Skocz do zawartości
Tindr

Modernizacja komputera na AM4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

posiadam taki zestaw:

https://www.komputronik.pl/cart/shared/show/y0kGmEDdDN

Niestety jakieś 2 tyg. karta graficzna padła (równo 4 lata po zakupie).

Teraz pytanie - co można w sensownym budżecie zmienić jeżeli chodzi o kartę graficzną, pamięć i ewentualnie procesor nie wymieniając reszty komponentów?

Gram głownie w MMO(World of Warcraft), czasami jakieś nowe CRPG - monitor 4 k 60Hz.

Z góry dzięki za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

aby udzielić odpowiedzi na twoje pytanie , tak orientacyjnie mógł byś podać zakładany budżet , bo nie sztuka polecić wszystko co najdroższe XD    

czyli zakładam ze korzystając z okazji chciał byś wymienić 

procesor - 

płyta główna po aktualizacji biosu obsługuje Ryzeny z serii 5000 także dla każdego coś się znajdzie. 

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-x570-plus-wi-fi/helpdesk_cpu/?model2Name=TUF-GAMING-X570-PLUS-WI-FI

Procesor AMD Ryzen 7 5700X, 3.4 GHz, 32 MB, BOX (100-100000926WOF) najlepszy stosunek cena oferowana wydajność temperatury

lub dopłata 600pln do 

Procesor AMD Ryzen 7 5800X3D, 3.4 GHz, 96 MB, BOX (100-100000651WOF) ale czy warto ? czy przy 4K będzie aż taki odskok wydajności ?, to już trzeba by popatrzeć na testy w jakich faktycznie grach zyskuje się na tym ze procesor posiada extra pamięć, i czy będziesz ogrywał te tytuły.  

wymienić pamięć ram na zestaw np. 2x16GB 

lepszym rozwiązaniem jest zakup zestawu 2x16GB, niż dokupienie 2X8 , bo ?, bo zestaw 2x będzie stabilnie pracował z wyższymi zegarami niż zestaw 4x  

Pamięć Lexar Thor, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 (LD4BU016G-R3600GDWG)

lub

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

i danie główne karta graficzna, to już zależy od łącznego budżetu XD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tindr napisał:

Budżet to +- 5 k PLN. 

czyli

CPU około 810pln

ram,  opcja droższa 380pln 

czyli pozostaje około 3800 pln na grafikę

jak nie boisz się wyzwań to AMD 

to moszna szukać na promocjach 

RX 7900XT  (ale coś widzę ze może być problemik z dostępnością )

lub opcje powiedzmy bardziej bezpieczna Nvidia 

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 Gaming OC 12GB GDDR6X (GV-N4070GAMING OC-12GD) i po rejestracji produktu na stronie Gigabyte gwarancja 48 miesięcy

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N4070GAMING-OC-12GD#kf

lub niby lepszejsza wersja

Karta graficzna Gigabyte Aorus GeForce RTX 4070 Master 12GB GDDR6X (GV-N4070AORUS M-12GD) i po rejestracji produktu na stronie Gigabyte gwarancja 48 mniesiecy

https://www.gigabyte.com/pl/Graphics-Card/GV-N4070AORUS-M-12GD#kf

albo

Karta graficzna Asus TUF Gaming GeForce RTX 4070 OC 12GB GDDR6X (TUF-RTX4070-O12G-GAMING)

można tez rozważyć dołożenie 200pln i poszperać na promocjach za RTX 4070ti.

