Skocz do zawartości
Menphis

Zasilacz raz jeszcze !

Rekomendowane odpowiedzi

Moje Napięcia :

+3.3 v 3.18v

+5v 4.76 (78) (81) - zależy

+12v 12.52v

-12v -12.28v

-5v -5.80v

standby volt. 4.90v

batter volt. 3.38v

 

 

Dodam tylko że zasilacz to Deer 350 W

 

Porocesor Amd athlon XP 2000 @ 2.3 Gz - stabilny maxymalnie !

+ jeden dysk

+cd

+volcano 7+

+wiatrak na grafike

+wiatrak do obudowy

 

 

Jak bardzo jest źle z tymi napięciami ???

 

 

Pozdrawiam !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tragedi ale mogło by być lepej wszystko

 

Dziękuje bardzo za odpowiedz Najważniejsze ze dramatu nie ma !!!

Dramat może nie, ale napięcie 5V cieniutkie, ledwie się mieści w granicach tolerancji - o ile naturalnie płyta wskazuje dokładnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej powiedział,ze sytuacja jest podbramkowa. Wszystko jest na granicy tolerancji specyfikacji ATX. Myślę, że jednak ten Deer powinien zostać wymieniony na coś może nie mocniejszego, ale lepszego jakościowo np. Enermax 353 W, Chieftec 360 W, Antec 350 W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym powiedział, żeby zmierzyć miernikiem, wtedy może się okażać, że napięcia są idealne a tylko odczyt przez płytę źle skalibrowany.

 

Jeżeli są to napięcia odczytane miernikiem to +5V jest na granicy a +3,3V i +12V sie do niej bardzo zbliżyły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcia oczytuje z programu Sandra 2004 i z Biosu = oba żródła sie pokrywaja co do wyników .

No i nie moze byc inaczej bo zczytuja z tego samego czujnika - problemem nie jest program zczytujacy tylko sam czujnik, ktory nie podaje dokladnych wartosci - jedyny pewny miernik to ten ktory mozesz ORT: ORT: ORT: ORT: ORT: <span style='color: red;'>ORT: wziasc</span> do reki, podpiac do niego kabelki i mierzyc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam właśnie na forum jak można odczytać napięcie - gdzie ten miernik przyłożyć bo nie mam pojęcia. Czy ktoś może wkleić jakiegoś linka jak to gdzieś na forum jest?? albo może mi opisać (najlepiej jakieś fotki).

 

A i jeszcze jedno - napięcie Vbat - czy to jest nap. 3.3V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam właśnie na forum jak można odczytać napięcie - gdzie ten miernik przyłożyć bo nie mam pojęcia. Czy ktoś może wkleić jakiegoś linka jak to gdzieś na forum jest?? albo może mi opisać (najlepiej jakieś fotki).

 

A i jeszcze jedno - napięcie Vbat - czy to jest nap. 3.3V

Vbat to napięcie bateryjki podtrzymującej BIOSa, o ile pamiętam ma ona 3.3V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja ATX 2,1 strona 19 rozpiska gniazda ATX, strona 21 tabelka dopuszczalnych tolerancji napięć.

W tym pliku jest opis w której wtyczce i gdzie płynie jakieś tam napięcie. Czy to oznacza że napięcie mam odczytać mirnikiem z wtyczki?? Ja myślałem że to się gdzieś na płycie głównej odczytuje - bo przecież płyta też jakoś stabilizuje napięcie więc... No nie wiem, powiedz mi gdzie to w końcu trzeba mierzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolicie ze zapytam czy jest wina zasilacza jesli laduje nowa strone czy jakies inna aplikacje to slysze wzmozona prace wiatrakow? Oraz czy zasilanie moze odgrywac jakas role w wydajnosci? config:standard comp zasilacz 300W Mocniejszy zasilacz ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolicie ze zapytam czy jest wina zasilacza jesli laduje nowa strone czy jakies inna aplikacje to slysze wzmozona prace wiatrakow? Oraz czy zasilanie moze odgrywac jakas role w  wydajnosci? config:standard comp zasilacz 300W Mocniejszy zasilacz ma sens?

