Skocz do zawartości
TwiN

Kolumny, wzmacniacze, CD - wszystko o audio

Rekomendowane odpowiedzi

Paradigm za 4tys zł - to pewnie będzie model PW-2200. Cóż - generalnie używanie subwooferów w bloku (bo chyba chodzi o mieszkanie w bloku) jest delikatnie mówiąc nieetyczne :), mając na uwadze to, że ktoś mieszka za ścianą. Ten przypadek jest już zupełnie skrajny - bo taki potwór potrafi narobić hałasu na cały budynek i IMO stosowanie go w tego typu lokalu to "lekkie" nieporozumienie. Połowę tańszy model PS-1200 wprawia w drżenie wszystko co się da - (i to w 30m2 i więcej) - co dopiero tamten. No ale mówiłem już wielokrotnie - "De gustibus non est disputandum".

 

Model referencyjny Paradigma - Servo-15 http://www.paradigm.ca/Website/SiteReferen...ServoSpecs.html z uwagi na protesty innych wystawców przestał byc prezentowany na Audio Show w Warszawie. Trzeba jednak przyznać, iż wrażenie z jego odsłuchu jest niezapomniane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jeszcze nie jestem w klasie maturalnej i do końca roku zostało 6 tygodni. Narazie chce się pobawić w 5.1, słyszałem u kumpla jakieś Logitechy za 400zł i brzmi to wypasiście (ale raczej tylko w filmach/grach).

 

Kolumny które kupię (jak zdam ;) ) będą stały w 17m2 więc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcem zaczac skladac kino domowe. Narazie kupic 2 kolumny i amplituder ) Chodze po stronach internetowych i chodze i znalzlem kilka opcji : b&w 602, paradigm monitor 3 v.3 lub v.2., Tannoy m2, Cabasse Antiqua 220. Narazie przez dlugi czas bede mial tylko te 2 kolumny dopiero puzniej cos do nich dokupie, maja mi sluszyc glownie do sluchania muzyki, kino domowe to tak przyokazji. Pomozecie mi sie zdecydować ?. No i do tego np AMPLITUNER-DVD KODA DRA-660(pisze ze ma na wyjsciach moc 5x30w +60w, a glosniki maja 100w kazdy , wiec wystarczy takie dvd? czy wzmaczniacz jakis potrzebny, narazie beda w pokoju 17m2 ale moze puzniej beda w wiekszym) p.s. Warto kupywac uzywane glosniki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli do słuchania muzyki to zapomnij o amplitunerze i kup wzmak. Za te same pieniąze dostaniesz 2 razy więcej jakości, ( bez żadnej przesady!). A i w kinie 2 kolumny się dobrze sprawdzą.

 

Kolumny które wybrałeś są świetne :) nie znam tylko tych Cabasse ale pozostałe to dobry wybór.

 

Amplituner dvd... generalnie jeszcze gorzej :) najlepiej kupić osobne klocki, jako źródło na początek możesz podłączyć jakiegoś discmana.

 

Z tanich DVD polecam marki Manta (tak!) Tylko musi być to model 001! Podobno bije nawet dobre odtwarzacze cd - cena 300 zl.

 

Dla przyszłych atakujących http://audio.lukar.net/UwagaDVD_Manta_0021...077.html#bottom :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O czym ty piszesz :evil: nawet budżetowy odtwarzacz DVD przenosi 25 Hz chyba jedynie według producenta - do "prawdziwego " przenoszenia takich czestotliwosci potrzeba znacznie droższego sprzętu. Nie mam pod ręką żadnego wykresu, ale poziom głośności spada nawet o kilkanaście decybeli - przetestowane rzetelnie na odtwarzaczu CD w pianocrafcie...

 

Skąd niby ta teoria ?. Pasmo przenoszenia w odtwarzaczu CD/DVD może być nawet 5Hz - 20kHz i to bez najmniejszych problemów natury technicznej - przy (+/- 0,5dB). Dla wzmacniacza podobnie - wersje cyfrowe starują nawet od 0 Hz (bo wyeliminowano w nich kondensatory wyjściowe). Z elektrycznego punktu widzenia nie jest to wielkie wyzwanie. Chyba mylisz to z pasmem przenoszenia po stronie elektro-akustycznej. Poza tym w jaki sposób to testowałeś ?.

