Skocz do zawartości
Eljot

Z RAIDem czy bez?

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

 

planuje teraz kupic nowego kompa i mam problem polegajacy na tym, ze nie wiem czy kupowac plyte z RAIDem i Firewire czy bez.

Mysle o kupnie plyty Asus A7V333, o ktorej sie tutaj sporo naczytalem, jedni mowia ze shit na maxa inni ze wypas, no ale zawsze tak jest jednym sie podoba innym nie.

 

Glowne pytanie to: plyta z RAIDem i FIREWIRE czy bez?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wlasnie o to chodzi, ze nie wiem do czego mi sie przyda ten raid i firewire, a nie chce bez potrzeby topic 200zl

teraz robia wiekszosc rzeczy na usb, wiec jak na razie nie mam jak wykorzystac portu firewire

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli to roznica 200 zeta to bierz ta bez raida !!!

Też tak myślę, RAID przyda Ci się właściwie tylko wtedy gdy będziesz miał kilka dysków (i to najlepiej takich samych), a to co chodzi pod firewire zazwyczaj jest też robione pod USB. Specjalnie bym się nie zastanawiał :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

planuje teraz kupic nowego kompa i mam problem polegajacy na tym, ze nie wiem czy kupowac plyte z RAIDem i Firewire czy bez. 

Mysle o kupnie plyty Asus A7V333, o ktorej sie tutaj sporo naczytalem, jedni mowia ze shit na maxa inni ze wypas, no ale zawsze tak jest jednym sie podoba innym nie. 

 

Glowne pytanie to: plyta z RAIDem i FIREWIRE czy bez?

może zamiast asusa weź abita kx333 raid - 600 zł teraz tylo że nie ma usb2 ale zato płytka zawalista

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam!

 

planuje teraz kupic nowego kompa i mam problem polegajacy na tym, ze nie wiem czy kupowac plyte z RAIDem i Firewire czy bez.  

Mysle o kupnie plyty Asus A7V333, o ktorej sie tutaj sporo naczytalem, jedni mowia ze shit na maxa inni ze wypas, no ale zawsze tak jest jednym sie podoba innym nie.  

 

Glowne pytanie to: plyta z RAIDem i FIREWIRE czy bez?

może zamiast asusa weź abita kx333 raid - 600 zł teraz tylo że nie ma usb2 ale zato płytka zawalista

Obie plytki sa swietne i podobne wydajnosciowo , a jezeli chodzi o USB2.0 to mysle ze w obecnym momencie nie wolno kupowac plyty ktora go nie posiada .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz, lub w przyszłości zamierzasz kupić cyfrową kamerkę wideo (standard DV lub Digital8), to zarówno RAID jak i FIREWIRE będą jak znalazł.

Firewire to jedyny efektywny sposób podłączenia takiej kamery do kompa, a RAID 0 umożliwi duże zwiększenie wydajności dysków, dzięki czemu nie występuje efekt "klatkowania" przy wyższych rozdzielczościach i przepływnościach strumienia wideo.

Jeśli już zdecydujesz się na Asus A7V333-RUF - zwróć uwagę ile gniazd FireWire jest na śledziu. Płytka jest przystosowana do 2 (tyle np. ma Marco), ale ja np. mam tylko 1. Podobno jedynie wczesne wersje sprowadzane do Polski miały 2 (tak twierdzi firma w której kupowałem), a ASUS oczywiście na moje pytanie w tej sprawie nie raczył odpowiedzieć.

 

OT - Przy okazji, może inni użytkownicy tej płyty pochwalą się ile mają gniazd FireWire? Ciekawy jestem, czy 1 gniazdo to masowe zjawisko, czy też ja tylko miałem pH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak podchodzisz do overclockingu!

Jeśli zamierzasz wyciskać jak najwyższe FSB to kontroler RAID może Ci pomóc! Tak, kontrolery RAID wytrzymują wyższe taktowanie PCI i możesz wtedy uniknąć błędów na dysku!

Acha, nie wziąłem tego z głowy (ani niestety z doświadczenia) ale z zachodnich forum.

Acha czytałem na temat Abita, a tam jest kontroler HPT - w Asusie Promise - więc kolejna niwiadoma !

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO RAID przyda Ci się przy czterech dyskach przy poziomie 0, jeśli stawiasz na prędkość albo 5 i inne gdy stawiasz na bezpieczeństwo. Z drugiej strony przy dużych wymaganiach wydajnościowych sensowniejsze, choć droższe jest budowanie RAID na SCSI.

Firewire oczywiście się kiedys może przydać, więc warto mieć. Nie jest to znów takie wielki wydatek. Jeśli planujesz jeden dysk i oglądanie filmów i buszowanie po Internecie, to można kupić płytę bez kontrolera RAID. Kwestia możliwości finansowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz, lub w przyszłości zamierzasz kupić cyfrową kamerkę wideo (standard DV lub Digital8), to zarówno RAID jak i FIREWIRE będą jak znalazł.

Firewire do kamerki DV oczywiście jak najbardziej się przyda, ale czy RAID jest do tego konieczny? Jeszcze nie widziałem dysku (w miarę nowego oczywiście, nie zabytek sprzed 3 lat), nawet 5400rpm, który nie poradziłby sobie z ciągłym transferem 3,6MB/s podczas zgrywania filmu z kamery...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz, lub w przyszłości zamierzasz kupić cyfrową kamerkę wideo (standard DV lub Digital8), to zarówno RAID jak i FIREWIRE będą jak znalazł.

Firewire do kamerki DV oczywiście jak najbardziej się przyda, ale czy RAID jest do tego konieczny? Jeszcze nie widziałem dysku (w miarę nowego oczywiście, nie zabytek sprzed 3 lat), nawet 5400rpm, który nie poradziłby sobie z ciągłym transferem 3,6MB/s podczas zgrywania filmu z kamery...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...