Skocz do zawartości
kambox_

Upgrade procesora ryzen 5 3600

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zastanawiam się nad upgradem procesora i tutaj pytanie na co, w miarę za rozsądną cenę warto zwrócić uwagę.

Konfiguracja to Msi b450 gaming plus max (am4), 650w zasilacz, ramy cruciale ballistix tactical 2x8gb 3200mhz, i gra to sobie z rtxem od palita 3070 gaming pro oc.

Widać już ubytki fps np w takim call of duty i sądzę że procesor by je nieco podciągnął do góry.

Główne przeznaczenie w/w pc'ta to gry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

zacznijmy od tego ze Ryzen 5 3600 6r/12w, to jest wciąż dobry procesor, z wsparciem dla np. PCIe 4.0, także wymiana procesora na np. 8r/16w da pożądany efekt, ale tylko w grach mogących wykorzystać dodatkowe rdzenie/watki procesora, w innych, przyrost FPS będzie raczej mały, ale trzeba dodać że spadki FPS będą mniejsze co przełoży się na płynniejsza rozgrywkę. 

mała uwaga, nie zawsze łącząc, stara płyta główna na B450 i nowy procesor np. z serii 5000 będzie to dobrze działało, są przypadki ze po mimo wgrania najnowszego biosu, nowy procesor nie chce dobrze działać i są ciągle krzaki, jak będzie w Twoim przypadku ?

przed wymiana procesora warto wgrać najnowszy bios.

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/support#bios

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/support#cpu      

proponowany procesor do upgrade względem cena zakupu/ wydajność, opłacalność to:

Ryzen 7 5700X 

następnie jest , ale kosztuje prawie dwa razy wincyj 

Ryzen 7 5800X3D

a no i warto pomyśleć nad nowym chłodzeniem do nowego CPU , bo nic nie napisałeś czy posiadasz coś lepszego niż chłodzenie typu BOX. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to już coś dzięki za podpowiedź, długo nie aktualizowałem biosu więc nie jestem pewny jak do tego podejść. Pobrać ostatni update jaki wyszedł i zainstalować czy jakieś poprzednie najpierw?

Chłodzenie box od razu na początku wymieniłem, bo jakieś głośne się wydawało.  Obecne to SPC Fortis 3.  Jeżeli miało by to sens to bym był skłonny na tego r7 5700x się skusić, druga opcja to już warto by było rozważyć jakieś nowe mobo i ramy, a tego jeszcze nie chciałbym wymieniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, kambox_ napisał:

długo nie aktualizowałem biosu więc nie jestem pewny jak do tego podejść. Pobrać ostatni update jaki wyszedł i zainstalować czy jakieś poprzednie najpierw?

na stronie nie ma podanej informacji, ze przed wgraniem najnowszego biosu trzeba pierwej wgrać inny jakiś pośredni, bios ściągasz z strony , rozpakowujesz i kopiujesz na np. pednrajwa , bios posiada własny program do aktualizacji.  

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/support#bios

instrukcja tyż ze strony MSI

https://www.youtube.com/watch?v=LRyFMf0D9Lc

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej zaktualizowałem bios, pomyślę nad zmianą procesora. Porównałem sobie mój do  Twojej  pierwszej propozycji, ale za dużego skoku to chyba bym   nie doświadczył wiec  nie wiem  czy ma to sens, chyba że  jeszcze dokupić ramy tak, by było 32gb,  ewentualnie całkiem je zamienić  na jakieś nieco szybsze i zostać na obecnej płycie głównej.

Ostatecznie wstrzymam się i jak  już poleci w przyszłości upgrade to konkretny i wszystkiego 😛

Dodam też że gram w 1440p 144hz stąd właśnie chęć tego ulepszenia sprzętu żeby jakoś ten warzone jeszcze płynniej śmigał na wysokich fpsach, albo chociaż  stałych 140+.

Edytowane przez kambox_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, kambox_ napisał:

Dodam też że gram w 1440p 144hz

16GB ramu to tak jest obecnie na styk, ale za to jak karta graficzna ma tylko 8GB Vramu, no to w 2k zaczyna już go brakować i wywoływać spadki FPS.

chcąc wymienić pamięć lepszym rozwiązaniem jest zakup kości 2X16GB, a posiadane sprzedać , natomiast o jakiej szybkości maja być nowe moduły ?, to pytanie nasuwa się, a z jaka szybkością na tej platformie będą działać stabilnie ? , bo to ze się kupi ram z określona szybkością, to nikt nie gwarantuje ze będą one z taka szybkością działać , i działać stabilnie, bo profil XMP to jest OC. 

3600MHz czy 3733MHz jest w zasięgu, ale powyżej to już często kombinacje w biosie.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Mr.T... napisał(a):

16GB ramu to tak jest obecnie na styk, ale za to jak karta graficzna ma tylko 8GB Vramu, no to w 2k zaczyna już go brakować i wywoływać spadki FPS.

chcąc wymienić pamięć lepszym rozwiązaniem jest zakup kości 2X16GB, a posiadane sprzedać , natomiast o jakiej szybkości maja być nowe moduły ?, to pytanie nasuwa się, a z jaka szybkością na tej platformie będą działać stabilnie ? , bo to ze się kupi ram z określona szybkością, to nikt nie gwarantuje ze będą one z taka szybkością działać , i działać stabilnie, bo profil XMP to jest OC. 

3600MHz czy 3733MHz jest w zasięgu, ale powyżej to już często kombinacje w biosie.    

Rozumiem, a w takim razie polecasz jakieś konkretne kości do tej płyty? Zakładając z góry że przejdę na tego r7 5700X?

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, kambox_ napisał:

Rozumiem, a w takim razie polecasz jakieś konkretne kości do tej płyty?

wedle listy przetestowanych przez MSI dla tej płyty głównej i procesorów z serii 5000 to raczej za wielkiego wybory nie ma ...

https://pl.msi.com/Motherboard/B450-GAMING-PLUS-MAX/support#mem

także trzeba wybrać coś innego.

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (KF436C16RB1K2/32)

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (CMK32GX4M2D3600C16)    

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RAM na razie zostaw. Mam 32 GB i owszem są gry które zużywają więcej. Wymień jeżeli już podejmiesz decyzję nt. procesora. Ryzeny 3 gen lepiej radzą sobie z pamięciami - mój 5900X od strzala ruszyl z 4x8GB@3600. 

Tutaj masz porównanie Ryzen 3600 vs 5600. 5700X da jeszcze ciut więcej pod warunkiem, ze GPU nie będzie ograniczało. https://www.youtube.com/watch?v=Gu2EbuYYvKM 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...