Skocz do zawartości
_micha_

Jaki sprzet do obrobki grafiki 3d ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Kolezka mnie poprosil o rade, bo chce sobie zlozyc sprzet do pracy. Wiem tylko ze obrabia grafike 3d, korzysta z takich programow jak ARC+ Renderer, ale i Flash..

 

Z tego co ja wiem to musi byc duzo ramu, i na pewno bedzie to 1GB, moze wiecej jak starczy kasy. Myslalem o Bartonie 2500+, w dual DDR, na plytce z raidem. Czy oplaca sie ladowac kase w PIV 3Ghz HT do takich zastosowan? Czy warto kupic jakas profesjonalna karte graficzna? (nie wiem, jakies NVQuadro czy jak to tam sie zwie :P)

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W programach do obrobki grafiki 3d lepiej wypada intel ze swoja hiperwatkowoscia ale nie musi od razu brac 3GHZ :D wydaje mi sie , ze slabszy nawet 2.4HT bedzie sobie rownie dobrze dawal rade . Ramu ofkors musi byc najmniej 1gb . Co do karty grafiki to jesli ma sie tym zajmowac naprawde profesjonalnie to quadro bedzie dobrym wyborem , aczkolwiek drogim ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do grafiki lepszy jest intel (wiolowatkowość) np 2,4-2,8 Ghz Asus p4p800 deluxe i 2*512 (jakis dobry do podkrecania). A co do grafy to wedle uznania ale niekoniecznie profesjonalna tylko kupic cos co sie da przerobic na quadro albo cos w tym rodzaju!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o grafike 3d tylko nvidia najlepiej 5900 i koniecznie przeróbka na quadro cena ok 1300 złotych po przeróbce osiągniesz quadro3000 ...

pakowanie sie w oryginalnego quadro nie ma najmniejszego sensu firma pny sprzedaje model

PNY Quadro

Quadro4 ////580XGL AGPx8, 64MB DDR, karta dwumonitorowa 2xVGA (2xDVI-opcja), wersja white box z kompletem oprogramowania, 3 lata gwarancji 1651 brutto ... jest to karta na procesorze ti 4200 o ile dobrze pamiętam .. i nic poniżej nie wchodzi w gre ...

 

odnośnie platformy dwuprocesorowej .... to zależy tylko i wyłacznie od programu jaki będzie z tego korzystał ... obecnie 3dstudio i to tylko przy renderingu wykorzystuje 2 procesor ... flasz napewno nie ...

sam miałem przyjemność pracy na uczelni na 2 procesorówce 2x2000+mp i wykożystywane to było tylko przy obliczeniach prowadzonych w ansysie .. rzeczywiście wydajność była 2 krotnie szybsza od platformy 1 procesorowej natomiast program CATIA do modelowania przestrzennego po mimo , ze jest liderem w swojej klasie na rynku europejskim wykorzystyje tylko 1 procesor.

 

wracając do profesjonalnej grafiki na uczelni były karty quadro 2 ... nic w nich takiego rewelacyjnego nie widziałem .. i śmiem twierdzić ze obecne układy nie dedykowane do pracy profesjonalnej czyli ogólno dostępne, są w stanie poradzić sobie w aplikacjach 3d .... aczkolwiek bardzo zaawansowane sceny w 3dmaxie .. rzeczywiście mogą wykorzystań to ze są optymalizowane do pracy w tych programach i podobnie jak sprawa sie ma z obsługą 2 procesorów tak i z grafiką jest podobnie ... quadro nie zostanie wykożystana we wszystkich programach. i będzie traktowana przez program jako zwykła karta ....

sam osobiscie robie dużo w Catii .. troche siedze w maxie i obecny radeon9600pro mi w zupełności wystarcza ..

 

 

bez modowania

2.8 ht (płyta nie znam sie na płytach intelowskich wiec nie zabieram głosu .. patrze tylko na hiperwątkowość tego proca a to jest ważne )

tu mam dylemat .. ale myśle ze 9800pro wystarczy

 

a jak byś sie chciał bawić w modowanie

 

2 procesory atlon XP 2600+ przemodowane na MP ... o wiele taniej taka zabawa wygląda ..

 

fx5900 przerobiony na quadro3000

ramu .. ile wlezie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przerabianie modowalnego 9800se na fireGL jest możliwe?

No i czy ma sens, tak jak quadro w przypadku nVidii?

Jeśli tak to proszę o jakieś linki w tym temacie :D

 

Pracuję bardzo dużo w CADzie i MAXie - trzaskam rendery i animowane wizualizacje architektoniczne, jeśli ta informacja pomoże w odpowiedzi na 2 pytanie :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego - zapomnij o kupowaniu Quadro i nie gadaj ze nie bedziesz przerabial - bo po prostu nie wiesz co mowisz.

 

Karta Quadro oparta jest o standardowy procesor graficzny np Nvidii a rozni sie tylko wpisem w biosie !

 

oczywiscie biosu przerabiac nie musisz - a "przerobka" opiera sie na odpowiednim spreparowaniu sterownikow, co za pierwszym razem (o ile kiedykolwiek instalowales detonatory (mowie teraz o przerobce kart NV) nie zajmie ci wiecej niz 10 minut i dokladnie jest opisana na stronach WWW)

 

Uzystana karta ma dokladnie takie same wyniki wydajnosciowe niz karta ktora kupisz jako oryginalne quadro. W wyniku przerobki otrzymujesz IDENTYCZNA karte - a cena ? ti4200 kosztuje 550 zł a quadro oparte na 4ti około 2000 zł

 

dokładnie każdą kartę NV można tak przerobić - ja np przerabiałem też kartę 2MX200 oraz GeForce256.

