Skocz do zawartości
fireblade3

Heatpipes

Rekomendowane odpowiedzi

Heatpipes - miedziana rurka wypelniona ciecza o niskiej temperatorze wrzenia... - caly czas mysle nad cichym chlodzeniem - spodobala mi sie obudowa zalman tnn 500a - i teraz kilka pytan dotyczzacych samych heatpipes...:

1. Jaka ciecz zastosowac?

2. Ile tej cieczy? (do pelna czy moze jakas okreslona ilosc np 50%)

3. Jaka grubosc scianek? (czy to nie ma wiekszego znaczenia)

 

Ogolnie wykonanie obudowy o ktorej mowa wyzej to pryszcz bo scianki mozna zrobic z duzego bloku aluminium z wyfrezowanyi kanalkami (dzien roboty przy frezarce)

Problemem sa same heatpipes i pozniej ich ilosc ale to sprawa na pozniej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No... :? mnie też temat interesuje... Bezgłośna obudowa - to jest to. Tam w tych rurkach jest podobno rozpręzona para wodna pod tak niskim cisnieniem że wrze już w 30st.C??? (ale o so chodzi - to nie wiem...). W dużych radiatorach wierci sie czasem kanały i wypełnia wodą w celu zwiększenia rozpływalności cieplnej....

 

A moze by tak bez hp??? Przykręcić płytę procesorem do radiatora o wymiarach bocznej sciany obudowy (hmmm... gniazda PCI i AGP trzeba by jakoś przenieść na druga stronę płyty i wtedy wszystko miałoby gabaryty podobne jak obudowa mini-atx) :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

viod ale jest taki problem ze ten topic ma za wiele stron aby go czyatac (ja kiedys poleglem przy cos kolo 12 i tu poszanowanie na berkuta i sorry ze nie mam odwagi czytac dalej) - Z radiatorem bezposrednio na cpu - bz heatpipres jest takie problem ze po 1 trzebaby go robic z bardzo duzego kawalka miedzi/aluminium (pierwsze raczej odpada ze wzgledu na cene) i wiazaloby sie to z gosztami i problemem znalezenia czegos tak duzego... rozprezona para wodna?? ciut ciezko.... po pierwsze to musialaby byc to po prostu woda (bo i tak sie skropli) w nieduzej ilosci a pozostala ilosc powietrza rozprezyc (czyli odessac znaczna ilosc) ogolnie wykonalne choc nielatwe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejo ale jak panowie mowia ze eter wrze w temperaturze 30 stopni -to eter nie jest problemem - rurke planuje nagwintowac od srodka i bolec dlugosci 5-7mm nagwintowac po zewnatrz - tylko jak ten eter tam wprowadzic - przecierz on bardzo szybko patruje - ile go tam nalac (w formie plynnej) i jakie cisnienie okolo uzyskac...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem "po polsku' i w miare prosto jak dziala heat pipe.

 

Wyobraz sobie rurke, 10cm dlugosci, 10mm srednicy, z zaslepka od strony procka i zaworem seriwosym od 2 strony.

 

Stoi to cudo pionowo na procku i jest napelnione odrobinka freonu (badz tez np. butanem- to takze freon, R600). Jest go akurat tyle ze na dnie tej rurki zawsze jest go troche. I teraz tak:

W srodku stabilizuje sie cisnienie na pewnym poziomie, zalezne jest to od temp. i rodzaju uzytego gazu. Kiedy dostarczasz cieplo (do podstawy) freon na dnie zaczyna wrzec, podnosi sie cisnienie par w tej rurce. Cisnienie podnosilo by sie dalej jednakze gorna jej czesc jest chlodzona tak ze na gornej jej czesci gaz skrapla sie i splywa spowrotem na dno gdzie moze znowu parowac. jest to zjawisko podobne do wrzenia wody w garnku gdzie jak zakryjemu go pokrywka to woda skrapla sie na niej i splywa spowrotem na dno.

 

W praktyce heat pipe mozna zrobic majac rurke miedziana, zaslepke, zawor serwisowy i puszke sprezonego powietrza do kompa+ potrzebna jest nam waga zeby wiedziec ile freonu jest w srodku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ejo nie chodzi mi o zasade dzialania heat pipe tylko o sama tabelke - jak dziala heat pipe to wiem - chodzi o to ze jakos nie moge rozgrysc tej tabelki (moze za malo jeszcze wiem :) - w koncu mlody jestem :P ) - zalozmy ze mam temperatore -5stopni (sadze ze cos kolo tego jest w zamrazarce)- i possiadam gaz jak wyzej (w tabelce) i teraz jakie cisnienie powinienem zapodac gazu aby bylo go optymalnie duzo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze 2 pytania czysto teoretyczne zanim zaczne robic:

1. Czy w ogole cisnienie gazu jest istotne czy moge to zrobic na oko (bo jezeli nie to dzis sie za to nie wezme)- na oko dopoki bedzie chcialo isc :)

2. Czy zastosowanie butanu jest do konca bezpieczne ( czy ladunki elektrostatyczne nie moga doprowadzic do wybuchu....)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym ciśnieniem na oko, metodą prób i błędów. Ja popróbuję z H20, freonem i butanem. A jak obniżyć ciśnienie w rurce, taka pompka jakiej używa się do usuwania powietrza z butelki z winem własnej roboty, wystarzczy (koszt ok. 45zł) ? Może są jakieś inne domowe sposoby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:? No właśnie... a butan nie zrobi bum??? Jaką ma temperaturę zapłonu. Eter rozpręża się chyba nawet bardziej niż butan...?

 

Takie radiatory z hp jak pokazany na stronie wskazanej przez "killah" robi właśnie Fischer - www.fischerelektronik.de (ma dystrybutora w Polsce - ale zapomnałem jak sie ta firma zwie).

 

Hp ma transportować ciepło do odległego radiatora, który i tak powinien być jak największy... Więc gdyby tak przykręcić procesor do takiego wielkiego radiatora to hp byłby moze niepotrzebny - no może byłby potrzebny wewnątrz podstawy takiego radiatora??? W zasadzie wiadomo jak powinien wyglądać radiator żeby był max. wydajny - tylko jak go przykręcić do procesora? :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalepszym rozwiązaniem są tu perfluorowane węglowodory aromatyczne (nie ragują chemicznie, tem wrzenia ~36 - 49 st) są nimi wypełniane niektóre superkomputery :/ kiedyś usłowaliśmy uzyskać ten shit na laboratorium w instytucie, ale trzeba by zajebiście drgogiej instalacji, a IBM liczy sobe $23 z litr :(((

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy nie zastanawialiście się nad tym heatpipe'em.

 

przecież u większości z nas wentyl z tym wynalazkiem stałby na boku, więc płyn pod wpływem grawitacji byłby na dole ...

 

myślałem też o rtęci, która sie mocno rozszerza pod wpływem ciepła

 

mogę się mylić - ostatnią lekcję fizyki miałem 13 lat temu ;-)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...