Skocz do zawartości
Krzysiak_PL_GDA

RX 7900XTX problem z temperaturami

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu karta wyje jak szalona że się grać wieczorem nie da( do tej pory problem nie występował)

Wiem że to przez temperaturę HotSpot ale da się ją jakoś ograniczyć?

 

- klatki ustawione na 90fps 

- próbowałem obniżyć napięcie - nie pomogło

- próbowałem obniżyć na minimum power limit - nie pomogło

- próbowałem obniżyć częstotliwość GPU z 3000MHz do 2500MHz - nie pomogło

- próbowałem wszystkiego razem - nie pomogło

Zrzut ekranu 2024-03-26 080048.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AORUS Radeon™ RX 7900 XTX ELITE 24G

Mam ją od nowości, problemy zaczęły się 2-3 miesiące temu po przesiadce na monitor z większym odświeżaniem (może to przypadek). 

A co najzabawniejsze pracowała normalnie w 5120x2160, cyrki się zaczęły w 5120x1440 i to nie ważne czy ograniczałem  fps do 60, 90 czy 120, temperatury jak na zdjęciu 😞

I mimo zabawy tak jak wyżej pisałem nie dało się już jej wyciszyć.

Edytowane przez Krzysiak_PL_GDA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta wróciła z naprawy gwarancyjne.

"Pasta na GPU została wymieniona"

Temperatury spadły znacząco - zobaczymy na jak długo 🙂

Zrzut ekranu 2024-04-15 190534.png

A  to są maksymalne wartości przy maksymalnych FPS.

 

Edytowane przez Krzysiak_PL_GDA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde dalej różnica kosmos 😕 w dowolnej nV to jakieś 10-15C a tutaj masz prawie 30C, rdzeń leci na chłodzie ale hotspot już sie gotuje.  😕 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dociazasz choć ja?Jest tam z 400 wat?

Bo 57 to bardzo mało jak na 7900xtx.jakby tak miało zostać to cię mogą olać na rma bo się mieści poniżej trotlingu

 Co innego jakby GPU urosło do 70 to może znowu będzie trotling na hot spot

W dniu 27.03.2024 o 18:00, giecze napisał(a):

 

Edytowane przez karro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzysiak_PL_GDA napisał(a):

Karta wróciła z naprawy gwarancyjne.

"Pasta na GPU została wymieniona"

Temperatury spadły znacząco - zobaczymy na jak długo 🙂

Zrzut ekranu 2024-04-15 190534.png

A  to są maksymalne wartości przy maksymalnych FPS.

 

Obserwuj, jeśli nie będzie gorzej niż te wartości,  to według mnie nie ma tragedii. W prawdzie w moim nitro+ Delta jest przeważnie ok 20 stopni, ale maks 88 miewam i nie zauważyłem przy takiej temperaturze spadku wydajności. 

Jeszcze kwestia jak z kulturą pracy? Ile wiatraki dają przy takich temperaturach które pokazałeś? Jeśli do 1500 obrotów to uznałbym to za normę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź w graniu 1h. Test może nie zdarzyć napełnić budy gazami.jak hot spot poniżej 100 to nic z tym nie zrobisz.nie warto odsyłać na gw bo mogą nic przy tym nie zrobić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Krzysiak_PL_GDA napisał(a):

Cyberpunk 2077 na Ultra bez Ray tracing 

Ten test wydajności

 

Wiatraki już słychać, ale nie wyją na 100% ja na początku

IMG_20240415_211513477.jpg

Możesz też profilaktycznie zrobić delikatny UV do 1100mv, to powinno pomóc. Te karty bardzo lubia jak im się zrzuci trochę z mocy. Ładnie na to reagują i do 1100mv można to przeważnie zrobić bezkarnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W AMD to nic nie da, prędzej będzie niestabilnie. Raczej taktowanie zrzuć, napięcie sobie sama karta dobierze. Ja mam 2300-2800 1100mV i RAM na 2714 MHz i karta nie przekracza 380W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałem na full żeby go nic nie blokowało, ale realnie nie dobije do tego bo go przyblokuje taktowanie. Ale gdyby jakaś gra wymagała więcej to ten PL nie zaszkodzi. No i sprawdź czy na 100% u Ciebie to zadziała, ja mam blok wodny na karcie więc zauważyłem że trochę mniej napięcia potrzebuje, najwyżej daj 1120mV i powinno działać. 

