Skocz do zawartości
RevWolt

PC do 10K ale z przekroczonym budżetem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, powoli przymierzam się do zakupu nowego PC. Chociaż nie ukrywam miałem to robić od przyszłego roku ale z uwagi na to co się dzieje z PLN/USD to chyba zrobię to teraz.

PC służyć będzie głównie do grania aktualnie COD a w przyszłości może i nowe GTA o ile wyjdzie, dodatkowo będzie kiedyś nowy monitor pewnie 2K 165 hz+, 4k również biorę pod uwagę ale pewnie z tego nie da się wycisnąć satysfakcjonujących klatek.

Początkowo myślałem nad kwotą do 10K PLN, AMD + rtx 4070 TI. Jednak patrząc po testach widzę ogromny skok wydajności  z procesorem AMD Ryzen 7 7800X3D i RX 7900 XTX, mam również dylemat by nie brać AMD 7 5800 3D bo w testach głownie skok wydajności jest na 1080p między tymi procesorami. Docelowo będą grać w 2k 144 klatek+, możliwe że w tym roku kupie jeszcze lepszy monitor bo również obecny szwankuje (144hz 2k samsung) na coś 30 cali+ i 165hz+. Na składaniu PC nie znam się i wstępnie takie coś mam do oceny przez kogoś kto się zna https://www.x-kom.pl/lista/tpe2kc7x3

Dylematy:

Czy od 2019 AMD poprawiło swoje karty jeśli chodzi o kulturę pracy? Ostatni zamawiałem PC z RX 5700XT i musiałem wymienić na RTX 2070 SUPER, wolałem dołożyć 400zł za gorszą wydajnościowo kartę ale cichszą i chłodniejsza. Rx grzał się do 93 stopni i hałasował a RTX trzyma 75 i jest niesłyszalny.

Czy ta karta będzie dobra a właściwie czy ten producent robi te karty poprawnie? 

Bolączko obecnego PC jest również to że jest troszkę głośny i czasami wpada w wibracje, czy te podzespoły są dobre jeśli chodzi o hałas? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia powiem tak:

Obudowa Pure Base 500DX wygląda fajnie na papierze i obrazku ale ma kilka mankamentów i do tego zestawu bym nie polecał jej brać - szukaj budy która ma możliwość montażu AiO 280-360mm na górze.
Płyta bida wersja - brałbym coś w pełnym ATX :
- po taniości :
MSI B650 GAMING PLUS WIFI
- od Gigabyte: Gigabyte B650 GAMING X AX
- albo na lepszym chipsecie : ASRock B650E PG RIPTIDE WIFI - mam osobiście i wady opisałem tu:


Zasilacz bym chyba 850W szukał  (może być Bq Pure power 12 850 - mam i jest niesłyszalny)
Dysk Lexar NM790 - 50 dyszek droższy a 2x szybszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gutektmNo dobra dokonałem zmian, tylko jeśli chodzi o obudowę tak szeroką to mam zmienić coś w chłodzeniu czy te od procesora dać na górę wtedy? https://www.x-kom.pl/p/697992-obudowa-do-komputera-msi-mpg-velox-100p-airflow.html

Płytę wybrałem tą druga za tysiaka, chyba że naprawdę lepiej kupić gorszy procesor a dobrać lepszą płytę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RevWolt napisał(a):

Dylematy:

Czy od 2019 AMD poprawiło swoje karty jeśli chodzi o kulturę pracy? Ostatni zamawiałem PC z RX 5700XT i musiałem wymienić na RTX 2070 SUPER, wolałem dołożyć 400zł za gorszą wydajnościowo kartę ale cichszą i chłodniejsza. Rx grzał się do 93 stopni i hałasował a RTX trzyma 75 i jest niesłyszalny.

Czy ta karta będzie dobra a właściwie czy ten producent robi te karty poprawnie?

Jeżeli chodzi o karty AMD to biorą więcej mocy niż Nvidia i są głośniejsze, pod obciążeniem każda z nich musi dostać solidnego "wiatru" żeby utrzymać temperaturę poniżej wrzenia. Bardziej od głośności wentylatorów zwróciłbym uwagę na piszczące cewki i unikał modeli w których to zjawisko występuje. Jest model tego producenta w dobrych pieniądzach - poniżej 5k, ale piszczące cewy to w nim norma 😅
Osobiście mam RX6950XT od XFX i po undervoltingu karta nie przekracza 70C przy akceptowalnym poziomie hałasu, cewy nie piszczą. Przez ostatni miesiąc nadrabiam zaległości z kilkunastu lat i łażę po serwisach/sklepach/ ludziach oglądając sprzęt, powiem jedno - cicho i solidnie to było kiedyś.

