Skocz do zawartości
GOD

Subwoofer pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem sobie głośniki creative inspire 4400 i mam takie pytanie:

Gdzie najlepiej jest ustawić subwoofer?. Trochę poczytalem o tym w internecie i już sam nie wiem. Jedni radzą pod biurkiem, inni jak najdalej od satelit, inni bass reflexem do ściany, jeszcze inny głośnikiem w kierunku ściany. Więc jak to jest w końcu najlepiej?

 

 

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam zielonego pojecia ;] nawet nie przypuszczalem ze moze z tym byc jakis problem ;p

 

sprobuj roznych ustawien i wybierz to ktore najbardziej pasuje wiele moich znajomych ma poprostu pod biurkiem, nie skierowane do sciany tylko na nogi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste. Ustawienie ma wplyw na wzmocnienie basow.

Ogolnie przyjmuje sie ze :

Srodek pokoju 0dB

Przysuniecie do sciany +3dB

Rog pokoju + 6dB

Dla maksymalnego podbicia - ustawienie w rogu, bass-reflexem do sciany - odbija sie to kosztem dokladnosci i szybkosci basu (ale przy sprzecie tej klasy mozna to pominac :).

Okreslenie "jak najdalej od satelit" - :lol: - przeciez chyba nie ustawiasz ich na podlodze ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to bym zawiesil pod sufitem :D:D:D

 

GOD... jak zobaczylem twoj avatar to mi sie tak przyjemnie zrobilo.... mialem ten obrazek jako tapete jakies 3 lata temu :twisted:

 

O ile dobrze pamietam ona tam chyba majteczki w lapkach trzyma... no nie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to zlazy wszystko od czestotliwosci! a w tym przypadku satelity sa obciete raczej wysoko, wiec moze byc troche slychac gdzie jest sub. I teoretycznie efekt nie jest ten sam! Pomijajac juz ustawienie w rogu czy na srodku pokoju (co jest bardzo istotne) jesli ustawisz suba na biorku wpadnie ono w rezonans, i moze oslabic lub czesciej wzmocnic bas, ale kosztem kontroli, ale ja napisal pitt, przy sprzecie takiej jakosci to nie gra roli za bardzo...poprostu MUSISZ experymentowac! inaczej sie nie da! nie ma uniwersalnych ustawien!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam tylko jedno, ze ucho ludzie nie jest w stanie okreslic zrodla dzwiekow niskich. Co oznacza ze nie ma roznicy czy postawisz na biurku czy pod biurkiem... efekt teoretycznie jest ten sam :]

Zgadza sie - ale tylko dla dzwiekow ponizej 80 Hz. Norma THX wlasnie narzuca by subwoofer przenosil pasmo do 80 Hz - wtedy dzwiek jest bezkierunkowy (nawiasem mowiac - sprytne rozwiazanie).

Przy zestawach komputerowych nie jest to w zaden sposob zachowane (pasma przenoszenia podawane przez producenta to niezly LOL). Nawet te najdrozsze zestawy - np Logitech , z dumnie wypisanym logiem firmy Lucasa maja pasmo znacznie ograniczone - a subwoofer (z racji malutkich satelitek) jest obciety znacznie wyzej (tak jak napisal Sinus).

Zatem nie jest prawda ze umieszczenie go gdziekolwiek da taki sam efekt. Poza kwestia zmocnienia lub oslabienia dzwieku jest jeszcze kwestia zgrania go z reszta - a to mozesz tylko uzyskac przez przetestowanie roznych lokalizacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że samemu trzeba wypróbować to ja wiem, chciałem się tylko dowiedzieć jakie ustawienia wy stosujecie. Czyli najlepsze podbicie uzyskuje się przy ustawieniu w rogu pokoju bas reflexem do ściany tak? czy głośnik też musi być skierowany w kierunku ściany? teraz mam ustawiony po biurkiem i nie jest źle, ale przy większej głośnościu brakuje mu troszkę mocy, dlatego chciałbym może go trochę podbić. A o co chodzi z tą dokładnością i szybkością basów bo się nie znam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To że samemu trzeba wypróbować to ja wiem, chciałem się tylko dowiedzieć jakie ustawienia wy stosujecie. Czyli najlepsze podbicie uzyskuje się przy ustawieniu w rogu pokoju bas reflexem do ściany tak? czy głośnik też musi być skierowany w kierunku ściany? teraz mam ustawiony po biurkiem i nie jest źle, ale przy większej głośnościu brakuje mu troszkę mocy, dlatego chciałbym może go trochę podbić. A o co chodzi z tą dokładnością i szybkością basów bo się nie znam?

