Skocz do zawartości
laco

problem z bootowaniem

Rekomendowane odpowiedzi

Elol. Mam taki to problem.

Mialem win2k na partycji C, ale zaistniala potrzeba instalacji 98, wiec jako drugi sys zainstalowalem go na partycji E. W tym momencie uruchamia mi sie tylko 98. Jakie zmiany musze wprowadzic w boot.ini abym mogl wybierac system przy starcie? A moze jakies inne rozwiazanie?

 

pozdro;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początek musisz w win 98 w wierszu polecen wykonac następujące polecenie:

debug.exe

L 100 2 0 1

N C:Win9x.w9x

R BX

0

R CX

200

W

Q

 

Potem uruchomić komputer z płyty instalacyjnej win2k uruchomić konsole odzyskiwania i wykonac polecenie FIXBOOT. Uruchomić win2k i w boot.ini w sekcji [Operating system] dopisać:

C:Win9x.w9x="Windows 98"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elol.

Dzieki za info, ale...

Przy wykonywaniu tych polecen, przy poleceniu W wyskoczyl komunikat, ze nie moze stworzyc pliku. Mimo to zrobilem fixboota dla win2k. I looz, pojawils ie pulpit wyboru systemu, tyle ze do wyboru sa win2k i dwa win98. po kliknieciu pierwszego z 98 wyskakuje(bo wi2k dziala spoko i normalnie):

Błąd We/Wy podczas dostepu do pliku sektora rozruchowegomulti<0>disk<0>rdisk<0>parition<1>BOOTSECT.DOS
a po kliknieciu w drugi.

Nie mozna uruchomic systemu Windows 2000, poniewaz nastepujacy plik nie zostal znaleziony lub jest uszkodzny:<katalog głowny windows>system32ntoskrnl.exeZainstaluj ponownie kopie tego pliku.

w jednym i drugim wypadku pomaga tylko RESET.

 

A moj plik boot.ini wyglada tak:

[Boot Loader]timeout=30Default=c:[Operating Systems]multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetectC:="Microsoft Windows 98"multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)WIN98="Microsoft Windows 98" /fastdetectC:Win9x.w9x="Windows 98

Co mi teraz poradzisz?

 

pozdro;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Usuń z boot.ini wszystkie wpisy odpowiedzialne za win98, czyli:

C:="Microsoft Windows 98"

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)WIN98="Microsoft Windows 98" /fastdetect

C:Win9x.w9x="Windows 98

 

Uruchom komputer z dyskietki startowej 98 w wpisz polecenie sys a: c:, uruchom win 98 i wykonaj ponownie wszystkie czyunności które podałem na samym początku(moja pierwsza odpowiedz).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy poleceniu W mam "błąd przy tworseniu pliku". To moe byc problemem gdyz plik Win9x.w9x nie jest tworzony. Czy "/" lub "" jest jakas roznica? ja zmuszony jestem pisac "/" bo DOS mi to utrudnia.

 

Zaczyna juz mnie to wszystko wqrzac:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musi być przełamane tak "" bo inaczej nie utworzy pliku. Jeżeli w wierszu poleceń w windows masz problem z wpisywniem znaków to znaczy ze masz ustawioną klawiature polski maszynisty. Zmień w autoexec.bat na dysku C wpis przy klawiaturze z 2 na 4 i zrestartuj system. Po ponownym uruchomieniu znaki powinny działac bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem jak mowiles i faktycznie plik si eutworzyl, dalej zrobilem wedle instrukcji, ale gdy wybieram win 98 to niby zaczyna sie cos zalaczac, ale pokazuje sie czarny ekran i stoi, nic dalej. Pomaga tylko reset. WYbierajac win2k tak jak poprzednio wlacza sie bez problemu.

 

moj boot.ini

[Boot Loader]timeout=30Default=c:[Operating Systems]multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetectC:Win9x.w9x="Windows 98"

pozdro;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popraw jeszcze wpis default bo odnosi sie do nieistniejącej pozycji. zamień go na:

Default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINNT

aby domyslnie uruchamial sie win2k, lub na:

Default=C:Win9x.w9x

dla win 98.

Nie wiem co moze byc zle ze win98 nie chce sie uruchomić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety, nadal po liknieciu w win98 jest krotka przywieszka a potem

Nie mozna uruchomic systemu Windows 2000, poniewaz nastepujacy plik nie zostal znaleziony lub jest uszkodzny: <katalog głowny windows>system32ntoskrnl.exe Zainstaluj ponownie kopie tego pliku.
Zgrywalem od nowa ten pliczek, ale to i tak nicn ie dalo. masz jakies inne pomysly?

 

pozdro;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, z mbr mialem klocki przy przenoszeniu freesco na hdd, heh, ale moj problem to rzeczywiscie zupelnie inna para kaloszy. Jak sie wqrze to wywale te systemy w PIZ** i zainstaluje jeszcze raz w odwrotnej kolejnosci. Ale qrdwa...racjonalnie myslac powinno dac sie to zrobic. I kto mi powie...o co tu chodzi?:/

 

pozdro;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie przy okazji tego tematu (przeczytałem wszystko i dalej nic mi to nie dało) - jak w systemie Win2k zmienić dane z pliku boot.ini - którego w tym systemie nie ma !?!

 

Jaki plik zawiera infoemacje o tym jaki system ma być uruchamiany itd. ??

 

Bo jeżeli chodzi o boot.ini to szukałem go, ale nigdzie go nie ma...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uaa...ale wpadka :P Nie pomyślałem o tym bo myślałem że ciągle mam włączny widok ukrytych plików itd. ale mniejsza o to...Znalazłem ten plik, ale tylko jeden i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie znajdował sie on w folderze Program Files/Partition Magic... O co chodzi ?? Wydaje mi się że powinien on być bezpośrednio na dysku C:

 

Ale jeżeli tak ma być to to jest jego zawartość:

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINNT

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)WINNT="Microsoft Windows 2000 Professional" /fastdetect

C:="Microsoft Windows"

 

Co tutaj zmienić żeby nie było opcji wyboru systemu przy starcie ??

Bo wywaliłem W98 w trochę kiepski sposób i teraz mam do wyboru który system chcę uruchomić - ale jest zainstalowany Win2k - po W98 zostały tylko jakieś wpisy w plikach stratujących windka.

 

Ale z tego co ja widzę to w tym pliku nic takiego nie ma !?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noo...już wszystko jest OK...THX :)

 

Nawet nie wiedziałem że jest taka opcja jak "ukrywanie chroniocnych plików systemu operacyjnego" :P

 

Fajny bajer :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...