Skocz do zawartości
ClareS

Ati Radeon 9800 / Pro / Xt

Rekomendowane odpowiedzi

Powiedzcie mi jedna rzecz, bo mnie to zastanawia. Jak to moziwe, ze wlasciwie wszystkie Radeony juz od 9500PRO nawet nie wstana bez dodatkowego zasilania, a te Medionki, nawet 9800 idzie super bez podpinania tej "wtyczki" ? :)

 

Kubasiek > tak z ciekawosci, ten na zdjeciu to ty ? :wink:

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Medion ma taktowania rdzenia i pamięci na poziomie 9800. Pewnie ma niedowoltowany rdzeń i pamięci albo ciągnie przez złącze agp więcej niż to przewiduje specyfikacja. A raczej ciągnie więcej - specyfikacja agp mówi o 45W natomiast 9800xt ciągnie zdrowo ponad 70W, a 9800pro niewiele mniej. Wsadzając go w dobra płytę jest ona w stanie sobie poradzić, bo płyty przeważnie mają "zapas". Ale jeśli płyta jest w stanie przekazać tylko to co w specyfikacji to podłączenie dodatkowego zasilania jest konieczne. Mediony mają gniazdo dodatkowego zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy i od razu zaznaczam ze jestem lamerem jezeli chodzi o O/C.Mam pytanie kupiłem Wersje 9800 Medion Xl-do ilu moge podkrecic-bezpiecznie-karte na standard chlodzeniu(czy wogole sie za to brac)Czy kupic tego silencera 3.Ogolnie prosze o rady co powiniennem w pierwszej kolejnosci zrobic.Czytalem posty dot. kart i chlodzenia ale zdania sa bardzo podzielone.Minelo juz troche czasu wiec moze ktos ma sprawdzony sposob na montaz ustawiebia i konserwacje-jak krecic ta karte, jakie sterowniki itd.z gory wielkie dzienx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powinienes w miare przegladnac posty jest wszystko napisane.

polecam zamiast sillencera 3 (niektorzy narzekaja na pozniejsze padanie tych kart pod nim) zalmana vf700 wystarcza do calkiem niezłego podkrecenia.

1389153[/snapback]

Przegladnalem posty nawet bardzo a nie w miare ale tak jak wczesniej napisalem ile ludzi tyle wersji.PROSZE o pomoc ludzi,ktorym takie karty hulaja i sa zadowoleni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do ilu moge podkrecic-bezpiecznie-karte na standard chlodzeniu(czy wogole sie za to brac)Czy kupic tego silencera 3.Ogolnie prosze o rady co powiniennem w pierwszej kolejnosci zrobic, (...) jak krecic ta karte, jakie sterowniki itd.z gory wielkie dzienx

1. Zacznijmy od zasilacza - markowy, min. 350W, (sumaryczne obciążenie na liniach 3,3V + 5V ponad 200W). [Codegen, Megabyte, Tracer itp to NIE są markowe zasilacze] {Chieftec, Topower, Tagan, FSP, Modecom, Neotec itd -to są markowe zasilacze}

2. Odpowiedni przewiew w obudowie - co najmniej 1 dodatkowy wentyl wyciągający powietrze pod zasilaczem, lub otwarta obudowa.

3. Zmiana chłodzenia karty - min. to radiatorki na pamięci ale i coolerek z rdzenia przydałoby się zmienić. Osobiście polecam komplecik zalmana VF700 AlCu (Cu).

4. Do podkręcania - albo Ati Tray Tools albo Radclocker/radlinker (dla początkującego bezpieczniejszy i prostszy jest radclocker)

5. Wio w górę. Zacznij od pojedyncego o/c tzn. np. najpierw rdzeń aż do pierwszych artefaktów (pamiątki bez o/c). Potem rdzeń na default i o/c pamiątek też do pierwszych artów. Do gier przeważnie używam max o/c - (minus) 15 - 20 MHz.

6. Stery - catalisty 5.4, omegi na catalistach 4.12, omegi na catalistach 5.4 (jeszcze ich nie ma ;) )

 

Powodzenia

Edytowane przez Conti

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy i od razu zaznaczam ze jestem lamerem jezeli chodzi o O/C.Mam pytanie kupiłem Wersje 9800 Medion Xl-do ilu moge podkrecic-bezpiecznie-karte na standard chlodzeniu(czy wogole sie za to brac)Czy kupic tego silencera 3.Ogolnie prosze o rady co powiniennem w pierwszej kolejnosci zrobic.Czytalem posty dot. kart i chlodzenia ale zdania sa bardzo podzielone.Minelo juz troche czasu wiec moze ktos ma sprawdzony sposob na montaz ustawiebia i konserwacje-jak krecic ta karte, jakie sterowniki itd.z gory wielkie dzienx