 

Testowałem uszami 8) przy użyciu specjalnej płyty testowej z nagranymi dźwiękami o rosnącej co kilka hz czestotliwości. Używałem słuchawek Technisca bo kolumienki w pianocrafcie nie przenoszą według producenta 25 hz ( chociaż dźwięk się jakiś wydobywa). Poniżej 35hz dźwięk był cichy, mdły i stłamszony, właściwie to w ogóle go nie było.

 

Oczywiście nie jest to test obiektywny , ale jak będe miał chwilke czasu to spróbuje spiąć mój odtwarzacz z kartą dźwiękową i zrobie test w RMAA może wtedy będzie większa jasność.

 

Poza tym filmy mają jak wiadomo dźwięk w DD :) które jest formatem stratnym i to bardzo stratnym bo stopień kompresji wynosi aż 12:1.

 

Zgadza się. Dokładnie wygląda to następująco :

Pełny nieskompresowany sygnał 5.1 wymaga transferu rzędu 5 Mb/s (6 kanałów x 48kHz x 16bit = 5184 kB/s)

Transfer w Dolby Digital AC-3 ustalony jest na stałym poziomie 384 kB/s - stąd widać iz kompresja wynosi ponad 1:13.

Nie interesuję się na tyle tymi algorytmami, by odpowiedzieć dokładnie na to pytanie - natomiast wiadomo iż dźwięk skodowany w DD pokrywa pełne pasmo 20Hz-20kHz. To co jest wycinane niekoniecznie musi być akurat skrajnymi czestotliwościami - bardzo często to raczej szybko zmienne fragmenty muzyczne (wyższe częstotliwości) podlegają kompresji - gdyż ucho ludzkie ma również tendencję czysto inercyjną (podobnie jak oko) - nie potrafi rozróżnić szybkiej zmiany - i wspominane dzwięki mogą być z powodzeniem wycięte bez wielkiej szkody dla całości brzmienia.

 

Oczywiście zastosowąłem pewnie skrót myślowy :) dla wszystkich jasne chyba jest że algorytm nie działa robiąć CIACH! poniżej 50Hz i powyżej 16Khz. :) Jednak do tego kompresja się w zasadzie sprowadza - i jak pokazuje praktyka największą wadą skompersowanych plików jest brzmienie wysokich tonów i niedobór basu (a "dodawanie" basu eqalizerem w winampie to już inna bajka) :).

 

Wnioski:

1. Na płytach z DD raczej nie uświadczysz 25 hz (sytuacja zmieni się w DTS)

2.Nawet jak coś przejdzie przez sito kompresji to i tak nie wydostanie się z odtwarzacza - a już na pewno nie w świadomie słyszalnej postaci :)

Pozdrawiam

 

-1). Nie byłbym tego taki pewnien. Nie wiem dlaczego akurat 25Hz miało by być nie do przeniesienia ?. Co innego sprawa odtworzenia tego przez głośnik. Mówię oczywiście o konkretnym poziomie SPL - bo wiele kiepskich subwooferów deklaruje się, że przenoszą nawet od 20Hz :) (nie wspomniane tylko przy jakim spadku dB).

-2). O tym pisałem wcześniej.

 

Nigdzie nie pisze że jestem tego pewien :) ale zrobiłem testy i 25 hz nie ma więc cos jest na rzeczy. Zresztą wystarczy przejrzeć pomiary przeciętnych kart dźwiękowych ( a ich teoretyczne przynajmniej wyniki dawno dorównały stacjonarnym odtwarzaczom) żeby zwątpić w swobodne i nieograniczone przenoszenie takiej czestotliwości. No i kompresja robi swoje :) O możliwości odtowrzenia przez głośnik już nawet nie mówie ;-)

 

Wracając do głównego wątku. Czy wstawienie subwoofera do 16m2 jest pozbawione sensu czy nie - to jest kwestia gustu. Jednym może się to wydać dziwne - innym nie. Najważniejsze jednak by podobało sie właścicielowi. Wiadomym jest fakt, że najtańsze subwoofery są nastawione tylko i wyłacznie na robienie czegoś co oględniemożna naazwać - "łubudubu". Jednak przytoczony model SW1000 jest akurat wart polecenia, gdyż reprezentuje dobry poziom w kategorii "jakość/cena" a odpowiednio ustawiony nie zmieni się w małego chuligana.

