Skocz do zawartości
Theriel

PORADNIK OŁWERKLOKERSA !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Dopiero zaczynam swoją podróż z Overclockingiem...

 

Mam

-płytę Epox EP-4BEAV,

-Kingstone 1GB RAM (2x 266MHz 512MB DDR),

-Intel Pentium IV 2,02GHz (Northwood),

-Winfast GeForce 3 TiT 500.

-chłodzenie standardowe

 

Moje pytanie - co wg was można (warto/przyniesie jakieś korzyści) podkręcać, jeżeli ktoś próbował już przetaktować procesor P4 2,02 to prosiłbym o pochwalenie się "do ilu" dało rady.

Oraz jeszcze jedno - jaki wiatraczek w moim wypadku polecacie kupić?

 

P.S. Wiem, że dużo zadaję pytań, ale - co i w jakiej kolejności wymieniać w komputerze ?

 

Chciałbym dodać, że raczej wykluczam "ekstremalne" podkręcanie, gdzie jest 50% szansy, że coś się przegrzeje, bo (jak już mówiłem) dopiero zaczynam podróż z podkręcaniem...

 

Z góry dziękuję za każdą radę i pozdrawiam

Theriel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. zalman 7000cu , coprawda kosztuje kolo 200,- ale jest wart swojej ceny. mysle ze za duzo z tego nie wycisniesz , bo to wsio to za szybkie niestety nie jest:/ ale sprobowac zawsze warto.

przy dobrym chlodzeniu i zasilaczu sadze [ale tylko sadze] ze 2,4-2,5 wycisniesz z proca. a najlepsze do chlodzenia jest wc albo fc:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. na poczatek to wymienilbym mobo-> plyte glowna. i do tego ofcoz proca. najlepiej to wszystko z tego co wymieniles... serio

napisz mi dokl. co bys chcial a ja sprobuje cos doradzic[proc,ram,grafa itd] i ofcoz ile masz na to kasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. jakbys opylil to co masz to mysle ze z 1500 bys wyciagnal.. a chcesz amd czy intela? jesli amd to mobo+proc mozna kupic juz za 900,- ->soltekSL-75FRN2-L + bartek 2500+ box --> to mobo daje dobre mozliwosci oc. grafe narazie bym zostawil az potanieja i potem np 9700pro lub nawet 9800pro. ddry wzialbym OCZ albo twistery twinmosa . chociaz jesli bys bral amd to dual za wiele ci nie da. wystarczy pojedyncza kosc 512 ddr400 lub wiecej.

 

zreszta popatrz sobie na ceny w www.sirius.pl i poszukaj na forum sprzet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Intel - z przekonania.... więc prosiłbym o zestaw pod niego ;). Nie orientuję się ostatnio w sprzęcie, wiec pytanie jak tam miejsca pod procek, czy dawno nie bylo 'nowszych' ? Tak jak robilem z HDD - kupilem SATA, bo to 'standard wchodzacy dopiero' i mam pewnosc ze zaden przeboj przez nastepny rok nie wybije go z pracy.... cos w tym stylu chcialbym zrobic dla plyty glownej.... wiesz - jezeli ma wyjsc nowa seria pentium za miesiac-trzy (lub inny 'normalny' czas), to wole poczekac... a nie kupywac co 4miechy nową płytę główną.

 

Do czego ? praca biurowa w moim wykonaniu: gram w wolnym czasie, ogladam filmy na dvd (dużo), filmy robione przez kolegów, piszę programy, grafikę maźnę w Photshopie lub w miarę możliwości 3dsmax, w/w rzeczy z grafiki często na potrzeby filmów oraz fotografia - moja pasja, obróbka komputerowa, sporo mb dziennie leci przez komputer (jak na moje łącze 500/400 d/u to dosyc sporo)... a poza tym to słucham muzyki na moich skromnych Creativach 5.1..... no i pozostale 'rutynowe' czynnosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. z intelem to ciezko bedzie z kasa. a niedl. ma wyjsc prescott [ niedl? hm.] w kazdym razie gdzies kolo marca przyszlego roku. to to bedzie machina.. a amd tez jest b.dobry.gdybym mial wybierac to wybralbym chyba amd ale jak zajmujesz sie obrobka graficzna to jesdnak intel. ja bym ci proponowal p4 2,4ht + jakas MSI z i865pe albo i875. ja mam coprawda tego epoxika ale widzialem o wiele lepszego gigabyte'a tyle ze za prawie 1k:/

