Skocz do zawartości
Kerither

Dylemat karta czy platforma

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam dylemat i postanowiłem poradzić się was co dalej. Szanuję wasza widzę dlatego ten temat. Myślę nad rozbudową komputera o określoną kwotę (2500 +sprzedaż używek). Mam do wyboru kupić 4070Ti bądź zmienić procek i RAM na 7800X3D. Co jest bardziej opłacalne. Nie używam żadnych specjalnych programów zarobkowo, moc potrzebuje jedynie do gier. Gram na 3440x1440. Mój aktualny sprzęt to Ryzen 5800x RTXł3080 32Gb DDR 3200.  Jeśli macie jakieś zupełnie inne pomysły to z chęcią przeczytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do tej rozdzielczości to jednak 16GB vram by się przydało. Rozważasz karty od AMD? Wiem że zawsze jest coś lepszego na horyzoncie ale teraz chyba naprawdę jesteśmy w miejscu gdzie warto poczekać do RTX 5000 i GDDR7. Żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie to na tę chwilę szukałbym 4070 Ti Super. Ostatnio widziałem jakieś wersje palit jetsteam za 3800 z groszami. W twojej rozdzielczości cpu ma mniejsze znaczenie większość pracy odwala GPU.

Napisz coś więcej. W jakie gry grasz? Potrzebujesz stabilnych 144FPS jak np w CS? Czy może wolisz coś w stylu Cyberpunka? Jak ważny jest dla Ciebie raytracing? Próbowałeś podkręcić RAM na 3600MHz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko określić w co gram konkretnie bo zaczynając od oldgierek, po Lola na wysokim poziomie, przez strategie AoE4, CK3,Stellaris, Anno 1800, buildery, Cyberpunk, RDR2. Mam bardzo szerokie gusta w dodatku ciągle mam w głowie czy nie spróbować VR jak wpadnie jakąś większą premia. Monitor mam OLED z Freesync czyli mógłbym spróbować z AMD tylko że mam do nich urazę przez sterowniki i stara spalona kartę. Dlatego wolę ich procki niż karty. Ray tracingu używam jak się da, wolę nawet odpalić DLSSa. Tu kolejna slabosc AMD. W gra wchodzą także używane podzespoły.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze CPU nie ogranicza niczego, bo nadal dobry CPU. wymiana na X3D pomoze mniej w grach akcji, moze troche bardziej w strategiach, ale kolosalnej poprawy bym sie nie spodziewal. W ogole dlaczegp 3080 wydaje ci sie juz nieodpowednia? 

Jezeli juz, to sprzedalbym 3080 i kupilbym jak najlepszego RTX'a. Minimum 4070 Ti Super lub 4080.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy mojej rozdzielczości czuć już że zaczyna brakować FPS w takim Cyberpunku. Tak myślałem żeby sprzedac dołożyć i kupić 3070 TI Super. Przejrzałem różne testy i wygląda na to że procek i nowe ramy dają mi niewiele a różnica w 4K/UltraWide się zaciera. Myślałem też nad tym czy nie poczekać na 5xxx, ale znając politykę zielonych to nowe karty będą droższe z większa wydajności,bądź takie same. Przesuną progi i dodają "DLSS 4" który dostępny będzie tylko na najnowszych kartach taki biznes. Nie wiem czy warto czekać całą para może pójść też w AI a gaming opóźnia do połowy 2025.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kerither napisał:

Przy mojej rozdzielczości czuć już że zaczyna brakować FPS w takim Cyberpunku. Tak myślałem żeby sprzedac dołożyć i kupić 3070 TI Super. Przejrzałem różne testy i wygląda na to że procek i nowe ramy dają mi niewiele a różnica w 4K/UltraWide się zaciera. Myślałem też nad tym czy nie poczekać na 5xxx, ale znając politykę zielonych to nowe karty będą droższe z większa wydajności,bądź takie same. Przesuną progi i dodają "DLSS 4" który dostępny będzie tylko na najnowszych kartach taki biznes. Nie wiem czy warto czekać całą para może pójść też w AI a gaming opóźnia do połowy 2025.

Takie ryzyko jest zawsze (niestety). Przemyślałem sprawę i pobawię się trochę we wróżbitę Macieja myślę że RTX 4070 Ti Super to będzie taka powtórka z historii jak przy 2070 super. Kto kupił za 2500zł ten potem cieszył się długie lata podczas górniczej posuchy. Teraz nową dojną krową jest AI. 4070TiS ma szynę 256bit i przepustowość 672GB/s nowe pamięci prawdopodobnie będą startować z 28Gbps czyli jeśli Nvidia utrzyma taktykę ładownia szyny 192bit do kart serii xx70 to mamy dokładnie taką samą przepustowość na start. W czystym rasterze taki 5070 będzie pewnie w okolicach 4070TiS lub 4080 ale jest jeden spory problem. Musimy pamiętać, że flagowy 4090 miał premierę we wrześniu 2022 a sprzedaż ruszyła dopiero w listopadzie, pierwsza karta która kosztowała nie ogromne (tyko spore) pieniądze czyli RTX 4070 była dostępna dopiero od 13 kwietnia 2023. To oznacza czekanie nawet do Q2 2025 żeby w podobnych pieniądzach dostać kartę mocniejszą i "lepszą" więc trochę szkoda czasu i zawsze jest opcja że ludzie nie będą kupować tak szybko jak sobie zaplanował pan w skórzanej kurteczce więc Nvidia wstrzyma się z premierą słabszych modeli. Szukaj promocji na jakąś sensowną wersję RTX 4070TiS, kup, graj i ciesz się fajnym kompe. Sorry za poźną odpowiedź przez kilka dni miałem problemy z działaniem forum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tym samym pomyślałem najpierw rzuca 5090 które będzie potworem a na resztę poczekamy jeszcze trochę czasu. Najbardziej się boje ze NVIDIA znowu wymyśli jakąś swoją technologie , która wspiera tylko nowa generacja. To jest ich trik sprzedażowy " weź kup nowa generacja stara ma bardzo podobną wydajność i jest tańsza ale nie ma za to ******" Tak chyba zrobię, kupię 4070 TI Super i nie będę czekał bo zawsze będzie coś lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...