Skocz do zawartości
Jack84

Jaki model RTX 4080 Super lepszy?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do zakupu jednego z tych trzech modeli RTX 4080 Super - wszystkie od Gigabyte'aRTX 4080 SUPER WINDFORCE V2 16GB GDDR6XRTX 4080 SUPER GAMING OC 16GB GDDR6XRTX 4080 SUPER AORUS MASTER 16GB GDDR6X. Kolejno cenowo około 5,1k / 5,5k / 6-6,2k. Najmniej informacji można znaleźć odnośnie Aorusa, poza opisem producenta, nie znalazłem żadnych testów tej karty. Odnośnie recenzji znalazłem jedynie Gaming OC. Co do chłodzenia, ilość heatpipe-ów kolejno 8/9/12. Czy ktoś z Użytkowników pokusił się o zakup wersji Aorus i miał już okazję przetestować tą kartę? 

Pomijając nawet kwestię ceny, jaki model byłby lepszy do zestawu z Ryzen 7 7800X3D, G.Skill Trident Z5 Neo 2x16GB 6000MHz DDR5 CL30? Która wersja ma lepszą budowę, chłodzenie, kulturę pracy, ogólnie wykonanie i parametry i czy Aorus to przesada?

PC tylko do gier, żaden z podzespołów nie będzie podkręcany. Rozdzielczość 1440p z monitorem 27" (ewentualnie 32"-jeszcze etap wybierania), do gier na najwyższych ustawieniach typu Ghostrunner, Doom, Battlefield, Robocop Rogue City itp. Wg opinii V2 i Gaming OC mają dobre chłodzenie, są ciche, wejście zasilania w V2 jest od przodu obudowy, w Gaming OC jest głębsze wycięcie na boku karty i przewód nie jest zagięty, Aorus ma złącze bliżej krawędzi. Podobno Aorus ma lepszą kulturę pracy i wykonanie. Zastanawiam się tylko czy można wyłączyć ten wyświetlacz LCD i w razie potrzeby RGB na wentylatorach. Trochę obawiam się czy w Aorusie nie będzie za mocno wygięty przewód nawet w obudowie e-atx. Gdyby chociaż istniała recenzja Aorusa to wybór może byłby prostszy. Będę bardzo wdzięczny za opinie i rady odnośnie tych kart. 

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Jack84 napisał(a):

Witam,

przymierzam się do zakupu jednego z tych trzech modeli RTX 4080 Super - wszystkie od Gigabyte'aRTX 4080 SUPER WINDFORCE V2 16GB GDDR6XRTX 4080 SUPER GAMING OC 16GB GDDR6XRTX 4080 SUPER AORUS MASTER 16GB GDDR6X. Kolejno cenowo około 5,1k / 5,5k / 6-6,2k. Najmniej informacji można znaleźć odnośnie Aorusa, poza opisem producenta, nie znalazłem żadnych testów tej karty. Odnośnie recenzji znalazłem jedynie Gaming OC. Co do chłodzenia, ilość heatpipe-ów kolejno 8/9/12. Czy ktoś z Użytkowników pokusił się o zakup wersji Aorus i miał już okazję przetestować tą kartę? 

Pomijając nawet kwestię ceny, jaki model byłby lepszy do zestawu z Ryzen 7 7800X3D, G.Skill Trident Z5 Neo 2x16GB 6000MHz DDR5 CL30? Która wersja ma lepszą budowę, chłodzenie, kulturę pracy, ogólnie wykonanie i parametry i czy Aorus to przesada?

PC tylko do gier, żaden z podzespołów nie będzie podkręcany. Rozdzielczość 1440p z monitorem 27" (ewentualnie 32"-jeszcze etap wybierania), do gier na najwyższych ustawieniach typu Ghostrunner, Doom, Battlefield, Robocop Rogue City itp. Wg opinii V2 i Gaming OC mają dobre chłodzenie, są ciche, wejście zasilania w V2 jest od przodu obudowy, w Gaming OC jest głębsze wycięcie na boku karty i przewód nie jest zagięty, Aorus ma złącze bliżej krawędzi. Podobno Aorus ma lepszą kulturę pracy i wykonanie. Zastanawiam się tylko czy można wyłączyć ten wyświetlacz LCD i w razie potrzeby RGB na wentylatorach. Trochę obawiam się czy w Aorusie nie będzie za mocno wygięty przewód nawet w obudowie e-atx. Gdyby chociaż istniała recenzja Aorusa to wybór może byłby prostszy. Będę bardzo wdzięczny za opinie i rady odnośnie tych kart. 

