Skocz do zawartości
TOMAHAWK_

Światłowody

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie co.

Ostatnio jak myślałem o moddingu,wpadły mi do głowy światłowody (nie w dosłownym tego słowa znaczeniu :lol: ) .

Swiatłowód to taki przewód wykorzystywany w technice telekomunikacyjnej i innych, tylko zamiast prądu nośnikiem jest światło.

No więc tak: światłowody dobrze przewodzą światło, wystarczy obrać go z izolacji (bez ściągania izolacji ściatło jest widoczne tylko z drugiego końca) i z jednej strony jakoś dołączyć jakąć diode LED i przez światłowód popłynie światło z LED'u i rozświetli go całego (długość jest bez znaczenia). Światłowód jest elastyczny więc można go bez problemu w obudowie uformować.

Jak ktoś będzie miał dostęp do światłowodu (czasem dostępne w sklepach teleinformatycznych, czasem TP je wykorzystuje :lol: ) niech spróbuje.

Wcale nie są drogie (cena około 1zł / m).

I podzieli się znami (oczywiście opiniami i fotosami nie światłowodem) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i poprawka - światło traci się w minimalnym tylko stopniu podczas przesyły światła - wyobraź sobie 4 km światłowód któryby dawał światło na całej długości - strata swiatla i by nie doszło chyba że izolacja odbija to respekt (ja mialem bez "izolki" ale w takiej latareczce...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheh swiatlowody? led? lepiej daj se spokoj. po pierwsze nie zdejmniesz izolacji ze swiatlowodu w normalny sposob co wyklucza zastosowanie diody zreszta i tak nawet jak ci sie uda dioda nie da takiego "poweru" jaka da ci glow wire. (nie uda ci sie zogniskowac tej diody) po drugie zabawa ze swiatlowodami moze byc bolesna. to pieronstwo jest bardzo cienkie zlamiesz swiatlowod i ci w palcu zostanie nawet sie nie skapniesz kiedy cie zacznie bolec. po trzecie kup se lepiej glow wire :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widze że TOMAHAWK'owi obca jest zasada działania światłowodu.

Pokrótce. Swiatłowód przesyła światło na drugi koniec, korzystając z zasady CWO (Całkowitego Wewnętrznego Odbicia). Oznacza to że promień światła wpuszczony na jednym końcu światłowodu odbija się od jego ścian (ponieważ współczynnik załamaniaświatła na granicy dwóch ośrodków o różnej gęstości jest inny niż w ośrodku o stałej gęstości).

Prościej mowiąc, światło jest "zamknięte" w światłowodzie i jego jedyną drogą ucieczki jest drugi , otwarty koniec światłowodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale on twierdzi ze jak zdejmnie izolacje to mu bedzie caly swiatlowod swiecil. sam swiatlowowd jest bardzo cienki. porownywalny do wlosa. a jak juz wczesniej powiedzialem nie uda mu sie zdjac izolacji z tego swiatlowodu. do tego sluza specjalne narzedzia ktore na rynku kupuje sie za odpowiednio duze pieniadze (zreszta jak wszystko w tej dziedzinie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bawilem sie ostatnio swiatlowodem i ledami, nawet laserem:

- bardzo trudno obrac izolacje

- nie da sie dobrze oswietlic za cienkiej koncowki

- nawet po zdjeciu izolacji prawie nic nie widac swiatla

- widac po przejechaniu swiatlowodu papierem sciernym

- po 15cm efekt zanika

- szkoda roboty

- zbierac na glowire

- jasne ?

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto widzial swiatlowod po 1zl za metr ?? Gdzie ?????????? 8O

Niedawno w robocie montowali mi zabezpieczenia, przesyl danych swiatlowodem, moze to dziwne, ale 1 metr (8 zyl) kosztowal niecale 150 zl 8O

Zreszta jak kolega wyzej pisal, sama nazwa chyba cos mowi o tym nie ? : swiatlowod :lol: :lol: :lol:

Gratuluje niektorym "swiet(l)nych" pomyslow :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.conrad.pl/index.php?art=198439&back=list

http://www.conrad.pl/index.php?art=198420&back=list

http://www.conrad.pl/index.php?art=198412&back=list

http://www.conrad.pl/index.php?art=183385&back=list

tutaj znalazłem oferty z światłowodem

 

 

a obierales kiedys swiatlowod z izolacji przeciez one sa bardzo cienkie i ze szkla wiec zdiecie izolacji bylo by trudene

Możesz użyć specjalnego urządzena do ściągania izolacji albo z jegnej strony ściągnąć izolacje złapać jakimiś kombinerkami i ciągnąć izolacje w drógą strone. Albo kupić światłowód bez izolacjii.

