Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem laikiem a bardzo chcialbym podkrecic komputer. Jakie dane musialbym podac i czy ktos zechce mi pomoc? To jest dosyc stare pudlo,ale wiem tyle,że jest to INTEL® CELERON-MMX CPU at 300MHz Slot 1 CSC 242 connector.

Bios jest wersji v4.51PG

Płyta ma oznaczenie 09/14/1998-i440EX-W977-2A69JM49C-00.

Komputer był zakupiony w Vobisie w 98r. Niewiem nawet gdzie szukac informacji o tym co przeczytałem w waszym forum np."BUS CLOCK". W Biosie na tym komputerze tego nie znalazłem. Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm ,moze byc ciezko ale to chyba mozliwe, po pierwsze "v4.51PG" to oznaczenie wersji oprogramowania biosu firmy AWARD z nie samego biosu plyty glownej :wink: .Po drugie jesli dobshe pamietam to chipset EX (a taki chyba posiadasz) to pierwszy chipset pod PII bez obslugi szyny AGP oraz z nominalnym FSB = 66Mhz (FSB=Front side bus, szyna systemowa ,od jej taktowania zalezy predkosc dzialania m.in RAMu oraz procesora (czestotliwosc CPU wynika z zaleznosci FSB*mnożnik, ktore w twoim przypadku wynosza 4,5x66=300Mhz) posiadasz chyba celka bez cachu L2 (brak oznaczenia "A") ,po pierwsze to poszukaj instrukcji obslugi i poszukaj czy da sie zmienic FSB (zworkami ,dipswitchami badz z poziomu biosu(watpie)), jesli tak to po zmianie FSB na np 75Mhz procesor bedzie pracowal z czestotliwoscia 337Mhz ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powinno sie dac :-)

 

1.Jak nie masz instrukcji to wyciagnij plyte i poszukaj jakiegos nadruku gdzie widnieja czestotliwosci FSB (np 66/75/83Mhz) jak sa zworki to mozesz zmienic.

2.Ostatnia mozliwosc to zidentyfikowanie generatora czestotliwosci FSB w twojej plycie ,wtedy program CpuFSB albo SoftFSB bylby w stanie zmieniac fsb w windowsie...(jakis nieduzy ukladzik ,raczej blisko CPU ale niekoniecznie ,z literkami "PLL" albo "ICS"..)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak. Mimo moich usilnych staran znalazlem tylko coś takiego.

 

BUS 66 75 83

 

J3 O O O O O-O

 

J4 O O O-O O O

 

J5 O O O O O-O

 

Dokładnie w ten sosób jest to umieszczone w tabelce, ale przy tym niema żadnych zworek, wiec niewiem czego szukac. Dzieki. Czekam na odpowiedz, jeśli jest możliwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8) , no wiec na 99% jestesmy w domu :) , to jest najprawdopodobiej wlasnie FSB ,jesli obok tabelki nie ma tych zworek to musisz ich poszukac ,skoro jest nadruk to zworki tesh musha byc ,szukaj po prostu gdzie indziej oznaczen J3,J4,J5 ,jak jush znajdziesh to ustaw RAM niewymagajaco i zwieksh BUS z 66 do 75 reset i zobacz czy dziala stabilnie ,jesli tak to daj 83 (aczkolwiek taka czestotliwosc MOZE byc niebezpieczna dla kart PCI i/lub twardego dysku ,75 raczej spokojnie bez obaw moshesh dawac :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy RAM niewymagajaco. Wybacz ale nie rozumiem. Na plycie sa tylko cztery zworki-myslisz że to beda te? I jeszcze glupie pytanie (ale nie dla mnie) 75reset tzn? Dzieki. Czekam na odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale,ale. Rozumiem kain że mam to zrobic na wlaczonym kompie? Czy jestem az tak glupi ze nic nie zrozumialem? Dzieki za odpowiedz!

