Skocz do zawartości
tomek__w

Nowy PC - cichy (pasywny), dwa wyjścia HDMI

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Rozglądam się za nowymi częściami do kompa. Aktualny zestaw poniżej. Chciałbym go wymienić na jakąś nową platformę AMD a jeden z głównych warunków to cisza.
Komp używany głównie do internetu (parędziesiąt zakładek na raz), excel, multimedia, czasami obróbka zdjęć w LR.
W gry nie gram i nie potrzebuje mocnej grafiki.

 

Aktualny zestaw:

PROCESOR: AMD FX-8350
PŁYTA GŁÓWNA: ASUS M5A99X EVO R2.0
PAMIĘĆ: 2 x 8GB DDR3 800MHz CORSAIR
GRAFIKA: ASUS GTX 650 Ti Boost
DYSK: CORSAIR FORCE MP510 960GB jako systemowy i stado innych SSD na dane.
ZASILACZ: CORSAIR jakiś tam 900W - przy małym poborze prądu wentylator jest wyłączony.
OBUDOWA: FRACTAL DESIGN coś tam, porządna, ciężka, wytłumiona - zostaje.

 

Wymagania jakie mam:
- cisza (zasilacz najlepiej przewymiarowany i aby wyłączał wentylator)
- dwa wyjścia HDMI (jak musi być zewnętrzna karta graficzna to najlepiej pasywna)

- szybki dysk systemowy
- mile widziane niskie zużycie prądu

Budżet - w miarę elastyczny, kupuje na długie lata to mogę dać trochę więcej 😉

 

Wypadłem z obiegu komputerowego już dość dawno dlatego zwracam się do specjalistów.

 

Dzięki z góry za podpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasywnych nowych kart raczej nie znajdziesz, chyba że jakieś wynalazki od majfrienda 😕 natomiast 90% nowych GPU ma tryb pasywny do określonej temperatury. Dzięki temu, karta pozostaje zupełnie bezgłośna w idle i przy minimalnym obciążeniu - jeżeli nie grasz to pewnie prawie zawsze taka będzie. 

Dopisz dokładnie jaki model zasilacza masz, bo być może też będzie mógł zostać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, P3ch napisał:

Napisz przedział 5000 zł , 10.000 zł .

Myślę o 5000 zł ale jestem skłonny dorzucić więcej do np. nowszego CPU i lepszej płyty.

Zakup ma być na lata i wątpie, że będzie upgrade po drodze, chyba że dysków.

Godzinę temu, Qrdello napisał:

Dopisz dokładnie jaki model zasilacza masz, bo być może też będzie mógł zostać. 

Zasilacz zaczął piszczeć i raz na ileś komp nie wstaje, muszę go odłączać od sieci na jakiś czas stąd wole wymienić na nowy żeby był spokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Qrdello napisał:

Pasywnych nowych kart raczej nie znajdziesz,

Jest Palit KalmX RTX3050 (6GB VRAM, 96bit)

12 godzin temu, tomek__w napisał:

- dwa wyjścia HDMI (jak musi być zewnętrzna karta graficzna to najlepiej pasywna)

Może zmień monitor, na taki co ma też wejście DisplayPort - w cenie karty graficznej kupisz. Dzięki temu jeden monitor podepniesz do płyty przez HDMI, a drugi przez DisplayPort (są płyty główne z HDMI + DP). Przejściówki odradzam, choć oczywiście od biedy też można.

12 godzin temu, tomek__w napisał:

OBUDOWA: FRACTAL DESIGN coś tam, porządna, ciężka, wytłumiona - zostaje.

Fractal Design Define - miałem wersję R5 jakoś - fajna obudowa. Dobrze się spisywała z pasywnym zasilaczem (akurat Seasonic), który stanowił kolejny wlot powietrza, natomiast cała obudowa chłodzona była jednym 140mm wentylatorem z tyłu (i nie było problemu z temperaturami, przy i5 12400 + RTX 3050 130W).

Tobie dodatkowe GPU niepotrzebne, ale zakup pasywnego zasilacza radzę rozważyć do Twojego zestawu (tanio nie jest, ale optymalnie się spisuje w ultra-cichych PC we Fractal Define).

Teraz z chłodzeń, mogę polecić Noctua NH-U14S (wcześniej miałem Fortis 5, ale jakość taka, że wymieniłem na Noctua, bo strach było używać tego fortis).