Nie są wykonany ze szkła tylko z tworzywa sztucznego (dla głupawych : plastik).

 

No i poprawka - światło traci się w minimalnym tylko stopniu podczas przesyły światła - wyobraź sobie 4 km światłowód któryby dawał światło na całej długości - strata swiatla i by nie doszło chyba że izolacja odbija to respekt (ja mialem bez "izolki" ale w takiej latareczce...

Nie czepiaj się. Dasz do swojego kompa 4km światłowodu?

Prawda że traci się światło ale w małym stopniu i w takich krótkich długościach (2m)

nie jest to zauważalne.

 

...i tak nawet jak ci sie uda dioda nie da takiego "poweru" jaka da ci glow wire. (nie uda ci sie zogniskowac tej diody)...

Ogniskowanie ? (wiem co to jest) czepiasz się.

Podgrzewasz końcówke światłowodu (np. zapalniczką) żeby stała się lepka i łączysz ją z diodą LED (trzeba też złączyć to jakąś tasiemką bo się może rozlecieć).

 

widze że TOMAHAWK'owi obca jest zasada działania światłowodu.

Pokrótce. Swiatłowód przesyła światło na drugi koniec, korzystając z zasady CWO (Całkowitego Wewnętrznego Odbicia). Oznacza to że promień światła wpuszczony na jednym końcu światłowodu odbija się od jego ścian (ponieważ współczynnik załamaniaświatła na granicy dwóch ośrodków o różnej gęstości jest inny niż w ośrodku o stałej gęstości). 

Prościej mowiąc, światło jest "zamknięte" w światłowodzie i jego jedyną drogą ucieczki jest drugi , otwarty koniec światłowodu.

Midzisz ten zielonkawy przewód. Myślisz że co to jest.

Dołączona grafika

 

...sam swiatlowowd jest bardzo cienki. porownywalny do wlosa....

światłowód ma od 0.5 mm , 0.75mm lub 1mm.

No chyba że masz takie grube włosy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i poprawka - światło traci się w minimalnym tylko stopniu podczas przesyły światła - wyobraź sobie 4 km światłowód któryby dawał światło na całej długości - strata swiatla i by nie doszło chyba że izolacja odbija to respekt (ja mialem bez "izolki" ale w takiej latareczce...

Nie czepiaj się. Dasz do swojego kompa 4km światłowodu?

Prawda że traci się światło ale w małym stopniu i w takich krótkich długościach (2m)

nie jest to zauważalne.

chyba niezbyt sie zastanawiasz nad tym co piszesz:

Jezeli swiatlowod ma na calej dlugosci (nawet pol metra) przepuszczac swiatlo, to w jaki sposob wezmie ci sie swiatla na tyle, zeby rozswietlic go rownomiernie, skoro swiatlo ucieka na boki od samej diody?

 

...i tak nawet jak ci sie uda dioda nie da takiego "poweru" jaka da ci glow wire. (nie uda ci sie zogniskowac tej diody)...

Ogniskowanie ? (wiem co to jest) czepiasz się.

Podgrzewasz końcówke światłowodu (np. zapalniczką) żeby stała się lepka i łączysz ją z diodą LED (trzeba też złączyć to jakąś tasiemką bo się może rozlecieć).

 

No comment... Jakiej srednicy ta dioda? Nawet SMD sa "troche" :wink: za duze zeby cale swiatlo wpadalo do wnetrza rurki swiatlowodowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Linki nie dzialaja.

A swiatlowodu to kolega TOMAHAWK_ chyba w zyciu na oczkinie widzial.

Chyba ze ma na mysli ten badziew z ruskich lampek :lol:

Dla chcacych moge podeslac probki prawdziwego swiatlowodu, mam duzo scinkow okolo 1 - 1,5m dlugich.

Zareczam ze swiatlowod jest wykonany ze szkla, nie z zadnego 'plastiku' :lol:

No i jest duuuuuuuuuuuuuzo cienszy od wlosa, bardzo duzo.

Nie da sie tez sciagnac izolacji w sposob jaki podawal, sa do tego specjalne narzedzia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk sam swiatlowod nie ma takich grubosci 0,5mm-1mm. zapewniam cie ze swiatlowod jest naprawde bardzo cienki . piszesz ze ma 0,5mm-1mm byc moze z jakas zewnetrzna powloka ochronna.

 

dla przykladu polecam obejrzec sobie tego pdf'a

 

http://www.abcdata.com.pl/ftp/Molex/u-316a.pdf

 

masz tam min. srednice rdzenia ktora wynosi 50um (mikro) i srednice plaszcza 125um. wiec jak widzisz jest to niemozliwe zeby swiatlowod mial takie wymiary.

