Skocz do zawartości
MeRBi

Radeon 9800SE@PRO - WALKA ZE ŚCIEMĄ !!!!!!!!!

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze, ze na forum jest człowiek - sprzedawca sprzętu.  

To w pewnym sensie pomaga zbudowac mostek między obiema  

stronami. Podkrecanie kart PowerColor Radeon9800 SE nie należy

do rzeczy łatwych. Wiadomą rzeczą jest, że ingerencja w sprzęt

(oraz sam Bios) skresla gwarancję.

NIESTETY MUSZĘ TO POTWIERDZIĆ, jakiekolwiek uszkodzenia mechaniczne karty powodują utratę gwarancji. Spytacie: dlaczego? Producent też daje gwarancję na swoje produkty, ale na produkty nieuszkodzone. Przedstawię przypadek pewnej reklamacji - oto zdjęcia karty, która została uszkodzona mechanicznie przez użytkownika

 

Dołączona grafika

W takim stanie karta dotarła do nas, wentylatora nie da się zalożyć na kartę ze względu na uszkodzenie zaczepów.

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Tutaj widać, dlaczego wentylator nie trzyma się na karcie

 

 

Dołączona grafika

a tutaj widać, dlaczego karta nie działa - ukruszone rogi na chipsecie

 

Użytkownik oczywiście twierdzi, że NIE ZDEJMOWAŁ WENTYALTORA !!!

 

Niestety, tego rodzaje reklamacje nie będą uznawane.

Pamiętaj, że jeśli próbujesz coś zrobić, to zrób to z głową, a nie bezmyślnie. Do ewentualnej reklamacji karta musi wyglądać tak, jakby nie była modyfikowana. I nie jest to nasz wymysł, ani złośliwość, po prostu producent nie przyjmie od nas tak modyfikowanego sprzętu.

Dotyczy to też modyfikacji BIOS-u, do reklamacji musi iść karta z oryginalnym BIOS-em. Nie stać nas niestety, na wyrzucanie na śmietnik kart, które zostały zmodyfikowane lub uszkodzone przez użytkownika i kupowanie im w zamian nowych.

 

 

Ale w jednej kwesti Lumperator się myli, oryginalny wentylator można zdjąć bez uszkadzania karty!!! Wystarczy wyciągnąć trzpienie z góry radiatora

Dołączona grafika

po wyjęciu tego trzpienia zaczep z dołu płyty po lekkim ściśnięciu wychodzi bez problemu.

Radzę też nie przesadzać z przetaktowaniem karty. Mimo, że większość kart działa na ustawieniach 410/360, to oryginalne chłodzenie jest za słabe do takich parametrów, co też może być powodem uszkodzenia karty. Nie zgodzę się z twierdzeniem Lumperatora, że oryginalny wiatraczek jest badziewny, on jest po prostu wystarczający dla standartowych ustawień karty, wiem, bo katowałem przez długi majowy weekend kartę na różnych grach przez całe dnie, karta, owszem grzała się, ale żadnych zwisów lub błędów z wyświetlanej grafice nie zauważyłem. I nie była to specjalnie wyselekcjonowana karta, po prostu jedna z przetestowanych na modowalność.

 

 

Na koniec mała porada - nie przesadzaj za podkręcaniem, a jeżeli już, to rób to z głową, a nie będziesz miał problemów. W innym przypadku robisz to na własną odpowiedzialność.

 

Zespół firmy PC Serwis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak reszta forumowiczów, ale ja jestem mile zaskoczony postawą człowieka z PcSerwisu. W pełni się zgadzam z nieprzyjęciem karty przedstawionej na powyżżych zdjęciach. To co zrobił użytkownik zakrawa na głupotę tygodnia lub nawet miesiąca. Jak można w takim stanie oddawać kartę na reklamację i jeszcze twierdząc że nie zdejmował wiatraka 8O Wiatrak pewnie sam się zdjął jak mu karta spadła na podłogę :D

 