Procesor jak ma być cicho, to niskiej mocy (nie tylko PL1, ale też PL2) np. i5 14500 (PL1=65W, TAU=28s, PL2=154W).

Pamięci daruj sobie OC i kup zwykłe DDR5 5200-5600 (JEDEC) - choć do tego CPU akurat nawet 4800 MT/s wystarczy.

No i do tego płyta z wyjściem HDMI i DisplayPort, np. ten model z ogromnym radiatorem na SSD (dzisiejsze SSD potrafią się nieźle grzać) umieszczony poniżej slotu pierwszego:

https://www.x-kom.pl/p/1070713-plyta-glowna-socket-1700-gigabyte-z790-gaming-x.html

ps. zasilacz np.: https://www.x-kom.pl/p/642110-zasilacz-do-komputera-seasonic-prime-fanless-px-500w-80-plus-platinum.html

RAM DDR5 5600 1,1V ... dziwaczne że 24GB, ale cena dobra (319zł za 24GB x2 = 638zł za 48GB) i zwróciłem uwagę. Weź x2 (dla dual chanel) dałoby 48GB:

https://www.x-kom.pl/p/1187761-pamiec-ram-ddr5-crucial-24gb-1x24gb-5600mhz-cl46-pro.html

- choć do tego CPU wystarczy zgodnie ze spec. 4800 MT/s, ale na wszelki wypadek nie zaszkodzi wziąć 5600 (powinny się ustawić domyślnie na 4800 MT/s przy tym i5 14500)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kyle napisał:

Może zmień monitor, na taki co ma też wejście DisplayPort

Mam taki ale nie używam DP bo w mojej konfiguracji gdzie na drugim wyjściu mam podłączony TV to zawsze jakieś problemy miałem. Przy wyłączaniu monitora obraz świrował na TV i vice versa. Może to wina karty graficznej, może w nowszej nie będzie tego problemu?

Co do reszty doboru to wszystko ok, ale procesor Intel a ja jednak całe życie AMD i chciałbym pozostać wierny... 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, tomek__w napisał:

Mam taki ale nie używam DP bo w mojej konfiguracji gdzie na drugim wyjściu mam podłączony TV to zawsze jakieś problemy miałem. Przy wyłączaniu monitora obraz świrował na TV i vice versa. Może to wina karty graficznej, może w nowszej nie będzie tego problemu?

Co do reszty doboru to wszystko ok, ale procesor Intel a ja jednak całe życie AMD i chciałbym pozostać wierny... 🙂

Szczerze Ci powiem że nie wiem kiedy to takie ślubowania się składa, ale kolega tutaj poświęcił czas a ty nagle wyskakujesz że ty jakieś ślubowania złożyłeś AMD, trzeba było to zaznaczyć w 1 poście. I szczerze Ci powiem w.... pie mam tracić na Ciebie czas skoro nie wiadomo jakie ty jeszcze mogłeś ślubowania złożyć.

Zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek__w napisał:

Mam taki ale nie używam DP bo w mojej konfiguracji gdzie na drugim wyjściu mam podłączony TV to zawsze jakieś problemy miałem.

Sprawdź, czy Twój kabel DisplayPort jest zgodny z normą (pin 20 ma nie przewodzić)

Pin_20_Issue_Cover_Image.png?v=164127850

ps. zestaw na AMD też może być ... one mniej pobierają maksymalnie energii (zdecydowanie modele nonX), ale bardziej się grzeją, bo mają problem z transferem ciepła (w nonX nie jest bardzo źle)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To tutaj na forum nagminny problem - pada pytanie, ludzie piszą odpowiedzi a autor nawet nie próbuje zareagować czy napisać czy rozwiązał czy go ciągnik przejechał 😕 i dlatego forum umiera bo coraz mniej osób jest chętnych do udzielania, a jak są to raptem z 10 osób. Nie żeby tematów tutaj było jakoś dużo jak np. u konkurencji, no ale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

P3ch - pierwszy akapit mojego pytania, z dużej litery napisane AMD. Nie muszę się tłumaczyć dlaczego chce taką platformę. Pozdrawiam

 

Qrdello - po za forum jest też życie, nie każdy siedzi non stop przy komputerze albo w telefonie. Odpowiem jak znajdę czas.