2 godziny temu, Tindr napisał:

tylko czy chłodzenie procesora, które mam da radę z nowym prockiem? 

jeśli chodzi o Ryzena 7 5700X i aby był chłodzony za pomocą "be quiet! Dark Rock 4" , to myślę ze będzie szarpał niczym Reksio szynkę XD   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Tindr napisał:

Bardzo kusi mnie ten Radeon - 750 W zasilacz da radę?

posiadasz zasilacz 80 Plus Gold, 750W

ja liczę tak, czyli z zapasem, karta graficzna czyli taki RX 7900XT potrafi wciągnąć 320W czyli x2, owszem są skoki obciążenia do trochę ponad 410W  + procesor około 130W z pikami do 220W ,reszta niech weźmie 70W  , czyli podczas normalnego użytkowania czy giercowania 750W powinien ogarniać temat bez problemu, ale uwzględniając piki czyli skoki obciążenia to przydał by się o większej mocy, myślę ze trzeba by przetestować jak to w praktyce będzie działać.           

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bęz sęnsu zupęłnię. Najtanszą 4070 używana, obojetnie za 2500zl czesto są dostepne. I wiecej nic nie ruszac, ewentualnie najtanszy ram ddr4 2x16gb i podkrecic, Nie opłaca sie zupełnie kupować nowego procesora, szczegolnie 5800x3d skoro jest on tylko 300zl tanszy od 7800x3d. Już prędzej najtansza plyte z ddr5 i 7800x3d + pamiec lexar ares 6000 cl 32, i 4060ti.

Edytowane przez maxmaster027

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maxmaster027 napisał:

Bęz sęnsu zupęłnię. Najtanszą 4070 używana, obojetnie za 2500zl czesto są dostepne. I wiecej nic nie ruszac, ewentualnie najtanszy ram ddr4 2x16gb i podkrecic, Nie opłaca sie zupełnie kupować nowego procesora, szczegolnie 5800x3d skoro jest on tylko 300zl tanszy od 7800x3d. Już prędzej najtansza plyte z ddr5 i 7800x3d + pamiec lexar ares 6000 cl 32, i 4060ti.

lubię jak taki szybki Lopez wpada ...

z ciekawości sprawdziłem oferty kart używanych na alledrogo i olx , no to jak kogoś interesuje zakup karty z niemieckiego sklepu i w razie konieczności skorzystania z gwarancji to ? , inna oferta wedle opisu mam MAC i dostałem w prezencie ooo nie pasuje, spoko oferty...  

kupić najtańszy ram i podkręcić , to rozumiem ze podpowiesz jakie ustawienia w biosie poustawiać aby pracowało to stabilnie ? 

kwestia opłacalności zakupu AMD Ryzen 7 5800X3D była już poruszana. 

to uważasz zestaw AMD Ryzen 7 7800X3D + RTX 4060TI zapewni więcej FPS w 4K niż zestaw AMD Ryzen 7 5700X + RX 7900XT ?   

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mr.T... napisał:

 

kupić najtańszy ram i podkręcić , to rozumiem ze podpowiesz jakie ustawienia w biosie poustawiać aby pracowało to stabilnie ? 

 

 Akurat lexar ares 6400mhz cl 32 38 38 76 jest jednym z najszybszych dostępnych i przy okazji najtanszy. Ale tak moge podpowiedziec. Mój ram gskill mam ustawiony na 6100mhz cl 30 33 33 44 bez podnoszenia napiecia w zasadzie. W z zasadzie to ma obnizone w stosunku do XMP. Jedynie jedna wartosc z 1.35 na 1.375. Reszta zamiast 1.35 ma 1.25 i zamiast 1.35 ma 1.1. Także jak najbardziej moge podpowiedziec, nie wspominajac juz o innych subtimingach. To daje realne fpsy także warto pozmieniac. Zauważ, że czesto droższy ram ok, działa np na 7200 czy 7600mhz, kosztuje 2x tyle, a ma napiecie 1.45V a timing sa  cl 36 ale 46 46 takze na podobnych ustawieniach rusza tansze ramy. Jedyne co to ten ram neistety nie wystepuje w opcji 2x32gb. Ale mimo wszystko i 2x16 gb na dzien dzisiejszych jest wystarczajace.