1389142[/snapback]

zacznij od zdrapania żółtego gluta który jest na GPU (jest z tym troche roboty ale warto) i nałóż śweżą pastę

wydaje mi się że inwestowanie w chłodzenie typu zalman czy sillencer to niepotrzebna inwestycja jak na taką kartę biorąc pod uwagę przyrost wydajności, ja założełem stary cooler od durona (5V-2000 obr) i puściłem nawiew z boku obudowy, całość jest letnia (mam w sumie 7 wiatraków w budzie)

po takiej lekkiej modernizacji możesz ją spokojnie puścić 400/700

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega wyzej napisal. Nie ma co kupowac Zalmana i innych za ok.100zł. Zobacz na strone 61, jest tam wlasnie rowniez moja przerobka chlodzenia na cooler ze starego Durona (dalem 10zł). Wentyl smiga na 7V i WOGOLE go nie slychac. Na pamieci to polecam Ci zajrzec na allegro na procesory PII, bo sa na nich bardzo "przyjemne" :twisted2: radiatory, ktore mozesz spokojnie pociac na pamiec. Taki PII kosztuje ok.10zł. Podsumowujac 20zł, a mozesz jeszcze jakis naweiw z boku i masz za pare zlotych chlodzenie, jakich malo :D, a i mozesz sie jeszcze pochwalic w dziale modyfikacje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.Jeszcz tylko 1 rzecz.Czy ta karta pociagnie co bardziej wymagajace graficznie tytuly na dobrym poziomie bez podkrecania czy jednak warto ja podkrecic-nie jestem maniakiem(tu sorry dla wszystkich)wyciskania z karty maximum i osiagania najwyzszych numerkow w benchmarku.Po prostu chce sobie pograc w fajne gierce na ddobrym poziomie w koncu to PRO.

 

2 sprawa nie chce wydawac za duzo kasy na chlodzenie juz i tak na karte sie wyzylowalem.Mysle o tym Silecerze 3 ale u mnie komp chodzi non stop-nawet jak jestem w pracy i balbym sie troche czy sie cos nie zjara tak jak czytalem w innym watku(tam tez zamieszcze to pytanko).Wiec moze jakies sprawdzone opinie uzytkownikow tego urzadzenia-experymentalne wiatraki z Durona mnie nie interesuja bo sie boje--a Adam Slodowy tez nie jestem.

Jeszcze raz dzieki wszystkim za canne rady(dziubek, kocurek, conti)

 

acha pytanie do wszystkich w tej chwili mam zasilacz ciulaty chyba jakis TECH MASTER 300W-czy ktos wie czy pociagnie tego 9800 XL czy lepiej nawet nie probowac bo sie sfajczy i bedzie placz(kumpel mowil ze nie moze sie zjarac co najwyzej bedzie sie restartował) sam nie wiem.

Edytowane przez Yearman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5. Wio w górę. Zacznij od pojedyncego o/c tzn. np. najpierw rdzeń aż do pierwszych artefaktów (pamiątki bez o/c). Potem rdzeń na default i o/c pamiątek też do pierwszych artów. Do gier przeważnie używam max o/c - (minus) 15 - 20 MHz.

6. Stery - catalisty 5.4, omegi na catalistach 4.12, omegi na catalistach 5.4 (jeszcze ich nie ma ;) )

 

Powodzenia

 

 

 

O ile i od jakiego poziomu powinno się podkręcać.TZ czy od samego poczatku o 5 czy np.najpierw moge skoczyc"aż do x" i potem o 5 ??

 

Ktore z tych sterow Catalisty czy omegi??od czego to zalezy.

Edytowane przez Yearman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza to bym Ci radzil zmienic. Moze sie poprostu resetowac, a moze sie poprostu sfajczyc (w najlepszym przepadku sama zasilka). Co do coolerka z Durona, to to naprawde nie jest tak trudne do zrobienia jak wyglada. Jak chcesz wydac mozliwie najmniej kasy to jest chyba najlepsze rozwiazanie. Porostu wywiercasz takie same dziurki (jesli dobrze pamietam, wiertlo 3,5mm), w tej samej odleglosci jak sa na standardowym wiatraczku (chyba 6cm, ale nie pamietam dokladnie). To wszystko. Nawet te "koleczki" ze starego wiatraka pasuja jak ulal.

Co do sterow to ja polecam OMEGI, ale odrazu mowie, ze na Catalistach nawet nie pracowalem (a raczej giercowalem) :wink: Z tego co slyszalem, to Catalisty maja zablokowane rasowanie.