 

Zysk jest odczówalny - i pojawiają się opcje ustawień pod konkretne programy (MAYA, 3D studio MAX, Autocad, itd)...

 

naprawdę się opłaca i nie ma co inwestować w drogie "profesjonalne" Quadro czy też FireGL

 

w DX8 oraz DX9 odnotujesz około 5% spadek wydajności - za to OpenGL dostaje kopa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Karta Quadro oparta jest o standardowy procesor graficzny np Nvidii a rozni sie tylko wpisem w biosie !

czywiscie biosu przerabiac nie musisz - a "przerobka" opiera sie na odpowiednim spreparowaniu sterownikow, co za pierwszym razem (o ile kiedykolwiek instalowales detonatory (mowie teraz o przerobce kart NV) nie zajmie ci wiecej niz 10 minut i dokladnie jest opisana na stronach WWW)

Zysk jest odczówalny - i pojawiają się opcje ustawień pod konkretne programy (MAYA, 3D studio MAX, Autocad, itd)...

w DX8 oraz DX9 odnotujesz około 5% spadek wydajności - za to OpenGL dostaje kopa

Również przerabiałem gf2mx400 i powyzsze potwierdzam. Teraz mam jednak ati i chciałbym wiedzieć, czy istnieją gdzieś opisy podobne do tych z NV, lecz dotyczce fireGL. No i czy modowalne se też można przerobić? Na moja logikę prawdopodobnie nic nie stoi na przeszkodzie, ale może ktos juz to robił, czytał o tym itp. Prosiłbym o linki :)

 

EDIT: FireGL oparty o radeona 9800 128MB to Fire GL X2-128t

Gdzie mógłbym znaleźć stery i instruktarz przeróbki :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

 

Tak wiec pewnie stanie na PIV 2.8 HT + 2GB ramu + jakis raid i karta nvidii (ew. softwareowo do quadro). Jaka konkretnie plyte pod to polecacie? (koniecznie z firewire).

 

Dzieki za wczesniejsze podpowiedzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw popatrz na jakieś testy w programach graficznych - poszukaj na http://www.tomshardware.pl. Przyznam się szczerze, że sam nie sprawdzałem, ale może w cenie tego P4 warto by było zainsteresować się A64/Opteronem? O ile sobie dobrze przypominam, to w testach P4 wypadał lepiej tylko w kompresji wideo i audio. Sprawdź. Nie chcę być apostołem AMD, jeśli Intel wypadnie lepiej to oczywiście bierz Intela. Grafika 3D to obliczenia na dużych liczbach, a pod koniec roku wyjdzie (albo i nie wyjdzie, ale MS się odgraża, że zdąży) WinXP for X86-64 i pewnie będzie dużo szybciej (skoro w 32 bitach A64 dorównuje P4).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw popatrz na jakieś testy w programach graficznych - poszukaj na http://www.tomshardware.pl. Przyznam się szczerze, że sam nie sprawdzałem, ale może w cenie tego P4 warto by było zainsteresować się A64/Opteronem? O ile sobie dobrze przypominam, to w testach P4 wypadał lepiej tylko w kompresji wideo i audio. Sprawdź. Nie chcę być apostołem AMD, jeśli Intel wypadnie lepiej to oczywiście bierz Intela. Grafika 3D to obliczenia na dużych liczbach, a pod koniec roku wyjdzie (albo i nie wyjdzie, ale MS się odgraża, że zdąży) WinXP for X86-64 i pewnie będzie dużo szybciej (skoro w 32 bitach A64 dorównuje P4).

po wczesniejszych twoich wypowiedziach przyjrzałem sie blizej cennikom optreonów i patrzac na a64 vs optreon , to wygląda naprawde zachęcająco zwłaszcza ze mają juz dwukanałową obsługe pamięci co potrafi jedynie fx-51 za bagatela 3k .. wiec _micha_ na twoim miejscu naprawde bym sie zastanowił nad tym prockiem zwłaszcza ze to juz bedzie komp na przyszłość, a zekrając na ht 2,8 to jest komp na styk na teraz :) sam osobiście nie miałem do czynienia z optreonem , ale tak na dobrą sprawe moidel 144 wyglada naprawde zachwycająco, a patrzac na obsługe 64 bitów .. no wg mnie aplikacje do 3d pierwsze przejdą metamorfoze, i jako pierwsze na rynku beda optymalizowane pod 64 bity,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

adam_M: W poprzednim poście zapomniałem napisać. Tak jak Ty napisałeś, zwykłym A64 nie zawracałbym sobie głowy. Tylko Opteron. To praktycznie ten sam procesor, co A64FX, tyle, że ma trzy kanały HT. Ja się nie zajmuję grafiką 3D, napiszcie, co jest najważniejsze - obliczenia stałoprzecinkowe, zmiennoprzecinkowe, przepustowość pamięci, dodatkowe instrukcje (SSE, 3DNow)? Mógłbym jakieś testy pod Linuksem 64bit zrobić. Mam wyniki testu AIM IX - Independent Resource Benchmark, ale niestety tu nie można załączać plików. W razie czego służę wynikami (na maila) w celach porównawczych.

 

Update: Polecam poczytanie artykułów na http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/

Skrócony skrót kilkunastostronicowego artykułu ;): pomijając kompresję wideo i photoshopa Athlon64 ma pełne prawo być nazwanym najlepszym procesorem na dzisiejszym rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO co do procka jesli mozesz go troche @ mozesz kupic P4 2.4C geile(albo inne) ddr500 zarzucic fsb 250 synchro ja tak mam na standardowym Vcore cala noc prime i kalkulatora liczacego n! 999999999 (jak wlaczylem tylko prime'a to jak wcisnolem ctrl+alt+del ten wykres pokazywal 50% uzycia proca)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...