Skocz do zawartości
Boeder

Dlaczego Celerony są tak mało wydajne?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ja mam Celerona i nie narzekam. 8O  Wszystko zależy do czego ma komp sluzyc oraz od konfigu. Ja mam 2.0@2.8, Radek 9500Pro 305@610, 512 Dual DDR Kingston 2,5-2-2-5.plyta Asus P4P800.  

W 3D Marku 2001 11600pkt, W 03 3800. Do obecnych gier w zupelnosci wystarczy. :D

Za rok jaka gra zacznie Ci skakac. A gdybys mial Duronka 1400@2000 to by zaczela skakac za 1,5 roku.

A w marku mialbyc po /oc ok 13-14tys pkt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się by grało na Celinie w NFS z dźwiękiem 3D i w 1024x768 kiedy jednocześnie liczy się SETI, komp udostępnia innemu net, leci GG przez Tlen z pełnym pakietem Nortona w tle bo na moim Bartku 2500+@2800+ za 400 zł wszystko śmiga aż miło.

A jeżeli ktoś twierdzi, że mu wystarczy to co ma to chyba wie co mówi, a i dźwięk na płycie Abita nf7-sl jest zajawist SoundStorm miło pogrywa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mowia - dobry AMD nie jest zły.

Ja Celerona traktuje jako przystanek w drodze do P4. Wolałem kupić dobrą płytę, zasilacz, grafę, RAM, dysk, a gorszy procesor niż odwrotnie. Słabą wydajność Celerona można poprawić dobrymi komponentami, a poza tym Celek 2.0 z serii SL6LC/C1 super się kręci. U mnie na Boxowym coolerze max 2940 Mhz, na Zalmanie 7000Cu byłoby ze 3200. Gdy stanieje P4 to zmienię.

Jeśli ktoś planuje zakup Celerona to polecam 2.0 z serii powyżej, dobrze się kręci i jest tani względem np. 2.8.

Jeśli ktoś chce kupić AMD to najlepiej Bartona 2,5+ (z dobrym coolerem można z niego wiele wyciągnąć).

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jesli to kogos jeszcze interesuje to wina za szybkosc celerona nalezy obarczyc nie tylko wielkosc cache ale i jego architekture.

W architekturze P4 stosuje sie cache l2 typu inclusive czyli to co jest w l1 jest tez w l2 - taki uklad dziala najlepiej jesli jest maly i bardzo szybki cache l1 i duzy juz nie koniecznie tak szybki cache l2. W P4 ten uklad dziala szybko dopiero kiedy do szybkiego malego (8kB) l1 o opoznieniu 2t dodamy l2 o pojemnosci 512 kB - wtedy dziala to szybko (przyklad northwood) a fsb jest tu drogorzedne - nortwoody 400 tez byly szybkie.

A Celina jesli rzecywiscie ma cache l1 z opoznieniem 4t (co raczej znaczyloby ze to nie sa oberzniete nortowoody lub wilmy) i DODATKOWO napewno ma cache l2 o 128 KB to one NIE MOGA dzialac dzybko z takim waskim gardlem celeron prescott niewiele tu zmieni bo wilma tez bylo do d*** po czym widac ze 256 kB l2 to tez malo, a l1 (jesli bedzie 16 kB jak w prescocie) i tak nic nie da jak bedzie mial 4t :).

 

co do athlonow - tu jest cache exlusive czyli to co jest w l1 nie jest w l1 i odwrotnie - w tym przypadku cache l1 powinen byc wiekszy (i jest 64 kb) nie musi byc tak szybki (a jest dosc szybki - 3t zarowno dla duronow jak i t-bredow i bartonow) a cache l2 ma mniejsze znaczenie - dlatego nie bylo duzego kopa przy przejsciu z t-breda do bartona. w tej architekturze bez duzej szkody dla wydajnosci l2 moze byc nawet mniejszy niz l1 co w p4 jest niemozliwe :) (8 kb l2 heehe).

 

Wniosek: celeron musi miec gigantyczny zegaz zeby dogonic duraka. A dobry jest TYLKO w kompresji audio i video - za to w grach kiepsciutki.

 

Nie mowie ze celki sa zle jak ktos nie potrzebuje szybkiego kompa zadecyduje fakt czy woli amd czy intela (ew. co mu wcisnie sprzedawca).

 

Wyczytalem to wszystko niedawno w artykule na temat architektury K8 :)

Moglem sie pomylic jakby co mnie poprawcie :)

 

pozdrawiam

 

czaha

 

PS. Laczna ilosc cachu:

 

exlusive - l1 + l2 (duron 128 kB)

inclusibe - l1+l2-l1 (celek 128 kB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mowia - dobry AMD nie jest zły.

