Skocz do zawartości
Gość tryfcio

heat_pipe ! czy ktoś to robił ?

Rekomendowane odpowiedzi

mmmm... spiryt !! teroche szkoda ;) ale sie nadaje i to bardzo dobrze  !!! wyczytałem w mojej książce do chemi że alkochol etylowy paruje już w temp. pokojowej czyli ok. 20 stopni!!!!!!

dlatego czujemy go po otworzeniu butelki ;)

a czy woda przypadkiem nie paruje juz w temp. >0°C ?? wiem, ze nie tak intensywnie jak w wyzszych temp. ale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość tryfcio

tak, mój bład :) sorry źle zrozumiałem post i źle odpowiedziałem. a na fizyke i tak nie pujde bo jej nienawidze !!!!!!! a i jeszcze jedno w sklepie nie dostałem cej cyny co jest w opisie. gdzie to można kupić...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda na jedną z najwyższych w przyrodzie wartosć ciepła wrzenia, wiec IMO bedzie bardzo dobra do rurki cieplnej, można też użyc acetonu, który jeżeli sie pośpieszymy możemy porostu wlać do rurki i szybko zamknąc zawór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rpoponowal jakieś ciecze niskowrzace jak eter czy eter naftowy tylko ze trzeba dorwać odmaine odpowiednia bo kiedys prubowałem rpzek,ac eter naftowy ten najnizej wrzacy to skubaniec wyaprował w połowie zam rpzez lejek do butelki wleciał!! Aceton tez mugłbybyc gut tw 50 czy 65C jakos tak nei[amietam. T. wrzenai im nizsza tym lespza ale w franicach rozsadku wkocu trzbea jeszcze to skroplic atu niema agregatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladajac ze w heatpipe jest r134a czyli mamy cisnienie kolo 7 bar w spoczynku heatpipe i nagrzejemy rure do 40C to cisnienie zmieni sie do 10bar. Kiedy nagrzejemy ja do 100C to jest tam moze z 45barow.

zakladajac ze pospawalismy rure brazem dobrze i ze rurka zwykla miedziana 6mm od ma wytrzymalosc powyzej 100bar to nic nie powinno sie stac ;)

 

Aceton zapewne ma z leksza nizsze cisnienia ;) wiec prawdopodobienstwop wybuchu przy dobrze zrobionej rurze jest raczej na prawde male:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój poprzedni post był troche zagmatwany i nic ciekawego sie nie dowiedziałem to może inaczej:

 

Wyobrażmy sobie że heatpipe jest jak WC tylko ze zamiast wody mamy gaz. :) (pompki nie ma) O lie może spaść sprawność układu ??

 

Zakładamy że mamy takie same komponenty do budowy.Oprócz pompki ;) a weże mamy od FC :lol:

 

Oczywiście skraplacz jest na poziomie parownika albo i wyżej.

 

tak zeby dno bylo calkowicie zalane + tyle ze jak krople sie zaczna skraplacz na sciankach to zeby ich objetosc zrekompensowac

Czyli musi być nadmiar cieczy lub gazu by nastąpiło nasycenie układu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak zeby dno bylo calkowicie zalane + tyle ze jak krople sie zaczna skraplacz na sciankach to zeby ich objetosc zrekompensowac

tu raz jeszcze zadam pytanie ktore nurtuje mnie od dawna:

czy "dno bylo calkowicie zalane" oznacza dno, ale nie CAŁĄ objętość parownika ?

bo skoro największy transport ciepła to właśnie parowanie / skraplanie, to parownik powinien być zalany _prawie_ cały, żeby powierzchnia parowania była maksymalna, prawda ?

 

a skoro tak - to czy ludzie od FC mają jakieś pomysły na wydajne parowniki do rury cieplnej pracujące na procku ustawionym w pionie ?

(bo z założenia jest to trudniejsze do uzyskania... :? )

 

EDIT:

a dla osób ktore chcialy by sprobowac z woda i podciśnieniem:

Pompa podciśnieniowa-próżniowa,

zasilanie 12 volt podcisnienie 50 mbar,

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=32675057

 

hmmm ... może zaryzykować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chętnie bym zrobił takie coś na swojego semprona po oc , tylko nie za bardzo wiem jak :/

ja zrozumiałem to tak , że moge qpić blok wodny cały z miedzi na procesor do tego 2 rurki miedziane , wsadzone do radaitora z alu (tylko taki mam) ,i całą konstrukacje wypełnić wodą destylowną ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche chyba nie rozumiecie zasady dzialania heatpipea, nie wystarczy zrobic se 2 czy 3 rurek wsadzic do radiatora a inny koniec na proca. zeby osiagnac jakies wyniki trzebva zrobic naprawde przemyslana konstrukcje ktora da rade odebrac to cieplo, i to juz raczej nie heatpipe z woda w srodku a jakas substancja z prawdziwego zdarzenia jak butan czy r134a.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troche chyba nie rozumiecie zasady dzialania heatpipea, nie wystarczy zrobic se 2 czy 3 rurek wsadzic do radiatora a inny koniec na proca. zeby osiagnac jakies wyniki trzebva zrobic naprawde przemyslana konstrukcje ktora da rade odebrac to cieplo, i to juz raczej nie heatpipe z woda w srodku a jakas substancja z prawdziwego zdarzenia jak butan czy r134a.

hmmm, nie wiem czemu uważasz że woda nie jest "substancją z prawdziwego zdarzenia". problem nie leży w użytej substancji tylko temperaturach parowania/wrzenia i skraplania. Odpowiednio manipulując ciśnieniami można by zmusić do pracy teoretycznie każdą substancję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda w odpowiednich warunkach paruje moze w 40C, ale trzeba miec jak wytworzyc te warunki a tutaj widze ze niektorzy mysla ze wystarczy wlac, zatkac i perpetum mobile gotowe. Potrzeba jest substancja ktora sie nadaje do tego, powiedz mi czemu thermalright do swoich coolerow nie daje heatpipeow na bazie wody? bo sie poprostu nie sprawdzaja.

 

Jak chcemy zrobic cos dobrego to szukamy dobrej substancji, woda na prwade nie jest najlepsza do tego, bedzie dzialac ale trzeba tez zadbac o to zeby dzialalo dobrze dlatego dobrze nadaja sie do tego celu gazy o temperaturze wrzenia ponizej temp otoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda w odpowiednich warunkach paruje moze w 40C, ale trzeba miec jak wytworzyc te warunki a tutaj widze ze niektorzy mysla ze wystarczy wlac, zatkac i perpetum mobile gotowe. Potrzeba jest substancja ktora sie nadaje do tego, powiedz mi czemu thermalright do swoich coolerow nie daje heatpipeow na bazie wody? bo sie poprostu nie sprawdzaja.

 

Jak chcemy zrobic cos dobrego to szukamy dobrej substancji, woda na prwade nie jest najlepsza do tego, bedzie dzialac ale trzeba tez zadbac o to zeby dzialalo dobrze dlatego dobrze nadaja sie do tego celu gazy o temperaturze wrzenia ponizej temp otoczenia.

Cóż, wydaje mi się, że woda nie jest stosowana nie tyle ze względu na jej gorsze właściwości, co trudność w uzyskaniu odpowiednio niskich ciśnień, tak żeby dało się to seryjnie produkować z zachowaniem małych rozmiarów i wysokiego bezpieczeństwa.

 

BTW: w temperaturze otoczenia to substancja w rurce ma się skraplać a parować na procku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie



×
×
  • Dodaj nową pozycję...