSD M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S11 Pro 1TB

Słyszałem oczywiście opinie, że sam COD jest beznadziejnie zoptymalizowany, ale jednak podejrzewam, że to u mnie coś nie tak 🙂
Czy ktoś jest w stanie wskazać co może być słabym ogniwem?
Gram w 1080p (wiem, trochę grzech przy 3080 grać w FHD, ale swego czasu na tyle pozwolił budżet 😄 )

Ważne jest, aby rozwijać się i osiągać sukcesy, ale równie istotne jest to, jak to robimy. Warto pamiętać, że droga do osiągnięcia celu nie musi być wybrukowana "mystakami". Dlatego ważne jest, abyśmy otoczyli się wsparciem, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Jeśli chodzi o temat bukmacherów, można znaleźć wiele ciekawych informacji i recenzji na stronie https://www.probukmacher.pl/bukmacherzy/. Pozwala to podejść do tego tematu w sposób racjonalny i świadomy. Życzę wszystkim owocnej podróży ku sukcesowi i mądremu podejściu do wyzwań!"

Psuli i naprawiali tą grę już X razy

Edytowane przez Doromogl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...