Cytat

Bolączko obecnego PC jest również to że jest troszkę głośny i czasami wpada w wibracje, czy te podzespoły są dobre jeśli chodzi o hałas? 

Wybierz dużą solidną obudowę, daj wolnoobrotowe wiatraki + AiO na górze i jest szansa, że będziesz zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, RevWolt napisał(a):

@gutektmNo dobra dokonałem zmian, tylko jeśli chodzi o obudowę tak szeroką to mam zmienić coś w chłodzeniu czy te od procesora dać na górę wtedy? https://www.x-kom.pl/p/697992-obudowa-do-komputera-msi-mpg-velox-100p-airflow.html

Ciekawa obudowa - jednak nic Ci na jej temat nie powiem bo pierwsze na oczy widzę.
Dam Ci radę - jak już coś wpadnie w oko to trzeba przeczesać sieć w poszukiwaniu testów, recenzji i opinii użytkowników. Porównaj to i oceń , ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozbieżności i wyciągnij wnioski. W obecnej dobie bełkotu marketingowego i " tekstów sponsorowanych" ciężko jest odsiać ziarno od plew.

Co do chłodzenia - AiO (od procesora) na górze usprawnia przepływ powietrza wewnątrz obudowy. Musisz mieć oczywiście wiatraki na froncie o odpowiedniej wydajności i odpowiedni system sterowania całością - dlatego polecam płytę ATX bo ma więcej złączy i powinna obsłużyć wszystkie akcesoria.

Cytat

Płytę wybrałem tą druga za tysiaka, chyba że naprawdę lepiej kupić gorszy procesor a dobrać lepszą płytę?

Procek masz idealny, zostaw go.
Porównaj płyty które wymieniłem i zobacz czym się różnią.
Osobiście również mam sentyment do Gigabyte, jednak obecnie słabo wypada na tle konkurencji. Składając zestaw wybrałem Asrock'a B650E Riptide i jestem zadowolony.
Zresztą zaraz Mr.T się pojawi i zaproponuje coś ciekawego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gutektm napisał:

Zresztą zaraz Mr.T się pojawi i zaproponuje coś ciekawego.

Witam

obserwuję 

kto oszczędza na płycie głównej, czy zasilaczu to potem odbija się "czkawka".

ciekawa obudowa ta

MSI MPG Velox 100P Airflow  

płyta główna np.

Płyta główna MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autora tylko informuję, że dzięki naszym asom XTX podrożały o 500 zł. Tanio już było. Nie wiem, jak z Nvidią, bo nie monitoruję cen, ale pewnie jest podobnie. Co więcej, dzisiaj jest drożej niż wczoraj, a wczoraj było drożej niż przedwczoraj. Powstaje zatem pytanie, kiedy i na jakim poziomie to się zatrzyma.

12 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

kto oszczędza na płycie głównej, czy zasilaczu to potem odbija się "czkawka".

Niekoniecznie, niektórym wystarcza solidna sekcja zasilania. Zwłaszcza, jeśli mają lepsze audio z innego źródła. Moim zdaniem najgorsze, co można zrobić, to oszczędzić na obudowie, co chłop chyba zresztą zamiaruje zrobić, linkując jakiś paździerz za 400 zł do kompa za 10 000 zł. ;D

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/psa34zge9 To może coś takiego ale musiałbym i tak przemyśleć bo grubo przekroczone i czy czekać na spadki czy brać już. Martwi mnie jeszcze karta czy będzie kulturalnie się zachowywać, z tego co w sieci znalazłem ten producent ma najlepsze osiągi w tym modelu jeśli chodzi o chłodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RevWolt napisał:

podejrzewam ze i  Crysis na tym pójdzie XD 

 a czy pamięć ram nie powinna być zgodna z AMD EXPO ? 

np.

Pamięć Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL34 (LD5FU016G-R6000GDGA)

lub

Pamięć G.Skill Flare X5, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (F5-6000J3238F16GX2-FX5)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RevWolt napisał(a):

https://www.x-kom.pl/lista/psa34zge9 To może coś takiego ale musiałbym i tak przemyśleć bo grubo przekroczone i czy czekać na spadki czy brać już. Martwi mnie jeszcze karta czy będzie kulturalnie się zachowywać, z tego co w sieci znalazłem ten producent ma najlepsze osiągi w tym modelu jeśli chodzi o chłodzenie.

