Skocz do zawartości
zuli007

K7VZA i XP

Rekomendowane odpowiedzi

Naprawiam kumplowi następujący sprzęt: K7VZA, Athlon TB 1 Ghz, 256 ram, GF2MX200,20 Gb samsung. mam następujący problem. Windows 98/2000 chodzi na tym bez problemu, ale nie mogę zainstalować XP, przy wchodzeniu do instalatora w momencie gdy ma się pojawić niebieska plansza z opcjami (instalacja, naprawa..) ekran robi sięczarny i nic dalej nie idzie... Czego to może być wina? Bios resetowałem,pamięc wyjmowałem, instalowałem z różnych napędów. Pod kontrolą innych systemów komputer chodzi stabilnie, niema mowy o zawieszkach. Podejrzewam K7VZA, ale moze ktos miał taki problem wiec pisze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze jakas kosc pamieci jest padnieta jezeli masz wiecej niz 1 to posprawdzaj pojedynczo.

w sumie masz racje, ale dziwne że inne systemy chodzą (as) rock stable

No wiem ja mialem takie przypadki ze 98 sie piknie instalowal a XP zwieszal podczas instalacji.Sprobuj moze to przez to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ważne jest , aby BIOS do tej płyty był nie za stary (niestety nie pamiętam jaki numer - pozbyłem się tej płyty jakieś 1,5 roku temu).

Daj jej najnowszy BIOS i nie powinno być kłopotów (no chyba, że już masz - to stawiałbym na pamięci)

 

PS. na pewno nie da rady zainstalować / mieć stabilnego systemu z BIOSEM over'clockerkim - chodzi o Windows XP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios mało kiedy sprawia problemy.

W tym przypadku najprawdopodobniej konflikt powoduje grafika ( tak,tak,ten nieszczęsny GF2MX),lub ramy.

Podmień na czas instalacji kartę na inną,jeżeli to są dwie kości ram po 128, spróbuj każdą osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję podłączyć inny napęd CD-ROM, np nagrywarkę. Sądząc po tym, że ten komputer jest już stary to i napęd może być klasy 32x powiedzmy samsunga. U mnie, w kompie brata, był ten sam problem. I na czas instalki WinXP muszę przekładać swoją nagrywarkę to jego kompa. Chyba po prostu starsze napędy CD-Rom nie obsługują poprawnie bootowania z płyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 80% jestem pewny że to wina grafiki, kiedyś mialem ten sam problem. Na GF MX200 nie chciał się zainstalować XP więc wkładałem na czas instalki jakiś badziew 1Mb na PCI Cirrus Logic czy coś, po zainstalowaniu zpowrotem GF2. Troche to bylo mączące więc zakupilem wtedy MX400 i problem się już nie pojawiał

Powodzenia :!:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi sie wydaje ze ram, sciagnij ze stronki niemca (link jest w podstawowych) goldmemory albo memtesta i sprawdz. kiedys jak mialem walniete ramy to w memtescie wywalaly 2 bledy i windows ladnie dzialal czasami tylko 3dmark wywalil do pulpitu. kiedy jednak je ustawialem inaczej tak ze mialem juz kilkaset bledow to juz nie szlo nawet zainstalowac windy zadnej. wiec moze ty masz taka ilosc bledow ktora pozwala dzialac w miare normalnie na wszystkoim oprocz xp.

 

sprawdz tym goldmemory zajmie ci to 10 min od poczatku sciagania a bedziesz wiedzial czy to pamiec czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki za odpowiedzi. CD-ROM to nie jest, wkładałem LG52x a w tamtym kompie jest samsungowsko-compaqowskie DVD 12x więc stary nie jest. Spróbuje wgrać bios a następnie wymienie grafike i sprawdze pamieć- (to musi pomóc !!:-) . Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi, narazie wgrałem jego win 2000 i kumpel jest zadowolony :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol:

1000000% wina biosu. wrzuc nowy cos kolo versji 3.5-3.7 i bedzie gites 8) no ale jak juz wrzuciles w2k ... :roll: . rozwiazywalem juz ten problem na kilku plytach VZA moich znajomych ze tak powiem. kazda po upgradzie zainstalowala XPka bez problemu. Zapewne zatrzymywalo sie na tym czarnym ekranie :lol: :lol: :lol:

pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam identyczny problem tylko ze płyta to k7s5a, zmieniłem karte graficzną (próbowałem na R9800pro, i na GF 200MX) na mojej płycie w takiej samej konfiguracji (to co w podpisie) pracowalem na XP-ku bez problemów. Jak zmieniłem płytę głowną (moja poszła się paść) na ECS'a i podłączyłem swój dysk to widziałem czarny ekran i migającą kreseczkę w lewym górnym rogu ekranu. Zrobiłem formata i ... nie mozna zainstalować XP-ka :(. Właśnie siedzę na W98SE i normalnie krew mnie zalewa, tak powinien wyglądać MS DOS :D .