 

EDIT:

1) Na moim coolerku rdzen idzie narazie na 435, ale mysle, ze bedzie spokojnie wiecej, tylko nie mam kiedy sie pobawic. Oto garsc zdjec coolerka po malym "tjuningu" :) Wypolerowalem zeberka po bokach, tak ze w srodku radiator jest dalej czarny, a na brzegach jest tera srebrny. Cyniarsko wyglada B) Nie myslicie, ze troszeczke najezdza za blisko wyjscia AGP ? Niby karta wchodzi cala, ale tak teraz loonkalem na tych zdjeciach i przypilowalem delikatnie.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

2) Martwi mnie caly czas temp. karty. Nie ma artow, moge rasowac spokonie, nic sie nie zawiesza, niby wszystko git, ale nawet na standardowych ustawieniach jak gram w np. Hylyfyly 2 to normalnie pamieci, radiator, a nawet kondesatory potrafia poprostu sparzyc jak sie je dotknie. Nie kumam tego i troche mnie to martwi <_<

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam na dniach jednak kupie sobie zalmanka vf700cu - jeszcze tylko 30 zetow mi brakuje:D

wydajnosc bedzie mial zajebista odpale go gdzies na 7V i bedzie jazda:D

mam nadzieje ze ramy w koncu wyzej pojda

oczywiscie zdam z tego relacje poprata jakimis fotami:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli zwiększam (Radek 9800 Pro) częstotliwość na ponad 420/740... i nie mam artefaktów tylko nieznaczny spadek wydajności (z 19700 do 19200 3Dsmarków2001) to podniesienie napięcia może pomóc... (na razie jest na 1,5V)

??? Podnieść na 1.6 i spróbować z wyższą częstotliwością? Jak myślicie?

Edytowane przez tjz_ck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupic Radeona 9800pro ale nie wiem czy brac

 

HIS Radeon 9800 Pro IceQ 128MB /256bit/

 

lub

 

Sapphire Radeon 9800 Pro 128MB /256-bit/ + Arctic Cooling VGASilencer rev. 3?

1393068[/snapback]

Wyjdzie to samo, ale lepiej mieć HISa z powodu gwarancji. Samodzielna zmiana chłodzenia bywa pretekstem do odrzucenia roszczeń gwarancyjnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zasilacza to bym Ci radzil zmienic. Moze sie poprostu resetowac, a moze sie poprostu sfajczyc (w najlepszym przepadku sama zasilka). Co do coolerka z Durona, to to naprawde nie jest tak trudne do zrobienia jak wyglada. Jak chcesz wydac mozliwie najmniej kasy to jest chyba najlepsze rozwiazanie. Porostu wywiercasz takie same dziurki (jesli dobrze pamietam, wiertlo 3,5mm), w tej samej odleglosci jak sa na  standardowym wiatraczku (chyba 6cm, ale nie pamietam dokladnie). To wszystko. Nawet te "koleczki" ze starego wiatraka pasuja jak ulal.

Co do sterow to ja polecam OMEGI, ale odrazu mowie, ze na Catalistach nawet nie pracowalem (a raczej giercowalem)  :wink: Z tego co slyszalem, to Catalisty maja zablokowane rasowanie.

 

EDIT:

1) Na moim coolerku rdzen idzie narazie na 435, ale mysle, ze bedzie spokojnie wiecej, tylko nie mam kiedy sie pobawic. Oto garsc zdjec coolerka po malym "tjuningu" :) Wypolerowalem zeberka po bokach, tak ze w srodku radiator jest dalej czarny, a na brzegach jest tera srebrny. Cyniarsko wyglada  B) Nie myslicie, ze troszeczke najezdza za blisko wyjscia AGP ? Niby karta wchodzi cala, ale tak teraz loonkalem na tych zdjeciach i przypilowalem delikatnie.

 

1392055[/snapback]

jest jeszcze prostrzy sposób montażu - na opaski zasiskowe, bez wiercenia, szybko i sprawnie, a najważniejsze - cooler można przymocować prosto nie na skos - u ciebie przez ten skos widać że rdzeń troche wystaje

co do temperatury to masz poprostu za słaby obieg powietrza w obudowie,radzę puścić nawiew z boku obudowy,nie wspominam o wentylach z przodu i z tyłu budy, ewentualnie połóż luzem na wierzchu karty wentyl 80x80 albo większy

Edytowane przez kocurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to moge polozyc taki wentyl luzem na karcie i nic sie nie stanie ? :) Mam sciagnieta sciane boczna od budy, wiec chyba nie ma tragedii z temp. w budzie.

A co do tego najezdzajacego na slot AGP kawalka radiatora, to karta siedzi cala w AGP, wiec chyba nie jest zle. Nie wiem jak to jest z tymi opaskami, bo nie probowalem, ale dzieki tym "koleczkom" radiator bardzo mozno przylega do rdzenia.

 

Tak to wyglada z bliska, nie wydaje sie wam, ze troche za blisko ? Juz delikatnie spilowalem ten kant, ale nie wiem czy nie za malo, niby karta siedzi, ale jakos tak ryzyownie blisko tego slotu jest radiator.

