Skocz do zawartości
Lyrichord

i5 12600K, i7 12700

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem przed zakupem nowego zestawu, mój poprzedni był składany 9 lat temu i już dawno wypadłem z obiegu, jeśli chodzi o technologiczne nowinki. PC będzie głównie do gier, ale nie tylko. Tutaj pytanie - jak wygląda sprawa z OC tych procesorów. jak wygląda tryb turbo? dziwi mnie bardzo niskie bazowe taktowanie i7 12700, czy to nie wpływa negatywnie na wydajność? czy da się "na sztywno" ustawić tryb turbo, aby był permanentny? W starych prockach intela pamiętam, że tak było. Wersje K można było podkręcać mnożnikiem, a zablokowane można było ustawić "na sztywno" w granicach boostu. dziękuję za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chcesz ustawiać Turbo na sztywno? To bez sensu. Oba procki boostują do 4.90 GHz tylko i7 ma 8 rdzeni P, a i5 6 rdzeni P, i to jest główna różnica, a bazowe taktowanie to można między bajki wsadzić jak limity odblokujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bonusso3 napisał(a):

Ale po co chcesz ustawiać Turbo na sztywno? To bez sensu. Oba procki boostują do 4.90 GHz tylko i7 ma 8 rdzeni P, a i5 6 rdzeni P, i to jest główna różnica, a bazowe taktowanie to można między bajki wsadzić jak limity odblokujesz.

Niestety mylisz się i5 ma 6 dużych rdzeni Performance i 4 małe rdzenie Efficient 

i7 ma 8 P-core plus 4 rdzenie E boost to 4.5GHz dla rdzeni P i 3.4GHz (chyba) dla rdzeni E. pisze o wartościach przy obciążeniu wszystkich rdzeni. 

@Lyrichord
Rzuć okiem:

i5 12600KF@5000MHz

i7 12700 stock

 


Na ustawieniach stock różnice są minimalne, i7 bierze więcej prądu ale i5 po OC spokojnie dogoni a nawet przegoni i7 w zużyciu prądu. W grach i5 po OC będzie niewiele szybsze osobiście brałbym i7 chyba że jest sporo droższe to wtedy nie warto dopłacać. Powiem jeszcze jedno nie wczuwaj się zbytnio sam siedzie na staruszku i9 wydajność 1 watka nawet nie jest blisko procków które rozważasz ale mam 32 wątki i poza grami (edycja wideo) taki i5 nie ma najmniejszych szans z moim staruszkiem za to w grach będzie lepszy. 
 

[edit]

Zapomniałem napisać tego i7 nie podkręcisz. 

Edytowane przez Funky_Panda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Funky_Panda napisał:

Niestety mylisz się i5 ma 6 dużych rdzeni Performance i 4 małe rdzenie Efficient 

W którym miejscu? Nawet ten filmik, który jest z [gluteus maximus] potwierdza to co napisałem. Jak chcesz się bawić to procek z K będzie lepszy, jak chcesz ustawić i mieć spokój to taki i7 będzie wydajniejszy. Im mocniejsza grafika i wyższa rozdzielczość różnice w CPU się zacierają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bonusso3 napisał(a):

W którym miejscu? Nawet ten filmik, który jest z [gluteus maximus] potwierdza to co napisałem. Jak chcesz się bawić to procek z K będzie lepszy, jak chcesz ustawić i mieć spokój to taki i7 będzie wydajniejszy. Im mocniejsza grafika i wyższa rozdzielczość różnice w CPU się zacierają.

Pisałem posta zanim osiągnąłem potrzebny do życia poziom kofeiny xD Także ten... przepraszam. à propos filmiku to porównuje i5K ze zwykłą i7 więc wydaję mi się że nie jest z d**y. Zgadzam się z tym co napisałeś wyżej, sam ceniąc sobie spokój pewnie wrzuciłbym i7 i zapomniał o sprawie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te filmiki na YT są o kant [gluteus maximus] 😉 

 

BTW jest promka na i7-12700KF za mniej niż tysiaka lub i7-12700K za 1100 w x-kom 😉 Ale to nie zmienia faktu, że z "K" masz więcej możliwości ustawienia CPU, bez K mniej, ale suma summarum zdjęcie limitów zrobisz na obu prockach i w obu przypadkach raczej na tym zakończysz zabawę 😉 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu nie chcesz rozejrzeć się za jakimś Raptorem? Jakbyś nie bał się używki, to 13600K/KF można wyrwać za jakieś 1100 zł. 12700k to tez dobry proc, ale raptory mają lepszy kontroler pamięci.

Edytowane przez Lumperator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2024 o 12:37, Bonusso3 napisał:

Te filmiki na YT są o kant [gluteus maximus] 😉

Dokładnie, to bzdury nastawione tylko na ilość wyświetleń i zbijanie kasy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...