image.thumb.png.08153b742fc8ff7179eb68ceec13f9a4.png

Druga kwestia jest taka, gdzieś to już tutaj na forum pisałem, na paście Alphacool SubZero (coś jak Thermal Grizzly Kryonaut) mój XTX po 3 msc łapał pod 105*C na HotSpot (gdzie rdzeń nie przekracza 50*C) przy load 420-450W. Na reddit i na innym forum ludzie potwierdzają że coś jest na rzeczy że pasta wycieka punktowo z GCD i on tak podbija temp HotSpot. Ja zastosowałem ptm7950 i problem zniknął (jak na razie). Więc niestety ale trzymam kciuki żeby to u Ciebie dłużej działało, a jak się skończy gwarancja to zmieniasz pastę na PTM albo coś monolitycznego i będzie gitara 😉 

Edytowane przez Bonusso3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2024 o 20:42, karro napisał:

Bo 57 to bardzo mało jak na 7900xtx.

57 stopni różnicy w temperaturze jednej części rdzenia wzgl. innej, to jest kosmos ... w każdym GPU. Jak taka masakra zachodzi, to coś poszło w fabryce nie tak. Miałem różne GPU i ta temperatura zwykle była naście stopni C (11-13 - w GPU nVidii, bo w AMD RX460 którego miałem jako ostatnią kartę AMD chyba nie było pomiaru średni i HotSpot).

Tak oglądam tą kartę i chłodzenie jest na wypasie (10 ciepłowodów, kawał kloca). Cóż - może nieudany egzemplarz?

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak się trochę bawiłem w 3DMARK w TIME SPY 1440p 

Na ustawieniach standardowych -(punkty tylko dla GPU)  

33 246 po zmianach jak na obrazku 29 040 (spadek około 13%) ciszej i chłodniej.

 

Zrzut ekranu 2024-04-17 080348.png

 

A finalnie i tak mam FPS ograniczam do 75 klatek - to już wieczorem jest kompletna cisza 🙂

 

Zrzut ekranu 2024-04-17 082036.png

Edytowane przez Krzysiak_PL_GDA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzysiak_PL_GDA napisał(a):

I tak się trochę bawiłem w 3DMARK w TIME SPY 1440p 

Na ustawieniach standardowych -(punkty tylko dla GPU)  

33 246 po zmianach jak na obrazku 29 040 (spadek około 13%) ciszej i chłodniej.

 

Zrzut ekranu 2024-04-17 080348.png

 

A finalnie i tak mam FPS ograniczam do 75 klatek - to już wieczorem jest kompletna cisza 🙂

 

Zrzut ekranu 2024-04-17 082036.png

No i elegancko, na powietrzu z tym GPU cudów nie będzie. Nawet w testach sponsorowanych przy najlepszych wydaniach powietrznych tej karty temperatury hotspot często przekraczają 90-95 stopni. 

Osobiście uważam,  że to GPU nie jest gotowe na 4k. Idealnie za to nadaje się do 1440p, jest wtedy wydajnie, cicho i chłodno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrz GPU-Z tylko z nakładce AMD, tam są realne dane. GPU-Z pokazuje max wartość, tak samo jak Afterburner. Wyższy PL jest "wykorzystywany" jak przy zadanym zegarze zabraknie prądu. Więc jak dasz +15 PL a taktowanie masz na 2500 1100mV to nie ma opcji żebyś przekroczył 420W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...