Aorusa będzie ciężko kupić. Mi się go nie udało nigdzie w sensownej cenie znaleźć. Gdybym miał wybierać kupiłbym najtańszą, protestował tydzień czy wszystko gra, jak nie to zwrot i następną, tak do skutku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gregory_portman napisał(a):

Aorusa będzie ciężko kupić. Mi się go nie udało nigdzie w sensownej cenie znaleźć. Gdybym miał wybierać kupiłbym najtańszą, protestował tydzień czy wszystko gra, jak nie to zwrot i następną, tak do skutku.

Też zdążyłem się przekonać jak ciężko jest dostać Aorusa, jednak udało się zamówić i czeka na odbiór ale jeszcze jest czas, żeby ewentualnie wybrać Gaming OC albo V2. Chyba wolałbym Aorusa tylko mam trochę wątpliwości - nawet przykładowo gdyby coś się stało z kartą jeszcze na gwarancji ale konieczna byłaby wymiana. Skoro jest tak ciężka do kupienia to ile czasu trzeba byłoby czekać na wymianę... Cena też utrudnia decyzję. 

Chciałbym też uniknąć brania karty, testowania w domu aby ewentualnie oddać jeśli coś nie spełnia wymagań. To oczywiście moje odczucie ale sam chciałbym kupić kartę prosto z magazynu, a nie po zwrocie. 

Co do zasilania, karta jest szeroka i zastanawiam się czy nawet w obudowie E-ATX starczy miejsca aby ułożyć przewód bez wyginania, czy może będzie konieczność zamontowania karty w pionie, a riser to dodatkowy wydatek i może ograniczyć wydajność. Sama kompatybilność PCI-E 4.0 gwarancji nie da, podobno zdarzają się problemy. 

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Gaminga i w/g mnie karta jest niezła , ale wykonanie radiatorów w/g mnie mogło by być ciut staranniejsze 😛

Na dodatkowy + 4 lata GW. 

Jadę na biosie silent. Temperatury <70 [°C] i wentyle latają do 1300 rpm przeważnie, choć pod obciążeniem ją trochę słychać= wentyle 110mm...

Ale 6k+ za Aorusa to też lekka przesada 😛 wolałbym chyba kupić 4090

Edytowane przez Gerg7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2024 o 09:23, Gerg7 napisał(a):

Mam Gaminga i w/g mnie karta jest niezła , ale wykonanie radiatorów w/g mnie mogło by być ciut staranniejsze 😛

Na dodatkowy + 4 lata GW. 

Jadę na biosie silent. Temperatury <70 [°C] i wentyle latają do 1300 rpm przeważnie, choć pod obciążeniem ją trochę słychać= wentyle 110mm...

Ale 6k+ za Aorusa to też lekka przesada 😛 wolałbym chyba kupić 4090

To jest ten plus, że można przedłużyć na stronie producenta gwarancję do 4 lat.

A tak zapytam odnośnie tych nowych złączy 16pin, czy komuś zdarzyło się, żeby przez ten nowy standard spaliła się 4080 Super? Oczywiście przy założeniu, że przewód nie jest wygięty, wtyk jest dociśnięty do końca, chodzi tylko o ewentualne przepięcia i sytuacje, że chwilowo pójdzie wysoki prąd i przewód się usmaży, a razem z tym karta i może inne podzespoły. Co prawda ten problem z tego co czytałem najczęściej spotykany jest w RTX 4090 ale słyszałem, że klienci kupujący karty RTX 4080 Super wolą ubezpieczyć kartę, żeby przy jakiejś usterce nie utopić 5k czy więcej. Pytanie czy jest to tylko zasianie wątpliwości przez sklep i próba złapania klienta na dodatkowe ubezpieczenie czy jednak faktycznie ma to sens, bo standardowa gwarancja nie obejmuje właśnie takich usterek ale ubezpieczenie już tak. Mowa o rozszerzonym ubezpieczeniu od nieumyślnych uszkodzeń itd i właśnie od przepięć.