 

Kyle - dzięki, sprawdzę przy okazji z tym pinem. Przewód jest oryginalny od monitora Dell U2417H

Co do zasilacza i ramów (2x48GB) to wpisuje to na listę zakupów. Karta graficzna jeszcze do weryfikacji, bo może znajdę coś z wielkimi wentylatorami, które wyłączają się przy małym obciążeniu? Z 15 lat temu albo lepiej miałem jakąś kartę graficzną bez wentylatorów, niby pasywna ale przegrzewała się momentami. Oby ta nie miała takich przypadłości.

Rozumiem argument za grzaniem AMD ale może założyć jakiś ogromny radiator z jeszcze większym wentylatorem i go skręcić na minimum? Dawno, dawno temu miałem regulatory obrotów Zalmana i wentylatory poskręcane na minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na takich pasywnych kartach (miałem np. GTX 1650 KalmX) montowałem zawsze wentylator - nie było go słychać, a karta zawsze miała rewelacyjnie niskie temperatury. Jednak jak wspomniałem - w Twoim przypadku zakup karty średni ma sens (ogarnął bym poprawne działanie tego DP i HDMI).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek__w napisał(a):

P3ch - pierwszy akapit mojego pytania, z dużej litery napisane AMD. Nie muszę się tłumaczyć dlaczego chce taką platformę. Pozdrawiam

 

Qrdello - po za forum jest też życie, nie każdy siedzi non stop przy komputerze albo w telefonie. Odpowiem jak znajdę czas.

 

Kyle - dzięki, sprawdzę przy okazji z tym pinem. Przewód jest oryginalny od monitora Dell U2417H

Co do zasilacza i ramów (2x48GB) to wpisuje to na listę zakupów. Karta graficzna jeszcze do weryfikacji, bo może znajdę coś z wielkimi wentylatorami, które wyłączają się przy małym obciążeniu? Z 15 lat temu albo lepiej miałem jakąś kartę graficzną bez wentylatorów, niby pasywna ale przegrzewała się momentami. Oby ta nie miała takich przypadłości.

Rozumiem argument za grzaniem AMD ale może założyć jakiś ogromny radiator z jeszcze większym wentylatorem i go skręcić na minimum? Dawno, dawno temu miałem regulatory obrotów Zalmana i wentylatory poskręcane na minimum.

W tym pierwszym akapicie nie wykluczasz innych platform, piszesz tylko że chciałbyś AMD, a to róznica.

Tekstami o życiu tutaj nikogo specjalnie nie przerazisz, bo to że potrafię być aktywny na forum automatycznie nie czyni mnie no lifem. Wręcz przeciwnie, między trzema pracami, domem z dwójką małych dzieci znajduję też chwilę, żeby komuś pomóc czy samemu zapytać o coś. Co nie zmienia faktu, że wybitnie mnie wqrwia jak ten swój zagospodarowany czas daję komuś, kto zwyczajnie mnie później zlewa i nie raczy nawet odpisać, już nie mówiąc o wręczaniu jakichś odznak.

Brak karty dedykowanej zemści się w momencie, kiedy będziesz jej najbardziej potrzebował. Wziąłbym jednak jakiegoś zwykłego 3060/4060 ale z porządnym chłodzeniem (np strixa albo msi gaming x). U mnie we wszystkich kartach półpasywnie działa to tak, że wentylatory startują dopiero przy 60C na rdzeniu. Do tej pory jest błoga cisza. Zawsze można sobie ten okres ciszy wydłużyć ustawiając krzywą w MSI afterburner w taki sposób, że wentylatory ruszą dopiero przy np. 70C na rdzeniu, wtedy przy dużym radiatorze (jak np w wersji strix) karta pozostanie pasywna bardzo długo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, tomek__w napisał:

P3ch - pierwszy akapit mojego pytania, z dużej litery napisane AMD. Nie muszę się tłumaczyć dlaczego chce taką platformę. Pozdrawiam

 

Qrdello - po za forum jest też życie, nie każdy siedzi non stop przy komputerze albo w telefonie. Odpowiem jak znajdę czas.

 

Kyle - dzięki, sprawdzę przy okazji z tym pinem. Przewód jest oryginalny od monitora Dell U2417H

Co do zasilacza i ramów (2x48GB) to wpisuje to na listę zakupów. Karta graficzna jeszcze do weryfikacji, bo może znajdę coś z wielkimi wentylatorami, które wyłączają się przy małym obciążeniu? Z 15 lat temu albo lepiej miałem jakąś kartę graficzną bez wentylatorów, niby pasywna ale przegrzewała się momentami. Oby ta nie miała takich przypadłości.

