Skocz do zawartości
mavers

MEGA test procków AMD vs. Pentium4 pod PR Rating

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki plan.

 

Ponieważ PR RATING podawany przez AMD jest sztywno liczony pod konkretne wartości FSB i są rozbieżności w stosunku do Pentium 4, wiec prosze Frazowiczów o potrzebne dane. A opracuje skorygowaną krzywoliniową (nieliniową funkcje) przeliczają PR RATING procesorów AMD (Thoroughbred, BARTON) w stosunku do odpowiednika Pentium4.

 

TESTY by SiSoft SANDRA 2003

testy: ALU (integer) and FPU (floating-point)

 

Kurcze .. musze zmienić założenia. Ta AIDA to raczej do testowania ramów jest.

 

Najobiektywniejsze wyniki są by SiSoft SANDRA 2003

 

test ALU i FPU. Przepraszam za zamieszanie

----------------------------------------------------------------

Założenia są następujące wspólne dla procesorów P4 i AMD:

1. Test tylko dla 3 FSB:

133MHz, 166MHz, 200MHz

2. Test dla timingów CL2 2-2-6 oraz CL2.5 3-3-8

3. Należy podać rodzaj użytych kości i czy tryb dual czy single.

4. Test dla takich częstotliwości rdzenia (P4 i AMD):

1600 (+-50),1800 (+-50),2000 (+-50),2200 (+-50),2400 (+-50),

2600 (+-50),2800 (+-50) - nalezy pod dane FSB z p. 1 dopasować mnożnik.

 

 

Wyniki ALU i FPU oraz konfig parametry (FSB, mnożnik, timingi) prosze wpisywać do wątku

Jak jakieś uwagi to wyjaśnie.

 

 

Założenia są następujące wspólne dla procesorów P4 i AMD:

1. Test tylko dla 3 FSB:

133MHz, 166MHz, 200MHz

 

2. Test dla timingów CL2 2-2-6 oraz CL2.5 3-3-8

wyjaśnienie co do timingów

 

Testujemy dwie opcje w zależności jakie kto ma ramy.

CL2 2-2-6

lub CL2.5 3-3-8

 

Cas Latency Time -> 2 lub 2.5

 

Row - active delay -> 6 lub 8

Ras to Cas delay -> 2 lub 3

Row - percharge delay -> 2 lub 3

 

3. Należy podać rodzaj użytych kości i czy tryb dual czy single.

 

4. Test dla takich częstotliwości rdzenia (P4 i AMD):

1600 (+-50),1800 (+-50),2000 (+-50),2200 (+-50),2400 (+-50),

2600 (+-50),2800 (+-50) - nalezy pod dane FSB z p. 1 dopasować mnożnik.

 

 

Wyniki prosze wpisywać tu lub na FrazPC.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to ma wyglądać , jakiś schemat zapisu :?: :?:

 

wg

P4-2.4 HT @ 3000 Ghz.

Asus P4P800 deluxe

Mushkin-LEWEL II 2*256400 CL2.2.2.5

 

ustaw prosze Mushkiny-Lewel II (kości Winbond ...BH-5, b. dobre) na

2 rodzajach timingów: wg założeń

CL2 2 2 6

i CL2.5 3 3 8 :) jesli da rade

---------

oraz jeśli można prosze o wyniki

dla czestotliwosci

kilku różnych czestotliwości rdzenia jak w zalozeniach.

 

Powiem tak, jest mało posiadaczy P4 a na tych rezultatach mi najbardziej zależy.

 

A dasz rade zrobić underlocking do

czestotliwosci 2000?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mavers to ty chcesz zrobic test pamięci czy test procków - bo jak sie ma AIDA32 test do wydajności procków...

 

dla mnie to trzeba by mieć:

 

procesory:

1.Pentium 4 z FSB 133 (533)

2.Pentium 4 z FSB 200 (800)

3.Amd 1700+ B0

4.Amd Barton 2500+

 

płyty:

1.i845PE - Asus P4PE

2.Springdale/Canterwood - Asus P4P800/C800 lub Abit IS7/IC7

3.NFORCE2 ultra - EPOX 8RDA3+ / ABIT NF7-S / SOLTEK

 

pamiątki:

CL2 2 2 6 - 133 / 166 / 200 / 216+

CL2.5 3 3 8 - 133 / 166 / 200 / 216+

 

i teraz można robić testy każdego procka (rdzenia) na każdej z częstotliwości Mhz, dla każdego FSB, i CL pamiątek.