 

Dołączona grafika

 

EDIT:

Podlaczylem z ciekawosci dodatkowe zasilanie i napiecie na linii 12V poprawilo sie z 11,67 na 11,80.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się przy jakich wartościach napięć pracują wasze GPU (1.5 czy wyżej)? i czy wzrost napięcia ma odzwierciedlenie w prędości karty (przy tych samych częstotliwościach core & mem)?

Edytowane przez tjz_ck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się przy jakich wartościach napięć pracują wasze GPU (1.5 czy wyżej)? i czy wzrost napięcia ma odzwierciedlenie w prędości karty (przy tych samych częstotliwościach core & mem)?

1394779[/snapback]

Moj Medion 9800PRO z tego co pamietam ma

Core - ok.1,7V

Mem - ok. 2,65

Zwiekszenie tych wartosci przy pozostawieniu tych samych wartosc zegarow nie da Ci zadnego przyrostu wydajnosci. Podnoczenie napiecia pozwala na wieksze podniesienie zegarow Core i Mem.

Edytowane przez DziubekR1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja jako dumny posiadacz 9800Pro... chciałem się pochwalić, że po jednym dniu nauki zdałem maturke ustną z polaka... hehe :D teraz będe miał sporo czasu na kręcenie! POZDRO!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem. Podkręciłem pamięci z 620 na 720 mhz w moim radku 9800SE@pro. Kartę mam już 2 miesiące i czegoś takiego nie widziałem na żadnej swojej karcie (miałem ich 6). Puściłem 3dm 03 i nagle komp mi się zrestartował, i tak 3 razy, a za 3 w biosie literki się rozmyły a jak windows się ładował obraz się rozmywał. Pulpit włącza się normalnie tak jak gry. Tak jest tylko co około 5 włączeń. Kiedy gram w jakąś grę dłużej niż półgodziny komp mi się restartuje albo wychodzi do pulpitu. Nie wiem co mam robić? Chyba pójdę reklamować. Czy wezmą m i kartę jak mam odblokowane 8 potoków sterownikiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien problem. Podkręciłem pamięci z 620 na 720 mhz w moim radku 9800SE@pro. Kartę mam już 2 miesiące i czegoś takiego nie widziałem na żadnej swojej karcie (miałem ich 6). Puściłem 3dm 03 i nagle komp mi się zrestartował, i tak 3 razy, a za 3 w biosie literki się rozmyły a jak windows się ładował obraz się rozmywał. Pulpit włącza się normalnie tak jak gry. Tak jest tylko co około 5 włączeń. Kiedy gram w jakąś grę dłużej niż półgodziny komp mi się restartuje albo wychodzi do pulpitu. Nie wiem co mam robić? Chyba pójdę reklamować. Czy wezmą m i kartę jak mam odblokowane 8 potoków sterownikiem?

1399237[/snapback]

Jak dla mnie to typowy symptom za słabego zasilacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz pytanko. Dostalem mojego Mediona 9800PRo(XL) jakkolwiek.

512 na ddr

plyta MSI K6delta

Hdd-80

Athlon 2200

i na 3dmark:

2001 - ok. 12000

2003 - ok. 4750

ustawienia fabryczne

 

To chyba troche mało.czy tak niski wynik moge zwalic na system ME, ktorego urzywam a nie moge zmienic ze wzgledu na karte TV Max do ktorej nie mam sterownikow pod XP i nie chula mi TV borg z konfiguracja ktorego nie mam problemow.(P.S.-czy zna ktos jakies forum zwiazane z kartami TV? )

Edytowane przez Yearman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie, gdybym kupił np. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=48760267 to dało by się do mojego radka przelutować pamięci te czy to jest całkiem coś innego?? Linka daje tylko dla przykładu, bo może będe miał z innego źródła takowe pamiątki... (wim że te są 128Bitowe, ale jak bym załatwiał to takie od X800 lub 6800)

Bo gdyby "styki" pasowały to po odpowiedniej modyfikacji biosu.. hehe 500Mhz na pamiątkach :) w Radku.

Edytowane przez Poyep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj stalem sie szczesliwym posiadaczem zalmanka vf700CU - niestety musialem podpiłowac nieco moje revolteki bo troche malo miejsca na karcie bylo ale teraz juz spoko;) nasmarowalem rdzen ta pasta od zalmanka i testuje wlasnie na 12V (troszke glosne to) ale zajebiscie wydajne

za pare chwil powiem jak karta teraz sie kreci

:)))

core 434 ramki 771 - i 6600pkt w 2k3;]]

pamiatki juz nie syfia - poszly ponad 20MHz wyzej

core niestety troche syfi mimo ze karta jest chlodna - wniosek: niedovoltowane wsio na tym medionie :mur: :lol: :lol:

Edytowane przez genghiskhan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...