Skocz do zawartości
cichy0201

Budowa PC 6-7tys.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jako typowy zielony świerzak w tym temacie chciałbym się podpytać czy wybrane przez ze mnie części do swojego pierwszego budowanego PC mają sens. Co można zmienić a gdzie dołożyć, a może wszystko ok? Chcę na chwilę obecną zbudować BAZĘ którą będę mógł z czasem rozwijać.

Budżet 6-7tys.

MOBO: ASRock B760 Pro RS

CPU: Intel Core i5-14400

GPU: Gigabyte GeForce RTX 4070 WINDFORCE 2X OC 12GB GDDR6X

RAM: Kingston FURY 32GB (2x16GB) 4800MHz CL38 Impact

PSU: Cooler Master MWE GOLD-V2 750W 80 Plus Gold

Obudowa: Silver Monkey X Chest TG

HDD i SSD - przechodzą z mojego obecnego PC

Zastanawiam się też czy nie pominąłem jakiś części do swojej listy życzeń🤔.

Z góry dziękuję za podpowiedzi😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

jak już wydać pieniądze to może bym dopłacił do

Procesor Intel Core i5-14500, 2.6 GHz, 24 MB, BOX (BX8071514500)

Chłodzenie CPU Deepcool AG400 (R-AG400-BKNNMN-G-1)

W dniu 1.03.2024 o 16:54, cichy0201 napisał:

Kingston FURY 32GB (2x16GB) 4800MHz CL38 Impact

przecież to są pamięci typu -SODIMM czyli np. do laptopa XD

np.

Pamięć Kingston Fury Beast, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL36 (KF560C36BBEK2-32)

lub

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6400MHz, CL32 (KF564C32RSK2-32)

czy budując nowy zestaw nie warto było by już zakupić zasilacz zgodny z norma ATX 3.0 ?

Zasilacz Asus Prime 750W (90YE00U1-B0NB00)

lub

Zasilacz MSI MAG A750GL PCIE5 750W (306-7ZP8B11-CE0)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, nie zauważyłem jeśli chodzi o RAM😅

Nie mniej z pomocą znajomego udało się odrobinę dopracować. Wrzuciłem też propozycje twojego procesora do listy 

Lista z x-komu by nie pisać po kolei: https://www.x-kom.pl/lista/flbegn8l7

Czy obecne zestawie ma sens🤔?

Edytowane przez cichy0201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę ze całkowicie zmieniłeś podzespoły

 bardzo ciekawa obudowa  +  , fajnie jak po złożeniu i poukładaniu w środku podzespołów, zamieścił byś łatana forteczkę plus własny opis.  

czy potrzebujesz takiej pasty termoprzewodzącej ? -  to jest pasta do OC ale do stosowania razem z ciekłym azotem , masz termos ? xD 

ja stosuje  Noctua NT-H1 3.5g ,  dobre parametry, łatwość nakładania łatwość czyszczenia, są tez inne dobre pasty i nie kosztujące ponad 100pln... 

czy ten procesor wymaga już chłodzenia wodnego AIO ? , raczej nie , alternatywa to chłodzenie powietrzne

Thermalright Phantom Spirit 120 SE , 7 ciepłowodów robi robotę

Scythe Fuma 3 (SCFM-3000) - sam korzystam np. z ( Scythe Fuma 2 rev.B ) 

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 Zero Dark (R-AK620-BKNNMT-G-1)

Chłodzenie CPU Deepcool AK620 (R-AK620-BKNNMT-G)

pamięć ram , dlaczego tylko 5600MHz ? , cena ?

zapoznawałeś się z testami w np. grach ? obecnie to takie optimum to 6000-6400MHz na niskich timingach CL , fakt ze czasami trzeba trochę pomoc i w biosie cos dodatkowo przestawić, oprócz wymaganego ręcznego włączenia profilu XMP , bo domyślne każda pamięć DDR5 włączy się i tak tylko na 4800MHz.    

oraz warto było by sprawdzić czy wybrana pamięć jest na liście QVL do wybranej płyty głównej czyli MSI 

https://www.msi.com/Motherboard/PRO-Z790-S-WIFI/support#mem

np. takie pamięci są na liście

Pamięć Kingston Fury Renegade, DDR5, 32 GB, 6000MHz, CL32 (KF560C32RWK2-32) 

jak łatwo i szybko sprawdzić , po wybraniu serii procesora  i zaznaczeniu serii pamięci w tym przypadku Memory by 14 Gen non-K series 

robimy kopiuj wklej, z strony np. sklepu, oznaczenie producenta czyli np. dla tych Kingstonów będzie to - ( KF560C32RWK2-32 )    