Czy kupując drogie karty za 5k i więcej ubezpieczacie je w ten sposób?

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie ubezpieczałem dodatkowo, sądzę , że przy pewnym wpięciu karty i nie wypinaniu jej wielokrotnie problem nie powinien występować, ponadto 4080Super ma limit mocy przy 100% na 320 [W] więc nie jest to jeszcze przesadna moc. Kolega mój ma 3090Ti i tam karta bierze ponad 100 [W] więcej i od ponad roku 0 problemów. Dodam też , że kartę mam podpiętą jeszcze przez przejściówkę dołączoną do niej 3x8PIN na 16 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzalem paluszkiem ,ponizej 40 stopni ma zlacze na 280watach.Takze błędy użytkownika albo wybrak z fabryki

Co do kart to gigabyte nie ma dobrych opini co do kultury pracy.Msi suprimx ,asus tuf ,strixx,pny xlr8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2024 o 16:56, karro napisał(a):

Sprawdzalem paluszkiem ,ponizej 40 stopni ma zlacze na 280watach.Takze błędy użytkownika albo wybrak z fabryki

Co do kart to gigabyte nie ma dobrych opini co do kultury pracy.Msi suprimx ,asus tuf ,strixx,pny xlr8

Z tych kart najlepsza dla mnie byłaby MSI ale niestety nie jest dostępna teraz. Pozostaje sprawdzać czy przyszła dostawa do sklepów. Przeglądałem też testy i recenzje i ta Suprim X faktycznie jest bardzo cicha i ma niskie temperatury. A czy ktoś posiada Aorusa? Ciekawi mnie czy przy tak szerokiej karcie jest jeszcze miejsce na przewód i czy nie jest mocno zagięty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając jeszcze do tematu kart, czy użyte materiały w radiatorze karty mają jakieś większe znaczenie czyli miedź/alu? W Suprim X z tego co widzę całość jest z alu, Aorus ma ciepłowody i podstawę z miedzi i dopiero same żebra są z alu. Nigdzie nie mogę znaleźć ile ciepłowodów ma MSI Super Suprim X ale zwykła wersja bez super miała ich 10. Zdjęcia rozłożonej karty też są dostępne tylko dla zwykłej wersji Suprim X. A czy ktoś z forum ma u siebie model MSI 4080 Super Suprim X 16GB? Recenzji nie ma żadnych dostępnych dla wersji super, jedynie zwykła wersja miała testy. Cewki to może jak się trafi po prostu jeśli chodzi o głośność, chociaż tutaj podobno Gigabyte rzadziej ma ten problem. MSI znowu wg opinii ma lepsze temperatury. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2024 o 22:33, Jack84 napisał(a):

A tak zapytam odnośnie tych nowych złączy 16pin, czy komuś zdarzyło się, żeby przez ten nowy standard spaliła się 4080 Super?

Moja ma 40 stopni.takze albo wybraki z fabryki a najpewniej ciapataje  co nawet wyczki nie potrafią wetknąć

W dniu 18.03.2024 o 17:48, Jack84 napisał(a):

A czy ktoś posiada Aorusa?

wszsytkie 3.5 slota sa gicio.Jedynie palit gainward ma słabe łozyska no i ten zotak extreme cos nie poszło z łozyskami

Gaming i aorus maja 3.5 bedzie dobrze lub bardzo dobrze

W dniu 18.03.2024 o 17:48, Jack84 napisał(a):

Ciekawi mnie czy przy tak szerokiej karcie jest jeszcze miejsce na przewód i czy nie jest mocno zagięty. 

