Skocz do zawartości
Saint

GF FX 5900

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ludziska!!!!

 

Mam takie pytanie

Czy problemy zwiazane z pixel shaderem 2.0 w GF FX5900 są spowodowane przez sterowniki czy jest to problem sprzętowy?

Bo troche to dziwne, te wszystkie recenzje silnika cine fx z vertex i pixel shaderem 2.0+ o ile on nie jest lepszy od zwyklego 2.0 a tu w testach wychodzi lipa. GF dostaje po czterech literach od ati. O co tu właściwie chodzi? Czy nVidia ma zamiar to naprawić w sterach czy całkiem to oleje?

 

Pytam was o to ponieważ znajduje sie w sytuacji w której musze coś zadecydować. Muszę w tym tygodniu wymienić swoją kartę FIC Radeon 9500 Pro ponieważ serwis nie chce naprawić wiatraczka tylko od razu wymienić kartę, a ponieważ kończy mi sie gwarancja za miesiąc to ją mam zamiar wymienić na lepszą. Ale jest problem bo karte musze kupić w tym sklepie. Miałem zamiar kupić MSI GF FX5900XT, ale teraz pooglądałem to forum i znalazłem kilka innych ciekawych propozycji jak radeon 9800PRO za 1125zł. Oczywiście wiedziałem wcześniej o tej karcie ale nie brałem jej pod uwagę ponieważ kosztowała ok 1500 lub więcej a tyle kasy nie mam (za swoją dałem 939zł i do tylu bede musiał dodać). Moge dodać ok 200 zł lub minimalnie więcej, ale to wszystko co moge teraz, a czasu nie ma. Biorąc pod uwagę kartę MSI zależało mi na wejściu TV. Ktoś tu podał też linka do GeForce'a FX 5900 Gainwarda.

Powiedzcie mi jacy dostawcy w Polsce mogą takie karty dostarczyć?(Sapphire R9800Pro - 1125zł i Gainward FX 5900 za ok 1150)

 

I jeszcze jedno. Czy wszystkie karty GF mają te problemy z pixel shaderem 2.0 ? Czy wersja 5900XT też?

 

A może znacie jakieś inne, lepsze rozwiązanie?

Proszę o pomoc bo musze podjąć szybką decyzję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz podjąć szybką decyzję to się nie zastanawjaj tylko bierz 9800PRO jest dużo lepsza od tego FXa, o tym problemie o którym piszesz trobia na wszystkich servisach PC mają to wszystkie FXy ktoś zwyczajnie dał ciała, mnie się wydaje że niewarzne czy to problem hardware czy software bo jeśli kupisz ta karte to co wtedy może naprawią może nie naprawią i będziesz czekał na nv sterowniki bo w grze niemasz połowy efektów albo sie tnie :?: to jestżadne rozwiązanie, karty FX są juz troche na rynku i jak do tej pory NV nie rozwiązałą tego problemu...........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupuj radka9800pro moze uda ci sie wykrecic na xt.

 

Jesli chodzi o wydajnosc to i tak taki fx 5900xt bedzie stykal do wszytkiego na full ale radki będą pewnie duzej radzic sobie z grami pod dx9 bo maja duzo lepszy P.S 2.0.

Tylko musisz miec mocna zasilke (ale jak maiales radka 9500 to pewnie masz)

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz mam 300W Wystarczy?

 

Co do R9800Pro to musze zadzwonić do sklepu i sie zapytać czy dałoby sie załatwić go za tą cenę, bo ok. 1500 nie dam rady wybulić.

 

Czy FX5900XT nie bedzie kartą słabszą pod jakimkopwliek względem od 9500 Pro którą miałem?

 

Mój komp w tej chwili:

 

Athlon1700Xp@2600

512DDR Kingston

Epox 8rda

Riva TNT2 :P (Radek 9500pro jest w serwisie)

Zasilacz zwykły 300W

 

Denerwuje mnie to, że komp często sie resetuje. Co może byc tego przyczyną? bios aktualizowałem i zero efektów. Może to wina płyty głównej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz radę to kupuj 9800PRO, jak nie dasz rady to 9800 - jest o wiele lepszy niż FX

 

5900XT jest porównywalna z Radeonem 9500PRO (z tym że w PS 2.0 dostaje od niego po tyłku ;) )

 

Jeśli idzie o implementację PS 2.0 w NVidii to jest to wina hardwaru i sterowniki tego nie załatwią

 

Komp ci się resetuje bo na 99% zasilacz nie wydala lub za małe napięcie masz na procku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp sie restartuje bo zasilka nie wyrabia (przynajmniej tak mi sie wydaje) 300W w dodatku noname to na dzisiejsze czasy jazda a'la Desperados :D niestety jak wsadzisz tego R9800 albo nawet Fx5900XT to mozesz sie bardzo rozczarowac ewntualnie zobaczyc ciekawy pokaz szarego dymu :) Tym bardziej ze procka masz podkreconego . Zapodaj odczyt napiec z plyty glownej to juz wszystko bedzie jasne...

