Skocz do zawartości
Adonissov

Modernizacja kompa i5 13600K vs Ryzen 7 5800X3D

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko wszystkim,

Przyszła pora na modernizację kompa. Mam i5 8400 na MSI Z370 Gaming Plus, 16 GB Ramu DDR4, SSD M.2 na Gen4, RX 6700 XT, chłodzenie AIO 240mm i obudowę jakąś standardową. Kupiłem już obudowę be quiet! Pures Base 500DX oraz zasilacz be quiet! Straight Power 12 750W 80 Plus Platinium i teraz zastaanawiam się nad płytą i procesorem. Z jedej storny byłem już praktycznie pewny duetu Aorus B550 Elite V2 i Ryzen 7 5800X3D ale z poziomu biosu nie zrobię undervolitngu i raczej musiałbynm kombinować by na stałe mieć procka na uV. Teraz po głowie chodzi mi coś na B760 (Gigabyte X?) i i5 13600K, tutaj prawdopodobnie uV można zrobić na stałe w BIOS-ie. Dodatkowo duet z AMD ma chipest audio ALC 1200, a na co dzień używam SS Nova 7 Wirelees. Komp głównie do gier. Jakby tu to ugryźć? 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie pchałbym się w nowego kompa na AM4 w dniu dzisiejszym. Aczkolwiek jeśli założyć, że chcesz wykorzystać ponownie 6700 XT, to obie opcje będą w porządku. 13600k z odpowiednim ramem jest generalnie lepszym procesorem (nawet do gier), pomijając te kilka tytułów, które bardzo lubią dodatkowy cache 5800X3D. Wszystko zależy od budżetu i planów rozbudowy w przyszłości.

Sam wybrałem 13600k pod koniec zeszłego roku, ale tylko ze względu na skandaliczną sytuację z płytami AM5. Teraz jest chyba lepiej, więc gdybym dzisiaj budował, pewnie zdecydowałbym się na AM5. Zwłaszcza, że problemy wieku dziecięcego chyba minęły, a i DDR5 są dużo tańsze niż przed rokiem. 5800X3D kosztował wówczas 2400 zł, więc odpadał w przedbiegach. ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sensie BIOS vs program? No na swoim 5800X mam po prostu kaganiec na 120W w PBO i tak sobie działa, boostuje normalnie a nie żre 140W jak wcześniej. Można się pobawić krzywą w PBO ale nie widzę sensu dla każdego rdzenia ustawiać osobno, przy 120W on i tak więcej niż 1,3V nie wbija, więc bić się o te 0,5V jest bez sensu moim zdaniem.

Masz program Ryzen Master, wbijasz mu limity i sprawdzasz, później to samo w BIOS i działa, większej filozofii nie ma.

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...