Ja Celerona traktuje jako przystanek w drodze do P4. Wolałem kupić dobrą płytę, zasilacz, grafę, RAM, dysk, a gorszy procesor niż odwrotnie. Słabą wydajność Celerona można poprawić dobrymi komponentami, a poza tym Celek 2.0 z serii SL6LC/C1 super się kręci. U mnie na Boxowym coolerze max 2940 Mhz, na Zalmanie 7000Cu byłoby ze 3200. Gdy stanieje P4 to zmienię.

Jeśli ktoś planuje zakup Celerona to polecam 2.0 z serii powyżej, dobrze się kręci i jest tani względem np. 2.8.

Jeśli ktoś chce kupić AMD to najlepiej Bartona 2,5+ (z dobrym coolerem można z niego wiele wyciągnąć).

Pozdrawiam.

Odnoszę wrażenie, że zanim P4 potanieje to większość miłośników AMD będzie jechała na Athlonach 64, a reszta przynajmniej na Bartkach podkręconych do 3200+, i proszę nie brać tego za złośliwość ale polityka cenowa Intela jest jaka jest.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi sie wydaje ze jak teraz P4 2.4C mozna kupic za 730zl to za pol roku nie bedzie kosztowal 650, tylko po prostu wyjdzie z obiegu i nie bedzie dostepny :? Wiec jak ktos sie zastanawia jeszcze to imho nie zostalo wiele czasu zeby kupic dobra serie 2.4 :cry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedy procki intela dochodzą d orozsądnej ceny to sąjuż przestarzałe lub c onajmniej nie na czasie. za 730zł można kipić bartona 2500+ (400zł) i mobo epox'a na nF2 (ok 330zł) więc kupowanie celerona żeby zmienić na P4 to niewypał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to mowia - dobry AMD nie jest zły.

Ja Celerona traktuje jako przystanek w drodze do P4. Wolałem kupić dobrą płytę, zasilacz, grafę, RAM, dysk, a gorszy procesor niż odwrotnie. Słabą wydajność Celerona można poprawić dobrymi komponentami, a poza tym Celek 2.0 z serii SL6LC/C1 super się kręci. U mnie na Boxowym coolerze max 2940 Mhz, na Zalmanie 7000Cu byłoby ze 3200. Gdy stanieje P4 to zmienię.

Jeśli ktoś planuje zakup Celerona to polecam 2.0 z serii powyżej, dobrze się kręci i jest tani względem np. 2.8.

Jeśli ktoś chce kupić AMD to najlepiej Bartona 2,5+ (z dobrym coolerem można z niego wiele wyciągnąć).

Pozdrawiam.

Celek 3,0GHz moze dorownuje duronkowi 2GHz.....a cena takiego "selejrona" :lol: :lol: :lol: :lol: to bardzo czesto duron 1,4+asrcok K7S8X. I ci co czaja cos z kompow biora config nr 2. No ale przeciez AMD sie grzeją i zawieszają :lol: :lol: :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wole nie wiedzieć co sie stanie z Celeronami jak pojawi sie Duronek na architekturze Athlona64 :twisted: (pewnie sie będzie nazywał Duron64 :twisted: :twisted: ).Jak tak dalej pujdzie to oczekujący na tańsze P4 prędzej poumierają ze starośći niż doczekają się sensownej ceny za P4 :lol: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wole nie wiedzieć co sie stanie z Celeronami jak pojawi sie Duronek na architekturze Athlona64  :twisted: (pewnie sie będzie nazywał Duron64 :twisted:  :twisted: ).Jak tak dalej pujdzie to oczekujący na tańsze P4 prędzej poumierają ze starośći niż doczekają się sensownej ceny za P4  :lol: .

Ja wole nie wiedziec co bedzie jak beda wakacje na Marsie. Pewnie wczasy na Karaibach beda nic nie warte.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyznaje ze celki na bazie p4 to kapa, ja mam tualipana i na niego nie moge narzekac.

 

no i jeszcze mam cos takiego: wspomniany duron1600+asrock a7s8x+sapphire radeon9600pro=???

8500 w 3dmakru2k1

 

dodam ze nie byl wlaczony aa i fa , na czycstym systemie , komp poskladany + wgrane stery - jak dla mnie smiesznie malo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyznaje ze celki na bazie p4 to kapa, ja mam tualipana i na niego nie moge narzekac.

 

no i jeszcze mam cos takiego: wspomniany duron1600+asrock a7s8x+sapphire radeon9600pro=???

8500 w  3dmakru2k1

 

dodam ze nie byl wlaczony aa i fa , na czycstym systemie , komp poskladany + wgrane stery - jak dla mnie smiesznie malo

Hm faktycznie troche mało bo tyle robią na takim konfigu Radki 9600 nonPro.Radek 9600PRO na tym konfigu powinien wycisnąć 10000-11000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...