Sam sciągałem wiatrak z karty aby sprawdzić jaki mam rdzeń (niestety R350), ale zrobiłem to na tyle ostrożnie, aby nie było widac, że coś było ruszane. Czyli da się, ale trzeba z tym uważać...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem ten koleś tak mocno ukruszył rdzeń ??!! Sorry za obraze ale jakiś niezły idiota. Mam pytanko jedno dotyczące ostatniej fotki, widać na niej lekko uszkodzony/wygiety bolec od zapinania coolera na karte czy jeżeli ja tak zrobie to mi to przyjmą na gware czy nie? W końcu wynika z tego ewidentnie ze user coś kombinował z kartą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem ten koleś tak mocno ukruszył rdzeń ??!! Sorry za obraze ale jakiś niezły idiota. Mam pytanko jedno dotyczące ostatniej fotki, widać na niej lekko uszkodzony/wygiety bolec od zapinania coolera na karte czy jeżeli ja tak zrobie to mi to przyjmą na gware czy nie? W końcu wynika z tego ewidentnie ze user coś kombinował z kartą.

Ja sam nie wiem, co ten cżłowiek robił, ale wiem, że stwierdził, że on wentylatora nie ruszał i żąda wymiany karty. Dopiero po dłuższej rozmowie przyznał się, że wentylator zdejmował, ale to i tak niczego nie zmienia, mamy mu kartę wymienić. No cóż, bezczelność ludzka czasem zakrawa o głupotę, karty mu niestetry nie wymienimy, bo jest ewidentnie uszkodzona przez użytkownika i to nie tylko wentylator, ale również rdzeń. A jak on to zrobił, to ja sam nie wiem.

Wygięty i uszkodzony bolec pochodzi z tej samej uszkodzonej karty, więc ktoś nieźle przy niej grzebał. Dąłem takie zdjęcie, bo nie miałem innego, ale gwarantuje, że wentylator da się zdjąć, bez jego fizycznego uszkadzania opisaną przeze mnie metodą.

Co do reklamacji, to sprzęt musi być taki, jak oryginalny, czyli wszystkie modyfikacje muszą zostać usunięte przez użytkownika. Niestety, ale takie są warunki producenta i takie będziemy egzekwować, nic na to nie poradzę, jak już pisałem, nie stać nas na wyrzucanie uszkodzonych przez użytkowników kart na śmietnik, ponieważ producent nie przyjął reklamacji ze względu na mechaniczne uszkodzenia/modyfikacje karty i kupowanie im w zamian nowych.

 

Zespół firmy PC Serwis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pcserwis ---> hehe to jakbym kupowal u was grafe to moge liczyc ze jako spece od sciagania radiatora lookniecie i zobaczycie gpu jest na r360 ? :lol: ;)

a tak powaznie to mozecie przy okazji modowalnosci sprawdzac tez na jakimgpu jest dana karta i popychac ja kilentom zainteresowanym konkretnym rdzeniem za jakas skromna oplata :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale wszystkie karty oparte są na rdzeniu R350. Z tego co wiem, to jeszcze nikt nie spotkał kart Radeon 9800SE na rdzeniu R360, ale być może się mylę, bo sam nie sprawdzałem, wiem to tylko z lektury innych postów. Być może w przyszłości się to zmieni.

Co do sprawdzania jaki jest gpu, to na życzenie klienta zrobimy to bezpłatnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam powazny dylemat bo nie wiem ktorego radka wybrac z serii 9800 SE. Do wyboru mam 3 karty i nie wiem ktora najbardziej sie oplaca kupic. Nie ukrywam ze bede odblokowywal dodatkowe potoki i to na wlasne ryzyko-nie stac mnie zeby placic za pewnosc 100 % ze karta da sie modowac prawdilowo.Do wyboru mam nastepujace karty:

 

1.Sapphire karta graf. Radeon 9800 SE Atlantis 128M DDR DVI TV LiteRetail

2.POWERCOLOR ATI 9800SE 128MB x8 TV,DVI (256bit)

3.XPERTVISION ATI 9800SE 128MB TV,DVI (256bit)

 

Oczywiscie cenne beda uwagi dotyczace glosnosci pracy oryginalnych wentylatorow na tych kartach oraz co najwazniejsze procent szans ze uda mi sie karte prawidlowo zmodowac(byc moze sa karty ktore czesciej sie moduja niz inne modele) Wiem ze sapphire ma nedzne taktowanie ale jesli sie lepiej moduje to moze lepiej kupic wlasnie ja ??

Licze na Wasza pomoc i pozdrawiam .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja proponuje zebys od razu dał sobie spokój i kupił 9700. Bo moim zdaniem masz 1% szans ze trafisz na modowalną, sklepy sobie wybierają i drożej sprzedają i to wcale nie dużo drożej wbrew pozorom.