Hehe, też to miałem ;] Na MS-6151+celeron 800. Zwiększone użycie proca owocowało minimalnym zwiększeniem prędkości obrotowej wiatraka na coolerze procesora. Podejrzewam, że w moim przypadku było to przypadkowe, i wynikało z jakiegoś drobnego buga konstukcyjnego na płycie (a miała ich mase). Niektóre płyty potrafią same dostosowywać obroty wiatraka zgodnie z temperaturą/użyciem procesora - może i Twoja? ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolicie ze zapytam czy jest wina zasilacza jesli laduje nowa strone czy jakies inna aplikacje to slysze wzmozona prace wiatrakow? Oraz czy zasilanie moze odgrywac jakas role w  wydajnosci? config:standard comp zasilacz 300W Mocniejszy zasilacz ma sens?

Hehe, też to miałem ;] Na MS-6151+celeron 800. Zwiększone użycie proca owocowało minimalnym zwiększeniem prędkości obrotowej wiatraka na coolerze procesora. Podejrzewam, że w moim przypadku było to przypadkowe, i wynikało z jakiegoś drobnego buga konstukcyjnego na płycie (a miała ich mase). Niektóre płyty potrafią same dostosowywać obroty wiatraka zgodnie z temperaturą/użyciem procesora - może i Twoja? ;]

Z tego co wiem przypadki zawsze sa przypadkowe 8O

Ale to tylko dygresja. Wracając do tematu:

ten efekt widziałem (chyba słyszałem?) juz wiele razy, sprawa jest dość prosta. Jak wiesz w tanich zasilaczach wzrost obciążenia powoduje automatycznie wzrost napięcia +12V z którego zwykle zasilane są wiatraczki. Jeśli różnica napięć przed/po jest większa od ~0,5V i wiatrak ma "zapas mocy", to różnica w obrotach jest "słyszalna" - o ile oczywiście komp się nie zawiesi :lol:

---

AT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżebrałem kiedyś od kolegi zasilator zastępczy. Panie, co to był za cud:

+12 = +14,90

-12 = -13,50

+5 = +4,55

-5 = -6,30

+3,3 = +3,10

Tak mniej więcej, miernikiem też go szturchałem z podobym efektem. Podejrzewam że nawet masę miał spie... popsutą :>

I nabyłem drogą kupna taki za 60 pln z napisem "Feel", od czego ego mi urosło, bo gdzieś tu kiedyś fachowcy na ten temat rozmawiali i tam się toto pojawiło. Zdążyłem go już wydłubać z tej blaszki i wykastrować ze zbędnych kabulków.

Drogie Bravo, czy to oznacza, że już jestem prawdziwym hakerem?

Ciekawa, 12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... nabyłem drogą kupna taki za 60 pln z napisem "Feel", od czego ego mi urosło, bo gdzieś tu kiedyś fachowcy na ten temat rozmawiali i tam się toto pojawiło. Zdążyłem go już wydłubać z tej blaszki i wykastrować ze zbędnych kabulków.

Drogie Bravo, czy to oznacza, że już jestem prawdziwym hakerem?  

Ciekawa, 12

Pojawił się w charakterze przykładu bubla? No nie, przesadziłem - końcu nie piszesz jaki to zasilacz 8O

Co to jest "kabulek(-ka)"??? I dlaczego był "zbędny"???

Jesteś prawdziwym "chakierem", możesz to sobie wydrukować i powiesić na ścianie.

---

AT

PS. Co to jest "Bravo"???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje napiecia na 7 miesięcznym sprzęcie ( zasilacz Megabajt 350W) :

+ 3.3 V- 3.39 V

+ 5 V - 4.78 V

+ 12 V - 13.50 V

-12 V - 13.41 V

-5 V - 5.08 V

napiecie na procesorze 1.74 V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolicie ze zapytam czy jest wina zasilacza jesli laduje nowa strone czy jakies inna aplikacje to slysze wzmozona prace wiatrakow? Oraz czy zasilanie moze odgrywac jakas role w  wydajnosci? config:standard comp zasilacz 300W Mocniejszy zasilacz ma sens?

