Skocz do zawartości
buka83

Upgrade Ryzen 5 2600 + GTX 1060

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mógłby ktoś poradzić w którą stronę iść jeśli chodzi o upgrade mojego aktualnego zestawu? 

1. Ryzen 5 5600x + RTX 4060 = ok. 1900zł
2. Ryzen 5 5600x + RX 6750 XT = ok. 2100zł
3. Ryzen 7 5700x3d + RTX 4060 = ok. 2400zł
4. Ryzen 7 5700x3d + RX 6750 XT = ok. 2700zł

Zestaw będzie używany głównie do gier w 1080p, najczęściej gram w cs2 gdzie zadowolony będę żeby było jedynie stabilne 200fps+ ale każdy z wyżej wymienionych zestawów mi to umożliwia. Praktycznie nie gram w żadne gry AAA, stąd nie wiem w którym kierunku iść, nie zamierzam też zmieniać rozdzielczości na wyższą niż 1080p.

Czy wycisnąć maxa z platformy AM4 (5700x3d) czy nie wykorzystam potencjału procesora przy wymienionych grafikach i wystarczy mi upgrade cpu jedynie do 5600x? 

Aktualnie jest: 5 2600 / MSI B450 Pro / 2x8GB 3200Mhz / Zasilacz 600w SPC

Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

to czy warto nadal inwestować w platformę AM4 podaje indywidualnej ocenie , będą propozycje aby to co się posiada sprzedać i zakupić nowsza platformę, ale pytanie ile się zyska ?

zakładam ze płyta główna , po aktualizacje biosu umożliwia korzystanie z nowej serii procesorów ? ( sprawdziłeś ? ), bo nie napisałeś jak płytę główna posiadasz, producent -model

kupując nowa kartę graficzna, zainwestował bym w nowy zasilacz. 

np.

Zasilacz Asus Prime 750W (90YE00U1-B0NB00) gwarancja 8 lat i standard ATX 3.0

lub

Zasilacz MSI MPG A750GF 750W (306-7ZP0B11-CE0) gwarancja 10 lat 

lub kilka PLN tańszy   

Zasilacz MSI MPG A650GF 650W (306-7ZP0A11-CE0) i tez gwarancja 10 lat 

mi podoba się zestaw 3. 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź!

Jeśli chodzi o inwestycje w AM4 to temat przemyślałem i chce zostać na tej platformie.

Tak, płyta główna ma możliwość aktualizacji biosu do obsługi obu procesorów. 
 

Jeśli chodzi o zasilacz to jestem pewny jego poprawnego i bezpiecznego działania, był zmieniany 2/3 lata temu.

Co do zestawu 3, czyli „maksować” możliwości platformy am4 i ewentualnie w przyszłości wymienić grafikę gdyby ta już nie dawała rady? Potrzebuje właśnie takiego „głośnego gdybania” co zrobić. 4060 nie będzie kagańcem dla tego procesora? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

połączenie Ryzen 7 5700x3d + RTX 4060 będzie to dobrze współdziałać , o i ile płyta główna będzie dobrze zarządzać praca procesora , bo nie ma gwarancji ze wszystko będzie działać ok, starsza płyta główna, i nowy procesor, to dopiero wyjdzie w czasie eksploatacji, czyli trzeba to sprawdzić empirycznie.      

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T... dobrze radzi.

Po mojemu wrzuć 8 rdzeniowca x3D i masz zamkniętą platformę. Lata temu zrobiłem tak z i3 3770 i miałem wiele lat spokoju wrzuciłem najmocniejszy procesor i 32GB RAM (trafiła się okazja) zestaw służył mi do zeszłego roku czyli jakieś 8 lat. Zmieniałem tylko karty graficzne po drodze. Ja preferuję Nvidie a taki RTX 4060 daje radę z DLSS quality i nie bierze dużo prądu więc combo 5700X3D +4060 nie będzie mocno obciążać zasilacza. RX 6750 jest sporo mocniejszy w rasteryzacji ma więcej vram ale bierze dużo więcej prądu ale wydajność RT ma dużo słabszą od 4060. Mój głos idzie na zestaw nr 3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr.T... napisał:

połączenie Ryzen 7 5700x3d + RTX 4060 będzie to dobrze współdziałać , o i ile płyta główna będzie dobrze zarządzać praca procesora , bo nie ma gwarancji ze wszystko będzie działać ok, starsza płyta główna, i nowy procesor, to dopiero wyjdzie w czasie eksploatacji, czyli trzeba to sprawdzić empirycznie.      

