Skocz do zawartości
Julinho

Niespodziewane crashe PC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dziś (15.12.2023) wystąpił problem który wcześniej się nie pojawiał. Mianowicie po 15-20 min grania, wszystko nagle się freezuje i restartuje kompa. Gorsze jest tylko to, że nic to nie zapowiada bo fps-y są w normie , tak samo z temperaturam itd. Zdarzenie ma miejsce podczas grania w fivem, nie wiem czy przy innych grach, jeszcze tego nie sprawdzałem. Próbowałem aktualizacji sterowników karty graficznej bo były bardzo nieaktualne - nie pomogło. Aktualizacja Windowsa - również nie. Przez to przy okazji odkryłem, że mam wirusa którego jak najszybciej się pozbyłem, lecz problem pozostał. Jestem sfrustrowany, nie wiem skąd to wynika, zastanawiałem się nawet nad aktualizacją BIOSu. 

Komponenty:

 

Ryzen 5 5600g

16gb ram 3200mhz DDR4 ADATA ( w dwóch kościach ) 

RX 6600 8gb vram

Zasilacz 450W silentium pc ( niby za mała moc ale nigdy nie sprawiało to problemów) 

Płyta główna: b450m-plus II

Za każdą odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam!

 

Dodatek to to, że raz odpaliło mi skanowanie i naprawianie dysku przed ekranem blokady gdzie wpisujemy hasło, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie 

Edytowane przez Julinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do sprawdzenia, ogranicz w msi afterburner pobór karty graficznej zjedz suwakiem na maksa ( u mnie na nvidii to jakieś 60%, wydajność spadnie ale będziesz wiedział czy dalej resetuje podczas gry. Masz zrobiony undervolting gpu albo cpu? Jakieś OC?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

podając nazwy posiadanych podzespołów podaje się pełne nazwy, a nie skróty , bo potem mogą być nieporozumienia.

np. nazwa płyty głównej , czy posiadana to ? ,  TUF GAMING B450M-PLUS II   

17 minut temu, Julinho napisał:

zastanawiałem się nawet nad aktualizacją BIOSu

tu nie ma co się zastanawiać tylko przeprowadzić.

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b450m-plus-ii/helpdesk_bios?model2Name=TUF-GAMING-B450M-PLUS-II

aktualizacja sterowników do najnowszych przez Windowsa nie zawsze przynosi pozytywne efekty , np. bios najnowszy ok, a sterowniki to co Ciebie powinno interesować to sterowniki od płyty głównej - 

Chipset

LAN

Audio

VGA o ile w biosie masz włączony igpu z procesora .  

https://www.asus.com/pl/motherboards-components/motherboards/tuf-gaming/tuf-gaming-b450m-plus-ii/helpdesk_download?model2Name=TUF-GAMING-B450M-PLUS-II

następnie 

informacja (forteczka) z np. programu - CrystalDiskInfo - tylko trzeba przestawić jeden parametr - górna belka - Funkcje  -Funkcje zawansowane - Wartość RAW przestawić na 10[DEC]

https://www.instalki.pl/download/programy/windows/narzedzia/narzedzia-dyskowe/crystaldiskinfo/

informacja z programu GPU-Z 

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

zakładka Sensors - napięcie na -

PCIe Slot Voltage 

8-Pin # 1 Voltage 

 

przeskanuj system 

eset online scanner - pełne skanowanie 

https://www.eset.com/pl/home/online-scanner/ 

 

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Funky_Panda napisał(a):

Zasilacz do sprawdzenia, ogranicz w msi afterburner pobór karty graficznej zjedz suwakiem na maksa ( u mnie na nvidii to jakieś 60%, wydajność spadnie ale będziesz wiedział czy dalej resetuje podczas gry. Masz zrobiony undervolting gpu albo cpu? Jakieś OC?

Nie mam zrobionego undervoltingu ani gpu ani cpu, bez OC, sprawdzę z afterburnerem

Edytowane przez Julinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Mr.T... napisał:

Witam

podając nazwy posiadanych podzespołów podaje się pełne nazwy, a nie skróty , bo potem mogą być nieporozumienia.

np. nazwa płyty głównej , czy posiadana to ? ,  TUF GAMING B450M-PLUS II   

tu nie ma co się zastanawiać tylko przeprowadzić.

Ten znowu swoje, chłopie, jesli działało do tej pory to nie jest wina biosu!! Twoje porady mogą bardziej zaszkodzić niz pomóc jak ktoś nie ma pojęcia o aktualizacji biosu.

Zasilacz i dysk do sprawdzenia.

Cytat

Zdarzenie ma miejsce podczas grania w fivem, nie wiem czy przy innych grach, jeszcze tego nie sprawdzałem.

To trzeba sprawdzić.

Cytat

Przez to przy okazji odkryłem, że mam wirusa którego jak najszybciej się pozbyłem

Może przy okazji usunąłeś jakieś pliki luz zostały uszkodzone, jak masz możliwość to najlepiej format i system na nowo.

I skąd wiesz, że miałes wirusa?

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, B@nita napisał(a):

I skąd wiesz, że miałes wirusa?

W menedżerze zadań odkryłem pracujący w tle program, jakby antywirusowy, którego wcześniej nie instalowałem.

 

Dokładnie to jakieś Reason Safer Web

Edytowane przez Julinho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Julinho napisał:

Co mogę zrobić?

Podmienić na inny.  Seria vero zasilaczy szajslentium pc robiła jakieś cyrki z dyskami jak pamiętam. Nie wiem jaki masz model. Dysk sprawdzić jakimś programem czy nie szwankuje, np. crystaldisk, ass ssd benchmark.

Jaki masz w ogóle dysk i jaki stopień zapełnienia?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, B@nita napisał(a):

Zdarzenie ma miejsce podczas grania w fivem, nie wiem czy przy innych grach, jeszcze tego nie sprawdzałem.

Testowane na Fortnite, temp w porządku, użycie procka w porządku, tak samo z kartą, nie wywala PC, testuje znów na fiveM

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...