Skocz do zawartości
kb1985

Rozważania o płytach pod ATHLONY XP. + co nieco o athlonie64

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

rozważam zakup procka i wybór padł na Athlona XP.

Zastanawiałem się nad zakupem Athlona 64, ale jeszcze chyba a wcześnie.

Zainwestuję kupę kasy w płytę główną pod 64 i procka, a później wejdą jakieś nowe standardy

i przy kolejnym upgrejdzie płytka znowu będzie do wymiany. Jeśli się mylę i jednak warto zainwestować w 64, to proszę,

niech ktoś mnie poprawi.

 

W każdym razie, jeżeli miałbym kupować XP, to jest mi raczje obojętne czy kupię 2400, 2500 czy 2600,

ale różnica w cenie jest niewielka, więc chyba raczej zdecyduję się na 2600.

 

Problem pojawia sie własciwie dopiero przy zakupie płyty głównej. Wiem, że największym powodzeniem cieszy się

ABIT NF7-SL, ale szczerze mówiąc nie potrzebuję takiego kombajnu. Procka na 100% nie będę podkręcał.

Prosiłbym, zębyście polecili mi jakąś płytę, ale taką przy zakupie której nie musiałbym płacić

za rzeczy których nie potrzebuję. Po prostu zależy mi na czymś _TANIM_, co będzie bezproblemowo pracować z moim procesorem

i do tego nie rozwali mi dysku twardego (była kiedyś taka piękna płyta, chyba jeszcze za czasów P III,

która dyski kosiła równo). Jakie są moje wymagania? W sumie niezbędne minimum. Żeby płta dobrze działałą z procem.

Wszelkie serial ATA są dla mnie zbędne, bo takiego dysku nie mam, a zanim go sobie kupię, to zdążę jeszcze płytę

zmienić. Zintegrowana karta graficzna i dźwiękowa to dla mnie zbędna sprawa, ale wiem, że teraz ciężko o płytę bez

czegoś takiego. Mam jescze jedno wymaganie -> muszę obsłużyć 3 dyski twarde IDE i dwie nagrywarki, więc przydałoby się

3x IDE na płycie. Z tego co widzę, to nie jest to często spotyka sprawa w nwych płyach (ja na mojej starej płycie

pod PIII mam nawet 4x IDE). W każdym razie byłoby fajnie, gdyby na płycie były trzy złącza IDE, a jak nie będzie, to

też jakoś przeżyję i kupię przejściówkę sATA -> IDE. :) Tak więc poszukuję czegoś taniego, ale z drugiej strony jestem gotów

dołożyć kilka(dziesiąt) złotych, jeśli będzie to uzasadnione.

 

pozdrawiam

i liczę

na pomoc

w tej sprawie

 

s.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

asrock k7s8x. tania stabilna jak kazda inna plyta obecnie i bez zbednych bajerow. tylko ma 2 ide wiec musisz dokupic kontroler pod pci. nie wiem ile takie cudo kosztuje ale doloz do tego 129 zl za asrocka i i tak pewnie wyjdzie sporo taniej niz nf7 a za cene nf7sl to jeszcze mozesz opchnac 2 dyski i za doplata kupic 1 o takiej pojemnosci jaka mialy tamte w w sumie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

rozważam zakup procka i wybór padł na Athlona XP.

Zastanawiałem się nad zakupem Athlona 64, ale jeszcze chyba a wcześnie. 

Zainwestuję kupę kasy w płytę główną pod 64 i procka, a później wejdą jakieś nowe standardy 

i przy kolejnym upgrejdzie płytka znowu będzie do wymiany. Jeśli się mylę i jednak warto zainwestować w 64, to proszę, 

niech ktoś mnie poprawi.

s.

no cóż co do nowych standardów to zawsze będą jakieś nowe na tym polega ten biznes :) nowe athlony na sockecie 754 i 939 będą jeszcze przez jakiś czas (2-4 lata) rozwijane juz w tej chwili jest athlon64 3700+ na socket 754 podejrzewam że będą jeszcze wyższe modele. Z płytami to jest tak że zawsze można by je zmieniać za każdym razem gdy wyjdzie jakiś nowy chipset a zazwyczaj te nowe zbyt dużo nowości nie wnoszą :) ja w każdym razie polecam nowego athlona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebne ci wodotryski, nie będziesz podkręcał procka to zakup sobie Asrocka k7s8x. Stabilna płyta w rozsądnej cenie, ok. 140 zł w sklepie.

 

Co do AMD 64 to ja bym się jeszcze wstrzymał, za dwa lata będzie można spokojnie się przesiąść na 64bitówke a teraz bawić się tym co się ma

 

oczywiście wybór pozostawiam tobie.

