Skocz do zawartości
Gość Niko123

zasilanie dwu lub troj fazowe????????????

Rekomendowane odpowiedzi

no jezeli RAPRA tak pisze to rzeczywiscie cos w tym musi byc

sprawdzilem ze sygnaly sterujace pierwszych tranzystorow (zamieniajacych 12v na 1.48v w tym scislym przypadku) maja rozne wartosci od 1.7..v do 2.4...v w rownych odstepach

 

tylko jedno pytanie mnie nurtuje:

Skoro miedzy fazami takiego "prostokatnego" napiecia nie wystepuje wiekszy potencjal to jaki jest sens takiego rozwiazania:

celem tego przesuniecia jest zmniejszenie tetnien napiecia wyjsciowego, poniewaz dzieki wielofazowosci zwieksza sie wspolczynnik wypelnienia sygnalu wyjsciowego co oznacza, ze o wiele latwiej go odfiltrowac.

jezeli tylko o to chodzi to ten sam efekt mozna uzyskac odpowiednim filtrem ,a generalnie trojfazowe zasilanie wprowadzono by zwiekszyc maxymalne obciazenie przetwornicy

 

to chyba pozostanie zagadka - chwala ABITowi za zasilanie trojfazowe cokolwiek ono wnosi :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:? hmmmmmm... wiec moje pojęcie o wielofazowosci wygląda tak:

mamy iles tam sobie faz na naszej mobo - im więcej, tym lepiej. a lepiej dlatego, ze fazy występują po sobie cyklicznie... efektem tego jest to, że moc chwilowa jaką mozna wydzielic z mosfetu jest dużo wieksza, niz moc ciągła.... im więcej faz, tym dłuższy czas odpoczyku... dobrze kumam? czy cos pominołem, albo wogóle sie zbłaźniłem? :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawie dobrze. a chodzi nie o mosfety a o filtry wyjsciowe. to one sa ograniczeniem.

Na wyjsciu jednej fazy jest przebieg prostokatny (0V-12V-0V-12V) (o roznym wspolczynniku wypelnienia w zaleznosci od obciazenia - srednia ma dac napiecie wyjsciowe). z takiego czegos (jedna) cewka i kondensator (czasem dwa) ma zrobic napiecie stale odcinajac skladowa zmienna (ma zostac tylko ta wartosc srednia do ktorej dazymy). taki filtr nigdy nie da idealnego napiecia na wyjsciu, bo zrobienie go poniosloby za soba znaczne koszty przerastajace efekt.

Jesli dodamy dodatkowe pompy pompujace prad na wyjscie naprzemiennie latwo sobie wyobrazic, ze taki przebieg bedzie mial mniej dziur (miedzy 12V a 0V) i dzieki temu tenienia, ktore pozostana po filtracji beda mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nom.... dzieki. cos zaczyna mi świtać... już mniejwięcej kumam (ale i tak dalej nie uważam się osobę kompetentą do szczegółowego rozpatrywania tej materii... ) w kazdym razie dzieki za wyjasnienie.

ps: rapra... dorobiłes sie fajnego napisu nad awatarem 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...