 

Nawet jeśli nie dać wiary w ww dane to i tak łatwo stwierdzić, że rozciagnięcie pasma w dół jest naprawdę słyszalne - czy to słuchając AudioCD czy oglądając filmy (oczywiście w DD).

 

PS. Oczywistym jest, iż najlepszym kryterium wyboru sprzętu jest własne ucho. Opinie innych moga tylko pomóc w "zacieśnieniu" obszaru poszukiwań. Niemniej zachęcam do słuchania.

 

Pozdrawiam i sorki za przydługi post :).

 

No i tu sie zdecydowanie z tobą zgadzam :) a no i mi też się puenta podoba :D Jest to niewątpliwe rzecz gustu (chyba ze sie mieszka w bloku ) jeżeli właścielowi będzie brakować basu ( w co wątpie przy paradigmach) to po prostu kupi suba.

 

Pozdrawiam i sorry że troche zamarudziłem z odpowiedzią, ale nie samym kompem człowiek żyje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie no kino domowe to tez dobra zecz, znalazlem taki wzmaczniacz/amplituder ma 100Wx6 moze taki bedzie dobry ?troche drogi ale

http://polpak.com.pl/koda_show_prod.php?show=av505.

 

nastepne pytanie ile miewiecej kable kosztuja zeby podlaczyc glosniki i wazne zeby te kolumny podstawkowe byly na podstawkach, czy moga sobie na segmencie stac :)

 

A tutaj jest link do tych cabassow http://www.hi-fi.com.pl/index3.asp?strona=...full.asp&idt=38. Pewnie sie zdecyduje wlasnie na nie bo to ferancuska firma i po wejsciu do uni powinny spaść ceny z nich :) Jesli tak sie nei stanie to biore te b&w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sluchaj pomysl sobie tak, co bedzie lepiej zrobione (za taka sama kwote) wzmacniacz stereo ktory ma tylko 2 kanaly i jest bez wielu "bajerow" czy przybajerzony ampli 5.1 ? a co do kabli i standow. Narazie mozsz jechac na zwyklych miedziakach (tak zaraz mnie za to zjedza :>) a kase z kabli doloz do wzmaka/kolumn/standow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wielka i zadna :> to zalezy jeden slyszy, drugi nie ... nie jestem ekspertem w dziedzinie kabli bo mialem tylko miedziaki sonic linki 75 i teraz mam cordiale 225 i jestem zadowolony (a cordiale to na pewno nie hi-fi :D )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiadome ze lepiej bedzie gral wzmaczniacz sam. Ale widze wzmaczniacze sa za ok 600zl to jak kupie ten amplituder dvd z wzmaczniaczem w sobie za 1300zl to chyba nie bedzie ruznicy. To czy ja chcem miec mozliwosc sluchania na tym kina domowego to mowie ze tak. ale pytanie jest takie - czy kupic osobno dvd + wzmaczniacz, czy samo dvd z dobrym wzmaczniaczem, a jesli ta druga opcja to macie linki do takich w sensowynych cenach do 1300zl ?.

A propo kabli ja nawet nie wiem ile kosztuja te miedziaki? 6m bede musial kupic. Moze ktos powiedziec?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup osobno dvd i wzmacniacz, a miedziaki kosztuja po 1PLN za metr :D ewentualnie mozesz na poczatek sie porwac na cordiala (6PLN za metr) albo kupic od uzywkownika o nicku Kwiecień Jego ast75 (za 2*2,5 metra chcial AFAIR 50PLN, to b. uczciwa cena)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roznice w kablach slychac. I to wyraznie. Testowane na kumplach i kolezance co z kompa mp3 tylko. Jako mlody adept hifi mialem na razie do czynienia tylko z:

- zwyklym kabelkiem

- vdH D300 MkIII Hybrid (okolo 300 zl)

