Skocz do zawartości
Kaczy.mk

Zestaw do 15k na i7-14700 z AIO i koniecznie z obudową FRACTAL NORTH

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Nadszedł czas na wymianę zestawu który dzielnie mi służy od (shame) 13 lat 🙂. Trochę pooglądałem, poczytałem i zdecydowałem się na poniższe komponenty, ale chciałbym, aby ktoś pomógł mi w ich ocenie. Szczególnie zależy mi na obudowie FRACTAL DESIGN NORTH (wersja czarna). Całość będzie służyła do gier w 1440p (21:9) oraz do okazjonalnej pracy w Photoshopie czy podczas obróbki wideo. Chciałbym sie do niego nie dotykać przez wiele lat (pomijając czyszczenie) 

  • CPU: Intel i7-14700KF
  • Płyta: MSI Z790 GAMING PLUS WIFI
  • GPU: Palit GeForce RTX 4070 Ti SUPER JetStream OC 16GB GDDR6X
  • RAM: Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (LD5EU016G-R6400GDLA)
  • PSU: MSI MPG A1000G PCIE5 1000W
  • Dysk: Lexar NM790 2TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (LNM790X002T-RNNNG)
  • Chłodzenie AIO: Endorfy Navis F240 ARGB (EY3B004)
  • Monitor: Dell Alienware AW3423DWF OLED (210-BFRQ)

Moje wątpliwości:

  • CPU: Czy jest sens pchać się w i7-14700? Waham się czy jednak to nie będzie zbędnie wyrzucone 1000zł i może jednak i5-13600 wystarczy.
  • GPU: Nie mam zaufania do marki PALIT (a przynajmniej w dawnych czas jakoś mi nie pasowała). Jakaś sensowna alternatywa?
  • AIO: Tu mam problem - bo Fractal na górze pozwala jedynie na AIO 240 a I7 dość mocno sie grzeje. Jeśli zastąpie to wersja 360 to musi iść na przód i nie wiem czy karta się zmieści.
  • RAM: Tu jest taki wybór ze się poddałem i wziąłem pierwsze lepsze, które są najchętniej kupowane w sklepie na 'm'. 

Krytyka czas start 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie zmieniając nic ,zestaw na pewno będzie działał.

wybrany CPU , nie posiada igpu , (a czasem się przydaje ), ale trzeba by trochę dopłacić do wersji z igpu, czyli z dopiskiem samo K , oczywiście ze lepszym rozwiązaniem jest kupowanie procesora który w danym czasie jest optymalnym zakupem, z nastawieniem że jak za xxx czasu będzie w razie konieczności wymieniany to na tez lepsza i nowsza wersje, a jak Sam zauważyłeś a kosztujący mniej.   

np. i ceny bardzo zbliżone 

Procesor Intel Core i5-14600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071514600K)

Procesor Intel Core i5-13600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071513600K)

kupując nowy zestaw nastawił bym się już na nowsza wersje płyty głównej 

np.

Płyta główna MSI PRO Z790-A MAX WIFI

obudowa ładna jest , np. alternatywa 

Lian Li Lancool III Black i nie ma problemu z AIO montowanym na górze xD  

alternatywa zamiast Palita 

Karta graficzna Gainward GeForce RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16GB GDDR6X (471056224-4434)

Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER Windforce 16GB GDDR6X (GV-N407TSWF3OC-16GD)

wybrana pamięć jest na liście przetestowanych QVL przez MSI  

RAM: Lexar Ares RGB, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (LD5EU016G-R6400GDLA)

dla 

Płyta główna MSI PRO Z790-A MAX WIFI

https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-A-MAX-WIFI/support#mem

jak i 

Płyta główna MSI Z790 GAMING PLUS WIFI

https://pl.msi.com/Motherboard/Z790-GAMING-PLUS-WIFI/support#mem

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw bardzo fajny.

Jedynie jak wyżej zauważył kolega procesor wybrać z K.

Wziąłbym pod uwagę jeszcze dwie płyty:

https://www.x-kom.pl/p/1070737-plyta-glowna-socket-1700-asus-tuf-gaming-z790-plus-wifi.html

https://www.x-kom.pl/p/1084678-plyta-glowna-socket-1700-asrock-z790-pg-riptide.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna ta obudowa, ale po zamontowaniu karty graficznej którą wybrałeś zostanie tylko 26 milimetrów luzu i to ze zwykłym, przednim wentylatorem. Musisz się upewnić, czy aby zmieści się tam chłodzenie wodne. Ja też niedawno brałem ją pod uwagę, ale z uwagi na to, że jest również bardzo płytka (tylko 145mm maks wysokość chłodzenia procesora) zdecydowałem się na Define, też od Fractala. Swoją drogą ta karta graficzna ma ponad 130 mm wysokości. Nie wiem jak to jest liczone, ale oby dało się zamknąć obudowę po wpięciu zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Mr.T... napisał:

[...]