mam dokładnie ten model  płyty głownej i po przesiadce na 5800x3d zero problemów.  Kolega Buka83 musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie czy chce wydać o 800zł więcej niż plan minium. Osobiście odpuściłbym sobie 4060 - za duzy kastrat dla mnie.  Do 1080p zastanawiałbym się między 5600x a 5700x3d w połączeniu z radkiem. Ale to już kwestia podejścia do RT, generatora klatek i DLSS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, buka83 napisał:

Cześć,

Mógłby ktoś poradzić w którą stronę iść jeśli chodzi o upgrade mojego aktualnego zestawu? 

1. Ryzen 5 5600x + RTX 4060 = ok. 1900zł
2. Ryzen 5 5600x + RX 6750 XT = ok. 2100zł
3. Ryzen 7 5700x3d + RTX 4060 = ok. 2400zł
4. Ryzen 7 5700x3d + RX 6750 XT = ok. 2700zł

Dzięki za pomoc!

Zestaw nr3. ale z wersją karty 4060ti 16GB.

Zestawy proponowane mają duży rozstrzał cenowy, więc nie wiem, czy 4060ti 16GB zmieści sie cenowo.

DLLS, FG i inne wodotryski potrafią cuda zdziałać, ale nie kupuj karty z 8GB, bo po prostu Vram się zatka i będziesz mieć pokaz slajdów.

Mam 3060ti z 8GB Vram i pluje sobie w brodę, że nie kupiłem w ów czas 3060 12GB.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, leven napisał:

Zestaw nr3. ale z wersją karty 4060ti 16GB.

Zestawy proponowane mają duży rozstrzał cenowy, więc nie wiem, czy 4060ti 16GB zmieści sie cenowo.

DLLS, FG i inne wodotryski potrafią cuda zdziałać, ale nie kupuj karty z 8GB, bo po prostu Vram się zatka i będziesz mieć pokaz slajdów.

Mam 3060ti z 8GB Vram i pluje sobie w brodę, że nie kupiłem w ów czas 3060 12GB.

Coś w tym jest… ja mam dość słabą kartę ale z 12GB vram i takie Diablo 4 co nie jest jakoś szczególnie wymagające potrafi w 1440p i dlss quality nawet bez rt wciągnąć ponad 10GB. Wiem że gry alokują ile się da ale nadal zużycie jest ponad 8GB. W grach typu Cyberpunk (2304x1296 ultra+dlss quality + rt+modowane frame generation czyli FSR) zużycie jest ponad 9GB, dying light 2 tak samo i o ile tekstury ultra to zbytek to jakoś denerwowałbym się ustawiając tekstury na medium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O taką "burzę mózgów" mi chodziło 😄 

DLSS czy RT nie jest dla mnie wymogiem. Osobiście też chodziła mi po głowie kwestia, że w przyszłości tego vramu może zabraknąć stąd też zestawy z 6750XT.
4060Ti odpada ze względu na cenę. 

Pójdę w takim razie chyba w 5700x3D i 6750XT (Najtańsza opcja na morele.net)

Dzięki wszystkim za porady! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zostawiasz zasilacz to polecam zrobić undervolting. Karta kozak ale lubi prąd. Obetniesz 20-30W poboru bez straty wydajności, a pamięci wręcz należy podkręcić 😄 

Będziesz mieć pobór (maksymalnie) 170-190W karta (niektórzy farciarze schodzą do 150W ale to już zależy od silikonowej loterii) + 100-110W procesor pod maksymalnym obciążeniem akurat okolice 50% mocy Twojego zasilacza kiedy ma najwyższą sprawność. Będzie ciszej i chłodniej. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...