 

Wychacz cos na allegro a napewno znajdziesz, moim zdaniem nie warto ryzykowac w ciemno...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje ale ja biore prosto z hurtowni wiec moze tam maja jeszcze nie przebrane karty ...

Zrobisz jak chcesz, ja w tym przypadku wolałbym 9700(PRO). Bo nie pasowałoby mi 800zł wydac na 4 potokowca :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z twierdzeniem Lumperatora, że oryginalny wiatraczek jest badziewny, on jest po prostu wystarczający dla standartowych ustawień karty, wiem, bo katowałem przez długi majowy weekend kartę na różnych grach przez całe dnie, karta, owszem grzała się, ale żadnych zwisów lub błędów z wyświetlanej grafice nie zauważyłem. I nie była to specjalnie wyselekcjonowana karta, po prostu jedna z przetestowanych na modowalność.

Tak właśnia sprawdzali moją (już trzecią...), katowali biedną... ale chodzi jak trza i chodzi stable na 405, powyżej a AtiTool wyskakują po dłuższym czasie kropki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe.. no, żebym ja wczesniej przeczytał twojego posta pcserwis. Wypowiedź profesjanalna. Jednak przy AA występowały zbyt duże arty na mojej SE i delikatnie mówiąc, przy pomocy żyletki i igły zdjęłem ten radiator. Nie wiem jak mogłem być tak slepy, zaciskając stozek

w głąb tego trzpienia. 8O Logiczne, że w ten sposób nie zdejmę.

Nie wiedziałem jednak, że od góry mozna to wyjąć i dopiero wtedy

zacisnąć stożek. Ehhh.. mniejsza z tym. I tak zamieniłem ją na tą

Pro (byłem wtedy z nią w PCSerwis :) ). Zamieniłem wiatraki.

Właściwie to tylko jeden, bo mój jest już nie do załozenia. Muszę

szybko rozejrzeć się za VGA Silencer. Hmm.. na Sapphire Pro

powinien nspokojnie wejść. Tylko mam mały problem. Czy to

chłodzenie nie zawadzi o radiator zaożony na południowym

mostku.

 

I jeszcze coś dla odwiedzajacych to forum. Jak sami widzicie

PCSerwis czynnie bierze udział na tym forum. Znajdcie mi

sprzedawcę, który w tak oczywisty sposób omawiałaby problemy

z modowalnoscią kart, jej gwarancją itd. PCSerwis przybliżył

w ten spośób stronę sprzedawcy i jego wymagania co do

gwarancji. Ja wiem, ze jak się wpada w trans O/C to robi się

wszystko, później płacze pół dnia i oddaje sprzęt w nadzieji, ze

serwis coś z tym zrobi. Właśnie trzeba przyjąć do wiadomości to

że pracują tam zwylki ludzie, a nie "Znachory Overclockingu"

 

PCSerwis.. tak trzymaj ! Forum nie Forum, ale klientów będzie

wiecej (i to tych nieco bardziej wymagających).

 

Moze i ten oryginalny wiatraczek ujdzie w tłoku, no ale radiatory na

pamieci powinny być fabrycznie zakładane. No bez przesady, ale

na kartach GeForce3 tak właśnie było (karta bardzo udana!). Z resztą

pamięci na GF3 nie grzały się tak mocno jak w tych Radkach !

Inna sprawa jest taka, ze pewnie pamieci na Radeonach znoszą wyższe

temperatury. Nie zmienia to jednak faktu, że po przytrzymaniu palca na

wygrzanej kostce można się oparzyć !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj Lumperator, bo jeszcze ktoś pomyśłi, że to co piszesz jest przez nas sponsorowane, lub masz z tego jakieś inne korzyści, co oczywiście nie jest prawdą.