Tak - w rogu jest najwieksze podbicie. Glosnikiem do sciany czy bas-reflexem ma juz mniejsze znaczenie. To ze w zestawie brakuje mocy wcale mnie nie dziwi. Ustawieniem troche zyskasz ale na cuda raczej nie licz. Ubocznym efektem takiego podbicia jest wlasnie utrata kontroli i szybkosci niskich tonow. Zamiast krotkich, kontrolowanych impulsow uzyskujesz dluzsze dudnienie. Basu (dzieki odbiciom od scian) jest wiecej - przez co sprawia wrazenie potezniejszego - tymczasem w parze z iloscia nie idzie jakosc.

Ale jak mowie - dywagacje na ten temat maja sens przy bardziej powaznym sprzecie (na ktorym jest mozliwosc wiekszej regulacji i efekt mozna uslyszec) - tutaj wystarczy sie ograniczyc do tego by nie stawiac woofera na biurku czy poleczce, tylko na podlodze - najlepiej blisko tylnej sciany. W rogu - moze niekoniecznie - chyba ze ktos tak lubi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam też jeszcze jedną sprawę:

W tej chwili subwoofer stoi na parkiecie, a że mieszkam w bloku i podłoga jest betonowa to co chwilę sąsiedzi mi się skarżą. Co zrobić by bas nie szedł w podłoge?, może podłożyć coś pod niego?. Czy jak bym zrobił coś takiego to strace na basie?, bo jeżeli tak to ja pier....le sąsiadów, nie się oni martwią jak im to przeszkadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak juz wydalo sie kupe kasy na mocne glosniki to wypada zainwestowac w domek jednorodzinny lub hale dyskotekowa

zbyt duze natezenie dzwieku jest szkodliwe dla zdrowia i powoduje nerwice

a gdy sasiad bedzie bardziej zdenerwowany i wiekszy od wlasciciela glosnikow wlasciciel moze poczuc sie dotkniety ,a nawet uderzony :D

poza tym sa organy panstwowe ktore moga uciszyc atmosfere

 

nie radze stawiac subwoofera pod biurko jezeli znajduje sie na nim lub pod nim jednostka centralna ,bo zazwyczaj komputer wyposazony jest w conajmniej jeden HDD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepiej to samemu sobie zrobic suba :) skrzynia bass reflex, postawiona na 5 centymetrowych czterek kołeczkach (chodzi mi o kołki nie kółka), glosnikiem do podlogi, a bs do srodka pokoju. wtedy bass bedzie w kazdym miejscu w pokoju rozchodzil sie tak samo i bedzie taki sam.

 

Wiem bo moj kuzyn taki ma (wprawdzie zrobiony troche inaczej ale podobnie) i gra zarabiscie na 80 watowym glosniku alpharda lw800 :). Zrobil sobie sam i wyszlo za okolo 100 zlotych taki sub. A daje czadu nie ziemsko, przy 20 watach trzesie sie szafa.

 

A co do twoich glosnikow, to zgadzam sie z tym ze najlepiej w rogu, ale bardziej bym ci poradzil glosnikiem do sciany (oczywiscie z odstepem od sciany) poniewaz w obudowie bass reflex caly glos wychodzi z rury bs i dlatego jak przystawisz ja do sciany to dzwiek moze "poleciec" w sciane i bedzie to gluchy bas.

 

Takie moja spostrzezenia na temat ustawiania glosnikow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam teraz suba ustawionego w samym rogu pokoju i nie jest zle ale z tyłu musiałem ustawic bas na minej niz pół bo był za duzy a głosnik jest normalnie ustawiony w przód a nie w sciane a co do utraty precyzji i szybkosci basu w tym przedziale cenowym mysle ze nie ma co sie przejmowac.GOD ty bedziesz musiał eksperymentowac bo widze ze masz inne kolumny creative inspire 4400 napewno jezeli dasz suba do rogu troszku ci da lepszy efekt ale nie oczekuj cudów bo to jest malutki sub.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... poniewaz w obudowie bass reflex caly glos wychodzi z rury bs i dlatego jak przystawisz ja do sciany to dzwiek moze "poleciec" w sciane i bedzie to gluchy bas...

Hehe :lol: - a to przod glosnika nie promieniuje ?. Chyba ktos nie rozumie zasady dzialania bass-reflexu.

 

Sub z Inspire 4400 to <span style="color:red;">[ciach!]</span>leczka - ustawienie w okolicy rogu moze go troszke wzmocnic dlatego warto o tym pomyslec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...