Skocz do zawartości
Bahor

Opinie o dyskach SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o podzielenie sie wrazeniami z uzywania tych dyskow.

Sam sie przymierzam do kupna SATA, ale po przeczytaniu kilkunastu postow mam metlik w glowie.

 

Zauwazylem, ze ludzi strasznie jada z SEAGATE'ami - szczegolnie jesli chodzi o poziom halasu - czy rzeczywiscie jest tak strasznie?!

Jak wyglada sprawa z WD i MAXTOR'ami?

 

Prosze adminow o przyklejenie topica, bo nie ma jednego miejsca na forum z informacjami o dyskach Serial ATA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Definitywnie jak kupowac to SATA poniewaz cenowo sa one podobne do ATA a oferuja wiecej. SATA ma taka przewage nad ATA ze:

 

1. mniej uzywa mocy procesora

2. na SATA mozna bardziej polegac niz na ATA

3. mozna SATA odlanczac podlanczac w czasie pracy systemu.

 

Ja jestem zwolennikiem MAXTORa. Bez watpienia MAXTORa SATA HDs sa szybsze od WD i SEAGATE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się dołącze do zapytania o SATA. :?:

Musze kupić hdd, mam płytę główną na nForce2 + raid promise 376 (2 złącza sata + 1 złącze ata133 na raidzie). Więc co będzie najlepsze:

1. dysk sata podpięty pod promise

2. dysk ata100 podpięty pod promise

3. dysk ata100 podpięty do "normalnego" złącza.

To będzie jedyny dysk w kompie. (prawdopodobnie maxtor 9+, może samsung, ale na pewno - 7200, 8mb cache, 120GB, łożysko olejowe i 36 m-cy gwarancji :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Definitywnie jak kupowac to SATA poniewaz cenowo sa one podobne do ATA a oferuja wiecej. SATA ma taka przewage nad ATA ze:

 

1. mniej uzywa mocy procesora

2. na SATA mozna bardziej polegac niz na ATA

3. mozna SATA odlanczac podlanczac w czasie pracy systemu.  

 

Ja jestem zwolennikiem MAXTORa. Bez watpienia MAXTORa SATA HDs sa szybsze od WD i SEAGATE.

Do zalet SATA można dodać dużo cieńsze kable sygnałowe, które:

* łatwiej ułożyć w obudowie, są cieńsze, bardziej plastyczne

* ze względu na mniejszy przekrój w mniejszym stopniu zaburzają cyrkulację powietrza w obudowie

* bardziej estetycznie wyglądają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Definitywnie jak kupowac to SATA poniewaz cenowo sa one podobne do ATA a oferuja wiecej. SATA ma taka przewage nad ATA ze:

 

1. mniej uzywa mocy procesora

2. na SATA mozna bardziej polegac niz na ATA

3. mozna SATA odlanczac podlanczac w czasie pracy systemu.  

 

Ja jestem zwolennikiem MAXTORa. Bez watpienia MAXTORa SATA HDs sa szybsze od WD i SEAGATE.

Do zalet SATA można dodać dużo cieńsze kable sygnałowe, które:

* łatwiej ułożyć w obudowie, są cieńsze, bardziej plastyczne

* ze względu na mniejszy przekrój w mniejszym stopniu zaburzają cyrkulację powietrza w obudowie

* bardziej estetycznie wyglądają

no kable to przede wszystkim :twisted:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

taaak kabelki od SATA są kozackie :twisted: :twisted: prędkość hmm mam abitka nf7-s wiec osiagi tylko troszke lepsze od IDE

Dysk MAxtor 80GB 8MB cache, SATA - jest ql - polecam ,cichy i szybciutki. Seagate nie bierz podobna te na SATA strrrrrrasznie ryczą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hot swap :oops:

 

ATA133, 120GB, 7200, 8mb, (maxtor, seagate, samsung) też mają 3 lata gwarancji.

 

Co do Maxtora, to po przeczytaniu pewnego art. (wieczorem podam adres) trochę się zaskoczyłem - mają dyski z serii 9+: 60-80-120-160GB, przy czym wśród 120 GB są zarówno z 60GB/talerz (2 talerze, 4 głowice) jak i 80GB/talerz (2 talerze, 3 głowice) - a to odbija się na osiągach. Jedyną możliwością stwierdzenia ile się ma w rzeczywistości głowic jest rozkręcenie hdd :? .

 

Update 8) :

http://www.digit-life.com/articles2/sata-s...2003/index.html

 

No i jeszcze to pytanie - jak to jest, niby dysk SATA a ma układ tłumaczący z ATA100/133.

 

Update :oops: :

Może ktoś zna jakąś stronkę z porównaniem dysków SATA / ATA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam barke i przyznaje ze czasem potrafi zaryczec :P ale sie juz przyzwyczailem dzieje sie to najczesciej jak biegam miedzy partycjami ale jedna uwaga po zamknieciu obudowy dysk staje sie prawie nieslyszalny (wydaje mi sie to za sprawa malych wibracji i specyficznej czestotliwosci ryczenia :P) - nie wiem czemu ale tak jest :) Jak wstawiam inny dysk np medalista 10 gb to mimo zamkniecia obudowy bardzo mocno go slychac mimo ze jak jest obudowa otwarta i dyski leza obok siebie to jest duzo cichszy od barki - ale sie napisalem :P

 

Co do minusow sata - stery pod linuxa sa niedopracowane - jak mamy ich5 intela to jestesmy jeszcze w najlepszej sytuacji ale jezeli chodzi o innych producentow to nie jest zbyt ciekawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do cen, to u mnie (w Glogowie)

- MAXTOR 80 GB SATA (7200) 8MB cache - 367

- MAXTOR 80 GB ATA133 (7200) 8MB cache - 349

- WD 80 GB ATA100 (7200) 8MB cache - 367

 

wiec jesli chodz o MAXTORA to 20,- mnie nie zbawi

a WD kosztuje tyle co MAX (MAX SATA a WD ATA)

 

UPDATE

 

Popatrzylem na dyski wieksze i roznice sa maxymalnie o 35 zl

Kable dostalem do plyty wiec wiecej sie juz nie bede zastanawial :)

Poza tym BuBu mnie jeszcze bardziej zachecil - na Maxtora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxtor DiamondMax Plus 9, 120GB Ultra ATA/133, 7200RPM, 8MB 36 m-cy gwary - 440 zł.