Co do uwag dotyczących sprzęt jeszcze dzisiaj na ty m forum ukaże się nowy temat, gdzie postaram się opisać wszystkie problemy dotyczące tego typu kart, również z punktu widzenia sprzedawcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość robot

dzieki temu ze pcserwis bierze czynny udzial w forum , i niejako powieksza w ten sposob swoja wiarygodnosc juz 2 znajomych kupilo u nie karte graficzna ( modowalna) gdyz moglem im ta firme polecic jako uczciwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie wiatrak nie poszedł na straty. Zanotowany spadek temperatury

dysku: 5-8 stopni (z 45-50 do 40-42 - podczas defra-

gmentacji partycji C:). Co prawda, największe ciepło jest wysyłane

na ściany dysku, ale w jego ośrodku również wytwarza się pewna

ilosc ciepła wysyłana w górę. W sumie nic specjalnego, ale zawsze

daje to większe poczucie bezpieczeństwa dla cennej zawartości.

 

Dołączona grafika

 

ATi Maxtor 120 GB :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale wszystkie karty oparte są na rdzeniu R350. Z tego co wiem, to jeszcze nikt nie spotkał kart Radeon 9800SE na rdzeniu R360, ale być może się mylę, bo sam nie sprawdzałem, wiem to tylko z lektury innych postów. Być może w przyszłości się to zmieni.

Co do sprawdzania jaki jest gpu, to na życzenie klienta zrobimy to bezpłatnie.

Glowy za to nie dam ale ktos na tu na forum chyba chwalil sie takim se na r360 ktory pozniej podobno podciagnal prawie do xt... jak znajde to podam linka...

 

ale fajnie wiedziec ze jakby co to sprawdzicie:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ewentualnie co polecacie z nvidii ?? Tak zeby mialo 8 potokow i bylo podobnej wydajnosci co radek no i cena tez musi byc bardzo podobna :)

NV jeszcze sie takiej karty nie dorobiła. :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Lumperator pytanko male

 

jak poszlo zdejmowanie radiatora? bylo bardzo ciezko czy raczej bez

problemow ? na ile karta poszla przy VGA Silencerze ? (slyszalem o

wartosciach w granicach 438 GPU / 364 MEM)

 

boje sie troszke zdejmowac jak przypomne sobie zabawe z chipsetem na

plycie Epox 8RDA3 - musialem wymienic na radiator zalmana bo

wentylatorek juz chorbotal ale samo odklejanie radiatora bylo naprawde

ciezkie (moze jakies rady jak to dobrze zrobic zeby bylo lekko

i przyjemnie ? :?: :wink: )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Natchnięty tym wątkiem zamówiłem dzisiaj kartę XpertVision 9800SE - coś takiego: http://www.xpertvision.com.tw/products_9800se.htm. Z tego, co wyczytałem na hardwaregeeks.com, da się modować do Pro. Taktowanie domyślne nie jest wysokie, ale znalazłem też wykręcony BIOS do niej: http://softmod.ocfaq.com/bios.php?sort=date (370/300). Jutro zajmę się kręceniem. Może się da bardziej, bo pamięci to hynixy 2.8. Jakieś rady dla początkującego? A jeśli będę chciał zrobić hardmoda (polutować mostki, bo 95% czasu spędzam przy linuksie, gdzie softmoda raczej nie zrobię) to można to zrobić metodami domowymi, czy do złotnika nieść?

 

Od razu update - z tym BIOSem bredzę - właśnie wyczytałem, że fabryczny core tej karty to 380.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie radiatora z karty jest bardzo proste. Wystarczy, ze

przeczytasz posty pcserwis. Ja niestety byłem swięcie przekonany,

że trzpienie są integralną częścią tego wszystkiego - tj zespolone z

resztą. Pomyliłem się, ale nic na tym nie straciłem.

Cherub, to jest bardzo proste. Wyjmij ze srodka bolce (czy

trzpienie jak to mówi pcserwis). Zrób to i nie wahaj się nawet gdy

mocno siedzą. Jeżeli siedzi to uparcie, zalecam skorzystać z zyletki.

Mam nadzieję, ześ jest facet, wiec żylety się pewnie nie boisz :)

Wygnij ją w łuk i mocnawo przecinaj po drugiej stronie stożek

(no to plastikowe mocowanie). Zbliżając się do bolca (a jest w

srodku owego stożka) przetnij ten plasik. Następnie musisz go

jakoś ułamać. Ja to zrobiłem przy użyciu igły. Włożyłem ją między

stozek a bolec i trzymawszy ją z dwóch stron poderwałem do góry

łamiąc przy okazji ten kawałeczek plastiku. W ten sposób dostałem

się do bolca i popchnęłem go do góry. Oczywiscie wyskoczył po

drugiej stronie (tj. od strony radiatora). To samo zrobiłem z drugim

mocowaniem. Wszystko po nic, bo wystarczyło od strony radiatora

pociągnąć bolec do góry, a stozkowe mocowanie po prostu

ściśnąć pensetą po czym wyprowadzić na drugą stronę.