P.S. Mam jeszcze jedno glupie pytanie, czy mozeci opisac mi wyglad zworki, bo juz absolutnie nie jestem niczego pewien. Sorry za niewiedze,ale moja stycznosc z komp do niedawna byla tylko zwiazana z grami i niczym wiecej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zworka to sa takie dwa druciki polonczone takim czarnym"zwieraczem" i zworka otwarta tzn ze ten "zwieracz" jest zniej zdiety i lerzy sobie np w szufladzie (niezgob go!!!) a zworka zamknieta to znaczy ze ten "zwieracz" jest zalozony na oba druciki drucikow moze byc wiecej. koniecznie na wylonczonym!!! a wisz co ci powiem niewiedza bywa blogoslawienstwem

ja przez to ze sie dowiedzialem spalilem moje VooDoo2 :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory diesel po pierfzse ale jestem lekko walniety pio knajpie

1.zworka to takie male czarne (badz innego koloru ale raczej czarne) "cus" plastkiowe co zwiera dwa takie piny (koloru zlotawego najczesciej)

2.Ram "niewymagajcy: to znaczy w biosie musisz ustawic np. cas latency na 3 (anie 2) zeby ran cie nie ograniczal.

3.Grzeb zworkami TYLKO !!!! przy WYLACZONYM kompie !!!

4.POwodzenia ide trzewzwiemnc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak. jedyne zworki jakie mam kolo siebie to cztery sztuki (biale), i nie maja oznaczen J3,J4,J5 tylko 1,2,3,4 a nad nimi jest ozn. J1. Wiec juz nic nie wiem. Mam jeszcze dwie zworki (niebieskie) o ozn. J7 i JPD1 :( . Mozecie mi podpowiedziec co dalej. Z gory dzieki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj chociaż znaleźć gdzieś na płycie nadruk jakiej firmy jest ta płyta. Lukniemy wtedy szybko na jej zdjęcia i podamy ci dokładnie co zrobić...

A tam gdzie miałeś oznaczenia j3,j4,j5.Obok musi byc coś do ich przełączania. Spróbuj gdziekolwiek znaleźć na płycie oznaczenia j3,j4,j5.

NIE koniecznie muszą to byc zworki. Ewentualnie mogą to być takie małe przełączniki (chyba fachowo się one switchami zwą).Na nich też może być to przełączanie(u mnie takie były od mnożnika, cjoć może inni producenci coś takiego do magistrali wykorzystali).

Napisz coś więcej i może się uda go na 75 lub nawet więcej puścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj chociaż znaleźć gdzieś na płycie nadruk jakiej firmy jest ta płyta.

dla ulatwienia podam, ze moze to byc gdzies pomiedzy slotami pci (tymi bialymi :mrgreen:), na ostatnim slocie pci z boku albo naklejka na porcie lpt...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie qrna, czy jest możliwe,aby zworki J3,J4,J5 byly otwarte? Na plycie w miejscu (drugim) gdzie tak jest podpisane niema zadnych zworek,jest tylko szesc precikow koloru zlotego. Przelacznikow nie moge znalezc. Pytanko: gdzie mam szukac nazwy plyty, w ktorym miejscu na plycie to moze sie znajdowac?

 

P.S. Mam nas plycie bialym drukiem MS6140 VER :1 EX8, czy to jest to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yesoo sorry, że się śmieję, ale to już szczyt wszystkiego :lol: Owszem możliwe, że są otwarte zwłaszcza, że masz magistralę 66 mhz ustawioną teraz czyli jak sam podałeś:

 

BUS 66 75 83 

 

J3 O O O O O-O 

 

J4 O O O-O O O 

 

J5 O O O O O-O 

Zamknij J4 a będziesz miał szynę 75.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To plytka MSI (tak na przyszlosc wystarczy wpisac numer do wyszukiwarki ) plyta ma sumbol Ms6117 an stronie Msi jest instrukcja w pdf do sciagnieciahttp://www.msi.com.tw/program/support/manual/mnu/spt_mnu_detail.php?UID=309&NAME=MS-6117

Co za odkrycie ! niestety bylem pierwszy ! :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie qrna, czy jest możliwe,aby zworki J3,J4,J5 byly otwarte? Na plycie w miejscu (drugim) gdzie tak jest podpisane niema zadnych zworek,jest tylko szesc precikow koloru zlotego. Przelacznikow nie moge znalezc. Pytanko: gdzie  mam szukac nazwy plyty, w ktorym miejscu na plycie to moze sie znajdowac?

 

P.S. Mam nas plycie bialym drukiem MS6140  VER :1  EX8, czy to jest to?

Jak nie maz zworek to skombinuj sobie jakąś i wtedy już możesz zmienić na 75 tak jak Kain wspomniał. Pogrzeb też w biosie może też coś tam znajdziesz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...