Zalezy od obudowy,u mnie jest ok ale musialem  troche zagiąć na gainward phantom

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze miałbym pytanie odnośnie taktowania rdzenia. Jak to dokładnie działa, bo są karty np Gigabyte, gdzie w specyfikacji po prostu jest jedna wartość podana w polu taktowanie rdzenia, a w innych kartach np Suprim X - taktowanie rdzenia w trybie boost. Szukając dokładnych danych dla Suprim X można zobaczyć, że jest bazowe taktowanie około 2200 MHz i boost 2640 MHz. Ogólnie od bazowego do boost, wiem, że karta podbija taktowanie wraz z zapotrzebowaniem mocy obliczeniowej ale jak w takim razie jest w Gigabyte. Czy po prostu tam karta zawsze działa w 2625MHz? I co jest lepsze wtedy, czy jak karta przełącza się od bazowego do boost czy jak stale z jedną wartością pracuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar to sa gwarantowane

Zegar 3d jak dziąła na power limicie

Zegar boost który jest gwarantowany temperaturą

Oraz zegar max est ,kazdy dostaje inny i jest w zależności jak czysty dostajesz krzem(ASIC)

17964857_1.jpg

 

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

 

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

 

Pasuje wszystko do wszystkiefgo ale jesli chodzi o bios to polecam suprimx silent.Wysokie zegary mało obrotów na na wentylatorze

Rpm zaczyna sie od 950 a nie jak u reszty 1150 a mape trzyma przy 75 stopni,czyli duzo póżniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, karro napisał(a):

Zegar to sa gwarantowane

Zegar 3d jak dziąła na power limicie

Zegar boost który jest gwarantowany temperaturą

Oraz zegar max est ,kazdy dostaje inny i jest w zależności jak czysty dostajesz krzem(ASIC)

17964857_1.jpg

 

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

 

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

17964857_1.jpg

 

Pasuje wszystko do wszystkiefgo ale jesli chodzi o bios to polecam suprimx silent.Wysokie zegary mało obrotów na na wentylatorze

Rpm zaczyna sie od 950 a nie jak u reszty 1150 a mape trzyma przy 75 stopni,czyli duzo póżniej

Właśnie zamówiłem MSI Suprim X i bios mam zamiar ustawić na silent. Po prostu zaczęło mnie zastanawiać to w jaki sposób opisywane są parametry na stronie czyli, że Gigabyte, który wcześniej brałem pod uwagę ma po prostu podaną 1 wartość nazwaną taktowanie rdzenia, dla Aorusa chyba 2625, a w Suprim X właśnie w boost 2640, a jak bardziej poszukałem to jest jeszcze bazowe taktowanie około 2200MHz. I w tym momencie nie byłem już pewien co jest lepsze i czy ma to specjalne znaczenie czy jest 1 stała wartość czy jak przeskakuje od podstawowego do boost. W każdym razie i tutaj polecany był Suprim X, w necie też znalazłem trochę informacji, że MSI lepsza odnośnie kultury pracy. Mam nadzieję, że będzie ok wszystko i że cewki nie trafią się głośne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, karro napisał(a):

Wielkiej warotsci to nie ma.Zalezy jaki asic dostaniesz

Skoro suprimx ma 2640 to relanie bedzie pewnie koło 2750

Teraz najważniejsze, żeby trafił się dobry egzemplarz i wszystko działało bez usterek. Obecna MSI GTX 1050 już kilka lat jest po wyczerpaniu gwarancji i się trzyma. Tylko pasta była wymieniana na nową. Ale wiadomo, że nie ma co porównywać takiego modelu do nowych RTX. Przy takiej cenie lekki niepokój jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, karro napisał(a):

Mozesz udostepnic bios silent na upload progamem gpu-z

Ok, tylko nie wiem ile mi to zajmie. Jeszcze czekam na kartę i obudowę plus jeszcze muszę złożyć całość. Gdyby nie zbyt stary pc to włożyłbym samą kartę w tym celu. A z ciekawości, czy coś dzieje się z biosem w takich kartach? Może ulec uszkodzeniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze ktos potrzebuje bo chce zmniejszyc rpm,nie spieszy sie

Od wiele lat biosy pasuja wymiennie ,wszystko jest upraszczane zunifikowane .Popsuć to mzona było na radonach 10 lat temu lub 15 nanvidii a nie dzisiaj

Za duzo zabezpieczen i  unifikacji

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Nie ma problemu. Jak tylko odbiorę pozostałe części, złożę wszystko to dam znać. Tak zapytałem o awarie, bo kiedyś widziałem komentarz pod kartami, że podwójny bios i któregoś można używać w razie awarii pierwszego i stąd myśl, czy bios może właśnie ulec uszkodzeniu sam z siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 4000 już ten problem nie występuje,może było z 4 karty ma 1000 ,te bardziej luksusowe co nie pasowało do reszty ale i tak można było wyłączyć sterownik i powtórnie przeflaszowac na odpowiedni bios. A uszkodzic się może wszystko. Kwestia przypadku.choc prędzej będzie to GPU ,vram lub vrm niż bios