 

No i z tym R9800 to mozesz miec problem jesli w cenniku maja za 1500 to raczej ci go nie dadza taniej , mozesz jeszcze ich spytac o modowalnego 9800Se na Pro bo ten bedzie w tej cenie ewentualnie jakis 9800non pro z dobrymi pamieciami a ze juz o 9700 nie wspomne .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak : zdziwilbym sie gdybys napisal ze ten komp jest STABLE :] obudowe pewnie masz jakiegos zwyklego codegena i taki tez zasilacz :E

300W do krecenia + radeon 9500pro wystarczy w przypadku 300W dostrczanych przez np ModeComa albo chifteca or so ... ( do krecenia jakie ty miales + powiedzmy 1hdd + 2 cd )

Natomiast jezeli masz zamiar "wyżywic" radka9800 to czeka ci zmiana zasilacza . . . z tego co przeczytalem nie masz zbyt duzo cash wiec Q-TEC 400W albo ciut drozszego ale bardzo stabilnego ModeCom

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie opłaca mi sie wydawać 200 zł żeby wymienić na FX5900XT?

 

9700 nie da rady załatwić, no a 9800 w tej chwili nie są dostępne.

 

Czyli jestem w kropce bo sam nie wiem co zrobić, a mam bardzo mało czasu

 

No i najwazniejsze pytanie:

 

Jacy dostawcy mogą dostarczyć Radeona 9800 Pro w cenach ok. 1150 zł?

Bo ten sklep w którym ja jetem zmuszony to załatwiać jest lewy i oni zawsze twierdzą, że połowy rzeczy nie ma u dostawców. Ostatnio sam musiałem im powiedzieć u jakiego dostawcy mogą dostać MSI GF5900XT którego zamówiłem, ale jeszcze moge to odwołać i dlatego mi sie śpieszy z decyzją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie opłaca mi sie wydawać 200 zł żeby wymienić na FX5900XT?

 

9700 nie da rady załatwić, no a 9800 w tej chwili nie są dostępne. 

 

Czyli jestem w kropce bo sam nie wiem co zrobić, a mam bardzo mało czasu

 

No i najwazniejsze pytanie:

 

Jacy dostawcy mogą dostarczyć Radeona 9800 Pro w cenach ok. 1150 zł?

Bo ten sklep w którym ja jetem zmuszony to załatwiać jest lewy i oni zawsze twierdzą, że połowy rzeczy nie ma u dostawców. Ostatnio sam musiałem im powiedzieć u jakiego dostawcy mogą dostać MSI GF5900XT którego zamówiłem, ale jeszcze moge to odwołać i dlatego mi sie śpieszy z decyzją.

W interlinku (abcdata) mają Radeona 9700 non-pro za około 920 zł netto - pewnie mają też i inne (wiem bo kumpel kupował ostatnio sobie tego radzia)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ja jestem zmuszony do kupienia w tym sklepie w którym kupiłem R9500Pro.

 

Czyli GF 5900XT bedzie kartą teoretycznie gorszą od R 9500 Pro?

 

Czy może bardziej opłaca sie wymienić tego radeona na 9600XT lub 9800SE?

 

Z tym modowaniem to ja nie wiem czy sie uda bo to chyba nie jest zbyt pewne. A jakby tak sie nie udało to bede miał słabszą kartę niż miałem wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu nie sluchaj tych ktorzy ci mowia za 5900XT jest slabszy od R9500Pro bo tak nie jest !!! Niech mi ktos poda linki do testow w ktorych to widzieli . Ten FX jest na poziomie R9700 w niektorych testach jest od niego lepszy w niektorych gorszy , wiec jesli nie ma u ciebie R9700 to bierz 5900XT chyba ze dadza ci R9800SE z gwarancja ze sie zmoduje na PRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezu nie sluchaj tych ktorzy ci mowia za 5900XT jest slabszy od R9500Pro bo tak nie jest !!! Niech mi ktos poda linki do testow w ktorych to widzieli . Ten FX jest na poziomie R9700 w niektorych testach jest od niego lepszy w niektorych gorszy , wiec jesli nie ma u ciebie R9700 to bierz 5900XT chyba ze dadza ci R9800SE z gwarancja ze sie zmoduje na PRO

