Skocz do zawartości
Sir_emak

Zmiana adresu MAC modemu kablowego.

Rekomendowane odpowiedzi

Akurat troche na ten temat wiem i modem kablowy nie ma maca.

Jest jakby przezroczysty (inne urządzenia w sieci go nie widzą).

IP przyznawane jest po adresie MAC karty sieciowej

Na pewno ma i wedlug niego jest przyznawany adres IP. Oto screen ze strony Chello. Pokazuje ile zostalo pobranych danych. Informacje sa uzyskiwane wedlug adresu MAC modemu kablowego.

http://pawel.seremak.w.interia.pl/tweak8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro modem kablowy ma adres MAC proponuję odłączyć komputer (kartę sieciową) od tego modemu i podłączyć nowy komputer, nowa kartę sieciową do tego modemu. Po tym wszystkim odnowić adres IP karty seiciowej (ipconfig.exe /renew). Jeżeli modem posiada adres MAC to UPC nie powinno zareagować na zmianę i odnowić adres IP komputera. Powodzenia. Urządzeniami nieprzezroczystymi są routery (np D-LINK DI-604) one mają zdolność pobierania adresu MAC z karty sieciowej komputera, który jest do tej chwili zarejestrowany u ISP. Jeżeli jest cos takiego jak prowizorka adresu MAC w modemach kablowych to zmiana togożże wiąże się z odpowiedzialnością za zerwanie warunków umowy z operatorem. Operator zauważy, iż jest to już inny modem (w cudzysłowie) zablokuje dostęp i nie wiadomo co dalej. A po co w ogóle ta zmiana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie, po co zmiana?

Jak w umowie z operatorem masz wyraźnie zaznaczone ze na 1 komp to ma być, to zmiana mac modemu spowoduje węszenie operatora, a potem wyłączenie usługi(albo narzuci wyższą opłatę)

Czytać umowy!

Też sie zastanawiałem, czy nie zmienic mac, bo mam routerek di-604, na 3 uzytkowników, ale dobrze ze tego nie zrobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym ruterkiem DI-604. Po co zmieniać MAC modemu kablowego? Jakakolwiek zmiana będzie traktowana przez ISP, jako naruszenie warunków umowy. A już UPC jest na tym punkcie wyjątkowo wrażliwa. W tym momencie ukłon ku ASTER. Spisujemy adres MAC karty sieciowej, która do tej pory była podłączona do modemu kablowego. Podłączamy modem i ustawiamy MAC ruterka na taki jaki miał do tej pory komp podłączony do modemu, podłączamy modem, resztę komputerków i można ustawiać dziąłanie rutera. A UPC widzi MAC ten sam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli modem posiada adres MAC to UPC nie powinno zareagować na zmianę i odnowić adres IP komputera. Powodzenia.

I tak wlasnie jest. Zmienialem kilkakrotnie karte sieciowa w kompie i IP zostawalo przyznawane bez problemu. Wiele osob pyta po co zmieniac. Powod jest jeden: UPC stosuje ograniczenie transferu 15GB(od listopada 25GB). Zmieniajac adres MAC modemu kablowego na adres mojego sasiada moglbym ciagnac duzo wiecej danych bez jakichkolwiek konsekwencji.

 

BTW

Od listopada Chello classic przyspiesza na 1536kbps/256kbps

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś to Chello zmienia się... podnieśli limit do 25GB no no.. dla wszystkich pakietów? Jak wygląda sprawa postawienia np serwera FTP na komputerze i wystawienia na świat? I czy można podłączyć ruter za modemem sklonować do niego MAC z zarejestrowanej karty i mieć więcej niż jeden komputer?

 

Ja czekam teraz na ruch ASTER...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myslalem ze sie posikam ze smiechu :), oczywiscie ze modem kablowy posiada MAC, posiada tez wlasne IP, ale jest to IP oraz MAC dla urzadzen sieci kablowej, w necie jest widoczny mac oraz ip Karty sieciowej.

Co do zmiany MAC-u jest to mozliwe ale musisz posiadac jeden z tych slynnych surfboardow :) i to nie 5100.

Powiem tak, bylem juz bardzo bliski zrobienia chello w konia ale modem mi siadl podczas upgradu firmwaru i niestety wymienili mi na CM300B, a tej kupie nieda sie ani zmienic softu, ani podlaczyc zadnych magicznych kabelkow.