Edytowane przez maxmaster027

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wazne jest  jaki masz ram przedewszystkim, jak jest chłodzony itp. To zależy właśnie od tego. Ja mam ddr4 w laptopie podkrecony do 3200mhz z cl 17-19-19-39. oc jest dosc duze w porowaniu do defaultowych zegarów, gdzie jedec jest naprawde kiepski. I to przy napieciu 1.25v. Wszystko zalezy od konkretnego modelu pamieci, standartowych ustawien itp. Przeca kości kosiom nie równe. "podpowiedziec" oznacza co ustawiac i na ile mniej wiecej mozna liczyc z zejsciem w dol stabilnie. Poza tym jeżeli ktoś nie chce grzebać w subtimingach, to najlepiej kupic jakies 3200mhz i kreci na 3600lub 3800 z podnoszeniem napiecia(nie podrzeba tu rzadnej filozofii). Takie ramy 3200 sa z reguly najtansze.

 "bądźmy konsekwentni, poproszę o ustawienia dla DDR4 i ASUS TUF GAMING X570-PLUS" Ty chyba albo trolujesz, albo nigdy pamieci nie podkrecałeś.

Edytowane przez maxmaster027

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, maxmaster027 napisał:

Wazne jest  jaki masz ram przedewszystkim, jak jest chłodzony itp. To zależy właśnie od tego. Ja mam ddr4 w laptopie podkrecony do 3200mhz z cl 17-19-19-39. oc jest dosc duze w porowaniu do defaultowych zegarów, gdzie jedec jest naprawde kiepski. I to przy napieciu 1.25v. Wszystko zalezy od konkretnego modelu pamieci, standartowych ustawien itp. Przeca kości kosiom nie równe. "podpowiedziec" oznacza co ustawiac i na ile mniej wiecej mozna liczyc z zejsciem w dol stabilnie. Poza tym jeżeli ktoś nie chce grzebać w subtimingach, to najlepiej kupic jakies 3200mhz i kreci na 3600lub 3800 z podnoszeniem napiecia(nie podrzeba tu rzadnej filozofii). Takie ramy 3200 sa z reguly najtansze.

 "bądźmy konsekwentni, poproszę o ustawienia dla DDR4 i ASUS TUF GAMING X570-PLUS" Ty chyba albo trolujesz, albo nigdy pamieci nie podkrecałeś.

ja nie potrzebuje instrukcji do OC pamięci, ale bardzie dla autora tematu mogła by być to pożyteczna informacja.

i Ty napisałeś, tak jak by na każdym zestawie było to banalnie łatwe i bez poświecenia xxx czasu aby pracowało to stabilnie, no to chciałem abyś mógł się wykazach , a na razie ZERO konkretów tylko piszesz ogólnikowo.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale jak chcesz konkrety jak on nawet nic nie wybrał jeszcze. Chcesz konkretne czasy rcd, rP, RAS , rC tRF, tRFC cR refreshtime itp no nie da powiedziec przecież. Chyba tylko poza cr 1(T1)  i refreshtime czyli ustawic jak najwyższy zgreguły 65k. Reszta jest płynna. Autor tematu nie wyglada na zbyt zainteresowanego manimulacjami timingów, totez po co rzeźbic ten temat.  

Oczywiscie ze to nie jest banalnie łatwe . Ja bym osobiscie nie kupował innych kosci niż B-die na ddr4(są też ddr4 3200 ale zreguły z timingami cl14 wiec drogo, najtansze byly chyba patrioty ale to tylko 2x8gb, ciezko dostac 2x16gb w b-die w rozsadniej cenie) . Na ddr5 podałem obecnie jedne z najszybszych i jednoczesnie jedne z najtanszych bo 470zl za 2x16gb ddr 5 to jest dobra cena.

 

Te co mu podales Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16-19-19 (KF436C16RB1K2/32 to sa E-die niby sa ok, Podkrecic tez sie da, cena jest ok. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...