NP HL 2 oraz wszystko inne co wykorzystuje Pixel Shader v2.0 (np Angel Of darkness itd itd)

 

http://www6.tomshardware.com/graphic/20030...fe_2_1024x76832

http://www6.tomshardware.com/business/2003...lf-life-01.html

 

 

weź pod uwagę że gier z PS 2.0 jest coraz więcej i coraz więcej będzie - jeśli gość chce kupić kartę za 1000 zł to nie na 1 czy 2 miesiące, ale moze na 1,5 roku

 

FX jest tutaj porażką - może NV 40 coś zmieni w obsłudze PS 2.0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co jest najlepszym wyborem w tej sytuacji?

Na 9800 mnie nie stać a chce mieć pewną kartę więc 9800SE też odpada a 9700 nie dostane w tym sklepie.

 

Decyzje musze podjąć szybciutko bo czas leci a w tej chwili jest zamówiona karta MSI GF FX5900XT ale jeszcze moge to zmienić. Tylko musze wiedzieć na co.

 

A duża jest różnica w tym pixel shaderze pomiędzy 9500Pro a 5900XT?

 

Czy w tej chwili jest jakaś lepsza karta od 9500Pro która nie wykłada sie na DX9? Oczywiście do 1100zł lub minimalnie powyżej

 

Może 9600XT? ale ona ma tylko 4 potoki :cry:

 

Zamawiając tego GF nie miałem pojęcia, że takie kwiatki bedą z tym pixel shaderem. Byłem pewny, że ta karta poradzi sobie z nim znakomicie bo te recki silnika cine FX robiły wrażenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta GeForce Fx 5900 Xt jest o wiele lepsza od Radka 9700 pro i nie pro a co dopiero od 9500 pro. Ty im nie wierz że Fx 5900 Xt jest gorszy od 9700 a co ci będe mówił sam zobacz http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=197&...ctr_str_numer=3. Potem sobie tylko klikaj na następną strone. Fx 5900 xt jest wiele lepszy od 9700. Osobiście bardziej ci polecam tą kartę tylko firmy Gainward. Kosztuje ona 1125zł ale ma przepustowość rzędu 30Gb a nie jak Winfasta 24Gb. A poza tym to gainward jest najlepszą firmą produkującom karty Nvidi. A to jest stronka gainwarda http://www.gainward.pl/produkty/produkty.p...php?id_grupy=2&. Sam sobie zobacz a jak chcesz to na stronie www.chip.pl w top10>karty graficzne jest tam test właśnie tej karty tylko tam jest jeszcze stara cena. A nazwa pełna tej karty jest taka:GAINWARD FX PowerPack! Ultra/1100XT TV/DVI. :D Zaufaj mi a nie pożałujesz<sam chcę sobie taką kupić ale jeszcze czekam aż ceny spadną>[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta GeForce Fx 5900 Xt jest o wiele lepsza od Radka 9700 pro i nie pro a co dopiero od 9500 pro. Ty im nie wierz że Fx 5900 Xt jest gorszy od 9700 a co ci będe mówił sam zobacz http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=197&...ctr_str_numer=3. Potem sobie tylko klikaj na następną strone. Fx 5900 xt jest wiele lepszy od 9700. Osobiście bardziej ci polecam tą kartę tylko firmy Gainward. Kosztuje ona 1125zł ale ma przepustowość rzędu 30Gb a nie jak Winfasta 24Gb. A poza tym to gainward jest najlepszą firmą produkującom karty Nvidi. A to jest stronka gainwarda http://www.gainward.pl/produkty/produkty.p...php?id_grupy=2&. Sam sobie zobacz a jak chcesz to na stronie www.chip.pl w top10>karty graficzne jest tam test właśnie tej karty tylko tam jest jeszcze stara cena. A nazwa pełna tej karty jest taka:GAINWARD FX PowerPack! Ultra/1100XT TV/DVI.  :D Zaufaj mi a nie pożałujesz<sam chcę sobie taką kupić ale jeszcze czekam aż ceny spadną>

pomarzyć dobra rzecz :) czasem rozwija nawet

 

bierzesz pod uwagę wszystko oprócz Pixel Shader 2.0 - w tym teście nie ma ani jednej gry która korzysta z PS 2.0 (tego kolega raczył nie zauważyć hehe)