 

pozatym conieco o swiatlowodach

 

http://www.zsh.konin.pl/inne/siec_komputer...a/sptresci2.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

diabel jeden wie co tutaj probuja ludziom wcisnac. na zdjeciu to to wyglada jak kasek gietkiego plastiku. to chyba do tych ruskich lampek co reed o nich pisal heheh. zapytaj sie tych geniuszy o konkretne dane towaru. zobaczymy co odpowiedza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem się czy mogą coś więcej powiedzieć o specyfikacji technicznej.

 

Nawet jeśli to taki światłowód do ruskich latareczek to ważne rzeby tak samo działał. Ważny jest efekt świetlny, a nie to czy da się go zastosować w technice.

 

Jak uda mi się skombinować taki światłowód (nie z tej firmy bo tam trzeba zamówić towar za minimum 40 zł i koszt przesyłki 39 zł :x ),

i zrobić to co mam na myśli i wyjdzie mi to to zrobie temu zdjęcie i wstawie tu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, jak chesz moge samtobie sprzedac ;) Paczkordy może chesz? ;) Podobno da sie zrobić z tego niezłe okablowanie do sprzetu audio ;)

 

Nie myl pojecia plistokowych wezykow ze swoatowodami :) Choc i to swiatło wodzi to jedak jest co innego..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TOMAHAWK, o czym my tu mowimy ?? 8O

Jezeli mowimy o swiatlowodach, to mowmy o nich, to badziewie z Conrada nie jest prawdziwym swiatlowodem :lol:

Jezeli chcesz taki to spox, baw sie tym, ale najpier przeczytaj specyfikacje.

Looknij moze na te linki :

http://wtm.wemif.pwr.wroc.pl/~spatela/dyda...Sw_pln_geom.pdf

http://wtm.wemif.pwr.wroc.pl/~spatela/dyda...Sw_wlk_geom.pdf

http://www.radiotechmkt.com.pl/files/pdf/gazetka_4.pdf

http://www.abcdata.com.pl/ftp/Molex/u-316a.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swiatlowod jaki widzialem to taki z ruskiej lampki - plastikowy, ale mial wlasciwosci swiatlowodu :) fajna rzecz - ale ten co ja mialem mial przekroj 0.5mm :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytałem się czy mogą coś więcej powiedzieć o specyfikacji technicznej....

Gości z tej firmy przesłał mi pdf ze specyfikacją techniczną(wynika z niej że max grubość to 3mm).

 

PDF ze specyfikacją techniczną tych światlowodów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dla was świetne rozwiązanie, więc proszę nie dyskutować, tylko zcytać hehe.

 

Idźcie sobie do wędkarskiego i kupcie żyłkę-tak, tak normalną żyłkę, tylko że nie cieniutką ale coś koło 1mm. Doczepcie ją do diody led(polecam niebieskie hiperki) za pomocą kleju superglue(mile widziana kropla hehe) Diodę pomalujcie na kolor czarny farbą olejną(dzięki temu mocniej będzie świecić żyłka a także świecić będzie tylko i wyłącznie żyłkaa nie reszta diody). Wszystko sprawdzone-efekty niezłe. Niestety przy zwykłych diodach efetk jest mierny. zróbcie takie coś(5minut roboty+schnięcie farby) :) :) :) Aha, i żyłka najlepiej żeby była koloru niebieskawego, zielonkawa daje słabsze światło :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam dla was świetne rozwiązanie, więc proszę nie dyskutować, tylko zcytać hehe.

 

Idźcie sobie do wędkarskiego i kupcie żyłkę-tak, tak normalną żyłkę, tylko że nie cieniutką ale coś koło 1mm. Doczepcie ją do diody led(polecam niebieskie hiperki) za pomocą kleju superglue(mile widziana kropla hehe)  Diodę pomalujcie na kolor czarny farbą olejną(dzięki temu mocniej będzie świecić żyłka a także świecić będzie tylko i wyłącznie żyłkaa nie reszta diody). Wszystko sprawdzone-efekty niezłe. Niestety przy zwykłych diodach efetk jest mierny.  zróbcie takie coś(5minut roboty+schnięcie farby) :)  :)  :)  Aha, i  żyłka najlepiej żeby była koloru niebieskawego, zielonkawa daje słabsze światło :twisted:

 

mialem identyczny pomysl tylko nie mialem czasu na wykonanie... :D

 

chyba w koncu sie tym zajme.... moze zapodasz jakies fotki??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...