Skocz do zawartości
shakur_45

Plyta dwu procesorowa. Dla kogo. I po co ??

Rekomendowane odpowiedzi

kiedys slyszalem, ze to jest tak, ze jak jeden proc "juz nie moze" to na chiwle zyby odciazyc tego 1 wlacza sie 2, mam racje ??? Ale takie obciazenia np. jak masz proca XP2100+ nie zdazaja sie czesto, chyab ze robisz jakeis super skomplikowane aplikacje, dobrze mysle ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedys slyszalem, ze to jest tak, ze jak jeden proc "juz nie moze" to na chiwle zyby odciazyc tego 1 wlacza sie 2, mam racje ??? Ale takie obciazenia np. jak masz proca XP2100+ nie zdazaja sie czesto, chyab ze robisz jakeis super skomplikowane aplikacje, dobrze mysle ??

Nie, nie masz racji. Wątki aplikacji są wykonywane równolegle na wielu procesorach.

 

A przydaje się to do wszystkiego (prawie) co nie jest związane z graniem :: photoshop, 3d studio i takie tam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie 2 trendy

- zastosowania serwerowe (plyty z zintegrowana grafika, SCSI, siec) - wysoko wydajne serwery na unices czy tez win

- silne stacje robocze - przedewszystkim profesjonalna grafika 3D - do renderingu 3D zaden procesor nie jest zaszybki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie 2 trendy

- zastosowania serwerowe (plyty z zintegrowana grafika, SCSI, siec) - wysoko wydajne serwery na unices czy tez win

- silne stacje robocze - przedewszystkim profesjonalna grafika 3D - do renderingu 3D zaden procesor nie jest zaszybki

mowie i mysle to samo co marco. przydalby mi sie taki do renderingu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Do niektórych zastosowań mocy nigdy dość. Jeżeli system operacyjny jest w stanie obsłużyć więcej niż jeden procesor, wtedy można próbować dostosować do tego również aplikację. Najlepiej nadają się aplikacje, które można podzielić na dwa (lub więcej) równoległe wątki, a każdy procesor wykonuje wtedy swoją część. Jeżeli nawet dana aplikacja nie ma możliwości dzielenia się na równoległe wątki, wtedy jeden procesor przeznaczany jest do obsługi systemu operacyjnego (i procesów pod nim działających), a drugi dla aplikacji. Swoistą mutacją tego rozwiązania są klastry maszyn, które wykonują fragmenty jednej aplikacji, a nad przydziałem zadań i ich spójnoącią czówa serwer. Przykładem może być klaster typu Boewulf.

ps Czy ktoś na tym forum interesuje się sprzętem CISCO?

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ps Czy ktoś na tym forum interesuje się sprzętem CISCO?

pozdro

Z racji tego co robie kiedys mialem stycznosc z kilkoma malymi routerami Cisco (glownie seria 1600) naszczescie juz mnie nei mecza (ipfw rulez ;)

Ale interesowac to sie interesuje ;) Warto wiedziec co w trawie piszczy nawet jesli ma sie sprzet Intela i firewalle na *BSD ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glownie servery i workstations grafika itp. U ojczulka w pracu jest ponad 520 kompow w sieci. Na poczatku mieli jakis server (yba IBM) 2xIntel Xenon. Nie radzil sobie pozniej kupili drugi taki sam oba tez sobie nie radzily. To kupili server Suna model nie pamietam ale to byly 64-bit SPARC[tm] V9 RISC microprocessor. Ale takie zastpsowania 2xAtek MP badz XP@MP :) w domowych zastosowaniach mozesz poczytac sobie tutaj : http://www.in4.pl/recenzje/msik7dmaster/index.htm. pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. A co by sie stalo gdybym np. mial taka plytke i uzywal ja dogier, sluchania muzy, ogladania filmow? Czy wydajnosc byla by wieksza niz jak bym mial zwykla plyte ?

:P jakbys wsio robil naraz to w sumie bys mial ok 80-90% szybciej znowu cie odlsylam na : http://www.in4.pl/recenzje/msik7dmaster/index.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. A co by sie stalo gdybym np. mial taka plytke i uzywal ja dogier, sluchania muzy, ogladania filmow? Czy wydajnosc byla by wieksza niz jak bym mial zwykla plyte ?

W wiekszosci gier albo nie bedzie roznicy albo bedzie spadek wydajnosci / np qake/ a to dlatego, ze wiecej mocy obliczeniowej zajmuje dzielenie procesow niz samo przyspieszenie/chodzi tu tez o obsluge grafy- ktora masz tylko jedna/. Wiec jezeli masz plyte wieloprocesorowa, to grajac nie oplaca sie wlaczac obsługi wielu procesorow w grach.

W tym wszystkim fajnyjest brak "przycinania" kompa pomimo wlaczonych w tle jakichs programow- b. wygodne. No i rendering prawie 100% szybszy za 1/4 ceny kompa wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś kiedyś czytałem test o dwuprocesorowej płycie na athlona i

okazało się że na 2 procach jest 10% mniej klatek niż na jednym!!!

A pozatym w różnych programach graficznych itp. przyrost wydajności

jest bardzo duży.Więc 2 proce do gier sie nieprzydadzą.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mo chyba że grasz na [brzydkie określenie na linuksa]u przez WINIE - to nawet 4 proce to za mało :evil: :evil: :evil: - ale grać w wingrozowe gry przez winie - to już zboczenie (4x Alpha 21264 Deus Ex - skacze i tnie się jak poj....)

za to QIII w wersji linux chodzi jak głupie...