- TaraLabs Prism 1100i (okolo 300 zl)

- Acoustic Zen Wow!! (ponad 1000 zl)

- Transparent MusicLink Plus (okolo 1300 zl)

 

vdH mial fajny, cieply basik, wyraznie slyszalne zwlaszcza z porownaniu ze zwyklym kablem i Prismem. Prism 1100i zapewnil przyzwoity poziom dzwieku, jednak bez zadnych specjalnych zachwytow. Acoustic Zen to porazka - slychac szumy, poza tym dzwiekowi wyraznie czegos brakuje. Transparent jest za to bardzo cieply i przejzysty. Szeroka scena dzwiekowa, muzykalnosc i szczegolowosc. I tego kupilem. Uzywany 3 letni za 750 zl.

Moj system to NAD C541, Melos SHA-1, Sennheiser HD575

Obecnie mam pozyczony kabel zasilajacy Transparent PowerLink Plus, ale moim zdaniem roznicy miedzy nim, a tym od mojego zasilacza (Antec TrueBlue 480W) nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ech, z tymi kablami to kosmos wielki. Faktem niezaprzeczalnym jest, ze dobre kable cenowo sie zaczynaja tam, gdzie zazwyczaj konczy sie nasz budzet na dany klocek :-) Kwestie brzmieniowe to sprawa drugorzedna. W grach komputerowych czy przy ogladaniu filmow znaczenie kabli okreslilbym jako marginalnie marginalne. Przy odsluchach muzyki moze i sie pojawia poprawa brzmienia, ale to zalezy od rodzaju muzyki, jakosci sprzetu etc. Poza tym trzeba brac pod uwage autosugestie - bylo wiele "slepych testow", ktora raz podwazaly a raz udowadnialy twierdzenie, ze sa roznice. Ogolnie wiele czynnikow na to wplywa i przy sprzecie wartym w calosci 1000 peelenow nie nalezaloby sie tym specjalnie przejmowac, jesli sie nie ma wygorowanych wymagan. Osobiscie slyszalem roznice miedzy zwyklym miedziakiem a srebrem w teflonie jako kablu glosnikowym na jakiejs starej badziewnej Diorze i Tonsilach SoundFinderach albo Samba. Na poczatek lepiej zaoszczedzic na kablu i dolozyc do reszty ustrojstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh odpuść na razie kabelki, standy platformy antywibracyjne itd. :)

60% brzmienia to i tak kolumny, przynajmniej w tej klasie cenowej.

 

Kabelki? Miedziaki 2 zł/m :) tylko niech grube będą :D

zgadzam sie ze wszystkim poza standami. Standy IMO bardzo wplywaja na dzwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh odpuść na razie kabelki, standy platformy antywibracyjne itd. :)

60% brzmienia to i tak kolumny, przynajmniej w tej klasie cenowej.

 

Kabelki? Miedziaki 2 zł/m :) tylko niech grube będą :D

zgadzam sie ze wszystkim poza standami. Standy IMO bardzo wplywaja na dzwiek.

No masz rację :) ja tylko myśle że można kupić później i sporą poprawę uzyska się za w sumie niewielkie pieniądze.

 

Natomiast jeżeli ktoś chce dobrego taniego wzmaka to proponuje pomyśleć o tym http://www.allegro.pl/show_item.php?item=24584862 :) brzmieniem pewnie przebije wszystkie nowe wynalazki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja coraz bardziej napalam się na te głośniczki Genius SW-5.1 :) Popatrzcie tylko na wymiary:

Subwoofer 220x380x330mm

Front 160x235x165mm

Tylnie 120x120x120mm

Centralny 360x160x165mm

 

Toż to prawdziwe giganty :) Subwoofer a głośniku 16cm :D Przednie satelitki 2 drożne. Możliwość wymiany odkablowania. Zapowiada się ciekawie :)

 

 

UPDATE - znalazłem to:

http://forum.purepc.pl/viewtopic.php?t=497...ht=genius+sw5+1

 

Nie ma hu... !! ZAMAWIAM !!

 

UPDATE 2 - Zamówiłem !! Wybębniłem jeszcze 25zł zniżki ale wysyłka 42zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...