Skocz do zawartości
Ambartur

ZALMAN, eksperyment na p4; zero db

Rekomendowane odpowiedzi

nie ma mozliwosci

najwazniejszy powood-peltier, zjarash proca :)

dlaczego procek mialby sie spalic??? peltier odprowadzi cieplo od procesorka, a radiator goraco odda do powietrza latwiej dzieki temu
Z tego co mi wiadaomo to peltier zbliża się do swojej teoretycznej sprawności tylko w przypadku kiedy z zewnętrznej okładziny odprowadzi się całą wydzieloną energię. W przeciwnym razie sprawność pompy cieplnej zaczyna spadać i ogniwo będzie odprowadzać tyle energii ile zdołasz mu po drugiej stronie "zabrać". W skrócie opiszę jak według mnie to się skończy. Najpierw dobierzesz ogniwo (do 1.3 pewnie dasz min. 75w i słusznie). Włączysz kompa, peltier zacznie pompować. przez minute temperatura spadnie do jakiś 18-19 oC. No i teraz kupa. Peltier(model75W) na zewnetrzną okładzinę daje przy tym procu jakieś coś rzędu 100-130W i zapewniam cię że żaden Zalmanek czy nawt CAK 38 nie odprowadzi takiej ilości ciepła. Zrobi natomiast co innego, szybko nagrzeje się do 70-80 oC :( . No i pompa praktycznie przestanie pracować (pobór prądu spadnie z 6A do 1,5A). TWÓJ PROCESOR BĘDZIE PRZYKRYTY NIE PRACUJĄCYM OGNIWEM KTÓRE JEST WYKONANE Z TELLURKU BIZMUTU CZYLI IZOLATORA 8O . Już lepiej bylo by zdjąć z niego wszystko i dmuchać na jądro :lol: . Posiesze cię że willamete się nie swajczy tylko zawieśi bo spalić go nie tak łatwo. Reasumując potrzebujesz więcej mocy (np. dwa agegaty z lodówki whirlpool). No i jeszcze jedno temperatura w obudownie podniesie się do 60 oC czyli wymień G-Forca na trident 512kb to bęcie stabilniej.:wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie 47!!!!!!!!1

 

to b. duza rooznica

Wiem.........to jest skala logarytmiczna !

Owszem ale ludzkie ucho też chyba działa w skali logarytmicznej :P

Zresztą ja nie nażekam na swojego Titanka D5TB(3) bo na obrotach 2500 jest naprawde cichy. Na full troche jednak hałasuje ale do dragon orb'a mu daleko hehe :D

Testy w chipie to jedna wielka kaszana (7/2002). Wystarczy sobie spojrzeć na tabele z rezystancja termiczną poszczególnych coolerów. Jeżeli przyjąć ,ze test był wykonywany w jednej temperaturze otoczenia (i wewnątrz obódowy) to wychodzi ,ze ten Athlon XP 1800 oddawał raz 70W ciepła a innym razem 130 W ,po prostu goście z chipa nie potrafią nawet tego dobrze policzyć a co dopiero cały test poprawnie przeprowadzić :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzuciłem okiem na ten test. W sumie to był główny powód, dla którego chciałem kupić (to, i fakt, że jechałem na drugi koniec miasta i nie miałem co czytać), ale jak sie przyjrzałęm to zmieniłem zdanie. 15.50 za byle jaki test to odrobine za dużo...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamierzam zejsc z halasu do zera db.

dwa pytanka

1czy radiator Zalman CNPS6500B-Cu pasuje rowniez do 423pinowego p4?

2czy jest mozliwe by ten zestaw dzialal?:

-p4 willamete 1300, ustawienia fabryczne

-modul peltiera, dobra pasta

-wspomniany zalman, ale bez wiatraczka..

 

btw czy pasta silikonowa termoprzewodzaca stanowi przewodnik dla pradu? czy dobrze tlumi dzwiek? chce napakowac jej do woreczkow i opatulic tym twardziele..

Te procki grzeją się jak cholera (na poziomie Athlona 1000MHz) Zapomnij o tym, że bez wiatraka schłodzisz procek. Tak jak Ci koledzy wyjaśniali peltier tylko pogorszy sprawę. Będzie do odprowadzenia dodatkowe kilkadziesiąt W. Peltier to tylko pompa ciepła. Tak czy inaczej musisz odprowadzic to co wydzieli procek plus to co doda peltier od siebie pompując ciepło. Peltier ma sens tylko wtedy gdy masz barodzo sprawne odprowadznie ciepła (WC). Gdybyś zrobił to co zamierzasz, to zjarasz procka i peltiera bo owsze peltier utrzyma różnicę temperatur, ale ta różnica to będzie np 200 stopni radiator i 170 procek...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktos szuka kompromisu miedzy wydajnoscia a cisza proponuje Zalman CNPS6000.Aby to umotywowac powiem tak:Mialem rozne cooler'y.Ostatnio nawet Volcano 7+ uchodzacy za bardzo cichy na LOW.Zalman nawet na najwyzszych obrotach chodzi z glosnoscia taka jak Volkano na najnizszych.Jesli chodzi o wydajnosc jest wiele coller'ow lepszych od Zalmana.Cichsze natomiast sa tylko WC(i to nie wszystkie) oraz wentyle turbinowe u nas nie dostepne.

Moim zdaniem na prockach dzisiejszej doby nie da sie zrobic 0dB na AC,no chyba ze przejda na technologie 0.09

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zamierzam zejsc z halasu do zera db.

dwa pytanka

1czy radiator Zalman CNPS6500B-Cu pasuje rowniez do 423pinowego p4?

2czy jest mozliwe by ten zestaw dzialal?:

-p4 willamete 1300, ustawienia fabryczne

-modul peltiera, dobra pasta

-wspomniany zalman, ale bez wiatraczka..

 

btw czy pasta silikonowa termoprzewodzaca stanowi przewodnik dla pradu? czy dobrze tlumi dzwiek? chce napakowac jej do woreczkow i opatulic tym twardziele..

Chcesz ciszy zmontuj Water Cooler... Inaczej zjarasz proca. Nie schlodzisz bowiem peltiera samym radiatorem bez wentylatora, a i z wentylatorem bedzie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...