 

Btw. to porównywaliśmy juz z _vip_ 1700+ vs 2500+

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test ma być pod AIDA32

---------------------------------

Założenia są wspólne dla obu Procków AMD i P4

 

Analize porównawczą poprowadze na bazie w/w założeń.

 

 

Im wiecej wyników z P4 tym lepiej, a test to 2-min. roboty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PR to nie oznaczenie przepustowosci pamieci a raczej wydajnosci w aplikacjach, wiec ja proponowalbym mala zmiane testu. Aida to tylko test przepustowosci pamieci, tak jak ktos zauwazyl. Poza tym moge podac przyklad, ktory zamaci wszystkie testy. p4 2.4 ghz / 800 2 x 256 ddr jednostronne synchro 200 mhz 2-2-2-5 Pat wlaczony - aida - 1380/4700 +-50 4 x 256 jednostronne 200 mhz 2-2-2-5 Pat wlaczony aida 1800/4700 +- 50. Jak to sie ma do PR rating amd?? ja proponuje raczej zrobic testy w superpi i innych aplikacjach , ktore obciazaja proc i daja rzetelny wynik. Sama przepuistowosc pamieci g_o_w_n_o da, tak jak to widac przy porownaniu 2 vs 4 kosci. oczywiscie , zeby nikt mi nie zarzucal niewiedzy, 2 jak i 4 kosci pracowaly w trybie DUAL na plycie p4p800 asusa przy tym samym biosie. Milego opracowywania wynikow :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom sama przputowosc zalezy bardziej od mobo/fsb niz proca -> athlon 200x6 i 200x10 bedzie mial ta sama przepustowosc pamieci na tej samej platformie, beda sie za to zasadniczo roznic jesli chodzi o wydajnosc -> i gdzie tu jakas zaleznosc z PR ?

 

moje zdanie -> zalozenia suxxx ;-)

 

Pozdro :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po cholere ci testy przepustowosci pamieci??? Poza tym sanda to test syntetyczny, ktory bierze pod uwage HT. P4 z HT bije na glowe amd w arithmetic/multimedia a w aplikacjach moze okazac sie na odwrot. Zaproponuj jakies normalne tesyt typu superpi, moze seti na konkretnej paczce danych, moze q3 fastest (zeby grafika nie byla czynnikiem dominujacym) , albo jakis inny test, ktory OBIEKTYWNIE wykaze roznice. Jesli bedziesz nadal sie upieral przy tescie pamieci sandra to ja za takie cos dziekuje, nie bede nawet marnowal czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po cholere ci testy przepustowosci pamieci??? Poza tym sanda to test syntetyczny, ktory bierze pod uwage HT. P4 z HT bije na glowe amd w arithmetic/multimedia a w aplikacjach moze okazac sie na odwrot. Zaproponuj jakies normalne tesyt typu superpi, moze seti na konkretnej paczce danych, moze q3 fastest (zeby grafika nie byla czynnikiem dominujacym) , albo jakis inny test, ktory OBIEKTYWNIE wykaze roznice. Jesli bedziesz nadal sie upieral przy tescie pamieci sandra to ja za takie cos dziekuje, nie bede nawet marnowal czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po cholere ci testy przepustowosci pamieci??? Poza tym sanda to test syntetyczny, ktory bierze pod uwage HT. P4 z HT bije na glowe amd w arithmetic/multimedia a w aplikacjach moze okazac sie na odwrot. Zaproponuj jakies normalne tesyt typu superpi, moze seti na konkretnej paczce danych, moze q3 fastest (zeby grafika nie byla czynnikiem dominujacym) , albo jakis inny test, ktory OBIEKTYWNIE wykaze roznice. Jesli bedziesz nadal sie upieral przy tescie pamieci sandra to ja za takie cos dziekuje, nie bede nawet marnowal czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po cholere ci testy przepustowosci pamieci??? Poza tym sanda to test syntetyczny, ktory bierze pod uwage HT. P4 z HT bije na glowe amd w arithmetic/multimedia a w aplikacjach moze okazac sie na odwrot. Zaproponuj jakies normalne tesyt typu superpi, moze seti na konkretnej paczce danych, moze q3 fastest (zeby grafika nie byla czynnikiem dominujacym) , albo jakis inny test, ktory OBIEKTYWNIE wykaze roznice. Jesli bedziesz nadal sie upieral przy tescie pamieci sandra to ja za takie cos dziekuje, nie bede nawet marnowal czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom sama przputowosc zalezy bardziej od mobo/fsb niz proca -> athlon 200x6 i 200x10 bedzie mial ta sama przepustowosc pamieci na tej samej platformie, beda sie za to zasadniczo roznic jesli chodzi o wydajnosc -> i gdzie tu jakas zaleznosc z PR ?