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo bios tam jest stary rzeczywiście wina może leżeć po jego stronie, choć gdy ja miałem K7VZA u mnie w kompie to na starym biosie szedł tak samo jak i na nowym, tzn. bez problemu. No to tyle chyba. Dzięki za odpowiedź obiecuje Wam że dam znać jak mu padnie windows i będę miał jego kompa w domu :)) Ale na prawde nie wiem czy to będzie tydzień czy miesiac :) Wtedy podyskutujemy dalej :-) Myśle że wyczerpaliśmy temat. Dziękuje Wam narazie za odpowiedzi i sądze że jeśli nikt nic nowego nie wymyśli to nie ma sensu przekrzykiwanie się nad sobą czego to wina. Jak już pisałem napisze Wam w przyszłości co to był za problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może byc pamięć - jeżeli ma refresh rate nie normal - 15,625us tylko krótszy - np. 7,8us jak w niektórych Infineonach / Siemensach to trzeba wyłączyć autodetekcję PCI/CLK w Biosie, bo inaczej Memtest wywala błędy. Mimo to komputer potrafi wystartować. Takiej pamięci nie da sie też przyśpieszyć - ustawienia tymingów powinny być w pozycji 8/10.

 

Na biosie 3.7 i 3.6a jedynie sie bardziej grzeje niż na 3.2b (na innych jakieś cuda z napięciami się dzieją).

 

Na razie interesuje mnie czy na K7VZA ver.3 można założyć Athlona T-bred w technologii 0,13um bez zmiany biosu??? Wie ktoś?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może byc pamięć - jeżeli ma refresh rate nie normal - 15,625us tylko krótszy - np. 7,8us jak w niektórych Infineonach / Siemensach to trzeba wyłączyć autodetekcję PCI/CLK w Biosie, bo inaczej Memtest wywala błędy. Mimo to komputer potrafi wystartować. Takiej pamięci nie da sie też przyśpieszyć - ustawienia tymingów powinny być w pozycji 8/10.

 

Na biosie 3.7 i 3.6a jedynie sie bardziej grzeje niż na 3.2b (na innych jakieś cuda z napięciami się dzieją).

 

Na razie interesuje mnie czy na K7VZA ver.3 można założyć Athlona T-bred w technologii 0,13um bez zmiany biosu??? Wie ktoś?

 

pozdrawiam

Bzdura, ja mam Infineona i działa ok na timingach Turbo przy CL 2.

Tak, AXP 0,13 będzie ok na biosach 3.6a i 3.7.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może byc pamięć - jeżeli ma refresh rate nie normal - 15,625us tylko krótszy - np. 7,8us jak w niektórych Infineonach / Siemensach to trzeba wyłączyć autodetekcję PCI/CLK w Biosie, bo inaczej Memtest wywala błędy. Mimo to komputer potrafi wystartować. Takiej pamięci nie da sie też przyśpieszyć - ustawienia tymingów powinny być w pozycji 8/10.

 

Na biosie 3.7 i 3.6a jedynie sie bardziej grzeje niż na 3.2b (na innych jakieś cuda z napięciami się dzieją).

 

Na razie interesuje mnie czy na K7VZA ver.3 można założyć Athlona T-bred w technologii 0,13um bez zmiany biosu??? Wie ktoś?

 

pozdrawiam

napewno nie jest to wina pamieci, tym bardziej infineonow :evil: Bios jest tu glownym sprawca. Za mojej kadencji zrobilem juz pare takich ECSow. Zwieszaly sie podczas instalacji na tym czarnym ekranie ktory powinien byc przez 20s. Po zmianie biosa wszystko smigalo jak nalezy !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie było to samo. Też stawał w trakcie instalacji, ale po kilkunastu sekundach się zbierał... (pomagało walenie we wszystkie możliwe klawisze :D )To zapewne wina grafy. Też taką miałem, i nawet jek się w końcu zainstalował, to i tak nie szło wgrać sterów, i chodziło toto tylko na systemowych. A inne systemy (98SE, ME, W2K) bez zarzutu. Bios miałem najnowszy (jeśli dobrze pamiętam 3.7).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam 512Mb Infineon w jednej kości (dwustronny 4 bankowy z refresh rate 7,8um) i właśnie po ich założeniu na Biosie 3.2b memtest wywalał błędy. Obecnie wszystko jest ok może poza tym że memtest wolno chodzi (przechodzenie testu trwa ok. 8-10 razy dłużej niż na 128Mb jednostronnym 4 bankowym z refresh rate 15,625).

 

XP nie instalowałem. Ale 98 po podkręceniu tymingów na "Turbo" się zawiesza - daje blue screeny i jest po zabawie.

 

Nie mówię że to wina pamięci, tylko jej niedopasowania do tej w sumie dośc kiepskiej płyty (wystarczy lekko przycisnąć i komputer zaczyna głupieć). To bardzo humorzasta płyta - mnie się kiedyś blokował na ekranie Winlogo i nie dało się stwierdzić co było przyczyną.

 

Pocieszające jeżeli jednak chodzi na Athlonach 0,13um.

 

I jeszcze kwestia obsadzania gniazd pamięci - zauważyłem ze niektórzy obsadzają je niesymetrycznie (np. 128mb i 256mb), a w manualu jest zalecenie żeby gniazda pamięci równo obciążać. Ma to jakieś istotne znaczenie (błędy, zawieszanie czy nawet uszkodzenie przy dłuższej eksploatacji???).

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



×
×
  • Dodaj nową pozycję...