hm.. a poza tym z tego starego tez mozesz co nieco wycisnac.. ti4200 dobrej firmy i troche oc procka i juz powinno ladnie chulac chociaz ht to fajny i przydatny bajer , nie powiem.

polukaj ceny na www.komputronik.pl i ew. www.proline.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mhm ok, to z procem w takim razie (co za tym idzie - z plyta glowna) poczekam do nastepnego roku.... heh więc z wydatkami wynika z tego ze sie wstrzymam i uzbieram na cos mocniejszego na nowym ukladzie - a jeżeli chodzi o pokręcanie ? Wiesz może czy gdzieś jest jak podkrecic P4 2,02nort ? Szukałem via google ale wywaliło mi masę info odn. sklepów i overclockingu wszystkiego ale nie Pentium....(heh, najlepiej pl, ale eng w ostatecznosci moze byc...)... a jak wygląda sprawa w kartach graficznych ? (nie podkręcanie ale kupywanie :P)

 

P.S. Dziękuję za wszystko co do tej pory powiedziales, naprawde bardzo mi pomogles!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe , milo mi

podkrecac jest b.latwo. najlepiej w biosie. szukasz zakladki bodajze cpu health [przyn. ja taka mam] i tam mozesz zmieniac fsb . ale jak chcesz podkrecac to najlepiej zainwestuj w inne chlodzonko. np zalmanik 7000cu jest b.wydajny , praktycznie najwydajniejszy cooler na rynku.

a co do graf to polecam ti4200 . coprawda w dx9.0 nie jest dosc szybka ale w dx 8.0 jest b. szybka , szybsza niz niejeden radek 9500pro. widzialem jak ktos uzyskal 14k w 2k1se na wlasnie ti4200. a ta karte mozna juz dostac ponizej 500 ,- wiec mysle ze jest warta uwagi.

ps. jaka max szyne pamieci obsluguje twoja mobo? jesli wiecej niz 266 to mysle ze warto zainwestowac w 1 kosc 512 np 333mhz , i sprzedac ten 1gb 266mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rout - a czy myslisz ze gdyby plyta moja obslugiwala wiecej niz 266 to bym kupil 1gb takowej pamieci.... ? Lipa, na 266 sie swiat konczy. Btw, mam jedno pytanie - mozesz opisac konkretniej jak podkrecac ? tj, ile dac na poczatek (po wymianie wiatraczka) jak sprawdzic czy wszystko gra i kiedy powiedziec 'dosc' ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. wiesz, sadzilem ze kupiles 266 bo akurat takie byly w sklepie/na takie cie bylo stac. hm.. zanim jeszcze wymienisz wiatrak sproboj podkrecic na tym co teraz masz. zwiekszaj stopniowo , np o 50mhz i patrz na temperatury proca. jesli znaczaco sie podwyzszy tzn ze czas wymienic chlodzenie. do mierzenia temp. polecam speedfana.

ps. pamietaj ze przy podkrecaniu musisz zwiekszyc napiecie na cpu. zwiekszaj stopniowo. np 250mhz-> 0,2V itd. az osiagniesz pelna stabilnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie , z tym napieciem to nie ma zasady. ja tylko podalem przyklad.

najlepiej to zalman 7000a cu. ma radiator miedziany , czyli lepsze odprowadzanie ciepla. wazy co prawda 0,7kg ale jest najlepszy. gdybym mial tylko kase , nie zastanawialbym sie:P moj p4 chodzil na 3,2 z napieciem o 0,2 wyzszym , w tym nie ma reguly. musisz sam poeksperymentowac :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm.. dokladnie. jak sie nie odpali tzn ze to jest jego maximum albo za male napiecie. wtedy pozostaje ci tylko reset biosa i od nowa. jesli zamierzasz podkrecic o wiecej niz 150-200 mhz to powinienes sie z liczyc z podniesieniem napiecia. przyn. u mnie tak jest ze tyle daje rade na defaultowym , wyzej nie sprawdzalem.