Maxtor DiamondMax Plus 9, 120GB Serial ATA/150, 7200RPM, 8MB 36 m-cy gwary - 490 zł

Seagate Barracuda 7200.7; 120 GB, Ultra ATA/100, 7200 RPM, 8MB 36 m-cy gwary - 440 zł

Seagate Barracuda 7200.7; 120GB, Serial ATA/150, 7200RPM, 8MB 36 m-cy gwary - 490 zł

Samsung b. podobnie.

Różnice przy tym samym kontrolerze są +/- 5 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny, czerwony, okrągły kabelek Akasy to już mam i byłoby to jedyne urządzenie na tym kabelku.

Stąd moje wcześniejsze pytanie - czy oprócz fajnego kabelka i hot swap jest coś, żeby był sens dopłacić 50 zł. (gwara zarówno przy SATA jak i ATA - 36 m-cy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jestem w trakcie wymiany MOBO i dogadałem sie ze sprzedawcą, że wymieni mi mojego WD 1600JB (PATA) na WD 1600JD (Serial-ATA).

Po przewaleniu na forum kilku długich wątków nabrałem wątpliwości, czy odbije sie to negatywnie na wydajnośći ? I czy układy na dysku są elemętami tłumaczącymi czy jest to "czyste" SATA :) :?:

Podoba mi sie SATA ale nie chce stracić na wydajności :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem Maxtora 80GB na SATA

Dysk jest swietny, cichy i wyd... wydajnosc sprawdze jak wszystko poinstaluje.  

Oczywiscie podziele sie opinia :)

No dawaj te wyniki :D

tylko wszystko napisz nawet serie i inne cyferki na dysku :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo zadowolony z Maxtorów Diamond Max 9+ 80GB mam spięte takie 2 w RAID-0 i rządzą . Cicho i bardzo szybko . W obudowie chłodzi je z przodu wentyl . Nie testowałem pojedynczych dysków ale w RAID mam takie wyniki ... chociaż dużo zalezy od sterów do SATA , rozmiaru stripe na raidzie i defragmentacji itd...

 

SANDRA ~ 64100

 

HD TACH ~ max 104 MB/s ; min 90 MB/s ; average 99 MB/s ; read burst 112 MB/s ; random access 9.5 ms

 

podejrzewam że pojedyncze dyski również chodzą super .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zakupilem Seagate SATA i po podlaczeniu zalamalem sie...mial byc cichy a tu lipa :(

Piszecie ze Maxtor(27dB) jest cichy a ma mniej wiecej tyle samo dB co Seagate(25dB). Mam zamiar pojechac do sklepu i zobaczyc inne Seagate'y - jak zgodzi sie sprzedawca. Co do wydajnosci to oczywiscie jest cool, najbardziej czuje sie to w sieci gdzie ludzie sciagaja jakies filmy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm

 

dyski sata tak szeroko rozreklamowane, jakies maxtory seagate kupujecie, a tak aprawde to sa zwykle ata tyle ze z przejsciowka wmontowana w sobie na sata!

 

NIE WIELE jest hdd real sata

 

najlepszym przykladem moze byc raptor wd'ka 10k rpm

 

w zalozeniach sata hdd mialy miec wieksze obroty

 

raptor ma, reszta? NIE (przez reszte mam na mysli te hdd ktore zostaly wymienione, bo ponoc ibm oraz seagate maja jeszcze jakies real sata)

 

no i cena ich jest o wiele wieksza bo za te 36gb trzeba zabulic skromne 600 pln...

 

 

wiec kazdy w domu moze sobie zrobic sata ze swojego hdd kupujac przejsciowke ABITA (np) za jakies 70 pln!!!!

 

 

Moj maxtor chodzi o wiele szybciej na takiej przejsciowce... i nie musialem kupowac hdd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zakupilem Seagate SATA i po podlaczeniu zalamalem sie...mial byc cichy a tu lipa :(  

Piszecie ze Maxtor(27dB) jest cichy a ma mniej wiecej tyle samo dB co Seagate(25dB). Mam zamiar pojechac do sklepu i zobaczyc inne Seagate'y - jak zgodzi sie sprzedawca. Co do wydajnosci to oczywiscie jest cool, najbardziej czuje sie to w sieci gdzie ludzie sciagaja jakies filmy.

Potwierdzam niestety :( Po przesiadce z BIV 40GB na Barke 120 SATA mam teraz niezly koncert w wykonaniu chroboczacych glowic :( Zawsze kupowalem dyski tej firmy z mysla o ciszy (Barka IV 40GB jest po prostu nieslyszalna) i sie zawiodlem :( Najgorzej jest podczaj intensywnego odczytu (np. test HdTach) - jest wtedy bardzo glosno. Podczas normalnej pracy slychac go, ale juz na poziomie do zaakceptowania. Wkurza bardzo w nocy jak ogladam film i dam wszystkie wentyle na 5V ...

 

Mysle teraz nad wyciszeniem tego dysku. Jest przykrecony zwyklymi srubkami w koszyku i przenosi wibracje na Chiefteca :( Moze jakies gumowe podkladki :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...