To prawda, aczkolwiek zawsze może trafić się felerny egzemplarz. Z tego, co kojarzę, niektóre miały problem ze źle nałożoną pastą, zdaję się. Tak czy inaczej, obawy mogą towarzyszyć każdemu modelowi. Jeśli wszystko Ci zagra, to Red Devil jest topowym modelem wśród XTX-ów, a już z pewnością jest nim w ramach oferty PowerColor. Poza nimi, możesz rozważyć Nitro+ i Taichi.

Cytat

We have identified an issue on our production line where some cards are experiencing higher hot spot temperatures than usual. We verified that this happens to a small percentage of the total output, and we are already in the process of replacing the thermal grease.

 

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brakło karty na X-komie, dziwne że wyprzedała się poniedziałek bo w niedziele było +9 sztuk. No nic trzeba czekać jeszcze raz, mam nadzieje że będzie w takiej samej cenie bo te 5,800 to całkiem przystępna cena jeśli chodzi o taki model. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, RevWolt napisał(a):

Brakło karty na X-komie, dziwne że wyprzedała się poniedziałek bo w niedziele było +9 sztuk. No nic trzeba czekać jeszcze raz, mam nadzieje że będzie w takiej samej cenie bo te 5,800 to całkiem przystępna cena jeśli chodzi o taki model. 

Pisałem Ci - spóźniłeś się. W połowie sierpnia było najtaniej, a jeszcze ostatnie występki Glapińskiego spowodowały, że XTX-y podskoczyły w kilka dni o 500 zł. Widocznie ludzie się boją, że pójdzie to jeszcze dalej i wykupili ten model, póki jeszcze był dostępny. Zresztą, X-kom to już słynie z kiepskiej dostępności najszybszych modeli kart AMD. Nie liczyłbym na nich. Ja zamówiłem Nitro+, ale wciąż czekam aż mi dowiozą. Generalnie to cyrki teraz są...

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VVilkacy Właśnie to co zrobił Glapiński zmotywowało mnie do decyzji, i jak wspominałem miało być 10 góra 11k. Od połowy roku myślałem nad PC ale już zaczynało się to normować i tak liczyłem na przedział listopad-luty. Generalnie to mógłbym poczekać jeszcze do powiedzmy lutego ale boję się tych cen i tego jak $ wywali w kosmos.  Teraz boje się podwójnie bo kto wie za rogiem czai się kolejna hossa na krypto i za kartę tego typu mogę zapłacić grubo ponad 15k. Jeszcze chciałbym się od kogoś dowiedzieć tak na tip top czy ostatnia lista którą wkleiłem jest ok? Swoją drogą gdzieś czytałem że warto wstawić do tego procka jeszcze szybsze pamięci do 6400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RevWolt napisał(a):

@VVilkacy Właśnie to co zrobił Glapiński zmotywowało mnie do decyzji, i jak wspominałem miało być 10 góra 11k. Od połowy roku myślałem nad PC ale już zaczynało się to normować i tak liczyłem na przedział listopad-luty. Generalnie to mógłbym poczekać jeszcze do powiedzmy lutego ale boję się tych cen i tego jak $ wywali w kosmos.  Teraz boje się podwójnie bo kto wie za rogiem czai się kolejna hossa na krypto i za kartę tego typu mogę zapłacić grubo ponad 15k.

W podobnej sytuacji byłem i zdecydowałem się na zakup w połowie wakacji: R7 7700+Asrock B650E Riptide+ Gskill Trident 32GB  6000CL30+ Kingston KC3000+ Bq PB 500DX+ Bq PP 12 850W+ XFX RX6950XT wyszło mnie ~7,5k. Rozważałem RX7900XT ale zrezygnowałem i kupiłem w to miejsce AiO NZXT Kraken CAM (240mm za 560zł!) i dołożyłem do monitora Iiyama GB2770QSU B5. Całość wyszła mnie niewiele ponad 9500PLN. Zestaw słabszy od Twojego ale i tak przewiduję za 2 lata zmianę procesora oraz grafiki.  Na teraz nawet Starfielda ciągnie w 1440p pow 60fps😆

Cytat

Jeszcze chciałbym się od kogoś dowiedzieć tak na tip top czy ostatnia lista którą wkleiłem jest ok? Swoją drogą gdzieś czytałem że warto wstawić do tego procka jeszcze szybsze pamięci do 6400.