A skoro juz jestesmy w temacie, ma ktos plik configu modemu dla chello plus ? Mam dla lighta i classica ale opcja plus by byla fajna :).

I sprawa nr 2 jakby ktos przypadkiem mial do sprzedania Surfboarda 4100E lub 4200E to jestem zainteresowany :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1) Co to znaczy "własny adres IP"?

2) Czy można pomyślnie zapingować do odłączonego od komputera modemu kablowego? :wink:

3) Czy w końcu jest to urządzenie przezroczyste w sieci? Czyż nie jest tak, że jeżeli modem ma MAC i "swój IP" to można połączyć dwa komputery za pomocą samych modemów bez kart sieciowych :wink: ?

4) Czy modem kablowy realizuje zadania karty sieciowej, czy posiada 7 warstw modelu ISO/OSI?

 

Proszę mi nie przyrównywać urządzenia adaptującego część sygnału kablowego na sygnał w standardzie Ethernet do karty sieciowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi prosze nie pierdziec bez ladu i skladu :>

 

Tak modem jest pelnoprawnym urzadzeniem sieciowym z wlasnym IP i numerem MAC

Numer IP zostaje mu przypisany na podstawie MAC`a w epromie modemu.I tak mozna do niego zapingowac jesli masz dostep.

I modem niczego nie "adaptuje" polaczenie droga kablowa jest tylko do pierwszego urzadzenia sieci kablowej.

.A i modem moze realizowac nietylko zadania karty sieciowej ale i routera.

 

Najbardziej mnie draznia ludzie ktorzy sie uwazaja za pepek swiata.Zeby niebylo ,sam jestem raczej indolentem w tej dziedzinie, ale pewnych rzeczy sie dowiedzialem w trakcie zabaw z modemem i dowiadywaniu sie jak to wszystko dziala.

Zreshta nie przyrownuj mi tak nedznego urzadzenia sieciowego jak czysta karta ethernet do mojego modemu na ktory moge sie telnetem zalogowac do shella :).System operacyjny to VxWorks 5.3.

 

Zreshta tak sobie teraz uswiadomilem ,ze skoro modem posiada port ethernet to chyba oczywistym jest ze musi posiadac takze jak najbardziej pelnoprawny MAC, to jest chyba logiczne, bo o czyms takim jak urzadzenia w sieci ethernet bez MACu to ja nieslyszalem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznaje palnołem głupstwo :oops:

Ale jedno mnie zastanawia jeśli faktycznie posiada adres MAC i ma przyznawane IP to dlaczego go nie widać gdy np. wykonuje tracert wp.pl ?

Przecież powinien być na liście hostów przez które przechodzą pakiety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze byc drobny problem z odpowiedmim ich polaczeniu, ale jest to mozliwe. Przykladem sa sieci LAN w obrebie sieci kablowych. Mozesz tez uzyc modemu jako mostka, podlaczasz jeden komp przez USB, drugi przes sieciowke i powinienes miec dzialajacy LAN (nie wszystkie modemy oferuja ta opcje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebede zakładał topica, zawsze chcialem o to spytac: A jak to jest zrobione że ja mam łącze 768kbps a moj sąsiad ma 1mbit po tym samym kablu? To jest ustawione tam u nich w UPC ze moje IP ma miec taki transfer czy mozna jakoś schaczyć tą skrzyneczkę na korytarzu? ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebede zakładał topica, zawsze chcialem o to spytac: A jak to jest zrobione że ja mam łącze 768kbps a moj sąsiad ma 1mbit po tym samym kablu? To jest ustawione tam u nich w UPC ze moje IP ma miec taki transfer czy mozna jakoś schaczyć tą skrzyneczkę na korytarzu? ;D

Na podstawie adresu MAC modemu przydzielanse sa uslugi, a konkretniej wysylany odpowiedni plik konfiguracyjny, w ktorym masz zapisana wlasnie predkosc (upstream/downstream), mozliwe, ze rowniez limity danych itp. Tak wiec, grzebanie w skrzynecde od UPC niewiele ci pomoze. Najprostszy sposob to podmiana pliku konfiguracyjnego na wlasny, jednak w efekcie firmy dosc szybko znajduja takie osoby, a wtedy zrywana jest umowa i nakladana kara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...