 

Czyli - jeśli gość ma używać karty do 3Dmarka 2001 oraz części testów 2003 (bez obsługi PS 2.0) oraz starych gier (wydanych do tej pory) - to niech kupuje 5900XT (super sprawa), może nawet gainwarda

 

ale jeśli chce pograć w nowe gry i te które nadejdą (lub już są)

czyli HL2, Doom 3, Angel of Darkness, Far Cry - to musi pogodzić się z:

- brakiem detali (bo gry te domyślnie przełączają kartę FX w tryb PS 1.1)

- bardzo żałosną wydajnością (w PS 2.0 R9500Pro bije GF FX 5900Ultra - testy są dostępne i nie wymagają komentarza)

- grą w trybie 12 lub 16 bitów zamiast true color (Doom 3)

 

Kolega zapomniał tego dodać prawda ?

 

nie mówiąc o tym, że 5900XT dostaje tęgiego łupnia w PS 2.0 od Radzia 9600XT, który jest mniej wydajny od 9500pro

 

A ja radzę zakup:

1. Radeona 9700 (cena około 1000 zł)

2. Radeona 9800 SE modowalnego do pro (cena około 1000 zł)

http://www.proline.com.pl/shop.php?prodid=...2384d425f534150

- nie wierzę by takiego nie mieli

w ostateczności 9500 pro

 

NVidii wystrzegaj się i tyle ;) (chyba że NV 40 pokaże na co go stać - ale to będzie za jakiś czas)

 

 

zawsze możesz zarządać zwrotu kasy - prawda ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym problem, że nie moge go zarządać (chyba).

Jeżeli dystrybutor zrobi korekte i odda kase to może mi sie to uda ale nie wiem czy oni wtedy pójdą na to żeby kase mi oddać.

 

Gdybym wcześniej wiedział jak jest z tymi GF to zostawiłbym tą kartę tak jak jest i założyłbym chłodzenie pasywne na nią. Teraz już nic nie moge zrobić bo karta została już odesłana a oni mogą mi tylko wymienić na inną.

Z tym 9800SE to raczej nie wyjdzie bo oni się raczej na tym nie znają i nie zapewnią mi dobrego działania tej karty po odblokowaniu potoków.

W tej sytuacji co mogę zrobić? Wymienić na 9600XT?

9700 nie załatwią bo nie mają skąd, ponieważ "już nie produkują więc nikt nie ma". Ten sklep jest lewy, więc mało moge teraz zrobić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wyniki 3dmark2001SE na FX5900XT:

 

5900XT

 

A tu do Radeona 9700 Pro:

 

Radeon 9700 Pro

 

Powiastki o wyższości R9600XT nad 5900XT piszą najczęściej ci , którzy te karty widzieli na obrazku. Co do problemów z grami to ja bym się nie przejmował bo z tytułów , które kolega wymienił powyżej na rynku jest tylko FarCry (reszta nie wiadomo czy wogóle się objawi na rynku) bodajże a kod tej gry jest mocno optymalizowany pod ATI. Obecnie przesiadłem się na R9800Pro ale tylko dlatego , że tego FX-a udało mi się sprzedać bardzo okazyjnie (z biosem 5900).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fx 5700 Ultra Gs Gainward kosztuje 999zł. Czy ona ma też tą wadę co Fx5900xt. Miałem ją na początku kupić ale zobaczyłem 5900 xt i myślałem że będzie lepsza a tu lipa. W testach ta karta wypada bardzo dobże a Radka 9600Xt bije w wjększości testach. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wyniki 3dmark2001SE na FX5900XT:

 

5900XT

 

A tu do Radeona 9700 Pro:

 

Radeon 9700 Pro

Dokładnie potwierdzasz to co napisałem wcześniej - w starych grach (sprzed 3 lat (bo tyle ma 3Dmark 2001)) FX będzie porównywalny z 9700 (pro)

 

ale w nowych grach ... to już inna bakja - linki są podane przecież i dostępne na forum

 

Powiastki o wyższości R9600XT nad 5900XT piszą najczęściej ci , którzy te karty widzieli na obrazku. 

albo widzieli wyniki robione przy wykorzystaniu PS 2.0

 

Koledzy - proszę sprawdzić, nie cały 3Dmark 2003 jest robiony w PS 2.0, ale już są gry które dość intensywnie korzystają z PS 2.0, a gier takich będzie cała masa. FX ma PS2.0 Virtualne/Emulowane, więc wydajność w nowych grach (i tych które wyjdą za 2-3 miechy) ma żałosną. W starych grach i Benchmarkach (sprzed 3 lat, 2 lub roku) FX 5900XT będzie miał super wydajność. Ale jeśli gość wydaje 1000zł to chyba nie po to by zapuszczał sobie 3Dmarka 2001 ?