Dla mnie wygląda bardzo ok. Nie jestem pewien czy warto aż tyle dopłacać do tej konkretnej grafiki ale nie znam rynku na tyle aby się czepiać.
Dodatkowo na podstawie informacji które przewijają się w sieci radzę aby składanie zestawu na płycie Asusa zacząć od wgrania najnowszego biosu (można to zrobić bez montażu procesora podobno teraz).
No i pamięć na 1,4V  przy 6400 🫣

A i pamiętaj, że przy pierwszym uruchomieniu zestawu i po zmianach w Biosie zdążysz coś przegryźć zanim komp "da obraz"  - więc nie panikuj. 😂

Edytowane przez gutektm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gutektmNie znam się na tym i dlatego złożenie, instalacje itd. zlecę x-kom. Generalnie to co mam teraz to mi jeszcze działa a mija właściwie chyba 4 rok ale po drodze zmieniałem kartę z rx na rtx 2070 Super aktualnie. 

Jeśli chodzi o testy i różnicę w XT a XTX to FPS wynoszą tyle ile jest różnica w cenie między 5k a 5,7 to już stwierdziłem że chyba będzie ten XTX. Zwłaszcza że dokładnie ten zestaw z tym procesorem daję w codzie ponad 30 % więcej fps niż konkurencyjny na intelu.

Jak będzie GPU to może do końca tygodnia zamówię ale  jeszcze zastanawiam się nad tą płytą i zasilaczem czy faktycznie nie dopłacić troszkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak właściwie to dlaczego nie bierzesz pod uwagę 4080? Za 5 800 zł (tyle chciałeś dać za XTX), pewnie można już jakąś wybrać.

4 godziny temu, RevWolt napisał(a):

ak będzie GPU to może do końca tygodnia zamówię ale  jeszcze zastanawiam się nad tą płytą i zasilaczem czy faktycznie nie dopłacić troszkę.

Wklej listę jaką masz "na teraz", bo 750 watów i XTX to niezbyt dobry pomysł.

Edytowane przez VVilkacy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.x-kom.pl/lista/psa34zge9 To jest ta poprawiona, 850 W i lepsza płyta. Chociaż właściwie mogę dopłacić 200 zł i brać z https://www.x-kom.pl/p/1085978-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-4080-ventus-3x-oc-16gb-gddrx.html ale wolałbym z https://www.x-kom.pl/p/1085977-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-4080-gaming-x-trio-16gb-gddr6x.html tylko czy przyszłościowo te 16 GB vs 24 zrobi różnicę? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, RevWolt napisał(a):

https://www.x-kom.pl/lista/psa34zge9 To jest ta poprawiona, 850 W i lepsza płyta. Chociaż właściwie mogę dopłacić 200 zł i brać z https://www.x-kom.pl/p/1085978-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-4080-ventus-3x-oc-16gb-gddrx.html ale wolałbym z https://www.x-kom.pl/p/1085977-karta-graficzna-nvidia-msi-geforce-rtx-4080-gaming-x-trio-16gb-gddr6x.html tylko czy przyszłościowo te 16 GB vs 24 zrobi różnicę? 

To trochę wróżenie z fusów, ale ja obstawiam, że zanim 16 GB stanie się zbyt małą ilością, 4080 już dawno będzie do zastąpienia z innych powodów. ;) Co innego 12 GB w 4070 TI (w 4070 jest to jeszcze akceptowalne z uwagi na dużo niższą cenę).

Jeśli nie robi Ci różnicy potencjalnie dodatkowy koszt, to 4080 jest ogólnie lepszą kartą, nawet jeśli przegrywa w rasterze z XTX w niektórych tytułach. Osobiście nie kupiłbym XTX-a za +- 5 700 zł, bo dla mnie to już zbyt blisko do 4080. No chyba, że chcesz AMD z jeszcze innych powodów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnóstwo testów obejrzałem z walką rx 7900 XTX a RTX 4080 i dylemat jest ogromny bo w każdym teście jest zupełnie inna przewaga czy to RX czy RTX.  Generalnie w cod MW RX jest zdecydowanie lepszy ale znowu średnio w innych grach RTX wypada troszkę lepiej. Gdybym wybrał RX to wrzuciłbym zasilacz 1000w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, RevWolt napisał:

Mnóstwo testów obejrzałem z walką rx 7900 XTX a RTX 4080 i dylemat jest ogromny bo w każdym teście jest zupełnie inna przewaga czy to RX czy RTX.  Generalnie w cod MW RX jest zdecydowanie lepszy ale znowu średnio w innych grach RTX wypada troszkę lepiej. Gdybym wybrał RX to wrzuciłbym zasilacz 1000w

nie łatwa decyzja do podjęcia XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...