Hehe, też to miałem ;] Na MS-6151+celeron 800. Zwiększone użycie proca owocowało minimalnym zwiększeniem prędkości obrotowej wiatraka na coolerze procesora. Podejrzewam, że w moim przypadku było to przypadkowe, i wynikało z jakiegoś drobnego buga konstukcyjnego na płycie (a miała ich mase). Niektóre płyty potrafią same dostosowywać obroty wiatraka zgodnie z temperaturą/użyciem procesora - może i Twoja? ;]

Z tego co wiem przypadki zawsze sa przypadkowe 8O

Ale to tylko dygresja. Wracając do tematu:

ten efekt widziałem (chyba słyszałem?) juz wiele razy, sprawa jest dość prosta. Jak wiesz w tanich zasilaczach wzrost obciążenia powoduje automatycznie wzrost napięcia +12V z którego zwykle zasilane są wiatraczki. Jeśli różnica napięć przed/po jest większa od ~0,5V i wiatrak ma "zapas mocy", to różnica w obrotach jest "słyszalna" - o ile oczywiście komp się nie zawiesi :lol:

---

AT

Hmm.. to troche dziwne bo jest taki program Pc alert dostarczany wraz z płytami MSI i on powoduje właśnie takie zjawisko. Jak procesor jest bardziej obciążony to zwiększa obroty wiatraka. Celem jest zapewne lepsze chłodzenie ale efekt jest tragiczny Np . Z kazdym owarciem nowego okan w Windowsie słuchać przyspiesznie coś na kształt "gazowania" w Samochodzie. Jeżeli do jednostajnego dzwieku wiatkaków można sie przyzwyczaić to takie szarpanie jet nie do wtrzymania !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... jest taki program Pc alert dostarczany wraz z płytami MSI i on powoduje właśnie takie zjawisko. Jak procesor jest bardziej obciążony to zwiększa obroty wiatraka. Celem jest zapewne lepsze chłodzenie ale efekt jest tragiczny  Np . Z kazdym owarciem nowego okan w Windowsie słuchać przyspiesznie coś na kształt "gazowania" w Samochodzie. Jeżeli do jednostajnego dzwieku wiatkaków można sie przyzwyczaić to takie szarpanie jet nie do wtrzymania !

Z płytami MSI - owszem, ale tylko z nimi. Zresztą PC Alert nie instaluje się automatycznie, i w każdej chwili można go odinstalować.

Swoją drogą jeśli wiesz że to wina softu, to czemu go nie wyłączyłeś?

---

AT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem wkońcu to napięcie i wyszło mi:

3.3 oraz 5V - mieściło się w normie

a 12V -bez obciążenia 12,83 przy obciążeniu osiągało nawet 13,22V

A tak w ogóle to mierzyłem to bo komputer się ciągle restartuje w windowsie i w grach.

Wymieniłem więc ten zasilacz na Feel 300W i napięcia mam takie:

12V - 12,56 - bez obciążenia, gdy otworzę okno windowsa skacze do 12,7 a w grze osiąga 12,8 - i komp się restartuje dalej - czy to wina tego zasilacza?? Jak nie to czego?? pamięć jest dobra bo sprawdzałem - co jeszcze można sprawdzić??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymieniłem więc ten zasilacz na Feel 300W i napięcia mam takie:

12V - 12,56 - bez obciążenia, gdy otworzę okno windowsa skacze do 12,7 a w grze osiąga 12,8 - i komp się restartuje dalej - czy to wina tego zasilacza?? Jak nie to czego?? pamięć jest dobra bo sprawdzałem - co jeszcze można sprawdzić??

Poproszę o drugi zestaw pytań :wink:

Do sprawdzenia jest jeszcze parę rzeczy, ale może najpierw niech napięcie z zasilacza będzie poprawne i stabilne?

- ustawienia BIOS (pamięci, AGP, zabezpieczenie przed przegrzaniem)

- chłodzenie procesora i karty graficznej

- system (sterowniki, DirectX, soft pracujący w tle)

- dysk (taśma, "bad sectors", temperatura)

- ??? (pewnie o czymś zapomniałem)

---

AT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak ja widze napiecia na 12v jakie macie to sie dziwie ze jeszce kompy z dymem nie poszly :)

Co do feela - mial bardzo dobra wydajnosc poza linia 3,3v - i jak wsadzilem nowa grafe to odmowil wspolpracy - pod tym wzgledem lepiej sie juz sprawowal samsung 200 watt mojej siostry ktory przynajmiej sie ne resetowal po wsadzeniu gfa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróciłeś może uwagę na to, że "pomiar" był wykonany przy użyciu czujnika z mobo? Bo jak dla mnie to taki "test" można włożyć między Andersena i Braci Grimm ;)

 

Już nie wspomnę o tym, że jakiś koleś sobie w domu "sprawdził" dwa zasilacze, a ty mu od razu wierzysz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...