Skocz do zawartości
berkut

!! Chłodzenie freonem !!

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam pytanie z nieco innej beczki, a mianowicie zastanawiałem się nad chłodzenie freonem (teoretyczne rozważania), które miałoby chłodzić całą obudowę. Zasilacz, cd, fdd, hd " wylatują poza nią.

 

Obudową oczywiście byłą by szczelna. A pracowałyby prawdopodobnie 2-3 kompresory zależnie od mocy.

 

A moje pytanie dotyczy temp. Jakie elementy komputera mogą być wrażliwe na zbyt niską temp. : pozostaje mi w budzie: grafa, muzyczna, płyta i procek - nic poza tym. Czy wiatraki mogą również mieć kłopoty przy pracy w takich warunkach?

 

Temp. jakie chciałbym osiągać nie są ekstremelne. Zadowoliłoby mnie ok. 0 (no może -10) na procesorze w stresie, więc w obudowie mogłoby być ok. -15-20 stopni.

 

Może wskażecie jakieś pomocne miejsca (oczywiście poza tym wątkiem) zawierające informacje o konstrukcji takiego typu układu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki uklad nie jest wyzwaniem, po prostu uzywasz parownika wewnatrz budy zrobionej z styropiannu / poliuretanu czy co tam mozna wymyslec. Nikt tego nie omawial ale mozna nad tym posiedziec spokojnie tutaj. 0C osiagniesz na wydaje mi sie byle jakim kompresorze z lodowki...

 

Problemem moze byc praca kompa, np. moj epox 8rda3+- czym bylo zimniej - tym gorzej chodzil... chodzi tutaj o zmieniajace sie parametry rezystorow, kondziolkow itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówisz im zimniej - to jakie temp. masz na myśli? Jakie były objawy złej pracy komputera?

 

Czy wiatraki warto zostawić w takiej sytuacji czy lepiej się ich pozbyć.

 

A z tego co piszesz uważasz iż jeden kompresor dałby radę całemu sprzętowi??? :?

 

Czy dobrze zrozumiałem iż cały układ byłby podobnej konstrukcji co typowe FC z tym że parownik nie znajdował by się na procku a wewnątrz obudowy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

parownik bylby podobnej konstrukcji co w klimatyzatorach... i wentylatory bylyby potrzebne zeby przewiew wytwarzac...

 

poniewaz przy temp. 0C kompresory nawet male i zalosne jak z lodowek dadza sobie rade z 300-400W obciazeniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a po co takie coś?? moim zdaniem lepiej FC na proca i grafe... niewiele trudniej a napewno wydajniej .Choć sama idea zrobienia dla pomysły dobra może i by sie dało? try!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z dyskami moglby byc problem bo maja lozyska olejowe

No wlasnie najlepiej jak by utrzymywac temperature na poziomie pokojowej czyli cos kolo 18-20*C.

Oczywiscie temperature dysku bo w budzie moze byc chlodniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dyski mozna do steropianu zapakowac, albo lepiej zrobic przegrode w tej budzie ze steropianu gdzie byly by dyski cd-rw i na przyklad zasilacz. Jak bys sie uparl to mozna by bylo cos takiego zrobic. Tylko nie wiem jak by to pamieci zniosly i inne czesci narazone na zimno ktorych nie mozna do konca odizolowac zeby mialy w miare stala temp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale z dyskami moglby byc problem bo maja lozyska olejowe

Prosze czytajcie dokładnie!!!

zasilacz, cd, fdd, hd " wylatują poza nią.

pozostaje mi w budzie: grafa, muzyczna, płyta i procek - nic poza tym.

 

Ja wiem że z czytaniem coraz słabiej u Polaków :cry: (bez urazy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tomasir to moze ja Ci powiem tak

ten temat byl juz poruszany gdzies w polowie postu jak uwielbiasz czytac to zapraszam masz tylko 70 pare stron do przejrzenia

Widzę że co poniektórym nie można zwrócić uwagi, gdy popełnią błąd bo czują się nadmiernie ważni - ale to już nie mój problem.

 

Przedyskutuję ten temat ( o fc. ) w inny sposób - a Panu już podziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odbiegne troche odd tematu ale tylko troche mam pytanie chce zrobić sobie zesaw do malowania wiem że trza mi areografu kabla połączeniowego i kompresora spręzarki i pewnie jakiś paru żeczy ale do tego nie doszedłem i mam pytanie czy http://onet.allegro.pl/show_item.php?item=19098342 sie nada czy może gdzieś kupić inny (może wy macie ) i jak go będzie trzeba przerobić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasiek nie rozumiem cie, po co ty chcesz spawarki uzyc? Jakby sie nawet dalo to bylo by to niepraktyczne przecierz. Kup palnik na mapp gaz jak chcesz miec dobrze polutowane i juz. Koszt okolo 210zl za butle + palnik.

Ty masz pomysly czasami :wink:

 

Update: mam jeden kompresor na zbyciu od malej zamrazarki, do fc sie raczej nie nada ale jak by ktos chcial to moge oddac za browara lub dwa :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale ja i tak mam zamiar kupic spaware tylko zastanawiam sie czy mogl bym jej uzyc do robienia FC bo z planikiem jest duzo <font color="#FF0000">[ciach!]</font>

synq czy ty wiesz co to jest spawarka ze mowisz ze z palnikiem jest duzo <span style="color:red;">[ciach!]</span>lenia ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale przeciez jak uzyje spawarki to wszystko bedzie mocniejsze a poza tym chce w ukladzie dac aluminiowa chlodnice

Chyba naprawde nie wiesz co to jest spawarka. To takie wielkie bydle ktore daje 60V i >150A. Przy czyms takim to mozesz sobie rower pospawac z rur cieplowniczych a nie rurki miedziane o srednicy 5mm :?

Ledwo dotkniej elektroda a juz nie bedziesz miec miedzi tam gdzie dotknales.

Lepszy jest juz migomat bo nim mozna spawac cienkie blachy ale i tak palnik jest lepszy.

Co do spawania aluminium to zapomnij o tym bo trzeba to spawac w oslonie argonowej. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet gdybym uzyl najslabszej spawarki to nic by z tego nie wyszlo ??

Niema szans. Najciensza elektroda ma chyba cos kolo 1,5mm a i to jest zaduzo.

Jedynym odpowiednikiem jest migomat. On jest przystosowany do spawania cienkich blach bo tam spawa sie miedzianym drucikiem o srednicy nawet 1mm i mniejszej (nie wiem dokladnie jakie sa najmniejsze).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ludzie, nie wiem kto to napisal ze sie musi zgromadzac w filtrze... on ma przez niego przeplywac normalnie i potem plynac sobie przez kapilare do parownika i stamtad do kompresora spowrotem.... ja pierdziele...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...