Rozumiem argument za grzaniem AMD ale może założyć jakiś ogromny radiator z jeszcze większym wentylatorem i go skręcić na minimum? Dawno, dawno temu miałem regulatory obrotów Zalmana i wentylatory poskręcane na minimum.

Uważam, że na tym forum pozostała już tylko garstka osób, które naprawdę chcą coś zrobić dla innych. Potrafię czytać ze zrozumieniem, ale nie chcę bawić się w niekończące dyskusje. Twoim zadaniem jest zainteresowanie się technologią, nawet w minimalnym stopniu. Tymczasem wygląda to tak, że rzucasz temat i masz nadzieję, że rozwinie się samodzielnie. Przepraszam, ale nie sądzę, żebyś był księciem z Zimbabwe.

Piszesz, że nie będziesz tłumaczył, dlaczego AMD. Uważam, że chłopaki nie powinni też tłumaczyć Ci, dlaczego 15 lat temu procesory się nie grzały. To jakby odrabianie za Ciebie lekcji, a z jakiej racji tak ma to wyglądać?

Ale jak sam widzisz, chcesz, żeby chłopaki podsuwali Ci sprzęt, a Ty będziesz sobie wybierał, co Ci pasuje, a co nie. To jest absurdalne. Powinni Ci zaproponować kozę, a nie próbujesz w ten sposób innych wykorzystywać. Masz dwie lub więcej stron ze sprzętem, więc idź i złóż sobie zestaw, tak aby mieć punkt odniesienia - ile RAM potrzebujesz, jaki procesor i resztę. Wtedy wróć, a chłopaki podpowiedzą Ci, co jest spoko, a co nie. Uważam, że to byłoby uczciwe.

I również Pozdrawiam. Chyle nisko czoło, i przepraszam chłopaków co już włożyli swój czas w twój wątek a ja go zaśmiecam, no ale jak to forum ma funkcjonować ja tutaj krew oczy zalewa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.06.2024 o 21:08, tomek__w napisał(a):

czasami obróbka zdjęć w LR.
W gry nie gram i nie potrzebuje mocnej grafiki.

Do LR Integra nie wystarczy

 

Za 4350 masz komplet https://proline.pl/koszyk/197d2adc

 

Jak masz budę to wychodzi 4000 zł

 

CPU 6/12, wystarczający cooler gdzie możesz ustawić na sztywno 600-700rpm i będzie cichutko, RTX 3050 polpasywny, szybki 1TB SSD z DRAM, cichy polpasywny zasilacz gdzie nawet nie ruszy wentylatorem przy takim zestawie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 7600 ma integrę +32GB + B650 1893,99 zł  do wymieniowych przez ciebie zastosowań nie potrzebujesz nic więcej.

Użyj ponownie obudowy, zasilacza i dysku może zaistnieć potrzeba przeinstalowania systemu.

https://proline.pl/koszyk/6bdaf832

Ewentualnie poczekaj trochę ponad miesiąc na Amd Ryzen 5 9600x ale to pewnie będzie +200 lub +400zł

Edytowane przez Rabit

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2024 o 09:52, Dikson napisał:

Do LR Integra nie wystarczy

Zależy jakie kto ma wymagania i na czym pracuje. Obrabiałem zdjęcia na i5 2400 z 16GB RAM DDR3 w GIMP i chodziło to bez zarzutu. Także no ... nie bardzo wiem, co ludzie obecnie wyprawiają, że znacznie szybsze CPU im nie wystarczają, a zdjęcia końcowe im wychodzą gorsze (sztuczne/tandetne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha, GIMP, to padłem

Nie wiem co kto robi ale jak ktoś pisze takie głupoty to ewidentnie nie miał doczynienia z obróbką foto grafiki i nie mówię to o obróbce całych galerii na gotowych presetach gdzie potrafi zapchać RTX 3080...

Photoshop ok, ale nie LR

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hahaha, Ty za to robisz tandetną masówkę - to padłem.

ps. znowu to guano od Adobe? - za niedługo, to nawet bąka nie puścisz, jak im nie zapłacisz abonamentu, ale na szczęście jest RAWTherapee. Pozdro niewolniku 😘

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...