Skocz do zawartości
Marecki

Czy warto ściągać Mandrake'a 9.2 Beta?

Rekomendowane odpowiedzi

Swoja przygodę z linuxem rozpocząłem od Knoppixa 3.2. Jak narazie oczekujeę od tego systemu by działała w nim przeglądarka www, mp3, gadu-gadu i tlen oraz odpowiednik DC++. W Knoppixie np. mam problemy z poprawnym wyświetlaniem stron www (ustawiałem odpowiednie kodowanie znaków) - literki są niekiedy za małe i czcionki są brzydsze niż w Windowsie. Zainstalowałem dcgui - odpowiednik DC i przy wejściu na hub gdzie jest ponad 5000 ludzi program nie wyrabia strasznie mieli dyskiem i "wiesza się". Tam gdzie było mniej użytkowników to jakoś działało ale bardzo wolno. Jak uważacie czy np. w Mandrake'u będzie lepiej? Czytałem opinie, że to dobry system dla początkujących. Warto ściągać tą nową wersje beta http://www3.mandrakelinux.com/pl/92beta.php3 czy lepiej sprawdzoną 9.1? Mam tylko SDI więc ściągnięcie 3 CD to 3 dni i nie chciałbym ich zmarnować. Może jednak powinienem zostać przy Knoppixie i powalczyć z nim jeszcze trochę czy z Mandrakiem bedzie mi łatwiej poznawać linuxa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem wyżej do czego narazie potrzebuję linuxa. Chcę zamiennika Windowsa niezbyt skomplikowanego w użytkowaniu. Nie mam czasu by czytać godzinami setki manuali bo tak się można szybko zniechęcić. Co miałeś na mysli pisząc "jakieś prawdziwe distro"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tym powiedzcie mi, slackowcy, czym sie rozni jadro mandrake od jadra slackware, zwlaszcza po kompilacji pod sprzet ? , czy to ze mandrake ma dziwne i bardzo zle konfiguratory graficzne wyklucza go calkowicie? Ja staram sie wszystkie programy kompilowac, RPM to ostatecznosc, pozatym nie uzywam konfiguratorow, bo sa niedopracowane i robia duzo balaganu, wszystko konfiguruje z palca. A teraz inne pytanie, czy mdk nie da sie uporzadkowac, tak jak jest to w slackware ? czy poczatkujacy uzytkownik nie zniecheci sie do linuxa po probie zainstalowania slacka i cos mu tam nie wyjdzie? czy lepiej zainstalowac mdk i uczyc sie jak sie je linuxa na dzialajacym systemie, niz odrazu wylozyc sie przy instalacji slacka ?

wiem, ze opanowaliscie slacka w takim czy innym stopniu, ale powiem Wam ,ze jestescie nietolerancyjni wobec poczatkujacych/uczacych sie ludzi, nawet powiem ze jestescie pogardliwi w stosunku do nich. Kiedys czytalem i widzialem tu jak jeden z forumowiczow napisal ,ze nie jest tu po to by odpowiadac kazdemu na glupie pytania, moze to i prawda, ale w takim razie po co on wogole odpowiada? jesliby taka droge objac to w zasadzie wszystko jest w README. wiec panowie spece, zrobcie sobie podpis CZYTAJ README I NIE ZAWRACAJ MI [gluteus maximus], i walic te posty z podpisami na kazde pytanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Echh kurde no nie znowu moja glupia chec na odpowiedz wygrala :( Powiem ci ze ja Slacka instalowalem 2 miechy po moim zainteresowaniu sie linuxem i o dziwo wszystko mi dzialalo a instalacja sie nie wywalila ,a co ja jestem szaman jakis czy mlody bóg :lol: Ale tak czy siak Slack na dluzsza mete jest meczacy dlatego przesiadlem sie na Gentoo. A co do graficznych konfiguratorow nic do nich nie mam bo sam czasami urzywam np. np manuconfig podczas kompilacji kernela ;) ;) Ale jednego nie powiem o graf. instalatorach to tego ze naucza cie obslugi systemu i tu jest pies pogrzebany jak ktos chce sie NAUCZYC linuxa to mandrake czy rh mu nie pomoze w tym . Dzieki niemu zaaklimatyzuje sie ale nie nauczy i tyle . Oczywiscie mozna robic tak jak ty i dzieki Bogu ze tak mozna bo na tym polega linuks ze mozesz robic co ci sie podoba 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem jest zlozony.

Apropos roznic miedzy dystrybucjami. Sa dwie szkoly. Jedna mowi "do it hard way", czyli zadnych wizardow, zadnych pomocy przy instalacji a tylko obcowanie z prostym instalatorem, fdiskiem i tak dalej. Druga mowi, zeby te pierwsze kroki uczynic maksymalnie prostymi i zeby uzytkownika wspomagac. Obie maja swoje wady i zalety. Dzieki drugiej na przyklad latwiej Linuxa do biur przeniesc. Dla poczatkujacego uzytkownika w zasadzie nie ma znaczenia, ktora droge obierze. Grunt, zeby wyrazal zainteresowanie systemem juz zainstalowanym, zeby poznawal jego architekture i sposob dzialania. Jesli bedzie ciekawy, to zainteresuje sie takze instalatorem i wszelkimi pomocami i bezie dociekal, co jak i gdzie. Z czasem, gdy uzytkownik nabierze doswiadczenia i wiedzy, roznice stana sie bardziej widoczne i sam bedzie mogl wybrac to, co mu najbardziej odpowiada.

 

Co do pytan na forum i odpowiedzi... Po jakims czasie da sie zaobserwowac lenistwo ludzi. Linux niejako stal sie moda, kazdy chce go miec, zobaczyc, bo gdzies zobaczyl ladne screenshoty, bo gdzies sie naczytal o nim. Jednak czesto na takich chwalacych artykulach sie konczy i brakuje checi, zeby przed instalacja poczytac chocby dokumentacje instalacyjna, ktora ma praktycznie kazda dystrybucja. I zaczynaja sie pytania na forum. Ludzie nie chca szukac rozwiazan sami, nie chca sie zetrzec w rownym boju z dokumentacja, z archiwami grup dyskusyjnych, z google. Prosciej przeciez zapytac na forum, niech mnie za raczke poprowadza. Przeciez wybralismy ten system, aby go poznac a nie aby wszyscy dookola nam mowili, co jak zrobic. Zgadzam sie, ze czasem trzeba zapytac, ale naprawde czasem warto najpierw zajrzec na google czy uzyc Szukaj, bo odpowiedz mozna znalezc w ciagu kilku minut i nie trzeba czekac czasem dnia na niekoniecznie dobra odpowiez na forum. Czasem potrzeba odrobiny checi i cierpliwosci i rozwiazanie sie znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...