 

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

THX za dobre rady. Moglibyście jeszcze tylko ukonkretnić płytkę? MAm do wyboru takie:

 

 

ASROCK K7S41

ASROCK K7S41GX

ASROCK K7S8X R3.0

ASROCK K7S8XE

ASROCK K7S8XE+

 

 

Okazało się, że mojego P III 800 na slot 1 mogę sprzedać nawet za 180 zł (takie ceny są na allegro, nie orientuję się dlaczego tak dużo :) ), więc będę miał tak jakby kilkadziesiąt złotych bonusowo do rozdysponowania, a chciałbym je już zainwestować w tego kompa, jak modernizuję.

 

I jeszcze sprawa ramu.

DDR 333? DDR 400? DDR 433?

Co najrozsądniej wybrać?

 

thx za odpowiedź

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli nie masz zamiaru kręcić proca tak jak pisałeś to ddr 400 nie beze Ci potrzebny tzn proponowal bym np kupic Athlona 2500+ i usatwic mu fsb 200 i mnoznik 11 i zyskasz Athlona 3200+ za friko i połowe taniej, odradzam Ci kupowanie ddr 433 gdyż a AMD sprawa wygląda tak że nalezy stosowac ustawienie synchroniczne cyzli zsynchronizowanie FSB procesroa i częstotliwosci ramu a 433 do synchro sie nie nadaje (bo jak stwerdizles nie bedzesz krecic,zreszta i tak bys tak FSB proca nie wykrecil:) więc byla by to tylko zbędna strata pieniędzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli nie masz zamiaru kręcić proca tak jak pisałeś to ddr 400 nie beze Ci potrzebny tzn proponowal bym np kupic Athlona 2500+ i usatwic mu fsb 200 i mnoznik 11 i zyskasz Athlona 3200+ za friko i połowe taniej, odradzam Ci kupowanie ddr 433 gdyż a AMD sprawa wygląda tak że nalezy stosowac ustawienie synchroniczne cyzli zsynchronizowanie FSB procesroa i częstotliwosci ramu a 433 do synchro sie nie nadaje (bo jak stwerdizles nie bedzesz krecic,zreszta i tak bys tak FSB proca nie wykrecil:) więc byla by to tylko zbędna strata pieniędzy.

433 nie bedzie pracowac synchro???? wszystko zalezy od ustawien mozesz nawet kazac DDR 500 pracowac synchro na 200.

 

Ten ASROCK wydaje sie spoko, ale bedziesz mial tylko 2 IDE (poszukalbym czegos z 4). Ramki wez 400 (najlepiej 1 GB), a Athlonka mozesz przeciez troszku podkrecic :D tak jak mowi Gosu :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezli nie masz zamiaru kręcić proca tak jak pisałeś to ddr 400 nie beze Ci potrzebny tzn proponowal bym np kupic Athlona 2500+ i usatwic mu fsb 200 i mnoznik 11 i zyskasz Athlona 3200+ za friko i połowe taniej, odradzam Ci kupowanie ddr 433 gdyż a AMD sprawa wygląda tak że nalezy stosowac ustawienie synchroniczne cyzli zsynchronizowanie FSB procesroa i częstotliwosci ramu a 433 do synchro sie nie nadaje (bo jak stwerdizles nie bedzesz krecic,zreszta i tak bys tak FSB proca nie wykrecil:) więc byla by to tylko zbędna strata pieniędzy.

433 nie bedzie pracowac synchro???? wszystko zalezy od ustawien mozesz nawet kazac DDR 500 pracowac synchro na 200.

 

Ten ASROCK wydaje sie spoko, ale bedziesz mial tylko 2 IDE (poszukalbym czegos z 4). Ramki wez 400 (najlepiej 1 GB), a Athlonka mozesz przeciez troszku podkrecic :D tak jak mowi Gosu :wink:

 

Pracwoać będzie ale bedziesz musial zmiejszyc częstotliwosć bo przeciez przykadowo jezli dal by na proca FSB 200(400) a mial pamieci 500 badz 433 to musial by zmiejszyc ich taktowanie do tych 400 bo chyba jelzi by bylo FSB 200(400) a pamieci 500 to bez obniazani ich taktowania synchro nie uzyskasz... :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Thx za opinie.

 

Jeśli kogoś to interesuje, to kupiłem

 

Athlon XP 2500+ Barton

ASROCK K7S8X

Kingston 512 MB 400 (jednak przy odpalaniu kompa wykrył je jako 333)

 

i do tego Chieftec 350 W z dużym wentylatorem.

 

pozdrowienia 4 all :)

krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...