ps. jakie max napiecie mozesz dac na cpu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm to ja jeszcze jedno, dosyc lamerskie pytanie - aby sflashowac bios trzeba:

1. przelozyc klocek z pozycji 1-2 na 2-3 i z powrotem

2. przelozyc klocek z pozycji 1-2 na 2-3, odpalić komputer, wyłączyć komputer, przełożyć na 1-2.

 

Krótkie pytanie, która wersja (1 czy 2) jest prawidłowa ? A może coś innego ? :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam panów, wydaje mi się, że z tym "klockiem" to chodzi o zworkę na mobo i nie chodzi o sflashowanie (czyt. wprowadzenie nowej wersji biosu) tylko o reset (czyt. przywrócenie ustawień fabrycznych) :wink: Jeśli chciałeś go zresetować to tak jak napisałeś w punkcie drugim a jeśli chciałeś sflashować to tak jak kolega rout napisał. A jeśli zajmujesz się profesjonalnie grafiką to najlepszą kartą do Twojego kompa byłby chyba Matrox Parhelia A128 jednak taka karta kosztuje powyżej 1500 złotych (Cena bardzo adekwatna do jej mozliwości obróbki i renderowania grafiki i jakości obrazu, karta posiada nawet specjalne dodatkowe oprogramowanie (pluginy) dla Photoshopa, które dodatkowo wspomagają współpracę programu i karty).

Co do podkręcania to:

RAM - FSB i timingi w biosie jak napisał rout

CPU - stopniowo podkręcać FSB, jak nie wstanie to zwiększyć napięcie, ale nie przesadzająć żeby nie usmażyć jądra, po zadowalającym podkręceniu przetestować np 3DMarkiem (jeśli wszystko ok to ok :wink: jeśli wystapią problemy (zwiechy itp) to albo procek ma jeszcze za małe napięcie albo jush osiągnął swój max :wink: cały czas monitorować temp)

Grafa - Co do podkręcania grafy, to ja jestem zwolennikiem RivaTunera (nazwa myląca bo program sprawdza się znakomicie na wszystkich kartach z chipsetem nVidii) Stopniowo zwiekszać częśtotliwość taktowania Rdzenia (o 5 MHz) i pamięci (o 10 MHz) i po zastosowaniu zmian sprawdzić czy są tzw artefakty (czyli czy obraz jest normalny czy pojawiają się obiekty których nie powinno być) również testować 3DMarkiem, jeśli wystapią artefakty to zmniejszyć taktowanie rdzenia/pamięci do poprzedniego wolnego od artefaktów ustawienia. Jeśli artefakty nie wystąpią to można dalej zwiększać częstotliwości. Co 3 - 5 zmian jeśli chcesz podkręcać dalej to zalecany zapis ustawień i reboot kompa. Powodzenia 8)

To tak mniejwięcej, ja mam inny sprzęt ale myśle że rady mogą się przydać :) Jak coś źle napisałem to mnie poprawcie :wink: Peace 8)

PS. Crative 5.1 to wcale nie są takie skromne głośniki, ja jestem z nich baaaaardzo zadowolony. Nienajdroższe a dobre :wink:

PS2. rout słabo z tym 3dMarkiem; znajomy z sieci ma duuużo więcej na GF3Ti ale komp oparty o nForce'a i XP1700+ Tu masz linka - ponad 12k w 3DMark2001se

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rout - co rozumiesz poprzez "pełną stabilność" ???? Podkręcilem na wstępie z 2 na 2,36, napięcie chyba o 0,04 zwiększyłem, w kazdym badz razie niewiele i moja temperaturka procesora podczas 'zwyklej pracy' (czyli np: surfowanie po internecie, pisanie tego tekstu itd. czyli nic co nie przeciaza procka) siega 32C....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...