 

moje zdanie -> zalozenia suxxx  ;-)

 

Pozdro  :-)

Wyniki beda sie roznic na korzysc tego szybszego - sprawdzalem i moga byc nawet dosc spore (rzedu 100mb np. w sandrze)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mojej wiedzy (nie popartej testami) wynika ze syntetyczny test podsystemu pamieci nie powinien byc zalezny od pary procesora tylko od fsb/mem... moze jednak myle pojecia i sandra realizuje test przepustowosci np. pamiec -procek -mostek w sobie tylko znanej kolejnosci? nasowa mi sie taka mysl ze teoretycznie taka roznica wydajnosci moze byc spowodowana szybszym wyslaniem żądania zapisu/odczytu przez procesor... taka operacja trwa jednak jeden cykl -> cykl zewn a nie wewn procesora ktory nie obciazony powinien po prostu poczekac.... no ale to gdybanie wszystko... ;-) testowa roznica jednak istnieje jesli tak mowi test ktory zrobil berkut (szacuneczek :-) ) ... nie zmienia to jednak faktu ze test pamieci sandry nie pokaze zeczywistych roznic wydajnosci procesorow... nie nada sie rowniez do tego zaden inny test sandry... nikt nie uwaza sandry za wiarygodny bencz i moim zdaniem nadaje sie tylko do obserwowania szacowanego wzrostu teoretycznej sandrowej wydajnosci przy optymalizacji jednego komputera... rozne ver sandry pokazuja rozne wyniki!

 

do tego testu proponowal bym conajmniej 3 programy o roznych "rodzajach" obliczen np. super pi, render w 3dstudio i cos lajtowego co oparlo by sie bardziej na architektorze procka niz fsb i kejsz

 

no ale tu pojawia sie problem -> przy zalozeniu wiekszej zlozonosci testow widomo ze baza wynikow bedzie duzo skromniejsza, prawdopodobnie zbyt skromna... wzor jednak to wzor wiec proponowal bym powazne podejscie do tematu i odlozenie sandry na wlasciwe jej miejsce... -> wniosek wiec jest taki ze potrzeba by uzyc pojedynczego zlozonego i zaufanego progamu ktory byl by niewielki i ogolnie dostepny :-D

 

Pozdro 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punktem wyjścia bedą wzory na PR RATING

dla FSB133 FSB, MP-mnożnik

PR = FSB*MP*3/2 -500

 

oraz nieoficjalny

dla FSB166 FSB, MP-mnożnik

PR = FSB*MP*3/2 -600

 

dla FSB 200 nie ma

 

-----------

Na podstawie wyników spróbóje znaleźć jakąś zależność i stworzyć

uogólniony wzór dla dowolnego FSB i MP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punktem wyjścia bedą wzory na PR RATING

dla FSB133 FSB, MP-mnożnik

PR = FSB*MP*3/2 -500

 

oraz nieoficjalny

dla FSB166 FSB, MP-mnożnik

PR = FSB*MP*3/2 -600

 

dla FSB 200 nie ma

 

-----------

Na podstawie wyników spróbóje znaleźć jakąś zależność i stworzyć 

uogólniony wzór dla dowolnego FSB i MP.

Jakiiś lewe te twoje wzory.