Jakkolwiek tego nie zrobisz, musisz jeszcze oderwc radiator od

rdzenia. Klej termoprzewodzący trzyma całkiem mocno. Spokojnie

można to zdjąć. Wystarczy w spoób równomierny odrywać radia-

tor. Jeśli bedziesz ciągnąć na siłę z jednej strony, o faktycznie

mozesz ukruszyć kawałek rdzenia. Jesli z jednej strony troszkę

odejdzie to tak samo zrób po drugiej stronie. Hmm.. to tak

jakbyś przykrecał 4 śróbki - nie po jednej stronie, a na ukos.

Siła nasiku musi być równa. Z resztą Ty dobrze o tym wiesz.

Tak oczywistych rzeczy nie musze chyba tłumaczyć.

Bez nerwów zdejmij to badziewie i założ Silencera. Co prawda

ja jeszcze go nie mam, ale jestem pewien, ze na mojego Sapphira

będzie pasować. Obawiam się tylko, czy nie zawadzi czasem o

radiator na południowym mostku mojego NF7-S.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja ściągłem wiatrak z karty za pomocą kombinerek :D . Otóż po przeciwnej stronie karty (nie tej co radiator) ścisnąłem najpierw pierwszą, po czym ją delikatnie wypchnąłem, później drugą nóżkę mocującą radiator również wypychając ją w stronę radiatora. To jeszcze nie wszystko. Jak napisał Lumperator klej (pasta) termoprzewodzący trzyma dość mocno. Ale jakoś poszło, trzeba tylko uważać. Wszystko zajęło mi około 1 minuty (5 minut szukałem kombinerek - tego nie liczę :D ). Po ponownym założeniu tego samego radiatora (sprawdzałem tylko jaki mam rdzeń) wszystko siadło na swoje miejsce - nawet radiator się nie rusza. Po prostu tak jakby nie był ściągany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Złapcie delikatnie kombinerkami trzpienie od strony wentylatora i wyciągnijcie do góry. Odwracacie kartę i z drugiej strony delikatnieściskacie wystające czarne bolce, delikatnie wyciągając je od strony wentylatora. Nie potrzeba do tego żadnych żyletek, szpilek etc. Wystarczą dobre kombinerki, lub penseta i trochę cierpliwości.

Żeby ściągnąć radiator, bierzecie suszarkę do włosów i dmuchacie gorącym powietrzem tak żeby był gorący, ale aby dało się go chwycić gołą ręką :wink: Wystarczy kilka sekund z niedużej odległości. Żółty glut pod spodem staje się plastyczny po podgrzaniu. Radiatorem delikatnie kręcimy, a nie podważamy. Od nieumiejątnego podważania kruszy się rdzeń (chociaż ukruszyć w ati, które ma jeszcze wokól metalową osłonkę- trzeba być mistrzem :lol: ). Wierzcie mi, że robiłem to już kilkakrotnie i nie wiem co tu można spartolić, jeśli robi się to DELIKATNIE. A jeśli do tego z wyczuciem, to po całości waszego grzebania nie będzie śladu.

 

Zdjęty radiator przed czyszczeniem z gluta też najlepiej podgrzać - teraz można już znacznie mocniej - nic mu nie będzie. Do czyszczenia GPU najlepsza jest miękka gumka i patyczki do uszu z watą (do wypolerowania na błysk i usunięcia resztek gumki - przed użyciem obróćcie nimi kila razy w palcach, żeby ubić watę - nie będzie zostawiać włókien). Jeśli zakładacie radiator z powrotem to wywalcie gluta i przesmarujcie jakąś pastą. Lepiej przewodzi ciepło i macie pewność, że na pewno przylega. Nie polecam srebrzanek początkującym, bo jak się nawali za duzo to potem karta się kaszani i znowu trzeba czyścić.

 

I jeszcze jedno na całą operację zarezerwujcie sobie z godzinkę. Lepiej się nie śpieszyć i w spokoju wszystko zrobić, niż potem płakać, że 1000 zeta poszło się jechać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...