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, karro napisał(a):

Na 4000 już ten problem nie występuje,może było z 4 karty ma 1000 ,te bardziej luksusowe co nie pasowało do reszty ale i tak można było wyłączyć sterownik i powtórnie przeflaszowac na odpowiedni bios. A uszkodzic się może wszystko. Kwestia przypadku.choc prędzej będzie to GPU ,vram lub vrm niż bios

Ale oby nie;) Co prawda gwarancja jest tylko nie wiem jak to obecnie jest ze zgłaszaniem awarii kart. Czy idzie gładko wszystko czy czasem nie uznają z jakiegoś powodu. Jeszcze co do MSI podobno taki plus kolejny względem Gigabytea, że szybciej są przyjmowane zgłoszenia reklamacyjne i szybciej są rozpatrywane. Ale to podobno. A kiedyś człowiek kupił używanego gtxa za niecałe 400zł i nie było zmartwień jakby coś miało się zepsuć;) A teraz zachciało się pograć w lepsze gry... Ale równie dobrze może kilka lat działać bez problemu. Niestety nie znam nikogo, kto ma grafikę z serii 4xxx, a ciekawi mnie jak trzymają się te karty. Czy działają bezproblemowo czy jednak np po roku coś wyskoczy i trzeba oddać do naprawy jeśli w ogóle da się naprawić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zapomniałem czy pytałem o to na tym forum, ile mniej więcej rtx 4080 pobiera mocy w zwykłym korzystaniu z pc? net, film. W jakimś teście podana była wartość około 20W. Ciekawe czy tak jest faktycznie i ile rzeczywiście bez grania czy po prostu bez obciążenia gpu pobiera mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, karro napisał(a):

z 15 wat net

A to ok. Co do szybszego uszkodzenia, może na czas trwania gwarancji pożyje bez jakichś problemów ta MSI. A za 3 lata to już będzie co innego, inne ceny itd. a przynajmniej w razie czego uzbiera się na inną kartę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, karro napisał(a):

Ok juz załatwiem ,choć jeszcze musze zobaczyć czy nie fejkowy ten bios

W razie jakby był potrzebny nadal to daj znać. A jak się udało to dobrze, bo u mnie to jeszcze potrwa wszystko. W piątek obudowa, karta jeszcze nie wiem, później złożyć, poinstalować wszystko...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze z ciekawości zapytam o undervolting. W 1 komentarzu pod kartami na stronie sklepu widziałem wzmiankę o tej operacji, dzięki czemu pobór mocy jest mniejszy. Czy coś takiego skraca życie karty, a może w 2 stronę przez co karta nie pracuje w obciążeniu dużym i warto coś takiego robić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2024 o 19:17, Jack84 napisał(a):

Czy coś takiego skraca życie karty

nie,wydłuża

 

W dniu 4.04.2024 o 19:17, Jack84 napisał(a):

i warto coś takiego robić?

Może.Ja nie mam bo i tak mam cicho i chłodno ,poza tym nie powazam ustawień softwarowych

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat dotyczy kart ale żeby nie tworzyć nowego wątku - czy ktoś posiada może obudowę Fractal Design Meshify 2 RGB Black TG Light tint? Jestem ciekawy ile zostaje miejsca na przewód od zasilania karty graficznej. Obudowa ma 240mm szerokości. Karta MSI ma 142mm, wg zaleceń prosty odcinek od złącza zasilania powinien mieć 36mm. Ciekawe ile miejsca jest od podstawy, na której montuje się płytę główną, do okna obudowy. 

Co do undervoltingu grafiki - na ile jest to trudne do wykonania dla osoby, która nigdy nie zajmowała się podkręcaniem kart/procesorów itd i jest świeża w tym temacie? Czyli ogólnie - czy bez doświadczenia da się bezpiecznie to zrobić i nie zepsuć?

Edytowane przez Jack84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...