Jak liczyłem wg. pierwszego wzoru to wychdzilo mi faktycznie 1800, ale gdyby policzyć wg drugiego wzoru 9,5x166 daje 1577 mhz. Liczac daej wyszlo że PR jest 1760, czyli mniej niż przy fsb 133 pomino szybszej szyny ciurt wiekszego taktowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mavers daj se spokój czytajac ten topic parsknołem śmiechem :D hahah. Wydajnosc prockow sprawdzac AIDA 32 albo SiSoft Sandra 2003 buhahaha Kabaret!!. Opracowac zetelny pr rating mozna w jeden sposób. Porownujac procesory w tych samych warunkach np. w 20 najnowszych grach (fps srednia) do tego liczac super_pi wszytskie opcje + testujac wydajnosc renderingu do tego mozna by jeszcze sprawdzić szybkość transferu danych i rozpakowywania plików (oczywiscie ten sam dysk) wszytsko musi byc te same warunki ,fsb to samo taktowanie synchroniczne bo to ma isc wszystko zegar w zegar! a pozniej obliczyc rzetelny rating sumujac wszytskie wyniki wyciagajac z nich srednia i obliczajac czestotliwosci taktowania. Rozumiem ze to dosyc żmudne ale jednak tak bedzie najżetelniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mi sie usmiech na twarzy pojawil gdy przeczytalem ze Sisoft Sandra da najbardziej obiektywne wyniki LOL a nawet MEGA LOL. Sandra to benchmark syntetyczny i co z tego ze rdzen CPU ma wydajnosc iles tam MIPS jak szyna pamieci jest do bani i nie nadaza dostarczac danych do ALU. Wydajnosc procesora zalezy od wielu czynnikow i od konkretnej aplikacji a nie od pojedynczych podzespolow CPU (ALU,FPU,kontroler pamieci itp.) Sandra testuje pojedyncze elementy i co z tego ze mozna uzyskac 6000MIPS kiedy procek z wydajnoscia 3000MIPS w winrarze wyprzedzi tego pierwszego o 100% bo ma znacznie lepszy kontroler pamieci a WinRar operuje na b.duzej ilosci danych i dla niego wazniejsza jest przepustowosc pamieci.

Pozdro

Dexter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z mojej wiedzy (nie popartej testami) wynika ze syntetyczny test podsystemu pamieci nie powinien byc zalezny od pary procesora tylko od fsb/mem... moze jednak myle pojecia i sandra realizuje test przepustowosci np. pamiec -procek -mostek w sobie tylko znanej kolejnosci? nasowa mi sie taka mysl ze teoretycznie taka roznica wydajnosci moze byc spowodowana szybszym wyslaniem żądania zapisu/odczytu przez procesor... taka operacja trwa jednak jeden cykl -> cykl zewn a nie wewn procesora ktory nie obciazony powinien po prostu poczekac.... no ale to gdybanie wszystko... ;-) testowa roznica jednak istnieje jesli tak mowi test ktory zrobil berkut (szacuneczek :-) ) ... nie zmienia to jednak faktu ze test pamieci sandry nie pokaze zeczywistych roznic wydajnosci procesorow...  nie nada sie rowniez do tego zaden inny test sandry... nikt nie uwaza sandry za wiarygodny bencz i moim zdaniem nadaje sie tylko do obserwowania szacowanego wzrostu teoretycznej sandrowej wydajnosci przy optymalizacji jednego komputera... rozne ver sandry pokazuja rozne wyniki!

dorzuc do tej teori jeszcze taktowanie cache procesora i bedzie dobrze,bo sandra sprawdza caly podsystem pamieci

im szybszy proc tym wynik bedzie wiekszy (i im wiekszy cache to tez powinien)

 

w kazdym razie test pamieci nie nadaje sie do wyznaczania PR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://home.btconnect.com/barneycomputers/amd/tool2a.zip

to powinno rozwiazac wszelkie probelmy :)

Właśnie na forum nForcersHQ poruszyłem tą kwestie i ten uAMDtool nie liczy poprawnie ratingu dla Thoroughbredów dla FSB166MHz.

 

Na razie autor programu nie dał satysfakcjonującej odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według ych wzorów mój athlon 2000+ na FSB 166 i mnożniku 10 (czyli 1666 MHz - zero o/c) miał PR 1899 czyli totalne nieporozumienie.

według wzory na FSB 133 wyszło mi 1999 czyli ok. z tego wynikałoby, że podwyższenie magistrali do 166 i zmniejszenie mnożnika obniża wydajność.

wiem, że dla FSB 166 to są wzory dla bartonów bo one przy niższym taktowaniu majwyższe PR ale ... :!: DARUJ SOBIE :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według ych wzorów mój athlon 2000+ na FSB 166 i mnożniku 10 (czyli 1666 MHz - zero o/c) miał PR 1899 czyli totalne nieporozumienie.

według wzory na FSB 133 wyszło mi 1999 czyli ok. z tego wynikałoby, że podwyższenie magistrali do 166 i zmniejszenie mnożnika obniża wydajność.

wiem, że dla FSB 166 to są wzory dla bartonów bo one przy niższym taktowaniu majwyższe PR ale ... :!: DARUJ SOBIE :!:

Tu jest potwierdzenie ze wzór tyczy sie thoroughbredów

http://www.google.pl/search?q=cache:uKrP9t...&hl=pl&ie=UTF-8

 

Analiza w artykule brzmi wiarygodnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...