 

http://www.digital-daily.com/video/vga-roundup/

 

proszę bardzo - oto testy:

HL2: FX 5950Ultra gorsza od Radzia 9600XT

Tomb Raider Angel of Darknes: FX 5900Ultra na poziomie radzia 9600XT

Far Cry: FX5900 (pełna - nie XT) na poziomie radzia 9600XT

 

Doom 3 (w tej chwili nie mam pod ręką linka do wypowiedzi - ale jak będzie mus to znajdę) - John Carmack powiedział że na FX aby gra płynnie chodziła w pełnych detalach to trzeba będzie przełączyć kartę w tryb 12 lub 16 bitowego koloru (albo obcinać detale !)

 

a we wszystkich starych grach (w sensie korzystających ze starych technologii) 5900XT jest na poziomie 9700pro (lub lepiej)

 

Te wyniki wyglądają tak, nie dlatego że gry są optymalizowane pod ATI (bo np D3 był opłacany przez NV), ale dlatego że są optymalizowane pod DX9 (którego natywnym składnikiem jest PS 2.0) - więc we wszystkich starych markach/grach, gdzie PS 2.0 nie jest wykorzystywane FX będzie pokazywał pazurki (ale w nowych.... to po prostu porażka).

 

Widać NV niczego się nie nauczyła - Virtualne PS 2.0, a w nowej kości virtualne 8 potoków renderujących (+8 rzeczywistych - czyli razem 8), wygląda to tak jak virtualne kolory w Voodoo (które NV kupiło)... pewnie przejeli też ich dział marketingu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9700 nie załatwią bo nie mają skąd, ponieważ "już nie produkują więc nikt nie ma". Ten sklep jest lewy, więc mało moge teraz zrobić

Ma ABCdata / interlink

 

Wiesz... jesteś w dziwnej sytucaji. Przyjdzie cieszyć ci się z FXa (Radzia 9600XT nie polecę - 4 potokowiec)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te 1,42 klatki w farcry rozłożyło mnie na łopatki.

half life 2, nawet przy obecnej sytuacji na tej karcie idzie grać płynnie, zresztą jak wyjdzie pełna wersja myślę że będzie lepiej.

 

pozdrawiammmmmmmmmmmm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skoro nie moga ci dostarczyc karty takiej jakiej miales MASZ PRAWO zarzadac by zwrocili ci te 925 zl za ktore kupiles te karte. dokladasz 200 zl i masz za 1125 Sapphire Radeon 9800 Pro.. i tego fxa zjada na sniadanko ^_^ zreszta kazdego :D ewszystkie FXy maja cieniutki ps 2.0... :]

 

pozdro :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiastki o wyższości R9600XT nad 5900XT piszą najczęściej ci , którzy te karty widzieli na obrazku. Co do problemów z grami to ja bym się nie przejmował bo z tytułów , które kolega wymienił powyżej na rynku jest tylko FarCry (reszta nie wiadomo czy wogóle się objawi na rynku) bodajże a kod tej gry jest mocno optymalizowany pod ATI. Obecnie przesiadłem się na R9800Pro ale tylko dlatego , że tego FX-a udało mi się sprzedać bardzo okazyjnie (z biosem 5900).

Kto Ci takich rzeczy naopowiadał??? Ja na stronie FarCry widzę Dołączona grafika! Ciekawa optymalizacja pod ATI! :wink: Ja sądzę, że FarCry jest dobrze napisana pod specyfikacje DX9 a nie pod ATI. ATI ma poprostu dobrą obsługe DX9 a nie tylko FarCry-a! :D

 

:arrow: Saint

Co do twojego problemu to skoro nie mogą Ci wymienić na taką samą lub lepszą to masz prawo żądać zwrotu kasy. Nie mogą zmusić Cię do kupna czegoś czego nie chcesz! Przeczytaj topic o servisie Gainwarda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...