 

(to znaczy nie na samym serwerze, tylko na terminalu oczywiście!!)

 

Wniosek: Gry też mogą chodzić szybciej na multiproc - tylko nikt nie chce ich optymalizować pod tą platforme....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obrabiania grafiki, kompresji wideo, ipt.

Innymi slowy do wszystkiego co potrzebuje Mhz

Akurat do kompresji wideo wieloprocesorowość nie jest szczególnie przydatna, b.mało softu to obsługuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. A co by sie stalo gdybym np. mial taka plytke i uzywal ja dogier, sluchania muzy, ogladania filmow? Czy wydajnosc byla by wieksza niz jak bym mial zwykla plyte ?

Oczywiście, pod warunkiem że będziesz używał wielu aplikacji jednocześnie np. Counter Strike + kompresja divx-a :D :D :D - oba procesy chodzą bez zająknięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi. A co by sie stalo gdybym np. mial taka plytke i uzywal ja dogier, sluchania muzy, ogladania filmow? Czy wydajnosc byla by wieksza niz jak bym mial zwykla plyte ?

:P jakbys wsio robil naraz to w sumie bys mial ok 80-90% szybciej znowu cie odlsylam na :http://www.in4.pl/recenzje/msik7dmaster/index.htm

no wiem wiem tylko tam jest MSI, a ona jesli chodzi o dwu procesorowe najlepsza nie jest. Mysle o Asusie na 90% ew. tyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem wiem tylko tam jest MSI, a ona jesli chodzi o dwu procesorowe najlepsza nie jest. Mysle o Asusie na 90% ew. tyana

Bierz Asusa A7M266D. Składałem kompa na tej płycie, całość chodzi absolutnie stabilnie i bezproblemowo. Tutaj uwaga - MOCNO zalecane jest użycie Athlon MP i pamięci registered. Wstawienie XPków nie gwarantuje stabilności:

http://www.athlonmb.com/vb/showthread.php?...?threadid=98983

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

no wiem wiem tylko tam jest MSI, a ona jesli chodzi o dwu procesorowe najlepsza nie jest. Mysle o Asusie na 90% ew. tyana

Bierz Asusa A7M266D. Składałem kompa na tej płycie, całość chodzi absolutnie stabilnie i bezproblemowo. Tutaj uwaga - MOCNO zalecane jest użycie Athlon MP i pamięci registered. Wstawienie XPków nie gwarantuje stabilności: http://www.athlonmb.com/vb/showthread.php?threadid=98983

Athlon MP i pamiec z ECC to jest cena 2x conajmniej. Lepiej kupis XP i "switched in to MP" za pomoca zworek. Wtedy podobno juz niema bledow a kupa kasy w kieszeni (wypowiedz czysto teoretyczna nie mam tej plyty). A co do pamieci tez troche kasy sobie zycza za ECC, nie wiem czy na stacje robocza oplaca sie to. Ja bym sobie odpuscil.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek: Gry też mogą chodzić szybciej na multiproc - tylko nikt nie chce ich optymalizować pod tą platforme....

Prawda. Co do gier pod platformy 2 prockowe to wszystko na enginie Q3 (po uaktywnieniu obslugi wielu prockow komenda).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja słyszałem to dwa procki wtedy działają poprawnie gdy aplikacjie są napisane pod nie inaczej cięko jest z wydajnością i system operacyjny musi być do tego przystosowany. A pozatym czytałem bardzo ciekawy artykuł o zastosowaniu dwóch procków, to jak się nie myle i tak będzie używany tylko jeden a drugi nie bo jeszcze nie ma gier które potrafiądobrze obsłógiwać dwa procki:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to moze i ja dodam pare zdan od siebie :)

 

Do gierocowania to faktycznie to to sie nie nadaje - znaczy sei grac mozna ale grasz jak bys gral na normalnym jednopocowym systemie.

Zaleta jest to, ze np pogrywasz w WC3 a w tle na drigim procku sobie np seti liczysz :)

Nic nie skacze... wszystko ladnie plynie :)

Sterowac mozna co na ktory procek chcesz aby szlo - mozesz recznie utawic lub system sam sie bawi i rozdziela co gdzie ma leciec.

 

Co do XP - ja mam i dzialaja - trzeba jednak znalezc takie gdzie nie sa przeciety odpowiedni mostek - wtedy kladasz do kompa i smiga bez kombinowania itd.

Pamiec ECC - niby fajna sprawa... ale jak zwiech kompa raz na powiezmy miesiac czy iles tam (nie ma regoly) nie przeszkadza to mozesz olac ECC i kupic normalne DDR'ki.

 

Jak dla mnie pracuje sie bardzo wygodnie i jesli masz kase i chcesz ja zainwestowac w kompa to naprawde polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja juz przerabialem temat duali, mialem dwa PIII i przecietnie soft potrafi wyciagnac max 170-180% normy. Mysle jednak ze w 3d lepszy jeden 2Ghz procek niz dwa 1Ghz czy nawet 1.2Ghz, zwlaszcza biorac pod uwage fps-y w viewportach. Aby sie nie zawiesc trzeba sprzet dopasowac do softu tzn. troche popracowac i poznac program. Czesto jest tak ze sam program dziala korzystajac z dwoch prockow ale 95% pluginow juz nie i wtedy problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...