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pastę i chłodzenie wodne dałem się namówić. Jeśli chodzi o ram to faktycznie już Cena, po wszystkich częściach starałem się wybrać już jakiekolwiek ale też nie za słabe 2x16GB, patrząc też na obsługiwana pamięć ram dla MOBO 5600MHz bez OC, chodź nie zdawałem sobie sprawy czy mogą być kompatybilne (co zresztą zaraz sprawdzę)

Myślę że chłodzenie już zostaję koniec końców zmiescilo sie w przedziale cenowym, z pasty zdecydowanie mogę zrezygnować na tańszy zamiennik i zmienić na tańszy zasilacz (Cooler Master MWE GOLD-V2 750W 80 Plus Gold) to zaoszczędzoną gotówkę mogę przeznaczyć na lepszy RAM na początek ale i tak w ciągu 3~4 msc i tak mam zamiar dokupić dodatkowy.

Edytowane przez cichy0201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak bym to złożył ? (to moja opinia, nie jakiś przymus)

Płyta główna - jak najbardziej tak, najwyższy mostek i dobrze oradiatorowana sekcja zasilania - ogólnie świetna płyta z średniej półki.

Procesor - zmiana na 14600k - więcej rdzeni/wątków + integra, która może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie.

Chłodzenie - jak najbardziej tak, do Intela z 20 wątkami jak znalazł.

Pasta - za dużo w tubce, ale jakościowo jak najbardziej tak - alternatywnie Paktum P4 4gr.

System - bez komentarza, musi być i tyle.

Zasilacz - mocny, porządny zasilacz - alternatywnie corsair/seasonic fokus gold.

Grafika - w podobnej cenie bardziej polecany Asus Dual 4070.

Pamięć RAM - nie trafiony wybór, alternatywnie Patriot 32GB (2x16GB) 7000MHz CL32 VIPER VENOM za 599zł (jak nie ruszy na 7000mhz, można je obniżyć i zacieśnić timingi, co w przypadku Intela daje mocnego kopa zestawowi.

Obudowa - fajna, przestronna - alternatywnie piękny BQ 500DX.

Amen.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z waszymi podpowiedziami Mr.T... i leven udało się parę groszy zaoszczędzić i obecnie wygląda to następująco:

MOBO: MSI PRO Z790-S WIFI

CPU: Intel Core i5-14500 <--- nie dam rady leven wymienic na 14600k co najwyzej na tańszy i gorszy 12600k 

GPU: ASUS GeForce RTX 4070 DUAL OC 12GB GDDR6X

RAM: Kingston FURY 32GB (2x16GB) 6000MHz CL32 Renegade Silver

PSU: MSI A750GL 750W 80 Plus Gold ATX 3.0

Obudowa: Cougar MX600 RGB Black

HDD - WD Blue 2TB 3,5" (WD20EZRZ) <--- przechodzi z mojego obecnego PC 

SSD - Dysk SAMSUNG 870 Evo 500GB SSD <--- przechodzi z mojego obecnego PC

Zdaje sobie sprawę że HDD i SSD mogą być potencjalnie do wymiany ale to już raczej poczeka, mój budżet tego nie wytrzyma XD

Lista do x-komu jeśli ktoś chce podejrzeć: https://www.x-kom.pl/lista/flbegn8l7

 

Wszystko zamierzam zamówić w pon/wt i jeśli tego nie zepsuje i będzie działać XD z miłą chęcią podzielę się zdjęciem i opinią. 

Edytowane przez cichy0201

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie, tylko dla czego RAM 6000mhz CL32 zamiast 7000mhz CL32 ?

Różnica w cenie 10zł :E

https://www.x-kom.pl/p/1131297-pamiec-ram-ddr5-patriot-32gb-2x16gb-7000mhz-cl32-viper-venom.html

Zobacz, co potrafi zrobić szybki RAM na Intelu:

https://www.purepc.pl/ktory-procesor-zyskuje-wiecej-na-szybkiej-pamieci-ram-ddr5-test-procesorow-intel-core-i5-14600k-vs-amd-ryzen-7-7700x?page=0,19

 

Edytowane przez leven

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak będę składać sam.

Widzisz leven, jak było mi podpowiedziane wyżej wrzuciłem sobie kod producenta na stronie producenta mobo czy obsługuje dane memo, jako że nie chce ryzykować wybrałem coś co wyświetliło mi na liście więc to nie była kwestia oszczędności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie tak jak obiecane dziele się zdjęciem PC. Działa ślicznie i cicho. Jedyne źle co podłączyłem to RGB na chłodzeniu wodnym ale to ogarne w niedługim czasie i nie podłączyłem Anten WiFi do płyty głównej które dostałem w zestawie.

20240307_223207.jpg

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...