[...] nie posiada igpu , (a czasem się przydaje ) [...]
Dzięki! Słuszna uwaga. Różnica w kwocie nie jest duża więc wezmę wersję tylko z 'K'

[...] Procesor Intel Core i5-14600K, 3.5 GHz, 24 MB, BOX (BX8071514600K) [...]
No właśnie... różnica to 700zl (+/- 100zł) więc odczuwalna a przepaści w wydajności nie ma.

[...] Płyta główna MSI PRO Z790-A MAX WIFI [...]
Porównałem sobie te dwie płyty i chyba faktycznie wydaje się lepsza. Przynajmniej kodek audio to nie Realtek 897 a 4080.
Będą tam wpychał dwa dyski M.2 więc pewnie warto by miała fabryczne radiatory nie tylko dla jednego slotu.

[...] obudowa ładna jest , np. alternatywa [...]
Musi być FRACTAL NORTH 🙂 Po prostu mnie urzekła. 

[...] alternatywa zamiast Palita
Karta graficzna Gainward GeForce RTX 4070 Ti SUPER Panther OC 16GB GDDR6X (471056224-4434)
Karta graficzna Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER Windforce 16GB GDDR6X (GV-N407TSWF3OC-16GD) [...]

Ok - popatrzę. Wielkich różnic pomiędzy nimi pewnie nie ma - najbardziej będą mnie interesować wymiary by to upchnąć bezpiecznie w obudowie.

[...] wybrana pamięć jest na liście przetestowanych QVL przez MSI [...]
Super.

17 godzin temu, leven napisał:

Zestaw bardzo fajny.

Jedynie jak wyżej zauważył kolega procesor wybrać z K.
Wziąłbym pod uwagę jeszcze dwie płyty:
https://www.x-kom.pl/p/1070737-plyta-glowna-socket-1700-asus-tuf-gaming-z790-plus-wifi.html
https://www.x-kom.pl/p/1084678-plyta-glowna-socket-1700-asrock-z790-pg-riptide.html

Dzięki! Z tej dwójki chyba bardziej ASUS, choć nie ukrywam że na MSI nigdy się nie zawiodłem a obecna (P55-GD65) działa bez zająknięca od 13 lat. 
Wiem - pewnie kwestia sztuki.

 

9 godzin temu, Jose Morales napisał:

Bardzo ładna ta obudowa, ale po zamontowaniu karty graficznej którą wybrałeś zostanie tylko 26 milimetrów luzu i to ze zwykłym, przednim wentylatorem. Musisz się upewnić, czy aby zmieści się tam chłodzenie wodne. Ja też niedawno brałem ją pod uwagę, ale z uwagi na to, że jest również bardzo płytka (tylko 145mm maks wysokość chłodzenia procesora) zdecydowałem się na Define, też od Fractala. Swoją drogą ta karta graficzna ma ponad 130 mm wysokości. Nie wiem jak to jest liczone, ale oby dało się zamknąć obudowę po wpięciu zasilania.

Obejrzałem chyba kilkanaście filmików z tą obudową, gdzie różne osoby składały zestawy właśnie na AIO. I część pchała w górę 240stki a część na przód 360tki. Zwracali uwagę, że jeśli AIO będzie na górze to tylko takie które są nie grubsze niż 30mm, bo będą zahaczać o RAM (chyba, że będą bez podświetlenia, bo wówczas są niższe). Na podświetleniu mi totalnie nie zależy, bo ta obudowa (w mojej ocenie) jest tak ładna, że aż szkoda by tam było kolorowo w środku :). Niemniej, dzięki za zwrócenie uwagi co do wysokości karty - tego nie brałem pod uwagę. Na stronie producenta zerknąłem że niby 170mm wchodzi, ale potem doczytałem, że wersja MESH (bez szkła) to max 145. Tylko tutaj nie wiem, bo chyba chodziło im o to, że dla wersji MESH można zamontować z boku dodatkowy stelaż na wentylatory. Bez nich, chyba dalej jest te 170mm. Co do dlugości - tu również dzięki za zwrócienie uwagi. Spojrzałem że w teorii wchodzi do tej obudowy karta 355mm max, ale znów za szybko spojrzałem - wchodzi, ale pod warunkiem że nie ma wentylatorów na froncie. Standardowa 140stka ma 25mm grubości, więc zostaje 330mm na kartę. 
I teraz już wiem, że Gainward wspomniany wyżej odpada, bo ma 329mm. 1mm zapasu to jakoś tak... stresujące 🙂
Palit dokładnie to samo - 329mm. Swoją drogą, czy PALIT i GAINWARD to nie jest ten sam producent tylko dwa brandy po prostu?
Zerknąłem na 4070TI Super i niestety większość ma 329mm. Słabo 😞 

Wychodzi na to, że jestem ograniczony do dwóch kart (sensownych cenowo) tj. wspomniany wcześniej Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti SUPER Windforce 16GB GDDR6X (GV-N407TSWF3OC-16GD) oraz (teraz znalazłem) PNY GeForce RTX 4070 Ti SUPER Verto OC 16GB GDDR6X (VCG4070TS16TFXPB1-O). O PNY nie mam zielonego pojęcia, czy to dobre/złe/przeciętne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...